System Bedaux: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (cleanup bibliografii i rotten links)
m (Pozycjonowanie)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{infobox4
'''[[System]] Bedaux''' został stworzony przez Charlesa Bedauxa, francuskiego inżyniera i [[konsultant]]a [[zarząd]]zania, który był pionierem w dziedzinie normowania i wartościowania pracy. Jego system oparty był na precyzyjnym określaniu ilości pracy, jaką przeciętny robotnik może wykonać w ciągu jednej minuty. Bedaux opracował ten system w latach 20. XX wieku i szybko zdobył popularność w przemyśle na całym świecie.
|list1=
<ul>
<li>[[Kryteria Bedaux]]</li>
<li>[[Metoda Sulzera]]</li>
<li>[[Charles Bedaux]]</li>
<li>[[Psychologia pracy]]</li>
<li>[[Jules Amar]]</li>
<li>[[Metody jugosłowiańskie]]</li>
<li>[[Projektowanie stanowisk pracy]]</li>
<li>[[Teoria zarządzania]]</li>
<li>[[Edwin Hauswald]]</li>
</ul>
}}


Twórcą pierwszych metod normowania i wartościowania pracy był [[Charles Bedaux]] (1886-1944). Po ukończeniu studiów wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W historii zarządzania jest on zaliczany do nurtu Industrial Engineering. Bedaux stworzył (i opublikował w 1916) pierwsze zasady analityczne normowania, wartościowania i wynagradzania pracy robotników przemysłowych, znane pod nazwą: [[system]] Bedaux. W jego ramach zdefiniował jednostkę 1 Bedaux, jako ilość pracy ludzkiej, którą przeciętny robotnik w normalnych warunkach pracy i w normalnym tempie pracy może wykonać w ciągu 1 minuty, korzystając z odpoczynku przewidzianego dla tej ilości pracy.
==Główne elementy systemu Bedaux==
Na podstawie definicji 1 Bedaux obejmuje [[czas pracy]], jak również czas wypoczynku. Ustalenie tych czasów zależy od następujących czynników:
System Bedaux składał się z kilku kluczowych elementów, które były niezwykle istotne dla jego funkcjonowania i skuteczności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
Czasu trwania poszczególnych elementów pracy, określonego na podstawie chronomontażu,
* '''[[Norma]] czasu pracy'''. Podstawowym elementem systemu Bedaux była norma czasu pracy, czyli określenie czasu, jaki powinien być poświęcony na wykonanie określonej pracy. Norma czasu pracy była ustalana w oparciu o badania czasu potrzebnego do wykonania [[dane]]j czynności przez przeciętnego robotnika.
Tempa pracy, określonego na podstawie oceny szacunkowej,
* '''[[Metoda]] wartościowania pracy'''. Metoda wartościowania pracy była wykorzystywana w systemie Bedaux do określania wartości pracy wykonywanej przez robotników. Obejmowała ona przyjęcie pewnej jednostki wartości pracy i przeliczenie czasu pracy na tę jednostkę. Dzięki temu możliwe było porównywanie wydajności pracy różnych [[pracownik]]ów i [[ocena]] ich efektywności.
Specyficznych warunków danej racy, determinujących ilość czasu na odpoczynek<ref>Z. Martyniak, [[Organizacja]] i [[zarządzanie]], Kraków- Kluczbork, 2001, s. 213</ref>.
* '''Zastosowanie [[pomiar]]ów czasu i ruchu'''. System Bedaux wykorzystywał precyzyjne pomiary czasu i ruchu, aby dokładnie określić czas potrzebny na wykonanie danej czynności. Wykorzystywano różne techniki i narzędzia, takie jak stoper lub rejestratory czasu, do monitorowania czasu pracy i ruchu w celu uzyskania jak najdokładniejszych danych.
Z tego wynikała [[potrzeba]] przeprowadzania punktowej oceny wymagań stawianych wykonawcom różnego rodzaju prac.
* '''Raportowanie i [[kontrola]]'''. W ramach systemu Bedaux istniał [[proces]] raportowania i kontroli, który pozwalał na [[monitorowanie]] wydajności pracy i ocenę osiągniętych [[rezultat]]ów. Pracownicy byli zobowiązani do regularnego raportowania swoich [[wynik]]ów, które były następnie analizowane i oceniane przez [[przełożony]]ch.


