Omnichannel: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
m (cleanup bibliografii i rotten links)
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{infobox4
'''Omnichannel''' ("omnis" z łac. oznacza "każdy/wszystko", natomiast "channel" z ang. - kanał) to strategiczne połączenie kanałów komunikacji wraz z kanałami sprzedaży. Rozwiązanie to jest ujmowane jako filozofia działania, zakładająca, iż [[klient]] ma zapewniony dostęp do wszelkich usług w każdym z kanałów. Dąży do osiągnięcia spójności między nimi. Omnichannel bywa określane jako [[handel]] zintegrowany wielokanałowo.
|list1=
<ul>
<li>[[Rynek zbytu]]</li>
<li>[[Pozyskiwanie klientów]]</li>
<li>[[Programy lojalnościowe]]</li>
<li>[[Nowy marketing]]</li>
<li>[[Model biznesowy]]</li>
<li>[[Trade fair]]</li>
<li>[[Partnerskie powiązania gospodarcze]]</li>
<li>[[Marketing partnerski]]</li>
<li>[[Metody przyciągania klientów w internecie]]</li>
</ul>
}}


==TL;DR==
Omnichannel to strategia, która integruje różne kanały komunikacji i sprzedaży, zapewniając klientom spójne doświadczenie. W Polsce coraz więcej firm korzysta z tej strategii, sprzedając produkty online i dostosowując ofertę do preferencji klientów. Omnichannel ma wiele korzyści, takich jak integracja kanałów sprzedaży, reklama i większe zadowolenie klienta. Jednak może stanowić wyzwanie dla logistyki, która musi dostarczyć spójne doświadczenie niezależnie od kanału sprzedaży.


==Istota strategii omnichannel==
Wynikiem [[Rozwój|rozwoju]] globalnego handlu jest '''wielokanałowa [[sprzedaż]]'''. Wielokanałowość rozumiana jest jako połączenie kilku kanałów, by sprzedać dany [[produkt]] oraz dla zapewnienia [[Klient|klientowi]] lepszego dostępu do [[Oferta|oferty]]. Na [[rozwój]] kanałów sprzedaży wpływają nowoczesne informatyczno-telekomunikacyjne technologie, z których w obecnych czasach korzysta właściwie każdy konsument. Głównie one zwracają uwagę na tzw. ''omnikanałową sprzedaż''. Najpopularniejszym z nowych kanałów w Polsce stała się internetowa sprzedaż<ref>Antonowicz M. (2017) s. 14-23</ref>.


'''Omnichannel''' ("omnis” z łac. oznacza "każdy/wszystko”, natomiast "channel” z ang. - kanał) to strategiczne połączenie kanałów komunikacji wraz z kanałami sprzedaży. Rozwiązanie to jest ujmowane jako filozofia działania, zakładająca, iż klient ma zapewniony dostęp do wszelkich usług w każdym z kanałów. Dąży do osiągnięcia spójności między nimi. Omnichannel bywa określane jako handel zintegrowany wielokanałowo.
[[Przedsiębiorstwo]] dokłada wszelkich starań, aby klient miał zapewniony kontakt wraz z zakupem czy zwrotem towaru w formie, która jest dla niego najbardziej dogodna. Jeżeli [[konsument]] zachęcony nową możliwością zakupu oraz kontaktem z dostawcą zacznie z nich korzystać występuje wówczas problem dla przedsiębiorstwa. Dzieje się tak z powodu braku integracji między kanałami. Bywa, że klient nie czuje się usatysfakcjonowany oraz nie realizuje zakupu do końca, gdyż nie jest obsłużony jak należy. '''Omnichannel''' stara się odpowiedzieć na te problemy<ref>Antonowicz M. (2017) s. 14-23</ref>.
 
