Wieloosobowa edycja

Wieloosobowa edycja
Polecane artykuły

Proces jednoczesnego redagowania dokumentów przez dwie lub więcej osób z wykorzystaniem technologii sieciowych.

Aplikacje umożliwiające grupową edycję

Moonedit

MoonEdit to program autorstwa Tomasza Dobrowolskiego. Jego zadaniem jest umożliwienie edycji dokumentu tekstowego wielu osobom jednocześnie. Nie wymaga do tego żadnych skomplikowanych narzędzi. Wystarczy jeden komputer posiadający zewnętrzny adres IP i mogący otworzyć port dla komunikacji. Wszyscy uczestnicy zespołu podłączają się do niego i pracują na tych samych plikach.

Edycja jest możliwa tylko dla tekstów, jednak w większości przypadków to zupełnie wystarcza. Dodatkowo dostępny jest chat. Wszyscy użytkownicy mogą wpisywać teksty jednocześnie, dzięki czemu nie ma konieczności oczekiwania na "udzielenie głosu". Usprawnia to znacznie pracę. Każdy użytkownik ma przypisany kolor tła tekstu, dzięki czemu wiadomo kto co napisał.

MoonEdit działa zarówno pod linuksem, jak i pod windows. Sprawdza się doskonale jako proste, szybkie i tanie narzędzie. Jedyne czego brakuje, to połączenie go z Freemind.

Nie jest znana licencja tego oprogramowania. Autor programu pisze: "To wszystko za darmo do niekomercyjnych zastosowań. Jeśli ktoś pragnie korzystać z tego programu przy komercyjnych projektach lub rozpowszechniać go w inny sposób, niż przez internet, musi najpierw skontaktować się ze mną".

Gobby

Gobby podobnie jak opisany wcześniej MoonEdit umożliwia wieloosobową pracę nad jednym dokumentem poprzez sieć internet. Dodatkowymi możliwościami programu jest zintegrowany prosty komunikator internetowy umożliwiający wymianę informacji pomiędzy grupą użytkowników.

Google Docs

Google Docs stanowi jeden element oferty internetowego potentata, pozwalający swoim użytkownikom pracować z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami z wykorzystaniem zwykłej przeglądarki internetowej. Jedną z wielu funkcji jest możliwość jednoczesnej pracy wielu użytkowników na jednym dokumencie.

Autor: Krzysztof Woźniak