Licencja BSD

Z Encyklopedia Zarządzania

Jedna z mniej restrykcyjnych licencji udzielająca nieograniczone prawo do takich czynności jak użytkowanie, kopiowanie, modyfikacja czy też redystrybucja zmodyfikowanej kopii programu. Początkowo rozpowszechnianie kodu źródłowego obarczone było jednak wymogiem włączenia informacji o prawach autorskich BSD i warunkach licencji. Pierwotnie zabronione było wykorzystywanie bez pisemnej zgody nazwisk osób tworzących BSD w celu reklamowania programów powstałych na bazie takiego kodu. Klauzula ta jednak została unieważniona w 1999 r. przez biuro transferu technologii Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Obecnie dozwolone jest wykorzystywanie kodu BSD bez przymusu informowania jakiejkolwiek ze stron o takim zdarzeniu. Bez znaczenia jest tu fakt, czy dany projekt będzie komercyjny czy też darmowy, a także na jaką ilość będzie opiewała liczba jego kopii. Często tego typu licencje określa się jako permisywne (ang. permissive licenses). Osoba przyjmująca warunki licencji jest pozbawiona prawa do roszczeń wobec twórców oprogramowania. Zabronione jest ponadto podszywanie się jako autor danego programu, a także używanie cudzych nazw produktów do promocji własnych programów. Jest to bardzo atrakcyjna forma prawna dla różnego rodzaju projektów tworzonych przez indywidualnych programistów jak i wielkich korporacji, gdyż rezultaty pracy mogą być wykorzystywane zarówno w otwartych jak i zamkniętych projektach.

Przewaga nad GPL wynika z faktu, iż jednocześnie mobilizuje potencjalnych użytkowników do wnoszenia wkładu w kod źródłowy i testowanie produktów, a zarazem nie odstrasza firm, które dzięki możliwości zamykania programów widzą w tym dla siebie korzyści i gotowe są inwestować w interesujące ich projekty. Licencja BSD często bywa określana jako copycenter, gdyż każdy ma możliwość wykonania dowolnej liczby kopii danego programu. Widnieje także na oficjalnej liście prowadzonej przez organizację OSI (ang. Open Source Initiative), więc jest uznawana za zgodną z terminem Open Source.[1]

TL;DR

Licencja BSD to elastyczna i permisywna licencja, która daje nieograniczone prawa do użytkowania, kopiowania, modyfikacji i redystrybucji kodu źródłowego. Obecnie nie ma wymogu informowania o używaniu kodu BSD i licencja jest atrakcyjna zarówno dla indywidualnych programistów, jak i dla korporacji. Licencja BSD zachęca do współpracy i inwestowania w projekty, nie odstraszając firm od zamknięcia kodu. Licencja BSD jest uznawana za zgodną z terminem Open Source i jest wykorzystywana w wielu projektach, takich jak NetBSD, FreeBSD i OpenBSD. Istnieją także inne licencje podobne do BSD, takie jak MIT, Apache, ISC i X11.

Historia

Początek istnienia licencji jest ściśle związany z rozwojem systemu Unix oraz dołączanymi do niego poprawkami przez różne uczelnie z całego świata. Najbardziej zaangażowaną w ten projekt była grupa rozwojowa systemów komputerowych (ang. Computer Systems Research Group) działająca w Uniwersytecie Kalifornia w Berkley. To ona była odpowiedzialna za zbieranie poprawek do systemu, a następnie za darmowe ich udostępnianie osobom i podmiotom, które posiadały licencję systemu Unix. Dzięki temu ich sprzedawca czyli firma AT&T, która w tamtym czasie miała zakaz konkurowania na rynku mogła za niewielkie pieniądze odsprzedawać swój system uczelniom dostając w zamian tysiące linii nowego kodu źródłowego oraz poprawek tworzonych przez studentów z całego świata.

