Rachunek satelitarny turystyki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
(LinkTitles.)
Linia 15: Linia 15:




[[Turystyka]] wpływa na wytwarzanie produktu krajowego brutto, tworzy nowe miejsca pracy i [[dochody]] [[kapitał]]u. Tworzy ona dwukrotnie więcej miejsc pracy niż przeciętny sektor gospodarczy zgłaszając zapotrzebowanie na [[pracownik]]ów różnych dziedzin i zawodów oraz wykorzystuje nadwyżki siły roboczej w miejscowościach turystycznych stanowiąc w ten sposób źródło dochodów ich mieszkańców. Ludzie podróżując na obszarze swojego kraju lub poza jego granice pociągają za tym finansowe konsekwencje, które przekładają się na wydatki i zakup różnych dóbr i usług turystycznych. Turystyka jest więc źródłem wpływów fiskalnych oraz dewiz dla krajów.  
[[Turystyka]] wpływa na wytwarzanie produktu krajowego [[brutto]], tworzy nowe miejsca pracy i [[dochody]] [[kapitał]]u. Tworzy ona dwukrotnie więcej miejsc pracy niż przeciętny [[sektor]] gospodarczy zgłaszając [[zapotrzebowanie]] na [[pracownik]]ów różnych dziedzin i zawodów oraz wykorzystuje nadwyżki siły roboczej w miejscowościach turystycznych stanowiąc w ten sposób źródło dochodów ich mieszkańców. Ludzie podróżując na obszarze swojego kraju lub poza jego granice pociągają za tym finansowe konsekwencje, które przekładają się na wydatki i zakup różnych dóbr i usług turystycznych. Turystyka jest więc źródłem wpływów fiskalnych oraz dewiz dla krajów.  


Wszelkie efekty ekonomiczne turystyki możemy dostrzec w różnych rodzajach działalności gospodarczej takich jak np. budownictwo, handel, [[transport]], [[pośrednictwo finansowe]], edukacja. W celu zaprezentowania informacji dotyczących aktywności gospodarczej związanej z turystyką, ustalenia ekonomicznego znaczenia turystyki dla gospodarki światowej i gospodarek poszczególnych krajów opracowano [[system]] zaakceptowany przez Światową Organizację Turystyki tzw. rachunek satelitarny turystyki. Według zaleceń Unii Europejskiej w celu określenia zależności ekonomicznych między różnymi działami gospodarki [[Główny Urząd Statystyczny]] prowadzi system rachunku narodowego. Gromadzi się w nim [[informacje]] gospodarcze w układzie działów Europejskiej Klasyfikacji Działalności.  
Wszelkie efekty ekonomiczne turystyki możemy dostrzec w różnych rodzajach działalności gospodarczej takich jak np. budownictwo, [[handel]], [[transport]], [[pośrednictwo finansowe]], edukacja. W celu zaprezentowania informacji dotyczących aktywności gospodarczej związanej z turystyką, ustalenia ekonomicznego znaczenia turystyki dla gospodarki światowej i gospodarek poszczególnych krajów opracowano [[system]] zaakceptowany przez Światową Organizację Turystyki tzw. [[rachunek]] satelitarny turystyki. Według zaleceń Unii Europejskiej w celu określenia zależności ekonomicznych między różnymi działami gospodarki [[Główny Urząd Statystyczny]] prowadzi system rachunku narodowego. Gromadzi się w nim [[informacje]] gospodarcze w układzie działów Europejskiej Klasyfikacji Działalności.  
<google>ban728t</google>
<google>ban728t</google>


==Cel==
==Cel==
Rachunek satelitarny ma mierzyć efekty ekonomiczne turystyki, ustalić jej wkład w gospodarkę narodową w oparciu o parametry makroekonomiczne takie jak: [[produkt krajowy brutto]], [[produkcja]] globalna, [[popyt]] i podaż turystyczną, [[zatrudnienie]], wydatki sektora publicznego związane z turystyką,. [[Popyt turystyczny]] stanowią [[wydatki konsumpcyjne]] uczestników ruchu turystycznego. Podaż zaś to wszelkie wyroby i usługi, które nabywane są w ramach wydatków turystycznych. W rachunku satelitarnym analizujemy wielkość [[udział]]u [[produkt]]ów danych działów gospodarki w produkcie turystycznym i porównujemy ją z oszacowanym, zrealizowanym popytem krajowym i zagranicznym na usługi i produkty turystyczne. W rachunku uwzględnia się informacje o wydatkach turystów przyjezdnych według produktów, o popycie turystycznym rezydentów i nierezydentów kraju, informacje dotyczące wykorzystania produktów turystycznych, liczbę pracujących w turystycznych rodzajach działalności według kategorii i płci, liczbę osób podróżujących. Rachunek dzięki opracowanym prognozowanym wskaźnikom gospodarczym pozwala nam określić wydatki konsumpcyjne dotyczące turystyki, [[inwestycje]], wydatki z budżetu państwa, [[bilans]] wpływów i wydatków w turystyce międzynarodowej, poziom wydatków w turystyce krajowej, wydatki na podróże indywidualne i służbowe, poziom zatrudnienia, udział gospodarki turystycznej w [[PKB]], wpływy dewizowe.
Rachunek satelitarny ma mierzyć efekty ekonomiczne turystyki, ustalić jej wkład w gospodarkę narodową w oparciu o parametry makroekonomiczne takie jak: [[produkt krajowy brutto]], [[produkcja]] globalna, [[popyt]] i [[podaż]] turystyczną, [[zatrudnienie]], wydatki sektora publicznego związane z turystyką,. [[Popyt turystyczny]] stanowią [[wydatki konsumpcyjne]] uczestników ruchu turystycznego. Podaż zaś to wszelkie [[wyroby]] i [[usługi]], które nabywane są w ramach wydatków turystycznych. W rachunku satelitarnym analizujemy wielkość [[udział]]u [[produkt]]ów danych działów gospodarki w produkcie turystycznym i porównujemy ją z oszacowanym, zrealizowanym popytem krajowym i zagranicznym na usługi i produkty turystyczne. W rachunku uwzględnia się informacje o wydatkach turystów przyjezdnych według produktów, o popycie turystycznym rezydentów i nierezydentów kraju, informacje dotyczące wykorzystania produktów turystycznych, liczbę pracujących w turystycznych rodzajach działalności według kategorii i płci, liczbę osób podróżujących. Rachunek dzięki opracowanym prognozowanym wskaźnikom gospodarczym pozwala nam określić wydatki konsumpcyjne dotyczące turystyki, [[inwestycje]], wydatki z budżetu państwa, [[bilans]] wpływów i wydatków w turystyce międzynarodowej, poziom wydatków w turystyce krajowej, wydatki na podróże indywidualne i służbowe, poziom zatrudnienia, udział gospodarki turystycznej w [[PKB]], wpływy dewizowe.
   
   
   
   
Linia 28: Linia 28:
==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Gołembski G., Kompedium wiedzy o turystyce, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa-Poznań 2002
* Gołembski G., Kompedium wiedzy o turystyce, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa-Poznań 2002
* Kornak A., Montygierd-Łoyba M., Ekonomika Turystyki, PWN Warszawa-Wrocław 1985
* Kornak A., Montygierd-Łoyba M., [[Ekonomika]] Turystyki, PWN Warszawa-Wrocław 1985


{{a|Agnieszka Madej}}
{{a|Agnieszka Madej}}
[[Kategoria:Turystyka]]
[[Kategoria:Turystyka]]

Wersja z 21:46, 21 maj 2020

Rachunek satelitarny turystyki
Polecane artykuły


Turystyka wpływa na wytwarzanie produktu krajowego brutto, tworzy nowe miejsca pracy i dochody kapitału. Tworzy ona dwukrotnie więcej miejsc pracy niż przeciętny sektor gospodarczy zgłaszając zapotrzebowanie na pracowników różnych dziedzin i zawodów oraz wykorzystuje nadwyżki siły roboczej w miejscowościach turystycznych stanowiąc w ten sposób źródło dochodów ich mieszkańców. Ludzie podróżując na obszarze swojego kraju lub poza jego granice pociągają za tym finansowe konsekwencje, które przekładają się na wydatki i zakup różnych dóbr i usług turystycznych. Turystyka jest więc źródłem wpływów fiskalnych oraz dewiz dla krajów.

Wszelkie efekty ekonomiczne turystyki możemy dostrzec w różnych rodzajach działalności gospodarczej takich jak np. budownictwo, handel, transport, pośrednictwo finansowe, edukacja. W celu zaprezentowania informacji dotyczących aktywności gospodarczej związanej z turystyką, ustalenia ekonomicznego znaczenia turystyki dla gospodarki światowej i gospodarek poszczególnych krajów opracowano system zaakceptowany przez Światową Organizację Turystyki tzw. rachunek satelitarny turystyki. Według zaleceń Unii Europejskiej w celu określenia zależności ekonomicznych między różnymi działami gospodarki Główny Urząd Statystyczny prowadzi system rachunku narodowego. Gromadzi się w nim informacje gospodarcze w układzie działów Europejskiej Klasyfikacji Działalności.

Cel

Rachunek satelitarny ma mierzyć efekty ekonomiczne turystyki, ustalić jej wkład w gospodarkę narodową w oparciu o parametry makroekonomiczne takie jak: produkt krajowy brutto, produkcja globalna, popyt i podaż turystyczną, zatrudnienie, wydatki sektora publicznego związane z turystyką,. Popyt turystyczny stanowią wydatki konsumpcyjne uczestników ruchu turystycznego. Podaż zaś to wszelkie wyroby i usługi, które nabywane są w ramach wydatków turystycznych. W rachunku satelitarnym analizujemy wielkość udziału produktów danych działów gospodarki w produkcie turystycznym i porównujemy ją z oszacowanym, zrealizowanym popytem krajowym i zagranicznym na usługi i produkty turystyczne. W rachunku uwzględnia się informacje o wydatkach turystów przyjezdnych według produktów, o popycie turystycznym rezydentów i nierezydentów kraju, informacje dotyczące wykorzystania produktów turystycznych, liczbę pracujących w turystycznych rodzajach działalności według kategorii i płci, liczbę osób podróżujących. Rachunek dzięki opracowanym prognozowanym wskaźnikom gospodarczym pozwala nam określić wydatki konsumpcyjne dotyczące turystyki, inwestycje, wydatki z budżetu państwa, bilans wpływów i wydatków w turystyce międzynarodowej, poziom wydatków w turystyce krajowej, wydatki na podróże indywidualne i służbowe, poziom zatrudnienia, udział gospodarki turystycznej w PKB, wpływy dewizowe.


Rachunek ten jest przedmiotem badań Głównego Urzędu Statystycznego. Całkowity rachunek wpływu gospodarki turystycznej na gospodarkę poszczególnych krajów prezentuje co roku Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC).

Bibliografia

  • Gołembski G., Kompedium wiedzy o turystyce, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa-Poznań 2002
  • Kornak A., Montygierd-Łoyba M., Ekonomika Turystyki, PWN Warszawa-Wrocław 1985

Autor: Agnieszka Madej