Kryptowaluta

Z Encyklopedia Zarządzania

Kryptowaluta to wirtualny pieniądz, powstały w sieci przy pomocy koparek kryptowaluty, który do zabezpieczenia transakcji stosuje kryptografię. Oparty na bazie tzw. dowodu wykonywanych zadań.

Kryptowaluta jako środek płatniczy różni się od tych "tradycyjnych" przede wszystkim brakiem centralnego emitenta oraz tym, że wszystkie wykonane transakcje są anonimowe, a nikt oprócz właściciela nie ma do nich dostępu. Charakterystyczny jest również brak centralnej administracji

TL;DR

Kryptowaluta to wirtualny pieniądz powstały w sieci, który jest anonimowy, szybki w transakcjach, ma niskie koszty i nie jest manipulowany przez rząd. Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą, ale nadal nie wiadomo, kim jest jej twórca. Istnieją także inne kryptowaluty, takie jak Namecoin, Litecoin i Plncoin. Giełdy kryptowalut, takie jak BTC-E, Cryptsy i Vircurex, zostały zamknięte. Kryptowaluty są akceptowane jako forma płatności w sklepach i są wykorzystywane do przesyłania darowizn. Istnieją również bankomaty kryptowalut w Polsce. Wartość Bitcoina rośnie, ale istnieje ryzyko dla internetowych portfeli i krytyka ze strony niektórych ekonomistów. Niektóre kraje zakazują działalności giełd kryptowalut.

Historia

Pierwszą (powstałą w 2009 roku) i do tej pory najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin. Jej twórcą jest niejaki Satoshi Nakamoto. Do dnia dzisiejszego nie ma stuprocentowej pewności czy jest to prawdziwe imię i nazwisko osoby czy pseudonim wytworzony przez grupę ludzi.

W 2015 roku po śledztwie prowadzonym przez portale Wired i Gizomondo zasugerowano, iż autorem internetowej waluty może być Craig Steven Wright z Australii. Aby zamknąć spekulację wokół swojej osoby Wright przyznał się do tego, że to on stworzył Bitcoina natomiast nadal pozostawia to pytanie czy przyznanie do winy było tylko próbą zakończenia spekulacji czy to jednak australijczyk jest rzeczywistym autorem Bitcoina.

Następnymi wirtualnymi walutami były: Namecoin i Litecoin powstałe w 2011 roku.

Pierwsza transakcja zawarta przy użyciu Bitcoina została zawarta 22 maja 2010 roku w Stanach Zjednoczonych.W Polsce Bitcoin swoją premierę miał 5 kwietnia 2011 roku.

Polska również posiada swoją kryptowalutę a jest nią Plncoin. Została stworzona przez Łukasza Lewieckiego oraz Jakuba Wierzcholskiego.

Zalety kryptowaluty

  • anonimowość (wytworzony specjalny adres bez rzeczywistych danych osobowych)
  • szybkość transakcji (6-30 minut)
  • niski koszt (max 10 gr)
  • brak manipulacji od strony rządu (brak podatków)

Wady kryptowalut

Niestety, oprócz wspomnianych zalet kryptowaluta ma tez swoje wady. Przede wszystkim jest to cyfrowy wytwór, który nieodpowiednio zabezpieczony może wpaść w niepowołane ręce. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczanie swojego internetowego portfela. Oprócz odpowiednio mocnego hasła warto pamiętać o tym, aby rozdzielić środki na różnych kontach. Wówczas w przypadku włamania hakerskiego stracić można tylko niewielki procent pieniędzy a nie wszystkie przelane środki.

Giełdy kryptowalut

Poniżej znajdują się nazwy najpopularniejszych giełd, do niedawna jeszcze służących do handlu kryptowalut. Na tych giełdach obsługiwane były różne waluty narodowe (Dolar, Euro, itp.) jak i waluty wytworu internetu (Bitcoin, Peercoin, itp.):

  • BTC-E
  • Cryptsy
  • Vircurex

Niestety wszystkie trzy wymienione giełdy zostały zamknięte. Giełda BTC-E została zamknięta po sześciu latach działalności, zaraz po aresztowaniu Rosjanina Aleksandra Vinnika, który był podejrzewany o pranie brudnych pieniędzy na jednej z platform Bitcoinowych. Giełda Cryptsy natomiast została zaatakowana przez hakerów a Vircurex zakończyła działalność.

Internetowa waluta używana tylko w Internecie ?

Z racji rzeczywistej wartości kryptowalut wiele ośrodków na świecie akceptuje płatność wirtualnymi pieniędzmi. Oprócz zakupu samochodu, czy opłacenia czesnego za studia w USA można za np. Bitcoiny zapłacić za Pizze. Coraz częściej sklepy mające stoiska w większych centrach handlowych udostępniają klientom możliwość zapłacenia na zakupy krypto-walutami. W taki sposób płatności możemy dokonać na Amazonie, w Victoria Secret czy za kanapkę w Subwayu.

Oprócz akceptacji tej internetowej waluty w stacjonarnych sklepach coraz częstsze jest zjawisko używania Bitcoina do przesyłania darowizn. Taki system pomocy funkcjonuje już na portalach typu Wikipedia czy w czasopiśmie 2B Style.

Co ciekawe istnieją również bankomaty kryptowalut, a konkretniej Bitcoina. W Polsce znaleźć takie możemy w stolicy ale również we Wrocławiu czy Katowicach.

Bitcoin coraz bardziej popularny

Wartość Bitcoina w ostatnich tygodniach rośnie coraz szybciej a co za tym idzie coraz więcej medialnych osób - od ekonomistów po celebrytów biorących udział w spotach reklamowych nakłaniają do używania tej waluty. Na najbliższe tygodnia są zaplanowane seminaria, które mają uświadamiać o korzyściach płynących z jego używania. W planach jest również utworzenie kampanii reklamowej zachęcającej do "pójścia z biegiem czasu".

Z drugiej strony cały czas należy pamiętać, że kryptowaluty to tylko internetowy wytwór, nad którym rząd nie ma żadnej kontroli. Nieodpowiednio zabezpieczony internetowy portfel może być kuszący dla hakerów.

Ostatnio główny prezes banku Credit Suisse ostro skrytykował rosnącą wartość bitcoina. Tidajane Thiam nie jest pierwszym CEO, który mówi że bitcoin "to definicja bańki". Prezes w stanowczy sposób odpowiadał, że prowadzony przez niego bank nie będzie ryzykował kapitału stawiając na nowoczesną walutę. Jest to spowodowane z pewnością brakiem regulacji prawnych. Inni ekonomiści, np. Kenneth Rogoff również sądzi, że wkrótce dojdzie do załamania Bitcoina.

Regulatorzy prawni również są podzieleni. Jedni uważają, że z powodu rosnącej wartości Bitcona, kryptowaluty muszą otrzymać wkrótce regulacje prawne, inni natomiast, że jest to zbyt świeży temat, aby podejmować takie kroki.

W tym czasie, gdy tworzy się podział na zwolenników i przeciwników internetowej waluty, kraje takie jak Rosja, Korea Południowa oraz Chiny w definitywny sposób zabroniły działalności giełd krypoto-walut.


Kryptowalutaartykuły polecane
BitcoinAltcoinHistoria pieniądzaBankowość mobilnaEthereumBankowość internetowaEbankingTokenDarknet

Bibliografia


Autor: Julita Stysiał