Dotacje na założenie firmy: Różnice pomiędzy wersjami
m (Infobox update) |
m (Dodanie TL;DR) |
||
Linia 14: | Linia 14: | ||
}} | }} | ||
'''[[Dotacje]] na [[założenie]] firmy'''- są ułatwieniem dla osób, które mają pomysł na [[biznes]], natomiast nie maja środków na rozpoczęcie działalności. Przyszli własciciele firm mogą skorzystać z pomocy proponowanej przez urzędy pracy lub ubiegać się o [[dofinansowanie]] ze środków Unii Europejskiej. | '''[[Dotacje]] na [[założenie]] firmy'''- są ułatwieniem dla osób, które mają pomysł na [[biznes]], natomiast nie maja środków na rozpoczęcie działalności. Przyszli własciciele firm mogą skorzystać z pomocy proponowanej przez urzędy pracy lub ubiegać się o [[dofinansowanie]] ze środków Unii Europejskiej. | ||
==TL;DR== | |||
Artykuł omawia różne rodzaje dotacji i pożyczek dostępnych dla osób chcących założyć własną firmę. Dotacje mogą być udzielane przez urzędy pracy lub finansowane ze środków Unii Europejskiej. Wnioskujący muszą przedstawić biznesplan i spełnić określone warunki. Rząd Polski również oferuje program pożyczek dla studentów i bezrobotnych. W ramach dofinansowania można pokryć wydatki związane z wynajęciem lokalu, zakupem środków trwałych, materiałów i reklamą. Środki unijne mogą być pozyskane poprzez konkursy lub pozakonkursowo, a wsparcie może wynieść nawet do 20 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy powinni złożyć wniosek i spełnić określone warunki, takie jak wiek poniżej 30 lat. Proces pozyskania dotacji z UE składa się z kilku etapów, w tym analizy, przygotowania dokumentacji, rozmowy kwalifikacyjnej i realizacji projektu. | |||
== Pomoc z urzędu pracy== | == Pomoc z urzędu pracy== |
Wersja z 13:40, 20 wrz 2023
Dotacje na założenie firmy |
---|
Polecane artykuły |
Dotacje na założenie firmy- są ułatwieniem dla osób, które mają pomysł na biznes, natomiast nie maja środków na rozpoczęcie działalności. Przyszli własciciele firm mogą skorzystać z pomocy proponowanej przez urzędy pracy lub ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
TL;DR
Artykuł omawia różne rodzaje dotacji i pożyczek dostępnych dla osób chcących założyć własną firmę. Dotacje mogą być udzielane przez urzędy pracy lub finansowane ze środków Unii Europejskiej. Wnioskujący muszą przedstawić biznesplan i spełnić określone warunki. Rząd Polski również oferuje program pożyczek dla studentów i bezrobotnych. W ramach dofinansowania można pokryć wydatki związane z wynajęciem lokalu, zakupem środków trwałych, materiałów i reklamą. Środki unijne mogą być pozyskane poprzez konkursy lub pozakonkursowo, a wsparcie może wynieść nawet do 20 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy powinni złożyć wniosek i spełnić określone warunki, takie jak wiek poniżej 30 lat. Proces pozyskania dotacji z UE składa się z kilku etapów, w tym analizy, przygotowania dokumentacji, rozmowy kwalifikacyjnej i realizacji projektu.
Pomoc z urzędu pracy
Wszystkie osoby, które chcą założyć własna firmę wspierają urzędy pracy. Urzędy pracy mogą zaproponować bezzwrotna i nieopodatkowaną dotację , której wartość wynosi sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dofinansowanie to przysługuje osobom, które co najmniej trzy miesiące są zarejestrowane jako osoby bezrobotne w Urzędzie pracy. Z dotacji tej nie mogą skorzystać studenci studiów dziennych, który w ciągu ostatniego roku nie przyjęli pracy proponowanej przez urząd. Wykluczone są tez osoby które korzystały już z podobnego dofinansowanie.
Wniosek składa się w miejscowym Urzędzie pracy, do takiego wniosku musi być dołączony biznesplan. Następnie po otrzymaniu dofinansowanie na rozpoczęcie działalności podpisuje się umowę z Urzędem Pracy. Jednym z najważniejszych punktów jest prowadzenie założonej działalności przez minimum dwanaście miesięcy. Firma ta w tym okresie nie może zostać zawieszone oraz taka osoba nie może podejmować innego zatrudnienia. W ciągu roku jest prowadzone kilka naborów, na pozyskanie dofinansowania na założenie działalności [1]
Finansowaniu podlegają:
- Wydatki związane z wynajęciem lokalu (do 5000 zł)
- Zakup środków trwałych (nie ma określonego limitu)
- Zakup materiałów i towarów ( do 7000 zł)
- Wydatki związane z reklama ( do 3000 zł)
Ubiegając się o dotację na założenie firmy w Urzędzie Pracy, przyszły przedsiębiorca musi pamiętać o poręczeniach. Mogą do nich należeć:
- Weksel
- poręczenie
- gwarancja bankowa
- blokada rachunku bankowego
Pożyczki dla studentów i bezrobotnych
Rząd Polski przygotował program skierowany do absolwentów studiów oraz osób bezrobotnych mający na celu pomoc finansową przy założeniu własnego biznesu. Projekt nazywa się „Pierwszy Biznes – Wsparcie na starcie” jest on realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach tego programu przyszły przedsiębiorąc może skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub otrzymanie pożyczki na utrzymanie stanowisk pracy. Fundusz Pracy , dysponuje środkami, w ramach których przyznawane są pożyczki dla przedsiębiorców. Okres spłaty takiej pożyczki to 7 lat, najczęściej jej oprocentowanie w skali roku dla osób chcących prowadzić żłobek lub klubik dziecięcy jest na poziomie 0,6 % (0,1 stopy redyskonta weksli NBP). Natomiast dla wszystkich pozostałych przyszłych przedsiębiorców oprocentowanie wynosi 0,14% w skali roku (0,25 stopy redyskonta weksli NBP). Karencja w spłacie może wynosić do dwunastu miesięcy. W związku z tym przez pierwszy okres (do roku) nie ponoszą opłat związanych z pożyczką. Maksymalne kwota dofinansowania na okres 7 lat to 100 tysięcy złotych. Jest również możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki, natomiast jeśli jest to związane z zamknięciem firmy wprowadzone są dodatkowe obostrzenia. Firma nie może zostać zlikwidowana wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od spłaty ostatniej raty [2].
Aby uzyskać pożyczkę należy wypełnić i złożyć kompletny wniosek. W skład takiego wniosku powinny wchodzić :
- opis plany przedsiębiorstwa
- biznesplan
- cel pożyczki
Środki unijne
Wśród dofinasowań płynących z Unii Europejskiej nie brakuje tych na rozwój własnych przedsiębiorstw. Można je pozyskać na drodze konkursowej lub pozakonkursowej. Duża część środków jest przeznaczona dla osób zakładających własną działalność. Również wiele z tych funduszy pozwala rozwinąć nowo założony biznes. Największe szanse na uzyskanie wsparcia z Unii Europejskiej maja osoby poniżej 30 roku życia. Wsparcie to może wynieść nawet do 20 tysięcy złotych. Dodatkowo można ubiegać się o pozyskanie funduszy na założenie własnego biznesu od lokalnych grup, którym zostały przydzielone fundusze europejskie na takie działania.
W ramach dofinansowania z Unii Europejskiej, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego przygotowała program „Dobry czas na Biznes „ jest on skierowany do osób powyżej 30 roku życia. „Bezzwrotna dotacja na start” obejmuje szkolenia, dworactwo i dotacje w wysokości do 25 000 zł. Dzięki temu programowi można również otrzymać wsparcie indywidualne i profilowane w zakresie księgowości, prawa pracy i utrzymania na rynku. Wsparcie to jest całkowicie bezpłatne. Jest ono skierowane do grupy osób, które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków [2]:
- osoba powyżej 50 roku życia
- długotrwale bezrobotny
- osoby z niepełnosprawnością
- osób o niskich kwalifikacjach
- dla kobiet
Proces pozyskania dofinansowania
Proces pozyskania dotacji na start z Unii Europejskiej składa się najczęściej z kilku etapów:
- Analiza i wybór odpowiedniego programu
- Przygotowanie dokumentacji:
- Złożenie projektu (wniosku, biznesplanu)
- Rozmowa kwalifikacyjna - dotycząca pozyskania dofinansowanie
- Pozytywna decyzja - dotycząca uzyskania pozyczki na start
- Podpisywanie umowy
- Realizacja projektu (zakup sprzetu, działania marketingowe, wyjanecie lokalu)
- Rozliczenie projektu (przedstawienie faktur zakupu itp.)
Przypisy
Bibliografia
- Dofinansowanie na start , (2020)
- Nowaczek, A., Hojdus, M., Kulczycka, J., (2015) Skuteczność i efektywność dotacji dla małopolskich przedsiębiorców, "Zeszyty Naukowe Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN", Tom nr 89, 179-189.
- Stroińska, E., (2015), Rola zarządzania projektami i procesami w budowaniu przewagi konkurencyjnej w wymiarze lokalnym i regionalnym, Wydawnistwo Społecznej Akademii Nauk, Łódź.
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy , (2004), Dz. U.2019.0.1482
- Urząd Pracy - dofinansowanie na założenie działalności, (2020)
- Wach, K., (2005), Jak założyć własną firmę, Wydawnictwo Instytut Wspierania Przedsiębiorczości, Kraków.
Autor: Karolina Boryczko
Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych. Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu. |