W momencie, gdy grupie CSRC zaczęło brakować środków do rozwoju systemu postanowiono na udostępnienie kodu źródłowego do użytku publicznego pod znaną od tamtej pory licencją BSD. Był to kompletny system operacyjny, jednak pozbawiony całości kodu od firmy AT&T. Na ten krok niemal natychmiast zareagowała organizacja USL (ang. UNIX System Laboratories) należąca do AT&T pozywając w 1992 roku Uniwersytet Stanu Kalifornia oraz użytkowników do sądu. Po dwóch latach sprawa została zamknięta w wyniku ugody, która zakładała ofiarowanie projektowi BSD części przez nich stworzonych plików, podczas gdy inne nadal pozostały własnością AT&T.

Licencja BSD na przestrzeni lat nieustannie ewoluowała. Oryginalna jej wersja, czyli tzw. 4-klauzulowa miała zasadniczą wadę, gdyż wymagane było umieszczanie stosownej informacji o prawach autorskich w materiałach promujących projekty na tej licencji. Po usunięciu kontrowersyjnego zapisu w 1999 r. przez Uniwersytet Kalifornijski licencja BSD określana była jako 3-klauzulowa. Obecnie można się także spotkać z 2-klauzulową wersją, która powstała poprzez usunięcie jednego z zapisów zakazującego korzystania z nazwisk autorów do promowania dalszych projektów.

Przykładowe projekty oparte na licencji BSD

Na licencji BSD powstało wiele systemów operacyjnych, do najpopularniejszych zalicza się m. in.:

 • NetBSD - System w wielu aspektach podobny do FreeBSD. Jego twórcy skupiają się głównie na możliwości uruchomienia ich produktu na jak największej liczbie platform sprzętowych [2],
 • FreeBSD - Model tego systemu oparty na scentralizowanych plikach konfiguracyjnych oraz moduł binarnej zgodności z Linuksem stawia ten system jako lidera produktów z rodziny BSD [3],
 • OpenBSD - System słynący z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jako pierwszy oferował obsługę sprzętowych systemów kryptograficznych[4].

Licencje zbliżone do BSD

Do grona licencji typu Open Source zaliczamy także:

 • MIT,
 • Apache,
 • ISC,
 • X11.


Licencja BSDartykuły polecane
EthereumJavaScriptPHPPrzeglądarka internetowaJavaLitecoinFirewallRansomwareAutomatyczna indeksacja

Przypisy

 1. Raymond E.S. (2004), s. 437-459
 2. Sobieski W. (2009). s. 245-256.
 3. Dinh-Tron, T., Bieman, J. M. (2004).
 4. De Raadt T., Hallqvist N., Grabowski A., Keromytis A. D., Provos N. (1999).

Bibliografia

 • De Raadt T., Hallqvist N., Grabowski A., Keromytis A., Provos N. (1999), Cryptography in OpenBSD: An Overview, USENIX Annual Technical Conference, FREENIX Track
 • Dinh-Tron T., Bieman J. (2004), Open Source Software Development: A Case Study of FreeBSD, Software Metrics
 • Lucas M. (2009), FreeBSD. Podstawy administracji systemem, Helion, Gliwice
 • Negus C. (2008), Linux. Biblia, Helion, Gliwice
 • O'Reilly T. (1999), Lessons from open-source software development, Communications of the ACM, Nr 42(4)
 • Raymond E. (2004), UNIX. Sztuka programowania, Helion, Gliwice
 • Sobieski W. (2009), Wolne oprogramowanie w praktyce inżynierskiej, Inżynieria Rolnicza Nr 13
 • Strona internetowa: The MIT license, Open Source Initiative
 • Strona internetowa: Apache licenses
 • Strona internetowa: ISC License (ISC)
 • Tiemann B. (2007), FreeBSD 6. Księga eksperta, Helion, Gliwice
 • Walczak A. (2011), Projekty OPEN SOURCE, B.W., Poznań


Autor: Krzysztof Tarkowski, Jacek Skalski