Pobyt czasowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (cleanup bibliografii i rotten links)
m (cleanup bibliografii i rotten links)
 
(Nie pokazano 16 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{infobox4
'''Pobyt czasowy''' ma wiele różnych [[motyw]]acji i przyczyn, które powodują, że ludzie podejmują decyzję o tymczasowym opuszczeniu swojego miejsca zamieszkania. Często jest to związane z poszukiwaniem nowych doświadczeń, rozwojem zawodowym, zdobyciem edukacji na zagranicznych uniwersytetach, czy też chęcią odkrycia innej kultury i poznania nowych ludzi.
|list1=
<ul>
<li>[[Spis powszechny]]</li>
<li>[[Urlop ojcowski]]</li>
<li>[[Przejście graniczne]]</li>
<li>[[Niepełnosprawność]]</li>
<li>[[Żywność ekologiczna]]</li>
<li>[[Obywatel]]</li>
<li>[[Współczynnik dzietności]]</li>
<li>[[Migracja]]</li>
<li>[[Odwiedzający, turysta, wycieczkowicz]]</li>
</ul>
}}


'''pobyt czasowy'''– jest to migracja obywateli związana ze zmianą ich tymczasowego miejsca zamieszkania na okres czasowy.
Warto zaznaczyć, że migracje czasowe wpływają zarówno na kraje, do których ludzie przyjeżdżają, jak i na kraje, z których wyjeżdżają. Kraje docelowe często korzystają z [[potencjał]]u [[ekonom]]icznego, jaki niosą ze sobą tymczasowi migranci. Przykładem może być [[branża]] turystyczna, która generuje znaczne [[dochody]] związane z przyjazdami turystów. Ponadto, migranci czasowi często wnoszą ze sobą nowe [[umiejętności]], wiedzę i doświadczenie, które mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego.


==Rodzaje migracji==
==Rodzaje migracji==
Według definicji jaką podaje [[Główny Urząd Statystyczny]] migracja jest to:
Według definicji jaką podaje [[Główny Urząd Statystyczny]] migracja jest to:
"przemieszczenia ludności związane ze [[zmiana]] miejsca zamieszkania (pobytu stałego lub czasowego) połączone z przekroczeniem granicy administracyjnej podstawowej jednostki terytorialnej.Tak więc migracja jest to nie tylko zmiana kraju zamieszkania ale także zmiana gminy, powiatu bądź województwa.
"przemieszczenia ludności związane ze [[zmiana]] miejsca zamieszkania (pobytu stałego lub czasowego) połączone z przekroczeniem granicy administracyjnej podstawowej jednostki terytorialnej". Tak więc migracja jest to nie tylko zmiana kraju zamieszkania ale także zmiana gminy, powiatu bądź województwa.
Migracje można podzielić ze względu na długość trwania.
Migracje można podzielić ze względu na [[dług]]ość trwania.
Wyróżniamy migracje:
Wyróżniamy migracje:
<google>t</google>
* krótkookresowe
* krótkookresowe
# codzienne
# codzienne
Linia 39: Linia 25:
# warunki mieszkaniowe
# warunki mieszkaniowe
Każda z tych przyczyn jest także rozłożona na mniejsze, na przykład zmiana miejsca zamieszkania związana ze stanem zdrowia może być spowodowana rehabilitacją, specjalistycznym leczeniem, bądź też lepszą opieką zdrowotną.
Każda z tych przyczyn jest także rozłożona na mniejsze, na przykład zmiana miejsca zamieszkania związana ze stanem zdrowia może być spowodowana rehabilitacją, specjalistycznym leczeniem, bądź też lepszą opieką zdrowotną.
<google>n</google>


==Kierunki migracji polaków==
==Kierunki migracji polaków==
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w roku 2016 na pobyt czasowy zdecydowało się aż 2 515 000 polaków. [[Dane]] prezentują się następująco.
Jak [[wynik]]a z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w roku 2016 na pobyt czasowy zdecydowało się aż 2 515 000 polaków. [[Dane]] prezentują się następująco.