==Istota strategii omnichannel==
Wynikiem [[Rozwój|rozwoju]] globalnego handlu jest '''wielokanałowa sprzedaż'''. Welokanałowość rozumiana jest jako połączenie kilku kanałów, by sprzedać dany [[produkt]] oraz dla zapewnienia [[Klient|klientowi]] lepszego dostępu do [[Oferta|oferty]]. Na rozwój kanałów sprzedaży wpływają nowoczesne informatyczno-telekomunikacyjne technologie, z których w obecnych czasach korzysta właściwie każdy konsument. Głównie one zwracają uwagę na tzw. ''omnikanałową sprzedaż''. Najpopularniejszym z nowych kanałów w Polsce stała się internetowa sprzedaż<ref>Antonowicz M. (2017) ''[http://handelue.home.pl/ibrkk/pliki/hw/archiwum/handel_wew_5-2017.pdf Strategia omnichannel - wyzwanie dla logistyki]'', "Handel wewnętrzny", nr 5, s. 14-23</ref>.
<google>t</google>


Przedsiębiorstwo dokłada wszelkich starań, aby klient miał zapewniony kontakt wraz z zakupem czy zwrotem towaru w formie, która jest dla niego najbardziej dogodna. Jeżeli [[konsument]] zachęcony nową możliwością zakupu oraz kontaktem z dostawcą zacznie z nich korzystać występuje wówczas problem dla przedsiębiorstwa. Dzieje się tak z powodu braku integracji między kanałami. Bywa, że klient nie czuje się usatysfakcjonowany oraz nie realizuje zakupu do końca, gdyż nie jest obsłużony jak należy. '''Omnichannel''' stara się odpowiedzieć na te problemy<ref>Antonowicz M. (2017) ''[http://handelue.home.pl/ibrkk/pliki/hw/archiwum/handel_wew_5-2017.pdf Strategia omnichannel - wyzwanie dla logistyki]'', "Handel wewnętrzny", nr 5, s. 14-23</ref>.
W dobie gdy [[gospodarka]] jest oparta na technologii istotnym jest by brać pod uwagę “medium komunikacji", co ukształtowało się przez zwiększenie roli dostępności do różnych informacji (każdego źródła) przy dokonywaniu decyzji zakupu wraz ze zmniejszeniem roli miejsca i sprzedawcy. Wpływają na to nowe kanały komunikacji, pozwalające klientowi sprawnie przejść od pozyskiwania informacji aż do momentu zakupu<ref>Antonowicz M. (2017) 14-23</ref>.


W dobie gdy [[gospodarka]] jest oparta na technologii istotnym jest by brać pod uwagę “medium komunikacji”, co ukształtowało się przez zwiększenie roli dostępności do różnych informacji (każdego źródła) przy dokonywaniu decyzji zakupu wraz ze zmniejszeniem roli miejsca i sprzedawcy. Wpływają na to nowe kanały komunikacji, pozwalające klientowi sprawnie przejść od pozyskiwania informacji aż do momentu zakupu<ref>Antonowicz M. (2017) ''[http://handelue.home.pl/ibrkk/pliki/hw/archiwum/handel_wew_5-2017.pdf Strategia omnichannel - wyzwanie dla logistyki]'', "Handel wewnętrzny", nr 5, s. 14-23</ref>.
<google>n</google>


==Kanały sprzedaży==
==Kanały sprzedaży==
Sprzedaż wielokanałowa to [[strategia]] działania danego przedsiębiorstwa, która wymaga wykorzystania wszelkich “kanałów dystrybucji i sprzedaży produktów”. W ciągu ostatnich lat miała miejsce ewolucja takiej sprzedaży. '''Omnichannel''' będące rozwiązaniem, które związane jest z [[Technologia|technologią]] oraz strategią, zakłada harmonię sprzedaży wraz z obsługą klienta wśród takich kanałów jak<ref>Antonowicz M. (2017) ''[http://handelue.home.pl/ibrkk/pliki/hw/archiwum/handel_wew_5-2017.pdf Strategia omnichannel - wyzwanie dla logistyki]'', "Handel wewnętrzny", nr 5, s. 14-23</ref>:
Sprzedaż wielokanałowa to [[strategia]] działania danego przedsiębiorstwa, która wymaga wykorzystania wszelkich “kanałów dystrybucji i sprzedaży produktów". W ciągu ostatnich lat miała miejsce ewolucja takiej sprzedaży. '''Omnichannel''' będące rozwiązaniem, które związane jest z [[Technologia|technologią]] oraz strategią, zakłada harmonię sprzedaży wraz z obsługą klienta wśród takich kanałów jak<ref>Antonowicz M. (2017) s. 14-23</ref>:
* “Internet
* “Internet
* telefon
* telefon
Linia 34: Linia 21:
* stacjonarny
* stacjonarny
* czat
* czat
* video-czat”
* video-czat"


==Zalety omnichannel==
==Zalety omnichannel==
'''Strategia omnichannel''' w Polsce jest nadal nowością, jednak coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje tę koncepcję, aby czerpać z tego [[Korzyść|korzyści]]. Wzrastająca liczba firm sprzedaje swoje produkty również przez [[Internet]] - jest to najbardziej istotna dziedzina gospodarki, ponieważ mobilność dynamicznie się rozwija. Konsumenci chętniej dokonują zakupu towarów lub [[Usługi on-line|usług on-line]], gdyż mogą to zrobić kiedy i gdzie chcą. [[Sprzedawca|Sprzedawcy]] muszą pamiętać, że istotne przy korzystaniu z omnichannel jest, by dostosowywać ofertę indywidualnie do każdego klienta, bazując na jego preferencjach i wyborach dokonanych w przeszłości. Wtedy mogą osiągać takie [[Zysk|zyski]], jak na przykład<ref>Kawa A. (2017) ''[http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KZiF/publikacje/koik/numery/Documents/2017_NR_2_(176).pdf Kształtowanie relacji z klientami w handlu zintegrowanym wielokanałowo]'', "Organizacja i Kierowanie", nr 2, s. 285-298</ref>:
'''Strategia omnichannel''' w Polsce jest nadal nowością, jednak coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje tę koncepcję, aby czerpać z tego [[Korzyść|korzyści]]. Wzrastająca liczba firm sprzedaje swoje produkty również przez [[Internet]] - jest to najbardziej istotna dziedzina gospodarki, ponieważ mobilność dynamicznie się rozwija. Konsumenci chętniej dokonują zakupu [[towarów]] lub [[Usługi on-line|usług on-line]], gdyż mogą to zrobić kiedy i gdzie chcą. [[Sprzedawca|Sprzedawcy]] muszą pamiętać, że istotne przy korzystaniu z omnichannel jest, by dostosowywać ofertę indywidualnie do każdego klienta, bazując na jego preferencjach i wyborach dokonanych w przeszłości. Wtedy mogą osiągać takie [[Zysk|zyski]], jak na przykład<ref>Kawa A. (2017) s. 285-298</ref>:
* integracja między wieloma kanałami sprzedaży
* integracja między wieloma kanałami sprzedaży
* reklama usług i produktów przedsiębiorstwa poprzez te kanały
* [[reklama]] usług i produktów przedsiębiorstwa poprzez te kanały
* wyższy poziom zadowolenia klienta z obsługi
* wyższy poziom zadowolenia klienta z obsługi
* utrzymanie relacji klient-sprzedawca na wysokim poziomie
* utrzymanie relacji klient-[[sprzedawca]] na wysokim poziomie
* pozyskiwanie nowych klientów przez sprzedawców
* pozyskiwanie nowych klientów przez sprzedawców
* zatrzymanie przy sobie stałych klientów
* zatrzymanie przy sobie stałych klientów
* wzmocniona przewaga konkurencyjna
* wzmocniona [[przewaga konkurencyjna]]


==Zagrożenie dla logistyki==
==Zagrożenie dla logistyki==
Sprzedawcy powinni docierać do klienta różnymi kanałami sprzedaży, będącymi połączonymi ze sobą, dla lepszych rezultatów, jak również by zostawać atrakcyjnym na rynku oraz [[Konkurencyjność|konkurencyjnym]]. Konsument nabywa towary różnymi sposobami, ma możliwość zapoznania się z opinią innego klienta i porównać doświadczenia. Wykorzystując '''strategię omnichannel''' przedsiębiorstwo logistyczne powinno dostarczać mu “jednorodne doświadczenie” nie zważając na to, gdzie dokonał zakupu lub [[Zwrot towaru|zwrotu dobra]]. W swojej publikacji Antonowicz M. wymienia kilka trendów, mających wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Są to na przykład<ref>Antonowicz M. (2016) ''[http://handelue.home.pl/ibrkk/pliki/hw/archiwum/handel_wew_2-2016.pdf Handel internetowy – implikacje dla logistyki]'', "Handel Wewnętrzny", nr 2, s. 5-16</ref>:
Sprzedawcy powinni docierać do klienta różnymi kanałami sprzedaży, będącymi połączonymi ze sobą, dla lepszych rezultatów, jak również by zostawać atrakcyjnym na rynku oraz [[Konkurencyjność|konkurencyjnym]]. Konsument nabywa [[towary]] różnymi sposobami, ma możliwość zapoznania się z opinią innego klienta i porównać doświadczenia. Wykorzystując '''strategię omnichannel''' przedsiębiorstwo logistyczne powinno dostarczać mu “jednorodne doświadczenie" nie zważając na to, gdzie dokonał zakupu lub [[Zwrot towaru|zwrotu dobra]]. W swojej publikacji Antonowicz M. wymienia kilka trendów, mających wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Są to na przykład<ref>Antonowicz M. (2016) s. 5-16</ref>:
* “zmiana myślenia i zachowań klientów dzięki Internetowi
* “[[zmiana]] myślenia i zachowań klientów dzięki Internetowi
* rosnący wpływ e-commerce na rozwiązania logistyczne
* rosnący wpływ e-commerce na rozwiązania logistyczne
* ciągły wzrost roli mediów społecznościowych
* ciągły wzrost roli mediów społecznościowych
* wykorzystanie urządzeń mobilnych w zarządzaniu informacją i rozwiązywaniu problemów klientów
* wykorzystanie urządzeń mobilnych w zarządzaniu informacją i rozwiązywaniu problemów klientów
* rosnąca rola sprzedaży wielokanałowej w handlu detalicznym
* rosnąca rola sprzedaży wielokanałowej w handlu detalicznym
* rosnąca rola strategii omnichannel”
* rosnąca rola strategii omnichannel"
Poza [[Cena|ceną]] w konkurencji silnie oddziałuje [[dystrybucja]]. [[Operator logistyczny|Operatorzy logistyczni]] by redukować zagrożenie muszą dążyć do spełniania oczekiwań klientów. Mogą to osiągnąć poprzez pozbywanie się kłopotów z dostawą przesyłki, szybszą jej realizację lub usprawnienie [[Komunikacja|komunikacji]] i przepływu informacji wśród osób, które są związane z [[Łańcuch dostaw|łańcuchem dostaw]]<ref>Antonowicz M. (2016) ''[http://handelue.home.pl/ibrkk/pliki/hw/archiwum/handel_wew_2-2016.pdf Handel internetowy – implikacje dla logistyki]'', "Handel Wewnętrzny", nr 2, s. 5-16</ref>.
Poza [[Cena|ceną]] w konkurencji silnie oddziałuje [[dystrybucja]]. [[Operator logistyczny|Operatorzy logistyczni]] by redukować [[zagrożenie]] muszą dążyć do spełniania oczekiwań klientów. Mogą to osiągnąć poprzez pozbywanie się kłopotów z dostawą przesyłki, szybszą jej realizację lub usprawnienie [[Komunikacja|komunikacji]] i przepływu informacji wśród osób, które są związane z [[Łańcuch dostaw|łańcuchem dostaw]]<ref>Antonowicz M. (2016) s. 5-16</ref>.


==Bibliografia==
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Rynek zbytu]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Pozyskiwanie klientów]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Programy lojalnościowe]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Nowy marketing]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Model biznesowy]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Trade fair]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Partnerskie powiązania gospodarcze]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Marketing partnerski]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Metody przyciągania klientów w internecie]]}} }}
* Antonowicz M. (2016) ''[http://handelue.home.pl/ibrkk/pliki/hw/archiwum/handel_wew_2-2016.pdf Handel internetowy – implikacje dla logistyki]'', "Handel Wewnętrzny", nr 2, s. 5-16
* Antonowicz M. (2017) ''[http://handelue.home.pl/ibrkk/pliki/hw/archiwum/handel_wew_5-2017.pdf Strategia omnichannel - wyzwanie dla logistyki]'', "Handel wewnętrzny", nr 5, s. 14-23
* Kawa A. (2017) ''[http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KZiF/publikacje/koik/numery/Documents/2017_NR_2_(176).pdf Kształtowanie relacji z klientami w handlu zintegrowanym wielokanałowo]'', "Organizacja i Kierowanie", nr 2, s. 285-298
* Kotler P. (2010) ''Marketing 4.0'', Wydawnictwo MT Biznes Sp z o.o


