Sprawozdania F01 i F02

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 00:37, 30 lis 2023 autorstwa Zybex (dyskusja | edycje) (cleanup bibliografii i rotten links)

Sprawozdanie finansowe - stanowi główne źródło informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, daje użytkownikom wstępny podgląd na charakter działalności przedsiębiorstwa, który można rozpoznać po strukturze aktywów, pasywów, przychodów i kosztów, a przede wszystkim informacji o przepływach pieniężnych.

Sprawozdanie może być kierowane do odbiorców indywidualnych np. inwestorów, wierzycieli, doradców i analityków finansowych lub do odbiorców zbiorowych np. zarządu, organów państwa, społeczeństwa lub pracowników.

Jednym z przykładów sprawozdań są sprawozdania F01 i F02 (sporządzane na potrzeby GUS-u) informujące o występujących trendach w działalności gosp. przedsiębiorstwa, zmianach w zatrudnieniu i płacach.Obowiązek przekazywania danych statystycznych wynika z art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2015 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016 (Dz. U. poz. 1304, z późn. zm.)

TL;DR

Sprawozdanie finansowe to główne źródło informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, skierowane do różnych odbiorców. Składa się z różnych części, takich jak rachunek zysków i strat, aktywa, pasywa, nakłady na środki trwałe. Sprawozdanie F01 jest składane kwartalnie, a F02 rocznie do GUS. Mają one na celu analizowanie działalności gospodarczej oraz obliczanie wstępnych rocznych szacunków PKB. Wypełnianie formularzy jest wymagane na podstawie odpowiednich przepisów prawnych.

Elementy sprawozdania F-01

Sprawozdanie F01 (kwartalne) składa się z następujących części:

Część I. PRZYCHODY, KOSZTY I WYNIK FINANSOWY

Część II. NAKŁADY NA ŚRODKI TRWAŁE

  • Nakłady na środki trwałe - nakłady: na nabycie lub wytworzenie środków trwałych (również w budowie) i na ich ulepszenie
  • Leasing - wartości brutto środków trwałych przyjętych i zakupionych w danym okresie sprawozdawczym

Formularz F-01/I-01

Sprawozdanie finansowe F01 jest składane do Głównego Urzędu Statystycznego za pośrednictwem formularza F-01/I-01. Formularz F01 jest uzupełniany danymi, dotyczącymi konkretnego podmiotu, za okres od początku roku do końca danego kwartału, poprzedzającego kwartał, w którym jest składany formularz. Uzupełniony druk formularza powinien zawierać dane podane w tysiącach złotych (wyniki powinny być zaokrąglone do kwot pełnych tysięcy złotych). Ponadto kwoty te powinny być wykazane narastająco od początku do końca okresu sprawozdawczego. Główny Urząd statystyczny powszechnie udostępnia dokładne objaśnienia dotyczące sposobu, w jaki należy wypełnić formularz F01/I-01.

Wypełniony formularz F01 należy przekazywać w terminie do 20. dnia po zakończonym kwartale z danymi za okres od początku roku do końca I, II, III kwartału i do 10 lutego kolejnego roku po zakończeniu IV kwartału.

Elementy sprawozdania F-02

Sprawozdanie F02 (roczne) składa się z następujących części:

  • Podstawowe dane o przedsiębiorstwie (podmioty aktywne i nieaktywne)
  • Bilans
    • Aktywa - rzeczowe aktywa trwałe, należności, inwestycje i rozliczenia międzyokresowe długoterminowe, wartości niematerialne i prawne, wartość firmy, środki trwałe w budowie, aktywa obrotowe, zapasy, należności, inwestycje i rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe
    • Pasywa- łączna suma kapitałów własnych jednostki (funduszy)- kapitał podstawowy, zapasowy, z aktualizacji wyceny, rezerwowy, wynik finansowy netto, odpisy z zysku netto.
  • Wykazuje się tutaj również pożyczki krótkoterminowe i kredyty udzielone przez banki z siedziba poza granicami RP.
  • Rachunek zysków i strat - wykazuje się tak samo jak w sprawozdaniu F01.

Formularz F-02

Statystyczne sprawozdanie finansowe roczne jest składane do Głównego Urzędu Statystycznego za pośrednictwem formularza F-02. Zawiera dane na ostatni dzień roku odnośnie którego jest składany formularz, tj. np. ma 31 grudnia 2016 roku w sprawozdaniu finansowym za 2016 rok. Zawiera on ogólne dane o sytuacji prawno-organizacyjnej przedsiębiorstwa. Dane liczbowe są wykazywane w zaokrągleniu do pełnych tysięcy złotych.

Podobnie jak w przypadku formularza F01 Główny Urząd statystyczny powszechnie udostępnia dokładne objaśnienia dotyczące sposobu, w jaki należy wypełnić formularz F02.

Cele sporządzania sprawozdań

Dają one podstawę do prowadzenia bieżących krótkookresowych analiz gospodarczych, a także służą obliczaniu wstępnych rocznych szacunków PKB.

Podstawa prawna

Formularze należy wypełniać i przekazywać do [GUS] w myśl obowiązujących podstaw prawnych:

  • Art. 30 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591, z późn. zm.)
  • Ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o statystyce publicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 855)
  • rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2015 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016 (Dz. U. poz. 1304).
  • rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016 (Dz.U. 2016 poz. 118)


Sprawozdania F01 i F02artykuły polecane
Sprawozdanie finansowe - informacja dodatkowaUjemna wartość firmyPasywaRachunek zysków i stratPrzychody finansowePrzepływy pieniężneOdpisy aktualizujące należnościZysk nettoZestawienie zmian w kapitale własnym

Bibliografia

  • GUS (2015) Pogram badań statystycznych statystyki publicznej, Warszawa
  • GUS (2016) Portal Sprawozdawczy krótki przewodnik
  • Rybicki P. (2003) Sprawozdanie finansowe źródłem informacji o firmie
  • Sowa B. (2014)Odpowiedzialność kierownika jednostki za przestrzeganie przepisów w zakresie rachunkowościMuzeum Historii Polski, Warszawa
  • Świderska G., Więcław W. (2008), Sprawozdanie finansowe bez tajemnic. Rachunkowość finansowa w praktyce, Difin, Warszawa
  • Tokarski A. (2011), Wykorzystanie informacji pochodzących ze sprawozdawczości finansowej do wykrywania objawów zagrożeń finansowych w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław
  • Tracy J. (1994), Sprawozdania finansowe firm,
  • Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Dz.U. 1994 nr 121 poz. 591
  • Wędzki D. (2015), Analiza wskaźnikowa sprawozdania finansowego według polskiego prawa bilansowego, Wolters Kluwer, Warszawa

Autor: Sylwia Musiał, Sabina Wadowska

Uwaga.png

Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych.

Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu.