Litecoin

Z Encyklopedia Zarządzania
Litecoin
Polecane artykułyLitecoinkryptowaluta, a także otwarto-źródłowy projekt na licencji X11. Jego twórcą jest Charles Lee, były pracownik firmy Google. W wolnym czasie opracował projekt mający na celu szybkie i tanie transakcje. Jego projekt jest jednym z najlepiej prosperujących na świecie. Dzięki temu Litecoin trafił do 5 najlepszych firm wdrażających nowe technologie m.in lightning network i Seg Wit. Umożliwiło to przesłanie transakcji w czasie poniżej 1 sekundy z jednego końca świata na drugi. Litecoin wyprzedził nawet samego Bitcoina. Pomimo, że Litecoin jest nazywany młodszym bratem Bitcoina cieszy się bardzo podobnym zainteresowaniem. Jego notowania niewiele się różnią. Można powiedzieć, że jest on lepiej dopracowaną wersją Bitcoina. Licencja X11 na której opiera się Litecoin to program otwarto-źródłowy. Uzytkownicy mogą kopiować, zmieniać, rozsyłać i uruchamiać różne wersje. Wszystkie pliki są sprawdzane niezależnie i każdy posiada swój kod źródłowy. ( M. Grzybkowski 2018, s.75-76), ( D. Homa 2015, s.47-149).

Do głównych różnic pomiędzy Litecoinem a Bitcoinem zalicza się:

  • Litecoin jest bardziej zabezpieczony algorytmami matematycznymi.
  • całkowita liczba Litecoinów jest 4 razy większa niż Bitcoina.
  • częstotliwość wytwarzanie Litecoina wynosi 2,5 minuty przy czym Bitcoin jest tworzony średnio co 10 minut.

Litecoina możemy zaliczyć do grupy altcoinów. Bitcoin odniósł wielki sukces a to otworzyło drogę do tworzenia nowych walut oraz projektów za nimi stojących. Powstające projekty maja na celu ulepszyć niedoskonałości Bitcoina. Namecoin to pierwszy altcoin, który powstał. Jego zamysłem było sprawniejsze zarządzanie stronami internetowymi. Warto też wspomnieć, że powstają monety, które nie mają żadnej wartości technologicznej. One także należą do grupy altcoinów a ich dokładna nazwa to shitcoiny lub jokecoiny.

Kryptowaluty

Kryptowaluty są to środki, które mogą być zamienne na inne waluty. Działają one w zdecentralizowanym systemie i są tworzone dzięki kryptografii. Każda dokonana transakcja musi zostać zweryfikowana i potwierdzona. Umożliwiają to klucz prywatny i publiczny właściciela środków. Ma to zapobiec powtórnemu wykorzystaniu danych środków. Ideą powstania kryptowalut było stworzenie technologii pozwalającej na dokonywanie szybkich transakcji bez pośredników. Technologia blockchain, na której opiera się cały zamysł kryptowalut to łańcuch bloków. Bloki zawierają informacje o wszystkich dokonanych transakcjach a każdy nowy blok posiada streszczenie wcześniejszego. Cały proces działania kryptowalut jest anonimowy dlatego ciężko jest określić liczbę osób korzystających z tego systemu. Świat kryptowalut posiada także swoje giełdy. W Polsce najbardziej znaną jest Bitbay. Powstała ona w 2014 roku w Katowicach. Jako jedyna w Polsce umożliwia także obrót Litecoinami. ( S. Bala 2016, s. 53-56), ( A.I. Piotrowska 2018 s. 54-55).

Najpopularniejszą oraz pierwszą kryptowalutą jest Bitcoin. Powstał on w 2008 roku dzięki Satoshi Nakamoto. Do tej pory jednak nieznana jest prawdziwa tożsamość twórcy. Niektórzy uważają, że pod ta nazwą może kryć się grupa osób. Głównym zamysłem stworzenia Bitcoina było powstanie systemu, który tworzą tylko jego użytkownicy. Podstawą działania jest algorytm opierający się na funkcji matematycznej. Liczba każdej kryptowaluty jest ograniczona. Obliczono, że przy obecnym tempie tworzenia kolejnych sztuk Bitcoina skończy się w 2110 roku. ( S. Bala 2016 s.77-79).


Bibliografia

Autor: Angelika Orlof