ARIS
ARIS |
---|
Polecane artykuły |
ARIS (ang. Architecture of Integrated Information System, pol. Architektura Zintegrowanych Systemów Informacyjnych) jest koncepcją ramową dotyczącą kompleksowego modelowania wspomaganych komputerowo systemów informacyjnych. Została ona stworzona i opracowana przez grupę pod kierunkiem prof. Augusta W. Scheera w Instytucie Informatyki Gospodarczej na Uniwersytecie Kraju Saary w Saarbrücken.
Celem modeli powstałych na bazie ARIS jest uproszczone przedstawienie rzeczywistości przedsiębiorstwa. U podstaw koncepcji ARIS znajduje się ogólna definicja procesu jak i rzeczywiste modele przedsiębiorstw. ARIS jest wspierany przez zestaw narzędzi informatycznych ARIS-Toolset.
Modele oparte na podstawie platformy ARIS zapewniają wsparcie realizacji procesów decyzyjnych w przedsiębiorstwie począwszy od etapu analizy a skończywszy na samym wdrożeniu. W ramach pakietu ARIS wyróżnić można jedną z klas narzędzi o nazwie strategy platform która jest przeznaczona do wdrażania strategii biznesowych organizacji oraz ciągłego kontrolowania jej poziomu realizacji. Narzędzie to wyposażone jest w moduł ARIS BSC (Balances Scorecard) i zawiera niezbędne instrumenty które potrzebne są do procesu zarządzania strategicznego. Moduł ten obejmuje następujące etapy: projektowanie, implementację, kontrolę oraz doskonalenie strategii. Program ten pozwala na identyfikację procesów strategicznych przedsiębiorstwa a także za jego pomocą można ocenić wskaźnik efektywności jak również innych inicjatyw strategicznych. Do korzyści płynących z zastosowania modułu ARIS BSC przez użytkowników zaliczyć można:
- Możliwość szybkiej oceny bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa dzięki dostępności celów strategicznych i analiz wskaźników efektywności w formie graficznej.
- Wykonanie diagramów pozwalających na określenie powiązań pomiędzy poszczególnymi celami strategicznymi.
- Porównanie wartości rzeczywistych jak i planowanych dla wszystkich wskaźników efektywności oraz wykonanej oceny stopnia osiągniętych celów w krótszym czasie.
(Podejście procesowe w organizacjach, Stanisław Nowosielski, Wrocław 2011 s. 218-219)
Przykłady zastosowania systemu ARIS
System ARIS z powodzeniem był wykorzystywany m.in. w roku 1989 w firmie Granini, producenta soków owocowych co pozwoliło zminimalizować koszty działalności o nawet 50 %. Kolejnym przykładem może być niemiecka firma Thyssengas gdzie system informacyjny został zmodernizowany dzięki metodzie ARIS a ostatecznie przełożyło się to na znaczącą poprawę efektywności i szybkości działania systemu obsługi klienta. Niestety nie ma informacji aby system ARIS przyczynił się do poprawy działalności przedsiębiorstw na terenie Polski. (Systemy informatyczne zarządzania, Jerzy Kisielnicki, Warszawa 2013 s. 201-202)
Bazowy proces
Na poziomie "meta” modelu definiowane są klasy pojęciowe i semantyczne zależność, służące później za podstawę konkretnych procesów. Prof. Scheer wyróżnił następujące:
- dane zewnętrzne procesu
- zdarzenia inicjujące daną funkcje jak i zdarzenia potwierdzające jej wykonanie
- wiadomości
- funkcje
- zasoby ludzkie
- zasoby techniczne
- software (sprzęt komputerowy)
- oprogramowanie
- nakłady/wyniki w formie materialnej i informacyjnej
- środki finansowe
- jednostki organizacyjne
- cele przedsiębiorstwa
Między wszystkimi danymi klasami mogą występować interakcje, relacje (w tym interakcje wielokrotne). Mogą one również wytwarzać się w wewnątrz poszczególnych klas.
Perspektywy badawcze (punkty widzenia)
Na podstawie definicji bazowego procesu zostały wyróżnione następujące perspektywy badawcze/punkty widzenia będące fundamentem koncepcji ramowej ARIS:
- punkt widzenia funkcji
- punkt widzenia danych
- punkt widzenia organizacji
- punkt widzenia nakładów/wyników
- punkt widzenia sterowania
Poziomy opisu
Punkt widzenia zasobów techniki informacyjnej został zastąpiony poziomami opisu. W oparciu o cykl życia systemu informatycznego, w ARIS zostały wyróżnione trzy poziomy opisu:
- Poziom definiowania wymagań
- Poziom specyfikacji projektowej
- Poziom wdrożenia systemu
Bibliografia
- Gabryelczyk R. (2006) ARIS w modelowaniu procesów biznesu, Difin, Warszawa
- Jurga A. (2012) Gospodarka Elektroniczna Wyzwania Rozwojowe TOM I Zeszyty Naukowe nr 702 Ekonomiczne problemy usług nr 87,
- Kisielnicki J. (2013) Systemy informatyczne zarządzania, Placet, Warszawa s. 201-202
- Kisielnicki J., Sroka H. (1999) Systemy informacyjne biznesu - Informatyka dla zarządzana, Placet, Warszawa
- Marcinkiewicz J. (2010) Podejście procesowe w rozwoju systemów informacyjnych firm Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego nr 611 Studia Informatica nr 26,
- Nowosielski S. (2011) Podejście procesowe w organizacjach, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław s. 218-219
- Wieczorek A., Szulc T., Karwot J. (2011) Racjonalizacja procesów eksploatacji sieci wodociągowej z wykorzystaniem modeli ARIS Studies & Proceedings of Polish Association for Knowledge Management nr 40,
Autor: Mateusz Gałaś, Jędrzej Jarecki