Tabela nr 1 - "Kierunki i liczba Polaków emigrujących z Polski na pobyt czasowy w roku 2016"
Tabela nr 1 - "Kierunki i liczba Polaków emigrujących z Polski na pobyt czasowy w roku 2016"
Linia 97: Linia 85:
Cudzoziemcy przebywający w Polsce czasowo, są to głównie ludzie młodzi w wieku od 18 do 50 roku życia. Są to w głównej mierze mieszkańcy Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Powodem ich przyjazdu do Polski jest edukacja lub też praca. Niestety jeżeli chodzi o cudzoziemców przyjeżdżających do Polski ciężko jest określić dokładnie ich ilość, ponieważ w głównej mierze są to osoby pracujące na czarno.
Cudzoziemcy przebywający w Polsce czasowo, są to głównie ludzie młodzi w wieku od 18 do 50 roku życia. Są to w głównej mierze mieszkańcy Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Powodem ich przyjazdu do Polski jest edukacja lub też praca. Niestety jeżeli chodzi o cudzoziemców przyjeżdżających do Polski ciężko jest określić dokładnie ich ilość, ponieważ w głównej mierze są to osoby pracujące na czarno.


Cudzoziemiec ubiegający się o pobyt czasowy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej winien złożyć wniosek o '''zezwolenie na pobyt czasowy'''. Zezwolenia takiego w drodze decyzji zezwala bądź też odmawia [[wojewoda]] właściwy dla miejsca pobytu cudzoziemca.<ref>[[Ustawa]] z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, str 6</ref>
Cudzoziemiec ubiegający się o pobyt czasowy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej winien złożyć wniosek o '''zezwolenie na pobyt czasowy'''. Zezwolenia takiego w drodze decyzji zezwala bądź też odmawia [[wojewoda]] właściwy dla miejsca pobytu cudzoziemca<ref>[[Ustawa]] z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, str 6</ref>
 
==Korzyści ekonomiczne migracji czasowej==
===Dla kraju przyjmującego===
Przyjęcie migrantów czasowych przyczynia się do wzrostu gospodarczego kraju. Migranci często wykonują prace sezonowe, które są kluczowe dla różnych [[sektor]]ów gospodarki, takich jak rolnictwo, budownictwo czy [[turystyka]]. Ich obecność przyczynia się do zwiększenia produkcji i generowania większych dochodów dla kraju przyjmującego.
 
Migranci czasowi, potrzebując podstawowych usług i [[produkt]]ów, zwiększają [[popyt]] na lokalne [[towar]]y i [[usługi]]. Oznacza to większe zamówienia dla lokalnych przedsiębiorstw, co przyczynia się do ich rozwoju. Dodatkowo, migranci często wprowadzają nowe smaki, kultury i tradycje, co może przyczynić się do powstania nowych rynków i możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorców.
 
Przyjęcie migrantów czasowych prowadzi do tworzenia nowych miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki. Migranci często podejmują prace, które miejscowi mieszkańcy nie chcą wykonywać, co przyczynia się do zaspokojenia potrzeb rynku pracy. W rezultacie, kraje przyjmujące mogą zwiększyć swoją [[konkurencyjność]] na rynku globalnym poprzez zwiększenie siły roboczej i wykorzystanie potencjału migracyjnego.
 
===Dla migrantów===
Główną korzyścią dla migrantów czasowych jest możliwość zarobienia większych pieniędzy w kraju przyjmującym. Przez pracę sezonową lub tymczasową, migranci często otrzymują [[wynagrodzenie]], które jest znacznie wyższe niż w ich kraju rodzinnym. To pozwala im na [[oszczędzanie]] większej ilości pieniędzy i poprawę swojej sytuacji finansowej.
 
Dzięki większym zarobkom migranci czasowi mają możliwość poprawy swojej jakości życia. Mogą inwestować w edukację, zdrowie czy lepsze warunki mieszkaniowe. Dodatkowo, to doświadczenie migracji może dostarczyć im nowych umiejętności, rozwoju osobistego oraz otwarcia na inne kultury i sposoby myślenia.
 