Dla potrzeb pomiaru Bedaux opracował szereg kryteriów syntetycznych, tzw. kryteriów stopnia trudności pracy, którym przypisywał określoną liczbę punktów. Kryteria te to:
==Zastosowanie systemu Bedaux==
System Bedaux znalazł szerokie zastosowanie w różnych gałęziach [[przemysł]]u. Jego główne zastosowania obejmowały:
* '''[[Normowanie pracy]]'''. System Bedaux umożliwiał ustalenie precyzyjnych norm czasu pracy, co pozwalało na lepsze [[plan]]owanie produkcji i wykorzystanie zasobów ludzkich. Dzięki temu można było efektywniej kontrolować czas i [[koszt]]y pracy w zakładach produkcyjnych.
* '''Ocena wydajności pracy'''. Dzięki metodzie wartościowania pracy, system Bedaux umożliwiał porównywanie wydajności pracy różnych pracowników i ocenę ich efektywności. To pozwalało na identyfikację słabych punktów i możliwość wprowadzenia działań usprawniających.
* '''Kontrola produkcji'''. System Bedaux umożliwiał precyzyjną kontrolę procesu produkcyjnego poprzez monitorowanie czasu pracy i ruchu. Dzięki temu można było bieżąco kontrolować postępy produkcji i reagować na ewentualne opóźnienia lub problemy.
 
<google>n</google>
 
==Wpływ systemu Bedaux na rozwój zarządzania==
System Bedaux miał znaczący wpływ na [[rozwój]] zarządzania i organizacji pracy. Jego wpływ można zauważyć w następujących obszarach:
* '''[[Efektywność]] pracy'''. System Bedaux przyczynił się do wzrostu efektywności pracy poprzez precyzyjne normowanie czasu pracy i ocenę wydajności pracowników. Umożliwił również lepszą kontrolę procesów produkcyjnych, co przyczyniło się do poprawy jakości i wydajności produkcji.
* '''[[Planowanie]] produkcji'''. Dzięki systemowi Bedaux możliwe stało się lepsze [[planowanie produkcji]], uwzględniające precyzyjne [[normy]] czasu pracy. To pozwalało na bardziej realistyczne ustalanie terminów realizacji zamówień i unikanie nadmiernych opóźnień.
* '''[[Motyw]]acja pracowników'''. System Bedaux, poprzez ocenę wydajności pracowników, umożliwiał identyfikację pracowników wykazujących wysoką [[wydajność]]. To z kolei mogło służyć jako narzędzie motywacyjne, zachęcające do osiągania lepszych wyników i nagradzanie pracowników za ich wysiłek.
 
==Historia i rozwój systemu Bedaux==
Charles Bedaux był inżynierem i konsultantem zarządzania, który był pionierem w dziedzinie normowania i wartościowania pracy. Zainteresował się tym obszarem podczas swojej pracy w branży górniczej, gdzie zauważył potrzebę precyzyjnego określania ilości pracy.
 
Bedaux opracował system Bedaux, który opierał się na jednostce 1 Bedaux jako miary ilości pracy ludzkiej, którą przeciętny robotnik może wykonać w ciągu jednej minuty. System uwzględniał również [[czas pracy]] i czas wypoczynku przy ustalaniu jednostki 1 Bedaux.
 
System Bedaux został ulepszony, aby można go było stosować również do wartościowania pracy kadr biurowych i kierowniczych. Bedaux opracował kryteria syntetyczne, które przypisywały określoną liczbę punktów stopniowi trudności pracy. System Bedaux został zastosowany w takich [[firma]]ch jak General Motors, Du Pont, ITT, Standard Oil i Kodak.
 
Bedaux założył Bedaux Corporation, [[przedsiębiorstwo]] doradcze, które zajmowało się wdrażaniem systemu Bedaux w Ameryce i za granicą. Bedaux miał biura w 22 krajach i zatrudniał 400 konsultantów. System Bedaux został również wykorzystany w czasie II wojny światowej przez wojska alianckie do planowania i kontroli produkcji w zakładach przemysłowych.
 
==Elementy systemu Bedaux==
System Bedaux opierał się na jednostce 1 Bedaux, która była miarą ilości pracy ludzkiej, którą przeciętny robotnik może wykonać w ciągu jednej minuty. Jednostka 1 Bedaux uwzględniała zarówno czas pracy, jak i czas wypoczynku.
 
Czas pracy i odpoczynku był ustalany na podstawie czasu trwania poszczególnych elementów pracy, tempa pracy oraz specyficznych warunków danej pracy. Bedaux uwzględniał różne czynniki, aby precyzyjnie określić czas pracy i odpoczynku.
 
Kryteria dotyczące pracy fizycznej obejmowały takie czynniki jak kwalifikacje i [[umiejętności zawodowe]], odpowiedzialność i wymagania intelektualne, psychologiczne warunki pracy oraz [[ryzyko zawodowe]]. System Bedaux został później udoskonalony, aby można go było stosować również do wartościowania pracy kadr biurowych i kierowniczych, dodając kryteria dotyczące właściwości umysłowych i moralnych.
 
Kryteria syntetyczne, tzw. kryteria stopnia trudności pracy, którym przypisywał określoną liczbę punktów obejmowały:
# [[kwalifikacje]] i [[umiejętności]] zawodowe - 88 punktów, w tym:
# [[kwalifikacje]] i [[umiejętności]] zawodowe - 88 punktów, w tym:
#* czas kształcenia, zręczność manualna, ogólne [[doświadczenie zawodowe]], szczególnie skomplikowana [[praca]], [[zdolność]] reagowania,
#* czas kształcenia, zręczność manualna, ogólne [[doświadczenie zawodowe]], szczególnie skomplikowana [[praca]], [[zdolność]] reagowania,
# [[odpowiedzialność]] i wymagania intelektualne - 43 punktów, w tym:
# [[odpowiedzialność]] i wymagania intelektualne - 43 punktów, w tym:
#* [[wartość]] przedmiotów i środków pracy, znaczenie funkcji w przebiegu pracy, [[organizowanie]] pracy zespołowej, spostrzegawczość i zdolność myślenia, spolegliwość,
#* [[wartość]] przedmiotów i środków pracy, znaczenie funkcji w przebiegu pracy, [[organizowanie]] pracy zespołowej, spostrzegawczość i zdolność myślenia, spolegliwość,
# psychologiczne [[warunki pracy]]- 28 punktów, w tym:
# psychologiczne [[warunki pracy]] - 28 punktów, w tym:
#* monotonia, nienormalna [[pozycja]] przy pracy, szczególnie ciężka praca, uciążliwe warunki środowiska pracy,
#* monotonia, nienormalna [[pozycja]] przy pracy, szczególnie ciężka praca, uciążliwe warunki środowiska pracy,
# [[ryzyko]] zawodowe- 22 punktów, w tym:
# [[ryzyko]] zawodowe - 22 punktów, w tym:
#* [[choroby zawodowe]], wypadki przy pracy, skutki przeciążenia pracą.
#* [[choroby zawodowe]], wypadki przy pracy, skutki przeciążenia pracą.
<google>ban728t</google>
 
Wyżej wymienione kryteria dotyczą pierwotnej wersji metody oraz wartościowania pracy robotników fizycznych. Z biegiem lat CH.Bedaux udoskonalił swoją metodę, tak aby można ją było też wykorzystać w sposób uniwersalny - do wartościowania pracy kadr biurowych i kierowniczych. Wymagało to dodania dwóch następujących kryteriów:
Wyżej wymienione kryteria dotyczą pierwotnej wersji metody oraz wartościowania pracy robotników fizycznych. Z biegiem lat CH.Bedaux udoskonalił swoją metodę, tak aby można ją było też wykorzystać w sposób uniwersalny - do wartościowania pracy kadr biurowych i kierowniczych. Wymagało to dodania dwóch następujących kryteriów:
# Właściwości umysłowe (duchowe) - 57 punktów, w tym:
# Właściwości umysłowe (duchowe) - 57 punktów, w tym:
#* wygląd zewnętrzny i dar wymowy, pamięć, biegłość w liczeniu, pomysłowość, zmysł estetyczny,
#* wygląd zewnętrzny i dar wymowy, pamięć, biegłość w liczeniu, pomysłowość, zmysł estetyczny,
# Właściwości moralne - 95 punktów, w tym:
# Właściwości moralne - 95 punktów, w tym:
#* umiejętność pracy zespołowej, [[przedsiębiorczość]], [[autorytet]], poczucie odpowiedzialności<ref>Z. Martyniak, Metody organizacji i zarządzania, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 1999, s. 84- 87</ref>.
#* umiejętność pracy zespołowej, [[przedsiębiorczość]], [[autorytet]], poczucie odpowiedzialności.
 
==Krytyka metody Bedaux i jej wpływ na popularność systemu==
[[Metoda Bedaux]] była poddana krytyce ze względu na to, że nie uwzględniała indywidualnych umiejętności i [[zdolności]] pracowników. Krytycy argumentowali, że skupianie się wyłącznie na mierzeniu czasu pracy i efektywności może prowadzić do nierówności i niesprawiedliwości w podziale pracy. W rezultacie, system Bedaux stracił na popularności w późniejszych latach i został zastąpiony przez nowe, bardziej zaawansowane systemy zarządzania, które uwzględniały bardziej kompleksowe aspekty pracy, takie jak umiejętności i [[zaangażowanie pracowników]].
 
==Dziedzictwo i znaczenie systemu Bedaux==
System Bedaux miał duże znaczenie dla efektywności pracy i kontroli produkcji w przemyśle. Jego wpływ nie ograniczał się jednak tylko do tego obszaru. Bedaux był pionierem w [[zakres]]ie stosowania metody czasu i ruchu, która polega na analizie ruchów i czynności wykonywanych przez pracowników w celu zidentyfikowania i eliminacji nieefektywnych procesów. Bedaux również zainteresował się zastosowaniem swojego systemu poza sferą pracy, na przykład w zakresie zorganizowanego czasu wolnego i rekreacji, co miało na celu zwiększenie efektywności i jakości życia.
 
Mimo że system Bedaux stracił na popularności, niektóre jego elementy, takie jak analiza czasu pracy i [[wartościowanie pracy]], są nadal wykorzystywane w nowoczesnym zarządzaniu. Te elementy są szczególnie istotne w kontekście doskonalenia procesów produkcyjnych i efektywności pracy.


Bedaux przydzielił specjalistom jedynie funkcje doradcze, a ocenę pozostawiał kierownictwu przedsiębiorstwa. Starał się, aby system stał się uniwersalny i objął także [[pracownik]]ów biurowych i kierownictwo. Założenia systemu Bedaux zostały udoskonalone przez Towarzystwo Jego imienia. W Nowym Jorku założył Bedaux Corporation, [[przedsiębiorstwo]] doradcze, zajmujące się wdrażaniem jego systemu w Ameryce i za granicą. Pierwsze wdrożenia objęły [[przemysł]] włókienniczy i gumowy. System zastosowały takie firmy, jak: General Motors, Du Pont, ITT, Standard Oil, Kodak. Bedaux stworzył międzynarodową sieć doradztwa w zakresie naukowej organizacji, którą kierował na odległość. W czasie II Wojny miał biura w 22 krajach i zatrudniał 400 [[konsultant]]ów. Jest autorem książki "The Bedaux efficiency course for industrial application" (1917).
System Bedaux miał wpływ na rozwój innych systemów normowania pracy, takich jak system Gantta czy metoda Taylora, które również miały na celu zwiększenie efektywności pracy i kontroli produkcji. Bedaux był również inspiracją dla dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi, która skupia się na efektywnym wykorzystaniu i rozwijaniu [[potencjał]]u pracowników w organizacji.


==Przypisy==
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Kryteria Bedaux]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Metoda Sulzera]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Charles Bedaux]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Psychologia pracy]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Jules Amar]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Metody jugosłowiańskie]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Projektowanie stanowisk pracy]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Teoria zarządzania]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Edwin Hauswald]]}} }}
<references />


==Bibliografia==
==Bibliografia==
<noautolinks>
<noautolinks>
* Z. Martyniak, Metody organizacji i zarządzania, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 1999, s. 84- 87
* Martyniak Z. (1999), ''Metody organizacji i zarządzania'', Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków
* Z. Martyniak, Organizacja i zarządzanie, Kraków- Kluczbork, 2001, s. 213
* Martyniak Z. (2001), ''Organizacja i zarządzanie'', Antykwa, Kraków-Kluczbork
</noautolinks>
</noautolinks>



Aktualna wersja na dzień 19:43, 18 lis 2023

System Bedaux został stworzony przez Charlesa Bedauxa, francuskiego inżyniera i konsultanta zarządzania, który był pionierem w dziedzinie normowania i wartościowania pracy. Jego system oparty był na precyzyjnym określaniu ilości pracy, jaką przeciętny robotnik może wykonać w ciągu jednej minuty. Bedaux opracował ten system w latach 20. XX wieku i szybko zdobył popularność w przemyśle na całym świecie.

Główne elementy systemu Bedaux

System Bedaux składał się z kilku kluczowych elementów, które były niezwykle istotne dla jego funkcjonowania i skuteczności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Norma czasu pracy. Podstawowym elementem systemu Bedaux była norma czasu pracy, czyli określenie czasu, jaki powinien być poświęcony na wykonanie określonej pracy. Norma czasu pracy była ustalana w oparciu o badania czasu potrzebnego do wykonania danej czynności przez przeciętnego robotnika.
  • Metoda wartościowania pracy. Metoda wartościowania pracy była wykorzystywana w systemie Bedaux do określania wartości pracy wykonywanej przez robotników. Obejmowała ona przyjęcie pewnej jednostki wartości pracy i przeliczenie czasu pracy na tę jednostkę. Dzięki temu możliwe było porównywanie wydajności pracy różnych pracowników i ocena ich efektywności.
  • Zastosowanie pomiarów czasu i ruchu. System Bedaux wykorzystywał precyzyjne pomiary czasu i ruchu, aby dokładnie określić czas potrzebny na wykonanie danej czynności. Wykorzystywano różne techniki i narzędzia, takie jak stoper lub rejestratory czasu, do monitorowania czasu pracy i ruchu w celu uzyskania jak najdokładniejszych danych.
  • Raportowanie i kontrola. W ramach systemu Bedaux istniał proces raportowania i kontroli, który pozwalał na monitorowanie wydajności pracy i ocenę osiągniętych rezultatów. Pracownicy byli zobowiązani do regularnego raportowania swoich wyników, które były następnie analizowane i oceniane przez przełożonych.

Zastosowanie systemu Bedaux

System Bedaux znalazł szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jego główne zastosowania obejmowały:

  • Normowanie pracy. System Bedaux umożliwiał ustalenie precyzyjnych norm czasu pracy, co pozwalało na lepsze planowanie produkcji i wykorzystanie zasobów ludzkich. Dzięki temu można było efektywniej kontrolować czas i koszty pracy w zakładach produkcyjnych.
  • Ocena wydajności pracy. Dzięki metodzie wartościowania pracy, system Bedaux umożliwiał porównywanie wydajności pracy różnych pracowników i ocenę ich efektywności. To pozwalało na identyfikację słabych punktów i możliwość wprowadzenia działań usprawniających.
  • Kontrola produkcji. System Bedaux umożliwiał precyzyjną kontrolę procesu produkcyjnego poprzez monitorowanie czasu pracy i ruchu. Dzięki temu można było bieżąco kontrolować postępy produkcji i reagować na ewentualne opóźnienia lub problemy.

Wpływ systemu Bedaux na rozwój zarządzania

System Bedaux miał znaczący wpływ na rozwój zarządzania i organizacji pracy. Jego wpływ można zauważyć w następujących obszarach:

  • Efektywność pracy. System Bedaux przyczynił się do wzrostu efektywności pracy poprzez precyzyjne normowanie czasu pracy i ocenę wydajności pracowników. Umożliwił również lepszą kontrolę procesów produkcyjnych, co przyczyniło się do poprawy jakości i wydajności produkcji.
  • Planowanie produkcji. Dzięki systemowi Bedaux możliwe stało się lepsze planowanie produkcji, uwzględniające precyzyjne normy czasu pracy. To pozwalało na bardziej realistyczne ustalanie terminów realizacji zamówień i unikanie nadmiernych opóźnień.
  • Motywacja pracowników. System Bedaux, poprzez ocenę wydajności pracowników, umożliwiał identyfikację pracowników wykazujących wysoką wydajność. To z kolei mogło służyć jako narzędzie motywacyjne, zachęcające do osiągania lepszych wyników i nagradzanie pracowników za ich wysiłek.

Historia i rozwój systemu Bedaux

Charles Bedaux był inżynierem i konsultantem zarządzania, który był pionierem w dziedzinie normowania i wartościowania pracy. Zainteresował się tym obszarem podczas swojej pracy w branży górniczej, gdzie zauważył potrzebę precyzyjnego określania ilości pracy.

Bedaux opracował system Bedaux, który opierał się na jednostce 1 Bedaux jako miary ilości pracy ludzkiej, którą przeciętny robotnik może wykonać w ciągu jednej minuty. System uwzględniał również czas pracy i czas wypoczynku przy ustalaniu jednostki 1 Bedaux.

System Bedaux został ulepszony, aby można go było stosować również do wartościowania pracy kadr biurowych i kierowniczych. Bedaux opracował kryteria syntetyczne, które przypisywały określoną liczbę punktów stopniowi trudności pracy. System Bedaux został zastosowany w takich firmach jak General Motors, Du Pont, ITT, Standard Oil i Kodak.

Bedaux założył Bedaux Corporation, przedsiębiorstwo doradcze, które zajmowało się wdrażaniem systemu Bedaux w Ameryce i za granicą. Bedaux miał biura w 22 krajach i zatrudniał 400 konsultantów. System Bedaux został również wykorzystany w czasie II wojny światowej przez wojska alianckie do planowania i kontroli produkcji w zakładach przemysłowych.

Elementy systemu Bedaux

System Bedaux opierał się na jednostce 1 Bedaux, która była miarą ilości pracy ludzkiej, którą przeciętny robotnik może wykonać w ciągu jednej minuty. Jednostka 1 Bedaux uwzględniała zarówno czas pracy, jak i czas wypoczynku.

Czas pracy i odpoczynku był ustalany na podstawie czasu trwania poszczególnych elementów pracy, tempa pracy oraz specyficznych warunków danej pracy. Bedaux uwzględniał różne czynniki, aby precyzyjnie określić czas pracy i odpoczynku.

Kryteria dotyczące pracy fizycznej obejmowały takie czynniki jak kwalifikacje i umiejętności zawodowe, odpowiedzialność i wymagania intelektualne, psychologiczne warunki pracy oraz ryzyko zawodowe. System Bedaux został później udoskonalony, aby można go było stosować również do wartościowania pracy kadr biurowych i kierowniczych, dodając kryteria dotyczące właściwości umysłowych i moralnych.

Kryteria syntetyczne, tzw. kryteria stopnia trudności pracy, którym przypisywał określoną liczbę punktów obejmowały:

  1. kwalifikacje i umiejętności zawodowe - 88 punktów, w tym:
  2. odpowiedzialność i wymagania intelektualne - 43 punktów, w tym:
    • wartość przedmiotów i środków pracy, znaczenie funkcji w przebiegu pracy, organizowanie pracy zespołowej, spostrzegawczość i zdolność myślenia, spolegliwość,
  3. psychologiczne warunki pracy - 28 punktów, w tym:
    • monotonia, nienormalna pozycja przy pracy, szczególnie ciężka praca, uciążliwe warunki środowiska pracy,
  4. ryzyko zawodowe - 22 punktów, w tym:

Wyżej wymienione kryteria dotyczą pierwotnej wersji metody oraz wartościowania pracy robotników fizycznych. Z biegiem lat CH.Bedaux udoskonalił swoją metodę, tak aby można ją było też wykorzystać w sposób uniwersalny - do wartościowania pracy kadr biurowych i kierowniczych. Wymagało to dodania dwóch następujących kryteriów:

  1. Właściwości umysłowe (duchowe) - 57 punktów, w tym:
    • wygląd zewnętrzny i dar wymowy, pamięć, biegłość w liczeniu, pomysłowość, zmysł estetyczny,
  2. Właściwości moralne - 95 punktów, w tym:

Krytyka metody Bedaux i jej wpływ na popularność systemu

Metoda Bedaux była poddana krytyce ze względu na to, że nie uwzględniała indywidualnych umiejętności i zdolności pracowników. Krytycy argumentowali, że skupianie się wyłącznie na mierzeniu czasu pracy i efektywności może prowadzić do nierówności i niesprawiedliwości w podziale pracy. W rezultacie, system Bedaux stracił na popularności w późniejszych latach i został zastąpiony przez nowe, bardziej zaawansowane systemy zarządzania, które uwzględniały bardziej kompleksowe aspekty pracy, takie jak umiejętności i zaangażowanie pracowników.

Dziedzictwo i znaczenie systemu Bedaux

System Bedaux miał duże znaczenie dla efektywności pracy i kontroli produkcji w przemyśle. Jego wpływ nie ograniczał się jednak tylko do tego obszaru. Bedaux był pionierem w zakresie stosowania metody czasu i ruchu, która polega na analizie ruchów i czynności wykonywanych przez pracowników w celu zidentyfikowania i eliminacji nieefektywnych procesów. Bedaux również zainteresował się zastosowaniem swojego systemu poza sferą pracy, na przykład w zakresie zorganizowanego czasu wolnego i rekreacji, co miało na celu zwiększenie efektywności i jakości życia.

Mimo że system Bedaux stracił na popularności, niektóre jego elementy, takie jak analiza czasu pracy i wartościowanie pracy, są nadal wykorzystywane w nowoczesnym zarządzaniu. Te elementy są szczególnie istotne w kontekście doskonalenia procesów produkcyjnych i efektywności pracy.

System Bedaux miał wpływ na rozwój innych systemów normowania pracy, takich jak system Gantta czy metoda Taylora, które również miały na celu zwiększenie efektywności pracy i kontroli produkcji. Bedaux był również inspiracją dla dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi, która skupia się na efektywnym wykorzystaniu i rozwijaniu potencjału pracowników w organizacji.


System Bedauxartykuły polecane
Kryteria BedauxMetoda SulzeraCharles BedauxPsychologia pracyJules AmarMetody jugosłowiańskieProjektowanie stanowisk pracyTeoria zarządzaniaEdwin Hauswald

Bibliografia

  • Martyniak Z. (1999), Metody organizacji i zarządzania, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków
  • Martyniak Z. (2001), Organizacja i zarządzanie, Antykwa, Kraków-Kluczbork


Autor: Dagmara Kryszpin