==Przypisy==
==Przypisy==
<references />
<references />


[[Kategoria:Marketing]]
==Bibliografia==
[[Kategoria:Zarządzanie strategiczne]]
<noautolinks>
* Antonowicz M. (2016), ''Handel internetowy - implikacje dla logistyki'', Handel Wewnętrzny, nr 2
* Antonowicz M. (2017), ''Strategia omnichannel - wyzwanie dla logistyki'', Handel wewnętrzny, nr 5
* Kawa A. (2017), ''Kształtowanie relacji z klientami w handlu zintegrowanym wielokanałowo'', Organizacja i Kierowanie, nr 2
* Kotler P. (2010), ''Marketing 4.0'', Wydawnictwo MT Biznes Sp z o.o, Warszawa
</noautolinks>
 
[[Kategoria:Dystrybucja]]
{{a|Angelika Trólka}}
{{a|Angelika Trólka}}
{{#metamaster:description|Omnichannel - strategia łączenia kanałów komunikacji i sprzedaży, zapewniająca klientowi dostęp do usług we wszystkich kanałach.}}

Aktualna wersja na dzień 19:29, 26 gru 2023

Omnichannel ("omnis" z łac. oznacza "każdy/wszystko", natomiast "channel" z ang. - kanał) to strategiczne połączenie kanałów komunikacji wraz z kanałami sprzedaży. Rozwiązanie to jest ujmowane jako filozofia działania, zakładająca, iż klient ma zapewniony dostęp do wszelkich usług w każdym z kanałów. Dąży do osiągnięcia spójności między nimi. Omnichannel bywa określane jako handel zintegrowany wielokanałowo.

TL;DR

Omnichannel to strategia, która integruje różne kanały komunikacji i sprzedaży, zapewniając klientom spójne doświadczenie. W Polsce coraz więcej firm korzysta z tej strategii, sprzedając produkty online i dostosowując ofertę do preferencji klientów. Omnichannel ma wiele korzyści, takich jak integracja kanałów sprzedaży, reklama i większe zadowolenie klienta. Jednak może stanowić wyzwanie dla logistyki, która musi dostarczyć spójne doświadczenie niezależnie od kanału sprzedaży.

Istota strategii omnichannel

Wynikiem rozwoju globalnego handlu jest wielokanałowa sprzedaż. Wielokanałowość rozumiana jest jako połączenie kilku kanałów, by sprzedać dany produkt oraz dla zapewnienia klientowi lepszego dostępu do oferty. Na rozwój kanałów sprzedaży wpływają nowoczesne informatyczno-telekomunikacyjne technologie, z których w obecnych czasach korzysta właściwie każdy konsument. Głównie one zwracają uwagę na tzw. omnikanałową sprzedaż. Najpopularniejszym z nowych kanałów w Polsce stała się internetowa sprzedaż[1].

Przedsiębiorstwo dokłada wszelkich starań, aby klient miał zapewniony kontakt wraz z zakupem czy zwrotem towaru w formie, która jest dla niego najbardziej dogodna. Jeżeli konsument zachęcony nową możliwością zakupu oraz kontaktem z dostawcą zacznie z nich korzystać występuje wówczas problem dla przedsiębiorstwa. Dzieje się tak z powodu braku integracji między kanałami. Bywa, że klient nie czuje się usatysfakcjonowany oraz nie realizuje zakupu do końca, gdyż nie jest obsłużony jak należy. Omnichannel stara się odpowiedzieć na te problemy[2].

W dobie gdy gospodarka jest oparta na technologii istotnym jest by brać pod uwagę “medium komunikacji", co ukształtowało się przez zwiększenie roli dostępności do różnych informacji (każdego źródła) przy dokonywaniu decyzji zakupu wraz ze zmniejszeniem roli miejsca i sprzedawcy. Wpływają na to nowe kanały komunikacji, pozwalające klientowi sprawnie przejść od pozyskiwania informacji aż do momentu zakupu[3].

