Ethereum: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Bibliografia) |
m (Infobox5 upgrade) |
||
Linia 1: | Linia 1: | ||
'''Ethereum''' - jest zdecentralizowaną platformą umożliwiającą prowadzenie inteligentnych kontraktów. Wykorzystuje technologię ''[[blockchain]]'' do kreowania zupełnie nowych programów, które mogą zostać wykorzystane w dowolnym celu, na przykład: "do tworzenia zupełnie nowych systemów głosowania, zapisów ostatniej woli, założenia platformy opartej o ''crowfunding'', która uzależnia wypłatę środków od postępów w pracach, stworzenie nowej [[kryptowaluta|kryptowaluty]]". (A. Wiśniewska, s. 41) | '''Ethereum''' - jest zdecentralizowaną platformą umożliwiającą prowadzenie inteligentnych kontraktów. Wykorzystuje technologię ''[[blockchain]]'' do kreowania zupełnie nowych programów, które mogą zostać wykorzystane w dowolnym celu, na przykład: "do tworzenia zupełnie nowych systemów głosowania, zapisów ostatniej woli, założenia platformy opartej o ''crowfunding'', która uzależnia wypłatę środków od postępów w pracach, stworzenie nowej [[kryptowaluta|kryptowaluty]]". (A. Wiśniewska, s. 41) | ||
Linia 40: | Linia 25: | ||
W zamyśle Buterina Ethereum miało oferować niedostępne w ''Bitcoin'' funkcje. Główną rewolucją miała być [[funkcja]] programowania w ''blockchain'', dająca możliwość zastosowania aplikacji lub skryptów dokonujących obliczeń archiwizujących [[dane]], które po połączeniu z siecią ''blockchain'' nie zmieniały się i ciągle działały tak, jak zaprogramowano je na samym początku. Vitalik dążył do tego, aby Ethereum było nie tylko systemem rejestrującym [[transakcje]] kryptowalutowe, ale przede wszystkim platformą umożliwiającą kreowanie aplikacji, które korzystają z całej gamy możliwości technologii ''blockchain'', na której są umieszczone, tworząc tzw. "światowy komputer". Dzięki systemom tego typu [[wymiana]] ogromnej ilości danych staje się łatwiejsza, bardziej powszechna i w zasadzie niczym nieograniczona. Systemy redukują także ryzyko manipulacji, cyberataków czy fałszerstw. Nawet tak potężne firmy jak ''Microsoft'' korzystają z zabezpieczeń wykorzystujących sieć Ethereum (B. Klinger, s. 12) | W zamyśle Buterina Ethereum miało oferować niedostępne w ''Bitcoin'' funkcje. Główną rewolucją miała być [[funkcja]] programowania w ''blockchain'', dająca możliwość zastosowania aplikacji lub skryptów dokonujących obliczeń archiwizujących [[dane]], które po połączeniu z siecią ''blockchain'' nie zmieniały się i ciągle działały tak, jak zaprogramowano je na samym początku. Vitalik dążył do tego, aby Ethereum było nie tylko systemem rejestrującym [[transakcje]] kryptowalutowe, ale przede wszystkim platformą umożliwiającą kreowanie aplikacji, które korzystają z całej gamy możliwości technologii ''blockchain'', na której są umieszczone, tworząc tzw. "światowy komputer". Dzięki systemom tego typu [[wymiana]] ogromnej ilości danych staje się łatwiejsza, bardziej powszechna i w zasadzie niczym nieograniczona. Systemy redukują także ryzyko manipulacji, cyberataków czy fałszerstw. Nawet tak potężne firmy jak ''Microsoft'' korzystają z zabezpieczeń wykorzystujących sieć Ethereum (B. Klinger, s. 12) | ||
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Litecoin]]}} — {{i5link|a=[[Licencja BSD]]}} — {{i5link|a=[[Blockchain]]}} — {{i5link|a=[[Java]]}} — {{i5link|a=[[JavaScript]]}} — {{i5link|a=[[Firewall]]}} — {{i5link|a=[[FINTECH]]}} — {{i5link|a=[[Altcoin]]}} — {{i5link|a=[[Ebanking]]}} }} | |||
==Bibliografia== | ==Bibliografia== |
Wersja z 16:21, 17 lis 2023
Ethereum - jest zdecentralizowaną platformą umożliwiającą prowadzenie inteligentnych kontraktów. Wykorzystuje technologię blockchain do kreowania zupełnie nowych programów, które mogą zostać wykorzystane w dowolnym celu, na przykład: "do tworzenia zupełnie nowych systemów głosowania, zapisów ostatniej woli, założenia platformy opartej o crowfunding, która uzależnia wypłatę środków od postępów w pracach, stworzenie nowej kryptowaluty". (A. Wiśniewska, s. 41)
Powstała w 2014 roku platforma inteligentnych kontraktów znacznie uatrakcyjniła ofertę technologii blockchain, dzięki niej stał się czymś więcej niż jedynie transferem kryptowalut. Ukazanie się Ethereum sprawiło, że nie tylko przedsiębiorstwa, ale również różnego rodzaju instytucje zainteresowały się tą technologią, doceniając szeroki wybór możliwości jakie oferuje. Warto dodać, że technologia sprawdza się nie tylko w przypadku dużych jednostek, jak firmy czy przedsiębiorstwa, usprawnia także codzienne życie zwykłych ludzi (B. Klinger, s. 11)
TL;DR
Ethereum to zdecentralizowana platforma umożliwiająca tworzenie inteligentnych kontraktów. Jest to alternatywa dla Bitcoin, oferująca większą elastyczność i możliwość programowania w blockchain. Ethereum zostało stworzone przez Vitalika Buterina, który chciał stworzyć "światowy komputer" oparty na blockchain. Platforma umożliwia tworzenie różnych aplikacji i funkcji, które korzystają z technologii blockchain, eliminując potrzebę trzeciej strony. Ethereum ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, od przedsiębiorstw do codziennego życia.
Sposób funkcjonowania
Aby móc skorzystać z platformy i już wcześniej wspomnianej, szerokiej gamy jej możliwości, twórca aplikacji musi dokonać opłaty w formie tokenu zwanego ether. Reprezentuje on pewnego rodzaju zasób, za pomocą którego możemy regulować nasze zobowiązania. W maju 2017 roku jednostka tokenu ether kosztowała około 92 dolarów. Poza platformą nie jest ona jeszcze używana jako środek płatniczy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż samo jej posiadanie jest niejednokrotnie równoznaczne z posiadaniem zasobów rzeczywistych, ponieważ token może symbolizować np. udziały, których właścicielami jesteśmy (A. Wiśniewska, s. 41)
Inteligentne kontrakty
Inteligentne kontrakty (ang. smart contract) to forma umowy cyfrowej, rodzaj protokołu informatycznego, który daje możliwość wprowadzania założeń umowy w sposób automatyczny, bez udziału tzw. trzeciej strony. Pozwala to ograniczyć ryzyko zarówno manipulacji, jak i błędów (T. Skubis, s. 8)
Smart contracts są specjalistycznymi programami wchodzącymi w skład blockchain jako autonomiczni agenci odpowiedzialni za wykonywanie zadań, które są zapisane w ich kodzie programistycznym, w czasie przetwarzania transakcji. Inteligentne kontrakty dają możliwość wielu nowych funkcji, takich jak: zdolność do bardziej złożonego przetwarzania niż tylko transfer podstawowej kryptowaluty konkretnej sieci. Inteligentne kontrakty dają szansę na definiowanie całkowicie nowych kryptowalut, których funkcjonalność może być w dowolny sposób modyfikowana, a co ważniejsze pojawia się duże prawdopodobieństwo, że stanie się źródłem niefinansowych walorów cyfrowych oraz sposobem na cyfrową reprezentację materialnych wartości. Smart contract nadaje sieci blockchain elastyczności w funkcjonowaniu, co sprawia, że wkrótce może być źródłem wielu prawdziwie innowacyjnych i przełomowych rozwiązań. (B. Klinger, s. 11)
Przykładem zastosowania tego typu kontraktów są umowy pomiędzy prywatnymi dostawcami energii, a jego odbiorcami w konkretnych rejonach kraju. W sytuacji nieuregulowania płatności, dopływ energii zostaje odcięty, aż do czasu zaksięgowania należności. Umowa pozwala wyeliminować tzw. trzecią stronę, którą w tym przypadku jest dystrybutor energii (T. Skubis, s. 8)
Historia powstania Ethereum
Twórca sieci Ethereum, w porównaniu do twórcy Bitcoin jest znany. Jest nim 24 letni dzisiaj Vitalik Buterin, który już jako sześciolatek wyemigrował razem ze swoją rodziną z Rosji i zamieszkał w Kanadzie. Tam jako niezwykle uzdolniony programista oraz matematyk już od najmłodszych lat odnosił ogromne sukcesy w tych dziedzinach, dowodem może być brązowy medal zdobyty na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w roku 2012.
Jako nastolatek, w roku 2011 natknął się na Bitcoin i właśnie wtedy rozpoczęła się jego przygoda z kryptowalutami. Od tamtego czasu był aktywnym uczestnikiem społeczności, która zajmowała się rozwijaniem i rozpowszechnianiem oprogramowania Bitcoin. Zaczynał od pisania artykułów na temat Bitcoin oraz będąc współtwórcą jednego z pierwszych czasopism ("Bitcoin Magazine") poruszających właśnie taką tematykę, doczekał się, w krótkim czasie tytułu eksperta w dziedzinie zarówno samej technologii blockchain, jak i kryptowalut.
Rok 2013 był dla niego rokiem zmian, albowiem w wieku 19 lat zrezygnował ze studiów i postanowił rozpocząć swoją przygodę z podróżami po świecie, połączonymi z projektem mającym na celu tworzenie otwartego oprogramowania związanego z kryptowalutami. Zarówno podróże, jak i wszystkie doświadczenia, które stanęły na jego drodze sprawiły, że w głowie Vitalia zrodził się pomysł na całkowicie nową sieć blockchain, którą to opisał pod koniec 2013 roku. Niedługo po tym, bo już 23 stycznia 2014 roku, projekt Ethereum został rozpoczęty. Ostatecznie sieć została uruchomiona 30 lipca 2015 roku i od tamtego czasu jest uważana za drugi co do wielkości blockchain.
W zamyśle Buterina Ethereum miało oferować niedostępne w Bitcoin funkcje. Główną rewolucją miała być funkcja programowania w blockchain, dająca możliwość zastosowania aplikacji lub skryptów dokonujących obliczeń archiwizujących dane, które po połączeniu z siecią blockchain nie zmieniały się i ciągle działały tak, jak zaprogramowano je na samym początku. Vitalik dążył do tego, aby Ethereum było nie tylko systemem rejestrującym transakcje kryptowalutowe, ale przede wszystkim platformą umożliwiającą kreowanie aplikacji, które korzystają z całej gamy możliwości technologii blockchain, na której są umieszczone, tworząc tzw. "światowy komputer". Dzięki systemom tego typu wymiana ogromnej ilości danych staje się łatwiejsza, bardziej powszechna i w zasadzie niczym nieograniczona. Systemy redukują także ryzyko manipulacji, cyberataków czy fałszerstw. Nawet tak potężne firmy jak Microsoft korzystają z zabezpieczeń wykorzystujących sieć Ethereum (B. Klinger, s. 12)
Ethereum — artykuły polecane |
Litecoin — Licencja BSD — Blockchain — Java — JavaScript — Firewall — FINTECH — Altcoin — Ebanking |
Bibliografia
- Klinger B. (2017), Blockchain - historia, cechy i główne obszary zastosowań, "Człowiek w cyberprzestrzeni", nr 1
- Skubis T. (2018), Nowe technologie w obszarze kształtowania popytu i podaży energii elektrycznej, "XXII Konferencja automatyków Rytro 2018"
- Wiśniewska A. (2017), Waluty wirtualne w kontekście teorematu regresji Ludwiga von Misesa, "Catallaxy", nr 2
Autor: Izabela Sosnowska