Bitcoin

Z Encyklopedia Zarządzania

Bitcoin - to pierwsza i zarazem jedna z najbardziej popularnych kryptowalut, czyli wirtualnych walut internetu. Został stworzony przez niejakiego Satoshi Nakamoto w 2009r. I od tego czas jego wartość wciąż rośnie. Szerzej pojęcie kryptowaluty opisane jest w odnośniku.

Zalety Bitcoina

  • brak pośrednika w transakcjach handlowych
  • niski nakład
  • szyfrowanie przy użyciu kryptografii jest bezpieczniejsze niż szyfrowanie bankowe
  • całkowita anonimowość transakcji

Specyfika

Wzrost wartość Bitcoina nastąpił w 2012r. po nałożeniu sakcji na Iran. Wówczas stosunek riala do dolara zaczął się wahać, w wyniku czego państwo zadecydowało o sięgnięciu po nowe, alternatywne źródło, jakim stał się Bitcoin. Sprawdzał się, ponieważ jego zaletą był brak pośrednika w transakcjach handlowych, dzięki czemu unikano problemów z embargiem.

Kolejnymi czynnikami na wzrost wartości tej kryptowaluty był przede wszystkim kryzys bankowy na Cyprze w 2013r., gdzie większość społeczeństwa straciła zaufanie do banku oraz raport wydany przez Europejski Banku Centralny, który opisywał wirtualne waluty.

Wady Bitcoina

  • brak regulacji prawnych w większości państw
  • atrakcyjne dla hakerów, terrorystów
  • ułatwia czynności przestępcze: pranie brudnych pieniędzy, handel zakazanymi towarami

Regulacje prawne

W większości krajach na świecie, Bitcoin nie jest uregulowany w sposób prawny. Kraje takie jak Francja, Holandia, Polska czy Portugalia uważają, że temat Bitcoina jest zbyt świeży aby wszczynać kroki prawne. Kraje, w których określono sposób opodatkowania kryptowalut, czyli np. Holandia czy Wielka Brytania. W tych państwach stawka opodatkowania wynosi 10-20%. Inną grupą są kraje, który w bezpośredni sposób określiły używanie kryptowalut jak nielegalne i zabroniły społeczeństwu używanie go. Do tych krajów należą m.in. Chiny czy Tajlandia. Odrębnym podejściem charakteryzuje się np. Brazylia, która uznała Bitcoina jako pieniądz.

Specyfikacja techniczna

Adresy

Każdy uczestnik, korzystający z sieci bitcoina posiada tzw. wirtualny portfel, który posiada określoną liczbę kluczy kryptograficznych. Adresem jest zazwyczaj ciąg liczb i liter o długości mniej więcej 34 znaków. Przykładowy adres może mieć formę zbliżoną do następującego ciągu: 3jQD9c5lPh61eVBh5i9NN67gTaPxA73Fk2b.

Charakterystyczne dla adresu Bitcoina jest to, że pierwszą liczbą jest zawsze 1 bądź 3 oraz to, że małe i duże litery są alfabetu łacińskiego. Ciekawe jest również to, że w żadnym adresie nie znajdziemy liczby 0.

Transakcje

Bez wątpienia transakcje bitcoinami wyróżnia szybkość. Już po 10 minutach, można wydawać otrzymane pieniądze. Czas 10 minut jest potrzebny aby wprowadzić odpowiednie szyfrowanie oraz uwzględnić transakcje w bloku. Większość transakcji jest bez prowizyjne, jednak jeżeli prowizja występuje, nie jest wyższa niż kilka groszy. Często wręcz zachęca się uczestników do uiszczania drobnych opłat, które przeznaczane są na cele rozwojowe Bitcoina bądź organizacje charytatywne. Dla przesłania środków na elektroniczny portfel nie jest konieczne oczekiwanie na transakcję przed komputerem. Okazuje się, że nawet gdy komputer jest wyłączony środki trafią do odpowiedniego posiadacza konta. Dzieje się tak, ponieważ środki znajdują się wtedy na publicznej księdze rachunkowej, a nie na oprogramowaniu komputerowym. W momencie odświeżenia przez użytkownika portfela wirtualnego, nastąpi pobranie bloków i przesłanie wszystkich transakcji.

Zagrożenia bitcoina

Jak wspomniano w podpunkcie z wadami bitcoina, jest on pożywką dla przestępców, hakerów a nawet terrorystów. Wszystko dzięki anonimowości jakie bitcoin zapewnia. Pomimo jawności historii transakcji, praktycznie nie ma możliwości wskazać posiadacza konta. Z tego powodu Generalny Inspektor Informacji Finansowej sprawuje nadzór nad transakcjami a wprowadzone europejskie prawo dotyczące AML/CFT (Polityka przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu oraz stosowania międzynarodowych sankcji ograniczających) wymaga aby konto, z którego kupowane są bitcoiny posiadało pełne dane jego posiadacza oraz wymusza aby przelewy były odpowiednio tytułowane.


Bitcoinartykuły polecane
KryptowalutaMoneroForma płatnościAltcoinSystem monetarnyWirtualna karta kredytowaKonto oszczędnościoweSurchargeBlockchain

Bibliografia


Autor: Julita Stysiał