Reklama podprogowa

Z Encyklopedia Zarządzania
Reklama podprogowa
Polecane artykuły

Reklama podprogowainformacja w postaci obrazów lub dźwięków, które nie są świadomie postrzegane, mające na celu ukierunkowanie naszych wyborów w podejmowaniu decyzji.

Przekazy podprogowe w reklamach

Przekazy mają również inna formę niż wizualną, między innymi mogą występować w postaci akustycznej, które mają pomóc nam w odchudzaniu, rzuceniu używek, niwelowaniu prokrastynacji, podwyższaniu samopoczucia, a ponadto uskutecznić rodzaj gry, w którym bierzemy udział np. Tenis. Przekrój lat 90, to 50 milionów dolarów zysku na tego rodzaju produktach, siła przekazu zaczęła być dobrze dochodowym biznesem (Aronson E., Wilson T.D., Akert R.M. 2012, str. 209-210).

Czy reklama podprogowa jest skuteczna? Demaskowanie mitów o reklamie podprogowej

Percepcja podprogowa została poddana badaniom naukowym. Nie ma dowodów, aby przekazy podprogowe wpływały na nasze postępowanie. Zaszyfrowane komunikaty nie prowadzą naszej podświadomości do zmiany świadomości i wykonywania poleceń np. kupienia większej ilości nachosów danej firmy niż zwykle. Niezadowalającym faktem korzystania z tego rodzaju usług jest to, iż same motywujące podprogowe nagrania nie przyczynią się do rzucenia nałogów (Smolarek Sz., str. 167–181, Aronson E., Wilson T.D., Akert R.M. 2012, str. 191, 192).

Przykład:

"W badaniu uczestnicy podzieleni losowo na dwie grupy słuchali płyt z przekazami podprogowymi, które miały służyć poprawie pamięci lub podwyższaniu samooceny. Żadna z płyt nie wywarła jednak wpływu ani na pamięć, ani na samoocenę. Mimo to uczestnicy eksperymentu uwierzyli w ich skuteczność, co wyjaśnia, dlaczego ludzie co roku wydają miliony dolarów na płyty z przekazami podprogowymi. Dobrze byłoby, gdybyśmy mogli się poprawić przez samo słuchanie muzyki z przekazami podprogowymi, jednak z tego eksperymentu i z innych do niego podobnych wynika, że kasety z przekazem podprogowym nie rozwiązują naszych problemów lepiej niż uznane leki, ani nawet nie są korzystniejsze niż wizyta u astrologa.’’ (Aronson E., Wilson T. D., Akert R. M. 2012, str. 209).

Wpływ reklamy podprogowej w ściśle kontrolowanych warunkach

Ten rodzaj reklamy może być skuteczny jak zauważają naukowcy, ale tylko jak w podanym tytule. W badaniach przeprowadzonych na duńskich studentach starano się sprawdzić wpływ przekazu reklamy podprogowej marki ,,Lipton Ice’’ wyświetlając jej nazwę na ekranie za pomocą napisów oraz wyświetlając kombinację przypadkowych napisów złożonych z liter marki . Studentom został podany schłodzony napój oraz zadano im pytanie, czy preferują Lipton Ice czy duńską wodę mineralną. Przekaz podprogowy nie wywarł wpływu na grupie osób, która nie była spragniona, natomiast w przypadku grupy osób spragnionych, które widziały przez podprogowy Lipton Ice był znacznie częściej wybieranym napojem, niż w przypadku osób którym wyświetlała się kombinacja przypadkowych słów. Na chwile obecną siła reklamy podprogowej jest sprawcza, tylko w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, które stanowią problem w przeniesieniu na życie codzienne, gdzie wiele obrazów spoza reklamy i czynników rozprasza naszą percepcję, co uniemożliwia skupienie się na jednym przekazie (Aronson E., Wilson T.D., Akert R.M. 2012, str. 191,192).

Warunki wpływu reklamy podprogowej na podejmowanie decyzji

Skuteczność reklamy podprogowej jest zapewniona tylko w niższej wymienionych przypadkach:

  • odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym jest prezentowana reklama,
  • odpowiednia odległość oglądających od nośnika,
  • zniwelowanie zewnętrzny czynników zaburzających przekaz reklamy podprogowej.

Podczas badań nie udowodniono, aby przekaz podprogowy motywował ludzi do działań wbrew ich woli, światopoglądu lub tego co ich identyfikuje (Aronson E., Wilson T.D., Akert R.M. 2012, str. 209).

Reklama podprogowa a prawo

Europejska konwencja o telewizji ponadgranicznej, sporządzona w Strasburgu dnia 5 maja 1989 r. stoi na straży ochrony ludzi przed stosowaniem perswazji w reklamach wpływających na podejmowanie decyzji z wykorzystaniem reklam podprogowych (Dz.U. 1995 nr 32 poz. 160).

Bibliografia

Autor: Michał Gumieniak

Uwaga.png

Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych.

Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu.