Zarządzanie treścią

Z Encyklopedia Zarządzania
Zarządzanie treścią
Polecane artykuły


Zarządzanie treścią- to zestaw narzędzi będący rozwinięciem systemów zarządzania dokumentami. Funkcje [[[system informatyczny]]|systemów informatycznych]] w zakresie zarządzania treściami obejmują swym zakresem wspomaganie użytkownika przy wprowadzaniu różnorakich treści do systemu, ich organizowanie i klasyfikację, ocenę, oraz prezentację.

Ich zaletą jest skrócenie czasu potrzebnego na wyszukanie i dostęp do pożądanej kategorii informacji. Inną cechą systemów zarządzania treścią jest umożliwienie grupowej pracy nad dokumentami, wspomagając wymianę poglądów na dany temat, umożliwiając przeglądanie różnych wersji dokumentu, itp.

Zarządzanie treściami wspomaga przede wszystkim funkcje gromadzenia i organizowania wiedzy, ale także wspomaga organizacyjne uczenie się,

CMS - Content Management System

CMS, Content Management System (system zarządzania treścią) jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwą budowę treści serwisu WWW. W zakresie zarządzania wiedzą narzędzie to może być wykorzystywane do wewnętrznych portali informacyjnych udostępniających istotne informacje pracownikom przedsiębiorstwa.

Zadaniem systemu CMS jest kompleksowa administracja portalem internetowym, od publikowania wiadomości i artykułów, poprzez organizację struktury serwisu, aż po zarządzanie kontami użytkowników. Modyfikacja i dodawanie nowych materiałów do serwisu odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze.

Systemy zarządzania treścią zazwyczaj oparte są na bazach danych oraz na językach skryptowych (server-side), lub specjalistycznym oprogramowaniu po stronie serwera. CMS może być formą oprogramowania klienckiego, które do aktualizacji strony może używać takie protokoły jak FTP. Coraz częściej wykorzystywane są złożone techniki opisu struktur dokumentów (np. XML).

Typowa struktura portalu intranetowego

Portal prowadzony przy użyciu systemu CMS jest podzielony na:

 • wiadomości bieżące,
 • tematy, a w nich artykuły,
 • sekcje, w nich również artykuły,
 • oraz zawartość, w której pojawiają się kategorie zawierające strony.

Podstawowa funkcjonalność systemu polega na tworzeniu, usuwaniu i modyfikacji tematów, sekcji, zawartości, artykułów i kategorii, dodatkowo system CMS umożliwia ponadto komentowanie artykułów, prowadzenie statystyki odsłon, rejestrację użytkowników, podział użytkowników na grupy i dostęp do artykułów na podstawie uprawnień.

Efekty zastosowań

Zarządzanie treścią stosowane jest dla wspomagania dostępu kierownictwa zgromadzonych zasobów wiedzy opisowo-tekstowej, dotyczącej różnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Cechy systemów CMS

CMS, jako system pozwala na publikowanie treści w danym środowisku oraz w późniejszym czasie daje możliwość zarządzaniem jej. Cechami, które odznaczają CMS od innych oprogramowań są:

 • Łatwość obsługi i funkcjonalność- aby móc korzystać z oprogramowania wystarczy posiadać standardową przeglądarkę internetową oraz dysponować tylko fundamentalną znajomość oprogramowania biurowego. Znajomość języka HTML nie jest w tym wypadku konieczna[1].
 • Przejrzysty oraz spójny sposób prezentowania umieszczanej treści- CMS pozwala na wyraźne oddzielenie treści od jej wyglądu przy zastosowaniu dostępnych szablonów. Daje to możliwość na edycje wyglądu w sposób nieskomplikowany bez ingerencji w opublikowaną treść.
 • Niezmienność/ stabilność- oprogramowanie CMS jest zbudowane w taki sam sposób jak tworzone są aplikacje WWW. Sprawia to, że jest on przygotowany i odporny na duże obciążenie. Czynności edytorskie nie wpływają na widok oraz dostępność strony dla użytkowników, co daje duży komfort przy wprowadzaniu potencjalnych zmian do systemu.
 • Bezpieczeństwo- oprogramowanie jest zbudowane w taki sposób by umożliwić autorowi dowolne zarządzanie dostępem do treści. Administrator sam nadaje uprawnienia do kont i może je dowolnie ograniczyć[2]. Każde konto dodatkowo zabezpieczone jest dodatkowymi mechanizmami autoryzacji jak np. hasło.
 • Pełna kontrola nad zamieszczaną treścią- osoba posiadająca uprawnienia edytorskie sama decyduje czy zmiany mają zostać wyświetlone na stronie czy nie. Edycja treści odbywa się bezpośrednio na stronach oprogramowania.

Przykładowe aplikacje CMS

Wordpress

Wśród najbardziej popularnych oprogramowani CMS można wyróżnić Wordpress, czyli darmową platformę, której celem jest umieszczanie treści w Intrenecie. Głównym przeznaczeniem platformy było publikowanie wpisów na bloga, jednak wykorzystanie jej jako programu do budowania łatwych i bardziej skomplikowanych stron internetowych stale wzrasta. Użytkownikami Wordpress’a są nie tylko osoby indywidualne, jak również przedstawiciele firm czy administracji publicznej. Wordpress posiada wszystkie cechy oprogramowania CMS, które umożliwiają każdemu użytkownikowi zarządzanie własną stroną internetową. Ogromna zaletą przy wyborze tego oprogramowania jest jego elastyczność. Dzięki praktycznemu i funkcjonalnemu systemowi tworzenia rozszerzeń poprzez instalowanie dodatkowych wtyczek można dodać na witrynie dodatkowe funkcjonalności. Wordpress posiada rozległą bazę darmowych lub płatnych szablonów graficznych, co bez wątpienia jest jego dodatkową zaletą. Dostępne szablony można w łatwy sposób zainstalować, jeżeli posiada się uprawnienia administratora. Pozwala to użytkownikowi na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Poruszając się po panelu administracyjnym można zauważyć, że wszystkie potrzebne elementy do zarządzania treścią są rozmieszczone w taki sposób, by każdy użytkownik mógł dokonać szybko zmian w sposób intuicyjny. Wordpress oparty jest o najczęściej używany pakiet wolnego oprogramowania jakim jest 24 PHP, który stworzony jest na podstawie obiektowego języka programowania oraz wykorzystuje MySQL, czyli system zarządzania relacyjnymi bazami danych[3].

Bibliografia

Przypisy

 1. Trzaska M. 2011, s. 52-53
 2. Wieczorkowski K. 2015, s. 64-68
 3. Marcinkowski P. 2014, s. 43-44

Autor: Krzysztof Woźniak, Karolina Przewoźnik