Internet rzeczy
Internet rzeczy (Internet of Things) to koncepcja, która po raz pierwszy została sformułowana w 1999 przez Kevina Ashtona. W jego rozumieniu jest to system, w którym przedmioty, wyposażone w specjalne sensory, komunikują się oraz wymieniają dane z komputerami oraz innymi urządzeniami. Proces ten odbywa się za pomocą różnorodnych rozwiązań sieciowych, w szczególności bezprzewodowych (Mącik R, s.11-12).
W praktyce koncepcja ta zaczęła być realizowana w latach 2008-2009. W tym czasie ilość urządzeń podłączonych do Internetu przekroczyła liczbę ludności na świecie. Dlatego też moment ten jest określany realnym początkiem wykorzystania koncepcji Internetu rzeczy (Evans D., s.2-3).
Zbiór rozwiązań technologicznych z obszaru Internetu rzeczy ma na celu automatyzację urządzeń, zarówno w sferze prywatnej, publicznej, jak i zawodowej. Ich zadaniem jest poprawa efektywności procesu zarządzania przestrzenią, czasem oraz bezpieczeństwem. Co więcej umożliwiają one zdalną kontrole przedmiotów i urządzeń, na przykład z poziomu aplikacji mobilnej.
W praktyce sieć Internetu rzeczy, oparta na przedmiotach i urządzeniach wyposażonych w sensory (zwanych inteligentnymi obiektami) odbiega od tradycyjnej koncepcji Internetu opartej na serwerach danych, połączonych z terminalami dostępowymi użytkowników. W koncepcji Internet of Things znaczenie ma przede wszystkim przesyłanie danych pomiędzy przedmiotami, a interakcja z człowiekiem oparta jest na doraźnych potrzebach i żądaniach (Ożadowicz A., s.88).
TL;DR
Internet rzeczy (IoT) to system, w którym przedmioty komunikują się i wymieniają dane z komputerami i innymi urządzeniami. Beacony są ważnym elementem IoT, umożliwiającym zbieranie i przesyłanie danych. IoT przynosi korzyści dla jednostki (wzrost bezpieczeństwa, automatyzacja zarządzania przestrzenią), społeczeństwa (wzrost bezpieczeństwa, ochrona środowiska) i przedsiębiorców (usprawnienie procesu produkcyjnego, optymalizacja sprzedaży).
Beacony jako integralna część Internetu rzeczy
Beacony stanowią jeden z najważniejszych elementów Internetu rzeczy. Są to urządzenia o niewielkich rozmiarach, które składają się z baterii oraz chipu Bluetooth, generującego sygnał radiowy (Smejda P. s.46). Mogą one działać zarówno jako część inteligentnych obiektów, jak również jako odrębne urządzenie służące do zbierania, analizowania oraz przesyłania danych.
W praktyce podstawowy schemat działania beaconów wygląda następująco:
- Emisja sygnału blueetooth przez beacon,
- Odczytanie komunikatu przez aplikację mobilną (lub inny program),
- Wyświetlenie informacji użytkownikowi,
- Skierowanie użytkownika w określone miejsce w przestrzeni wirtualnej bądź rzeczywistej.
Internet rzeczy a korzyści dla społeczeństwa
Zastosowanie Internetu rzeczy w kategorii społeczeństwa może być rozpatrywane z trzech różnych perspektyw: pojedynczej jednostki, zbiorowości społecznej oraz przedsiębiorców. Każda z tych grup upatruje realizacji innych celów za pomocą inteligentnych obiektów, dlatego też oczekuje innych korzyści płynących z implementacji sieci Internetu rzeczy.
Do korzyści osiąganych przez pojedynczą jednostkę, poprzez wykorzystanie inteligentnych obiektów zaliczyć można (Kwiatkowska E.M., s. 66):
- wzrost bezpieczeństwa (czujniki informujące zdalnie o nieprzewidzianych zdarzeniach np. pożar, włamanie),
- automatyzacja zarządzania przestrzenią osobistą - wzrost poziomu życia,
- spadek kosztów związanych z utrzymaniem (np. poprzez odpowiednie zaprogramowanie systemów grzewczych)
Zbiorowość społeczna może z kolei oczekiwać, że realizacja założeń koncepcji Internetu rzeczy przyczyni się do (Kwiatkowska E.M., s. 66):
- wzrostu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej,
- ochrony środowiska, poprzez redukcje zanieczyszczeń,
- utworzenia nowych miejsc pracy.
