Praktykant: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
(LinkTitles.)
m (cleanup bibliografii i rotten links)
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{infobox4
'''Praktykant''' jest osobą, która znajduje się na początkowym etapie swojej kariery zawodowej i decyduje się na odbycie praktyk w celu zdobycia praktycznych umiejętności i wiedzy w swojej dziedzinie. Praktyki są zazwyczaj tymczasowymi, nieodpłatnymi lub nisko płatnymi stanowiskami, które oferują możliwość nauki od doświadczonych profesjonalistów i zdobycia praktycznego doświadczenia w prawdziwym środowisku pracy.
|list1=
 
<ul>
Rola praktykanta jest dwustronna. Z jednej strony, praktykant ma szansę na zdobycie praktycznych umiejętności, które mogą przekładać się na lepsze perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Z drugiej strony, pracodawca, który oferuje praktyki, może korzystać z energii, entuzjazmu i nowych perspektyw, które praktykant wnosi do organizacji. Dodatkowo, pracodawca może również oceniać praktykanta jako potencjalnego pracownika po zakończeniu praktyk.
<li>[[Akta osobowe]]</li>
<li>[[Pracodawca]]</li>
<li>[[Regulamin wynagradzania]]</li>
<li>[[Formy zatrudnienia]]</li>
<li>[[Zezwolenie na pracę]]</li>
<li>[[Rodzaje umów z pracownikami]]</li>
<li>[[Umowa o roboty budowlane]]</li>
<li>[[Źródła powstawania stosunku pracy]]</li>
<li>[[Zakaz konkurencji]]</li>
</ul>
}}
'''Praktykant''' to osoba, która odbywa praktyki w celu nabycia doświadczenia zawodowego.  


==Zakres obowiązków praktykanta==
==Zakres obowiązków praktykanta==
Linia 27: Linia 15:
* studenckich,
* studenckich,
* absolwenckich.
* absolwenckich.
<google>t</google>


==Realizacja praktyki zawodowej==
==Realizacja praktyki zawodowej==
Zgodnie z zapisami ''Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu'' (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626) ten rodzaj praktycznej nauki zawodu jest obowiązkowy i organizowany przez szkołę, do której uczęszcza uczeń praktykant.
Zgodnie z [[zapis]]ami ''Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu'' (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626) ten rodzaj praktycznej nauki zawodu jest obowiązkowy i organizowany przez szkołę, do której uczęszcza uczeń - praktykant.


===Umowa o praktyczną naukę zawodu===
===Umowa o praktyczną naukę zawodu===
Jest zawierana pomiędzy '''dyrektorem szkoły''' a '''podmiotem przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu'''. [[Umowa]] powinna zawierać w szczególności (''[[Rozporządzenie]] Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu'' (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626):
Jest zawierana pomiędzy '''[[dyrektor]]em szkoły''' a '''podmiotem przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu'''. [[Umowa]] powinna zawierać w szczególności (''[[Rozporządzenie]] Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu'' (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626):
# nazwę i adres podmiotu przyjmującego uczniów na praktyczną naukę zawodu oraz miejsce jej odbywania;
# nazwę i adres podmiotu przyjmującego uczniów na praktyczną naukę zawodu oraz miejsce jej odbywania;
# nazwę i adres szkoły kierującej uczniów na praktyczną naukę zawodu;
# nazwę i adres szkoły kierującej uczniów na praktyczną naukę zawodu;
Linia 41: Linia 28:
# terminy rozpoczęcia i zakończenia praktycznej nauki zawodu;
# terminy rozpoczęcia i zakończenia praktycznej nauki zawodu;
# prawa i obowiązki stron umowy;
# prawa i obowiązki stron umowy;
# sposób ponoszenia przez strony umowy kosztów realizacji praktycznej nauki zawodu wraz z kalkulacją tych kosztów;
# sposób ponoszenia przez strony umowy [[koszt]]ów realizacji praktycznej nauki zawodu wraz z kalkulacją tych kosztów;
# dodatkowe ustalenia stron umowy związane z odbywaniem praktycznej nauki zawodu.
# dodatkowe ustalenia stron umowy związane z odbywaniem praktycznej nauki zawodu.