Migranci czasowi mają również możliwość wysyłania części swoich zarobków do swojego kraju rodzinnego. Te przekazy pieniężne są często kluczowym źródłem dochodu dla rodzin w kraju pochodzenia migrantów. Wysyłanie pieniędzy do kraju rodzinnego przyczynia się do poprawy warunków życia tamtejszych rodzin oraz stymuluje [[rozwój]] lokalnej gospodarki.
 
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Spis powszechny]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Urlop ojcowski]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Przejście graniczne]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Niepełnosprawność]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Żywność ekologiczna]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Obywatel]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Współczynnik dzietności]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Migracja]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Odwiedzający, turysta, wycieczkowicz]]}} }}


==Przypisy==
==Przypisy==
Linia 104: Linia 109:
==Bibliografia==
==Bibliografia==
<noautolinks>
<noautolinks>
* ''[http://stat.gov.pl/ Główny Urząd Statystyczny]''
* Kaczmarczyk P., Stefańska R., Tyrowicz J. (2008), ''[http://fs.ngo.pl/files/1bezrobocie.org.pl/public/biuletyny_fise/Biuletyn_FISE_kwiecien_2008_cudzoziemcy.pdf Cudzoziemcy w Polsce]'', Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Warszawa
* Kaczmarczyk P. Stefańska R. Tyrowicz J. (2008) ''[http://fs.ngo.pl/files/1bezrobocie.org.pl/public/biuletyny_fise/Biuletyn_FISE_kwiecien_2008_cudzoziemcy.pdf Cudzoziemcy w Polsce]'', Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Warszawa
* Kostrzewa Z. (2014), ''[https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5471/2/7/1/informacja_o_rozmiarach_i_kierunkach_emigracji_z_polski_w_latach_2004-2013.pdf Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2013]'', Główny Urząd Statystyczny Departament Badań Demograficznych i Rynku Pracy, Warszawa
* Kostrzewa Z. (2014) ''[https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5471/2/7/1/informacja_o_rozmiarach_i_kierunkach_emigracji_z_polski_w_latach_2004-2013.pdf Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004 2013]'', Główny Urząd Statystyczny Departament Badań Demograficznych i Rynku Pracy, Warszawa
* Matkowska M. (2012), ''[http://www.wneiz.pl/nauka_wneiz/sip/sip25-2012/SiP-25-77.pdf Imigranci na polskim rynku pracy]'', Studia i prace wydziału nauk ekonomicznych i zarządzania nr 25
* Matkowska M. (2018) ''[http://www.wneiz.pl/nauka_wneiz/sip/sip25-2012/SiP-25-77.pdf Imigranci na polskim rynku pracy]'', "Studia i prace wydziału nauk ekonomicznych i zarządzania” nr 25
* Mijał M. (2018), ''[http://sim.wz.uw.edu.pl/sites/default/files/artykuly/sim_2005_1_mijal.pdf Migracje stałe i czasowe a rynek pracy w Polsce]'', Wydział Zarządzania UW
* Mijał M. (2018) ''[http://sim.wz.uw.edu.pl/sites/default/files/artykuly/sim_2005_1_mijal.pdf Migracje stałe i czasowe a rynek pracy w Polsce]'', Wydział Zarządzania UW
* Stańczak J. (2011), ''Podstawowe informacje o rozwoju demograficznym Polski 2000-2010'', Departament Badań Demograficznych, Główny Urząd Statystyczny
* Stańczak J. (2011) ''[http://www.dwr.org.pl/lubuskibarometr/images/Strategia/us_2011-01_info-o-rozwoju-demograf-2000-2010.pdf Podstawowe informacje o rozwoju demograficznym Polski w latach 2000 2010]'' Departament Badań Demograficznych, Notatka informacyjna
* Strona internetowa: ''[https://stat.gov.pl/ Główny Urząd Statystyczny]''
* Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2018 poz. 107, tekst ogłoszony
* ''Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach'' [https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20130001650 Dz.U. 2013 poz. 1650]
</noautolinks>
</noautolinks>