Przedsiębiorcy korzyści związanych z wykorzystaniem sieci inteligentnych obiektów mogą upatrywać zarówno w procesie produkcyjnym, jak również w handlu i marketingu. Zagadnienia te zostały omówione bardziej szczegółowo poniżej.
Zastosowanie Internetu rzeczy w procesie produkcyjnym
Sieć oparta na Internecie rzeczy może przyczynić się do usprawnienia procesów w przedsiębiorstwie. Wyposażenie urządzeń produkcyjnych w sensory pozwoli na lepszą kontrolę ich działania. Czujniki umożliwią maszynie przesyłanie danych do programu komputerowego, która będzie je gromadzić i analizować. Pozwoli to na sprawną identyfikację problemu w przypadku wystąpienia odstępstw od normy w działaniu urządzeń oraz ułatwi przewidywanie ewentualnych możliwości wystąpienia awarii i ich niwelowanie. W efekcie nastąpi ograniczenie przestojów w produkcji, co zoptymalizuje pracę całego zespołu pracowniczego. Ponadto do korzyści związanych z wykorzystaniem inteligentnych obiektów w procesie produkcyjnym zaliczyć można:
- wzrost jakości i szybkości procesów produkcyjnych w oparciu o przeanalizowane dane,
- lepsze wykorzystanie potencjału produkcyjnego maszyn w oparciu o bieżące dane,
- wzrost bezpieczeństwa pracowników produkcyjnych,
- wzrost produktywności poprzez automatyzacje wykonywanych zadań,
- wykorzystanie uzyskanych danych ułatwi podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych
- redukcja zanieczyszczenia środowiska, efektywniejsze gospodarowanie odpadami.
Optymalizacja sprzedaży z wykorzystaniem inteligentnych urządzeń
Wykorzystanie idei Internetu rzeczy w handlu może przyczynić się do lepszej identyfikacji potrzeb konsumenta, co pozwoli na spersonalizowanie oferty według jego indywidualnych preferencji. W handlu kluczową role odgrywa umiejętność realizacji potrzeb klientów, dlatego dane zbierane poprzez sensory stanowią informację na wagę złota. Na przykład wykorzystanie beaconów i aplikacji mobilnych pozwala na zdobycie wiedzy o konsumencie, dotyczącej zarówno jego zachowania w sklepach offline, jak i online. W efekcie fakt ten daje możliwość integracji świata rzeczywistego i wirtualnego oraz ingerencji w nawyki klienta za pomocą spersonalizowanych rabatów, reklam czy też ofert specjalnych. Ponadto informacje uzyskane poprzez sensory pozwalają na optymalizację oferty sklepu oraz usprawnienia procesu obsługi klienta.
Internet rzeczy — artykuły polecane |
Portal korporacyjny — Wirtualizacja zarządzania kadrami — Informatyczne narzędzia wspomagania zarządzania — Tablica ogłoszeń — Marketing automation — Chmura obliczeniowa — Technologia informatyczna — System wspomagania decyzji — Intranet |
Bibliografia
- Evans D., The Internet of Things How the Next Evolution of the Internet is Changing Everything, Cisco IBSG 2011
- Kwiatkowska E. (2014), Rozwój Internetu Rzeczy - szanse i zagrożenia, Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny, nr 8(3)
- Mącik R. (2016), Internet rzeczy - postrzegane przez młodych konsumentów korzyści i zagrożenia - wyniki badań wstępnych, Przedsiębiorczość i Zarządzanie, t. 17, z. 4
- Ożadowicz A. (2014), Internet Rzeczy w systemach automatyki budynkowej, Napędy i sterowanie, nr 12
- Smejda P. (2016), Internet rzeczy (IoT) we współczesnej gospodarce. Rola, zadania i bariery rozwoju, Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie / Politechnika Łódzka, nr 64
Autor: Maria Bajak