== Realizacja praktyki studenckiej==
<google>n</google>
W myśl ''Ustawy [[Prawo]] o szkolnictwie wyższym'' (Dz.U. 2005 Nr 164 poz. 1365) jest obowiązkowym przygotowaniem do wykonywania zawodu, organizowanym przez uczelnię. Praktyka powinna być uwzględniona w programie kształcenia. Jest realizowana nieodpłatnie.
 
'''Uczelnia''' zawiera umowę z '''podmiotem przyjmującym studentów na praktyki'''. Ze strony uczelni zostaje wyznaczony [[kierownik]] praktyk, którego zadaniem jest dopilnowanie prawidłowej realizacji przedmiotu umowy pomiędzy uczelnią a podmiotem przyjmującym na praktyki.
==Realizacja praktyki studenckiej==
W myśl ''Ustawy [[Prawo]] o szkolnictwie wyższym'' (Dz.U. 2005 Nr 164 poz. 1365) jest obowiązkowym przygotowaniem do wykonywania zawodu, organizowanym przez uczelnię. Praktyka powinna być uwzględniona w [[program]]ie kształcenia. Jest realizowana nieodpłatnie.
'''Uczelnia''' zawiera umowę z '''podmiotem przyjmującym studentów na praktyki'''. Ze strony uczelni zostaje wyznaczony [[kierownik]] praktyk, którego [[zadanie]]m jest dopilnowanie prawidłowej realizacji przedmiotu umowy pomiędzy uczelnią a podmiotem przyjmującym na praktyki.


==Realizacja praktyki absolwenckiej==
==Realizacja praktyki absolwenckiej==
Linia 65: Linia 54:
* umiejętności nabytych przez absolwenta w ramach praktyki,
* umiejętności nabytych przez absolwenta w ramach praktyki,
* rodzaju wykonywanej pracy.
* rodzaju wykonywanej pracy.
==Rodzaje praktyk==
===Praktyka zawodowa===
[[Praktyka zawodowa]] jest formą nauki, która umożliwia uczniom zdobycie praktycznych umiejętności i doświadczenia w wykonywaniu określonego zawodu. Jej głównym [[cele]]m jest przygotowanie uczniów do wejścia na [[rynek]] pracy poprzez zapoznanie ich z realiami [[dane]]go zawodu.
[[Organizacja]] praktyki zawodowej odbywa się w szkołach, które współpracują z różnymi przedsiębiorstwami i instytucjami. Szkoły mogą zawierać umowy z pracodawcami, które określają zasady i warunki odbywania praktyki. W ramach praktyki zawodowej uczniowie mają możliwość zapoznania się z różnymi aspektami danego zawodu, uczestniczenia w rzeczywistych zadaniach i nabywania praktycznych umiejętności.
Umowa o praktyczną naukę zawodu to [[dokument]], który reguluje prawa i obowiązki ucznia oraz pracodawcy podczas trwania praktyki zawodowej. Umowa określa m.in. zakres praktyki, jej czas trwania, warunki finansowe oraz [[odpowiedzialność]] stron.
===Praktyka studencka===
Praktyka studencka jest integralną częścią [[proces]]u kształcenia akademickiego i ma na celu przygotowanie studentów do wykonywania zawodu. Jest to okazja dla studentów do zdobycia praktycznego doświadczenia w swojej dziedzinie oraz rozwinięcia umiejętności, które nie są nabywane w trakcie samych zajęć teoretycznych.
Organizacja praktyki studenckiej odbywa się głównie przez uczelnie, które nawiązują współpracę z [[firma]]mi i instytucjami, w których studenci mogą odbyć praktykę. Uczelnie często posiadają specjalne biura lub jednostki odpowiedzialne za koordynację praktyk studenckich, które pomagają studentom znaleźć odpowiednie miejsce praktyki i zapewniają wsparcie w trakcie jej trwania.
Umowa o praktykę studencką to dokument, który określa zasady i warunki odbywania praktyki przez studentów. Umowa reguluje m.in. cel praktyki, jej czas trwania, obowiązki studenta i pracodawcy oraz warunki finansowe, jeśli praktyka jest odpłatna.
===Praktyka absolwencka===
Praktyka absolwencka jest formą doskonalenia zawodowego, która ma na celu umożliwienie absolwentom zdobycia praktycznego doświadczenia w wykonywaniu zawodu po zakończeniu studiów. Jest to okazja dla absolwentów do zastosowania zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce oraz rozwoju swojej kariery zawodowej.
Charakterystyka praktyki absolwenckiej może się różnić w zależności od zawodu i branży. Praktyka może być realizowana zarówno w ramach stałego zatrudnienia, jak i w formie [[wolontariat]]u lub praktyki nieodpłatnej. Odpowiednia umowa reguluje warunki odbywania praktyki absolwenckiej oraz prawa i obowiązki stron.
Umowa o praktykę absolwencką określa m.in. cele praktyki, jej czas trwania, obowiązki stron, warunki finansowe (jeśli dotyczy) oraz ewentualne możliwości zatrudnienia po zakończeniu praktyki.
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Akta osobowe]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Pracodawca]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Regulamin wynagradzania]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Formy zatrudnienia]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Zezwolenie na pracę]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Rodzaje umów z pracownikami]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Umowa o roboty budowlane]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Źródła powstawania stosunku pracy]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Zakaz konkurencji]]}} }}