{{a|KingaPuzia}}
{{a|KingaPuzia}}
[[Kategoria:Ekonomia]]
[[Kategoria:Hotelarstwo]]


{{#metamaster:description|Pobyt czasowy. Forma migracji, gdzie obywatele przenoszą się tymczasowo na inne miejsce zamieszkania na określony czas. Dowiedz się więcej.}}
{{#metamaster:description|Pobyt czasowy. Forma migracji, gdzie obywatele przenoszą się tymczasowo na inne miejsce zamieszkania na określony czas. Dowiedz się więcej.}}

Aktualna wersja na dzień 21:15, 17 gru 2023

Pobyt czasowy ma wiele różnych motywacji i przyczyn, które powodują, że ludzie podejmują decyzję o tymczasowym opuszczeniu swojego miejsca zamieszkania. Często jest to związane z poszukiwaniem nowych doświadczeń, rozwojem zawodowym, zdobyciem edukacji na zagranicznych uniwersytetach, czy też chęcią odkrycia innej kultury i poznania nowych ludzi.

Warto zaznaczyć, że migracje czasowe wpływają zarówno na kraje, do których ludzie przyjeżdżają, jak i na kraje, z których wyjeżdżają. Kraje docelowe często korzystają z potencjału ekonomicznego, jaki niosą ze sobą tymczasowi migranci. Przykładem może być branża turystyczna, która generuje znaczne dochody związane z przyjazdami turystów. Ponadto, migranci czasowi często wnoszą ze sobą nowe umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego.

Rodzaje migracji

Według definicji jaką podaje Główny Urząd Statystyczny migracja jest to: "przemieszczenia ludności związane ze zmiana miejsca zamieszkania (pobytu stałego lub czasowego) połączone z przekroczeniem granicy administracyjnej podstawowej jednostki terytorialnej". Tak więc migracja jest to nie tylko zmiana kraju zamieszkania ale także zmiana gminy, powiatu bądź województwa. Migracje można podzielić ze względu na długość trwania. Wyróżniamy migracje:

  • krótkookresowe
  1. codzienne
  2. do 3 miesięcy
  3. trwające od 3 do 12 miesięcy
  • długookresowe
  1. trwające co najmniej 12 miesięcy
  2. stałe - związane z zameldowaniem na pobyt stały w danym miejscu

Powody migracji

Z roku na rok liczba osób migrujący nie tylko wewnątrzkrajowo, ale także poza granice swojego kraju się zwiększa. Szczególnie na zmianę miejsca decydują się ludzie młodzi, dobrze wykształceni nie tylko Ci z wyższym wykształceniem ale także ludzie posiadający wykształcenie zawodowe, w celu znalezienia lepszych perspektyw na życie. Przyczyny migracji mogą być różnorakie. GUS podaje pięć głównych powodów[1], są to:

  1. praca
  2. nauka
  3. sprawy rodzinne
  4. stan zdrowia
  5. warunki mieszkaniowe

Każda z tych przyczyn jest także rozłożona na mniejsze, na przykład zmiana miejsca zamieszkania związana ze stanem zdrowia może być spowodowana rehabilitacją, specjalistycznym leczeniem, bądź też lepszą opieką zdrowotną.

Kierunki migracji polaków

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w roku 2016 na pobyt czasowy zdecydowało się aż 2 515 000 polaków. Dane prezentują się następująco.

Tabela nr 1 - "Kierunki i liczba Polaków emigrujących z Polski na pobyt czasowy w roku 2016"

Kraj przebywania 2015 2016
Ogółem 2 397 000 2 515 000
w tym Unia Europejska (28 krajów) 1 983 000 2 096 000
Wielka Brytania 720 000 788 000
Niemcy 655 000 687 000
Holandia 112 000 116 000
Irlandia 111 000 112 000
Włochy 94 000 93 000
Francja 64 000 64 000
Belgia 52 000 54 000
Szwecja 46 000 49 000
Austria 36 000 39 000
Dania 30 000 32 000
Hiszpania 30 000 29 000
Czechy 9 000 9 000
Grecja 8 000 8 000
Finlandia 3 000 3 000
Cypr 1 000 1 000
Portugalia 1 000 1 000
Pozostałe 11 000 11 000
Kraje spoza UE 115 000 118 000
Norwegia 84 000 85 000
Pozostałe 31 000 33 000

Tabela opracowana na podstawie danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego.

Cudzoziemcy

Cudzoziemcy przebywający w Polsce czasowo, są to głównie ludzie młodzi w wieku od 18 do 50 roku życia. Są to w głównej mierze mieszkańcy Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Powodem ich przyjazdu do Polski jest edukacja lub też praca. Niestety jeżeli chodzi o cudzoziemców przyjeżdżających do Polski ciężko jest określić dokładnie ich ilość, ponieważ w głównej mierze są to osoby pracujące na czarno.

Cudzoziemiec ubiegający się o pobyt czasowy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej winien złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Zezwolenia takiego w drodze decyzji zezwala bądź też odmawia wojewoda właściwy dla miejsca pobytu cudzoziemca[2]

Korzyści ekonomiczne migracji czasowej

Dla kraju przyjmującego

Przyjęcie migrantów czasowych przyczynia się do wzrostu gospodarczego kraju. Migranci często wykonują prace sezonowe, które są kluczowe dla różnych sektorów gospodarki, takich jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. Ich obecność przyczynia się do zwiększenia produkcji i generowania większych dochodów dla kraju przyjmującego.

Migranci czasowi, potrzebując podstawowych usług i produktów, zwiększają popyt na lokalne towary i usługi. Oznacza to większe zamówienia dla lokalnych przedsiębiorstw, co przyczynia się do ich rozwoju. Dodatkowo, migranci często wprowadzają nowe smaki, kultury i tradycje, co może przyczynić się do powstania nowych rynków i możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorców.

Przyjęcie migrantów czasowych prowadzi do tworzenia nowych miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki. Migranci często podejmują prace, które miejscowi mieszkańcy nie chcą wykonywać, co przyczynia się do zaspokojenia potrzeb rynku pracy. W rezultacie, kraje przyjmujące mogą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku globalnym poprzez zwiększenie siły roboczej i wykorzystanie potencjału migracyjnego.

Dla migrantów

Główną korzyścią dla migrantów czasowych jest możliwość zarobienia większych pieniędzy w kraju przyjmującym. Przez pracę sezonową lub tymczasową, migranci często otrzymują wynagrodzenie, które jest znacznie wyższe niż w ich kraju rodzinnym. To pozwala im na oszczędzanie większej ilości pieniędzy i poprawę swojej sytuacji finansowej.

Dzięki większym zarobkom migranci czasowi mają możliwość poprawy swojej jakości życia. Mogą inwestować w edukację, zdrowie czy lepsze warunki mieszkaniowe. Dodatkowo, to doświadczenie migracji może dostarczyć im nowych umiejętności, rozwoju osobistego oraz otwarcia na inne kultury i sposoby myślenia.

Migranci czasowi mają również możliwość wysyłania części swoich zarobków do swojego kraju rodzinnego. Te przekazy pieniężne są często kluczowym źródłem dochodu dla rodzin w kraju pochodzenia migrantów. Wysyłanie pieniędzy do kraju rodzinnego przyczynia się do poprawy warunków życia tamtejszych rodzin oraz stymuluje rozwój lokalnej gospodarki.


Pobyt czasowyartykuły polecane
Spis powszechnyUrlop ojcowskiPrzejście graniczneNiepełnosprawnośćŻywność ekologicznaObywatelWspółczynnik dzietnościMigracjaOdwiedzający, turysta, wycieczkowicz

Przypisy

  1. M. Mijal, dostęp 2018, s. 65-66
  2. Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, str 6

Bibliografia


Autor: KingaPuzia