Kanały sprzedaży

Sprzedaż wielokanałowa to strategia działania danego przedsiębiorstwa, która wymaga wykorzystania wszelkich “kanałów dystrybucji i sprzedaży produktów". W ciągu ostatnich lat miała miejsce ewolucja takiej sprzedaży. Omnichannel będące rozwiązaniem, które związane jest z technologią oraz strategią, zakłada harmonię sprzedaży wraz z obsługą klienta wśród takich kanałów jak[4]:

  • “Internet
  • telefon
  • sms
  • e-mail
  • stacjonarny
  • czat
  • video-czat"

Zalety omnichannel

Strategia omnichannel w Polsce jest nadal nowością, jednak coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje tę koncepcję, aby czerpać z tego korzyści. Wzrastająca liczba firm sprzedaje swoje produkty również przez Internet - jest to najbardziej istotna dziedzina gospodarki, ponieważ mobilność dynamicznie się rozwija. Konsumenci chętniej dokonują zakupu towarów lub usług on-line, gdyż mogą to zrobić kiedy i gdzie chcą. Sprzedawcy muszą pamiętać, że istotne przy korzystaniu z omnichannel jest, by dostosowywać ofertę indywidualnie do każdego klienta, bazując na jego preferencjach i wyborach dokonanych w przeszłości. Wtedy mogą osiągać takie zyski, jak na przykład[5]:

  • integracja między wieloma kanałami sprzedaży
  • reklama usług i produktów przedsiębiorstwa poprzez te kanały
  • wyższy poziom zadowolenia klienta z obsługi
  • utrzymanie relacji klient-sprzedawca na wysokim poziomie
  • pozyskiwanie nowych klientów przez sprzedawców
  • zatrzymanie przy sobie stałych klientów
  • wzmocniona przewaga konkurencyjna

Zagrożenie dla logistyki

Sprzedawcy powinni docierać do klienta różnymi kanałami sprzedaży, będącymi połączonymi ze sobą, dla lepszych rezultatów, jak również by zostawać atrakcyjnym na rynku oraz konkurencyjnym. Konsument nabywa towary różnymi sposobami, ma możliwość zapoznania się z opinią innego klienta i porównać doświadczenia. Wykorzystując strategię omnichannel przedsiębiorstwo logistyczne powinno dostarczać mu “jednorodne doświadczenie" nie zważając na to, gdzie dokonał zakupu lub zwrotu dobra. W swojej publikacji Antonowicz M. wymienia kilka trendów, mających wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Są to na przykład[6]:

  • zmiana myślenia i zachowań klientów dzięki Internetowi
  • rosnący wpływ e-commerce na rozwiązania logistyczne
  • ciągły wzrost roli mediów społecznościowych
  • wykorzystanie urządzeń mobilnych w zarządzaniu informacją i rozwiązywaniu problemów klientów
  • rosnąca rola sprzedaży wielokanałowej w handlu detalicznym
  • rosnąca rola strategii omnichannel"

Poza ceną w konkurencji silnie oddziałuje dystrybucja. Operatorzy logistyczni by redukować zagrożenie muszą dążyć do spełniania oczekiwań klientów. Mogą to osiągnąć poprzez pozbywanie się kłopotów z dostawą przesyłki, szybszą jej realizację lub usprawnienie komunikacji i przepływu informacji wśród osób, które są związane z łańcuchem dostaw[7].


Omnichannelartykuły polecane
Rynek zbytuPozyskiwanie klientówProgramy lojalnościoweNowy marketingModel biznesowyTrade fairPartnerskie powiązania gospodarczeMarketing partnerskiMetody przyciągania klientów w internecie

Przypisy

  1. Antonowicz M. (2017) s. 14-23
  2. Antonowicz M. (2017) s. 14-23
  3. Antonowicz M. (2017) 14-23
  4. Antonowicz M. (2017) s. 14-23
  5. Kawa A. (2017) s. 285-298
  6. Antonowicz M. (2016) s. 5-16
  7. Antonowicz M. (2016) s. 5-16

Bibliografia

  • Antonowicz M. (2016), Handel internetowy - implikacje dla logistyki, Handel Wewnętrzny, nr 2
  • Antonowicz M. (2017), Strategia omnichannel - wyzwanie dla logistyki, Handel wewnętrzny, nr 5
  • Kawa A. (2017), Kształtowanie relacji z klientami w handlu zintegrowanym wielokanałowo, Organizacja i Kierowanie, nr 2
  • Kotler P. (2010), Marketing 4.0, Wydawnictwo MT Biznes Sp z o.o, Warszawa

Autor: Angelika Trólka