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Katarzyna Klimkiewicz, (2015), ''Rola praktyk studenckich w doskonaleniu praktycznego aspektu kształcenia studentów uczelni wyższych'', Zeszyty naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 225
<noautolinks>
* Małgorzata Szydło-Kalinka, (2016), ''Praktyki absolwenckie a osoby młode na rynku pracy'', [[Rynek]] – [[Społeczeństwo]] – Kultura, nr 1
* Klimkiewicz K. (2015), ''Rola praktyk studenckich w doskonaleniu praktycznego aspektu kształcenia studentów uczelni wyższych'', Zeszyty naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 225
* [http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20102441626/O/D20101626.pdf ''Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu''], (2010)
* ''Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu'' [https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20102441626 Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626]
* [http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20091271052/U/D20091052Lj.pdf ''Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich''], (2009)
* Szydło-Kalinka M. (2016), ''Praktyki absolwenckie a osoby młode na rynku pracy'', Rynek - Społeczeństwo - Kultura, nr 1
* [http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051641365/U/D20051365Lj.pdf ''Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym''], (2005)
* ''Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich'' [https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20091271052 Dz.U. 2009 nr 127 poz. 1052]
* ''Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce'', [https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001668 Dz.U. 2018 poz. 1668]
</noautolinks>


{{a|Aleksandra Stachura}}
{{a|Aleksandra Stachura}}
[[Kategoria:Zarządzanie zasobami ludzkimi]]
[[Kategoria:Pracownicy]]
{{law}}
{{law}}
{{#metamaster:description|Praktykant to osoba odbywająca praktyki w celu zdobycia doświadczenia zawodowego. Dowiedz się więcej o praktykach i ich roli w rozwoju kariery.}}

Aktualna wersja na dzień 00:36, 22 gru 2023

Praktykant jest osobą, która znajduje się na początkowym etapie swojej kariery zawodowej i decyduje się na odbycie praktyk w celu zdobycia praktycznych umiejętności i wiedzy w swojej dziedzinie. Praktyki są zazwyczaj tymczasowymi, nieodpłatnymi lub nisko płatnymi stanowiskami, które oferują możliwość nauki od doświadczonych profesjonalistów i zdobycia praktycznego doświadczenia w prawdziwym środowisku pracy.

