Blockchain
Blockchain to zdecentralizowana i rozproszona baza danych stanowiąca podstawę kryptowaluty bitcoin i innych. Jest to zespół bloków, w których zapisane są informację o dokonanych transakcjach.
Każda transakcja to nowy blok dodany do istniejącego łańcucha. Jednak wcześniej musi ona zostać potwierdzona. Wraz z zwiększającą się liczbą zaakceptowanych operacji zmniejsza się szansa na wykonanie zmian w łańcuchu. Gdy powstaje nowy blok posiada on streszczenie poprzedniego. Zawierają one każdą dokonaną zmianę oraz wcześniejszych i obecnych właścicieli.
Ta funkcja oraz to, że blockchain działa w sieci zabezpiecza przed atakiem. Gdy jedno urządzenie staje się zagrożone inne też przestają działać. W przeciwieństwie do zwykłych transakcji płatniczych gdzie mamy płatnika, odbiorcę oraz zlecenie w blockchainie następuje tylko zmiana w obrębie danego łańcucha. Mówiąc prościej dokonuje się tylko przepisanie majątku z jednego użytkownika na innego (B. Kawecki 2017 s. 32), (P. Stefański 2018 s. 38-41)
TL;DR
Blockchain to zdecentralizowana baza danych używana w kryptowalutach, takich jak bitcoin. Jest bezpieczna i chroni przed atakami, ale ma pewne wady, takie jak ograniczona liczba transakcji na sekundę i wysokie koszty energii. Jednak technologia blockchain ma potencjał, aby usprawnić wiele dziedzin, takich jak logistyka, muzyka i medycyna.
Innowacyjna technologia
Wracając do początków Bitcoina czyli roku 2009, powstało rozwiązanie, które na celu miało:
- Likwidację pośredników
- Obniżenie kosztów
- Miało się to odbywać bez centralnego serwera.
Umożliwia to właśnie Blockchain, którego decentralizacja objawia się ograniczonym kontaktem między poszczególnymi jednostkami. Jednak każda z nich ma przydzielone konkretne zadania od jednostki głównej. Dzięki temu użytkownicy są równi wobec siebie. Nowy użytkownik ma do wyboru trzy rodzaje portfeli, które są oparte na opisywanej technologii. Większość z nich działa tylko w sytuacji ciągłego dostępu do Internetu, jednak dla osób z większą wiedzą w temacie są i takie które działają offline, są one znacznie trudniejsze w obsłudze. Liczba adresów bitcoina jest dowolna. Na każdym jest określona ilość środków, które łączą się w ramach portfela, dzięki czemu widoczna jest cała suma. Adres to system znaków zarówno cyfr jak i liter, które formą przypominają zwykłe numery kont bankowych. Różnica między standardowym kontem a portfelem jest następująca: w pierwszej opcji znamy numer konta, dzięki któremu możemy dotrzeć do jego adresata a stan środków jest tajny natomiast w drugiej opcji właściciel jest anonimowy, nie możemy do niego dotrzeć jeśli sam się nie ujawni. Znamy za to stan i adres portfela. Ponadto każdy użytkownik dostaję parę kluczy: prywatny i publiczny co umożliwia mu dokonywanie operacji. Prywatny jak sama nazwa wskazuję jest ukryty w portfelu i służy do autoryzacji transakcji. Można go porównać do elektronicznego podpisu. Natomiast klucz publiczny sprawdza czy wszystko zostało wykonane poprawnie i czy klucz prywatny został użyty przez jego właściciela (A.I. Piotrowska 2018 s. 34-37, s. 52, s. 55)
Zalety i wady
Bitcoin nie może istnieć bez blockchaina, jednak sama technologia to coś więcej niż tylko kryptowaluty. Coraz więcej firm czy instytucji widzi potencjał tej technologii. Blockchain jest w stanie usprawnić transakcje niezwiązane z kryptowalutami, przyspieszyć działania między innymi na rynku usług czy zlokalizować konkretne rzeczy. W przyszłości będziemy mogli wykorzystywać daną technologię nawet w inteligentnych urządzeniach codziennego użytku. Dziedzin, które technologia może odmienić jest wiele (A.I. Piotrowska 2018 s. 124-127), (M. Grzybkowski 2018 s. 105-128)
Przykładowo:
- logistyka i wszystkie procesy związane z produkcją i dostawą towarów zawarte w jednym systemie.
- świat muzyki, gdzie autorzy mogliby poznać prawdziwe statystki zainteresowania ich muzyką oraz zostać odpowiednio wynagrodzeni.
- medycyna powstanie jednej wielkiej bazy danych umożliwiłoby szybsze diagnozowanie na podstawie przebytych już chorób i lepsze leczenie pacjentów.
Jednak jak każda nowa technologia Blockchain ma też wady i może nieść ze sobą zagrożenia.
Przykładowo:
- liczba transakcji, które można wykonać w ciągu jednej sekundy jest dużo niższa w porównaniu na przykład do systemy typu PayPal.
- wielkość bloku jest niewielka a to powoduje małą liczbę zaakceptowanych operacji. Powstało wiele koncepcji jak usprawnić system w danej kwestii jednak wówczas trzeba byłoby dokonać zmian w algorytmach zarządzających łańcuchem. To z kolei mogłoby zbytnio obciążyć i narazić na ataki cały system.
- pseudoanonimowość ponieważ pełna dostępność do operacji dzięki kluczowi publicznemu stwarza możliwość śledzenia adresu IP, z którego została wykonana transakcja.
- system potrzebuje bardzo dużej ilości energii, która ciągle wzrasta wraz z rozrostem systemu. Tworzy to ogromne koszty.
- gdy ktoś osiągnie ponad połowę mocy obliczeniowej może zmienić zapisy blockchaina i sprawić, że będzie mógł powtórnie wykonywać zrealizowane już operacje jednak fakt, że do dnia dzisiejszego nie udało się zaatakować tej technologii świadczy o jej potędze.
Blockchain — artykuły polecane |
Ethereum — Ebanking — Topologia sieci — Tachograf — Poczta elektroniczna — Komputer stacjonarny — JavaScript — Komputery kwantowe — Sieć komputerowa |
Bibliografia
- Bala S., Kopyściański T., Srokosz W. (2016), Kryptowaluty jako elektroniczne instrumenty płatnicze bez emitenta. Aspekty informatyczne, ekonomiczne i prawne, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
- Dikariev H., Miłosz M. (2018) Technologia blockchain i jej zastosowanie.. Journal Computer Sciences Institute, 6 s. 59-61
- Grzybkowski M., Bentyn S. (2018). Kryptowaluty. Dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów. Wydawnictwo Crypto - Logic SP Z.O.O
- Kawecki B. (2017), Na rynku kryptowalut najważniejsza jest informacja, Kapitał Polski, nr 09/10
- Klinger B., Szczepański J. (2017), Blockchain - historia, cechy i główne obszary zastosowań. Człowiek w cyberprzestrzeni, nr 1
- Piotrowska A. (2018), Bitcoin. Płatnicze i inwestycyjne zastosowania kryptowalut, CeDeWu, Warszawa
- Stefański P. (2018), Kariera kryptowaluty, Manager MBA, nr 2
- Wośko M. (2018), Polskie przymiarki do blockchaina, Gazeta Bankowa, nr 3
- Zimnoch D. (2016), Wpływ technologii blockchain na efektywność banku . Studia Ekonomiczne, nr 281
Autor: Angelika Orlof