Rola praktykanta jest dwustronna. Z jednej strony, praktykant ma szansę na zdobycie praktycznych umiejętności, które mogą przekładać się na lepsze perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Z drugiej strony, pracodawca, który oferuje praktyki, może korzystać z energii, entuzjazmu i nowych perspektyw, które praktykant wnosi do organizacji. Dodatkowo, pracodawca może również oceniać praktykanta jako potencjalnego pracownika po zakończeniu praktyk.

Zakres obowiązków praktykanta

Pracodawcy mogą zlecać praktykantom różnorakie zadania (K. Klimkiewicz, 2015, s. 96):

  • asystowanie przy zadaniach realizowanych przez pełnoetatowych pracowników,
  • realizowanie zadań zbliżonych do wykonywanych przez pracowników,
  • realizowanie zadań, na których realizację w przedsiębiorstwie na co dzień nie ma czasu,
  • wykonywanie zadań, których nie mogą wykonywać pracownicy przedsiębiorstwa z powodu braku kompetencji.

Rodzaje praktyk

Osoba chcąca zdobyć umiejętności niezbędne do pracy może uczestniczyć w praktykach:

  • zawodowych,
  • studenckich,
  • absolwenckich.

Realizacja praktyki zawodowej

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626) ten rodzaj praktycznej nauki zawodu jest obowiązkowy i organizowany przez szkołę, do której uczęszcza uczeń - praktykant.

Umowa o praktyczną naukę zawodu

Jest zawierana pomiędzy dyrektorem szkoły a podmiotem przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu. Umowa powinna zawierać w szczególności (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626):

  1. nazwę i adres podmiotu przyjmującego uczniów na praktyczną naukę zawodu oraz miejsce jej odbywania;
  2. nazwę i adres szkoły kierującej uczniów na praktyczną naukę zawodu;
  3. zawód, w którym prowadzona będzie praktyczna nauka zawodu;
  4. listę uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu, z podziałem na grupy;
  5. formę praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne lub praktykę zawodową) i jej zakres;
  6. terminy rozpoczęcia i zakończenia praktycznej nauki zawodu;
  7. prawa i obowiązki stron umowy;
  8. sposób ponoszenia przez strony umowy kosztów realizacji praktycznej nauki zawodu wraz z kalkulacją tych kosztów;
  9. dodatkowe ustalenia stron umowy związane z odbywaniem praktycznej nauki zawodu.

Realizacja praktyki studenckiej

W myśl Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 2005 Nr 164 poz. 1365) jest obowiązkowym przygotowaniem do wykonywania zawodu, organizowanym przez uczelnię. Praktyka powinna być uwzględniona w programie kształcenia. Jest realizowana nieodpłatnie. Uczelnia zawiera umowę z podmiotem przyjmującym studentów na praktyki. Ze strony uczelni zostaje wyznaczony kierownik praktyk, którego zadaniem jest dopilnowanie prawidłowej realizacji przedmiotu umowy pomiędzy uczelnią a podmiotem przyjmującym na praktyki.

Realizacja praktyki absolwenckiej

Zasady realizowania tego rodzaju praktyk zostały szczegółowo opisane w Ustawie o praktykach absolwenckich (Dz.U. 2009 Nr 127 poz. 1052). Zgodnie z art. 2 pkt 1 wspomnianej Ustawy osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może przyjmować na praktykę osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Praktyka absolwencka jest nieobowiązkowa. Może być realizowana nieodpłatnie lub odpłatnie.

Umowa o praktykę absolwencką

Najważniejsze informacje jakie powinny być zawarte w treści umowy o praktykę absolwencką to:

  • rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
  • okres odbywania praktyki;
  • tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
  • wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Umowa jest zawierana w formie pisemnej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę (Art. 5 Ustawy o praktykach absolwenckich).

Zaświadczenie o odbytej praktyce

Zgodnie z zapisami art. 7 Ustawy o praktykach absolwenckich (Dz.U. 2009 Nr 127 poz. 1052) podmiot, u którego była realizowana praktyka absolwencka, ma obowiązek wystawienia zaświadczenia w formie pisemnej o odbytej praktyce.

Zaświadczenie powinno zawierać takie informacje jak opis:

  • umiejętności nabytych przez absolwenta w ramach praktyki,
  • rodzaju wykonywanej pracy.

Rodzaje praktyk

Praktyka zawodowa

Praktyka zawodowa jest formą nauki, która umożliwia uczniom zdobycie praktycznych umiejętności i doświadczenia w wykonywaniu określonego zawodu. Jej głównym celem jest przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy poprzez zapoznanie ich z realiami danego zawodu.

Organizacja praktyki zawodowej odbywa się w szkołach, które współpracują z różnymi przedsiębiorstwami i instytucjami. Szkoły mogą zawierać umowy z pracodawcami, które określają zasady i warunki odbywania praktyki. W ramach praktyki zawodowej uczniowie mają możliwość zapoznania się z różnymi aspektami danego zawodu, uczestniczenia w rzeczywistych zadaniach i nabywania praktycznych umiejętności.

Umowa o praktyczną naukę zawodu to dokument, który reguluje prawa i obowiązki ucznia oraz pracodawcy podczas trwania praktyki zawodowej. Umowa określa m.in. zakres praktyki, jej czas trwania, warunki finansowe oraz odpowiedzialność stron.

Praktyka studencka

Praktyka studencka jest integralną częścią procesu kształcenia akademickiego i ma na celu przygotowanie studentów do wykonywania zawodu. Jest to okazja dla studentów do zdobycia praktycznego doświadczenia w swojej dziedzinie oraz rozwinięcia umiejętności, które nie są nabywane w trakcie samych zajęć teoretycznych.

Organizacja praktyki studenckiej odbywa się głównie przez uczelnie, które nawiązują współpracę z firmami i instytucjami, w których studenci mogą odbyć praktykę. Uczelnie często posiadają specjalne biura lub jednostki odpowiedzialne za koordynację praktyk studenckich, które pomagają studentom znaleźć odpowiednie miejsce praktyki i zapewniają wsparcie w trakcie jej trwania.

Umowa o praktykę studencką to dokument, który określa zasady i warunki odbywania praktyki przez studentów. Umowa reguluje m.in. cel praktyki, jej czas trwania, obowiązki studenta i pracodawcy oraz warunki finansowe, jeśli praktyka jest odpłatna.

Praktyka absolwencka

Praktyka absolwencka jest formą doskonalenia zawodowego, która ma na celu umożliwienie absolwentom zdobycia praktycznego doświadczenia w wykonywaniu zawodu po zakończeniu studiów. Jest to okazja dla absolwentów do zastosowania zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce oraz rozwoju swojej kariery zawodowej.

Charakterystyka praktyki absolwenckiej może się różnić w zależności od zawodu i branży. Praktyka może być realizowana zarówno w ramach stałego zatrudnienia, jak i w formie wolontariatu lub praktyki nieodpłatnej. Odpowiednia umowa reguluje warunki odbywania praktyki absolwenckiej oraz prawa i obowiązki stron.

Umowa o praktykę absolwencką określa m.in. cele praktyki, jej czas trwania, obowiązki stron, warunki finansowe (jeśli dotyczy) oraz ewentualne możliwości zatrudnienia po zakończeniu praktyki.


Praktykantartykuły polecane
Akta osobowePracodawcaRegulamin wynagradzaniaFormy zatrudnieniaZezwolenie na pracęRodzaje umów z pracownikamiUmowa o roboty budowlaneŹródła powstawania stosunku pracyZakaz konkurencji

Bibliografia

  • Klimkiewicz K. (2015), Rola praktyk studenckich w doskonaleniu praktycznego aspektu kształcenia studentów uczelni wyższych, Zeszyty naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 225
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626
  • Szydło-Kalinka M. (2016), Praktyki absolwenckie a osoby młode na rynku pracy, Rynek - Społeczeństwo - Kultura, nr 1
  • Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich Dz.U. 2009 nr 127 poz. 1052
  • Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U. 2018 poz. 1668


Autor: Aleksandra Stachura

Uwaga.png

Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych.

Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu.