Agencja brandingowa
Agencja brandingowa |
---|
Polecane artykuły |
Agencja brandingowa to przedsiębiorstwo, które zajmuje się tworzeniem wizerunków dla firm lub marek. Głównym zadaniem jest stworzenie produktu lub marki w taki sposób aby zapadł on klientom w pamięć i z chęcią po niego sięgali. Zakres działań agencji może się opierać na stworzeniu czegoś nowego lub przebudowie istniejącej już marki. Rebranding polega na postawieniu danej marki od nowa. Każda firma działająca długo na rynku potrzebuje odświeżenia. Takie działania mają miejsce wówczas gdy firma zmienia obszar swoich działań lub przez długi okres była nieaktywna marketingowo. Zadaniem agencji jest dogłębna analiza co trzeba poprawić lub zmienić. Dobre działania agencji są gwarancją sukcesu.
Podstawowe zadanie agencji brandingowej to: strategia, naming, branding. W pierwszym etapie najważniejsza jest analiza. Na jej podstawie wyznaczamy szanse i zagrożenia a także poznajemy działanie konkurencji. Powstają pierwsze zarysy prowadzenia marketingu. Drugi element opiera się na odpowiednim nazwaniu produktu lub firmy. Dobrze dobrana nazwa jest kluczem do sukcesu. Ostatni etap to już silnie prosperujący marketing oraz gotowe wszystkie elementy składające się na powstałą markę.
Zanim firma zdecyduje się na zatrudnienie agencji brandingowej musi jasno określić cel tej współpracy. Potrzebna jest analiza czy chcemy niewielkiej ingerencji ze strony agencji jak na przykład stworzenie loga, wprowadzenie nowego produktu, czy ma to się opierać na zbudowaniu lub przebudowaniu marki od samych podstaw.
Trzy najważniejsze aspekty przy wyborze agencji:
- dokonania- ważne jest dogłębne sprawdzenie czy agencja rzeczywiście zrobiła to co widać w jej portfolio, czy wychodzi z własnymi pomysłami do naszego projektu, czy jest w stanie odpowiedzieć na nasze pytania z różnych dyscyplin, czy utrzymuje stały kontakt z klientem.
- integralność- czy agencja jest spójna w swoich myślach, słowach i czynach.
- zaangażowanie- dobry kontakt z klientem i osobami, które współtworzą projekt, zainteresowanie klientem, trzymanie się wyznaczonych terminów, wychodzenie z własnymi pomysłami.
(B. Chochołowski 2017, s. 8-21).
Marka
Głównym celem jest stworzenie symbolu lub nazwy, która charakteryzowała by dany produkt lub grupę produktów związanych z konkretnym sprzedawcą. Klient ma kojarzyć dany znak z konkretnym produktem i dzięki temu częściej po niego sięgać. Marka może składać się z słów ale nie musi może to być tylko rysunek. Gdy marka zostaję objęta prawem wówczas określa się ją jako znak towarowy.
Do głównych funkcji jakie spełnia marka względem produktu to:
- identyfikacja produktu
- gwarancja jakości produktu
- produkcja
Pojęciem ściśle skorelowanym z marką jest jej wizerunek. Nadaje on produktowi pewną wartość, dzięki której klient chętniej sięga po niego. Sprawia, że konsument staję się lojalny względem danej marki. Objawia się to gotowością do zakupu danego produktu nawet po wyższej cenie, systematycznością zakupów oraz nie korzystania z zamienników. (J. Altkorn 1999, s. 5-6).
Wyróżniamy kilka rodzai marek. Produkt może podlegać jednemu rodzajowi a może także posiadać elementy kilku. Najbardziej charakterystyczne to:
- produkty flagowe- są to takie produkty, które nie posiadają rangi marki ze względu na niskie koszty ich wytworzenia. Skutkuje to jednak niższymi cenami danych rzeczy. Nie są one reklamowane ale można powiedzieć, że należą do pewnej grupy np. produkty o kolorze zielonym.
- wyłączne (dyskontowe)- produkty występujące pod nazwą sklepu, w którym są sprzedawane. Ceny są zdecydowanie niższe niż produktów znanych firm.
- własne (pierwszej ceny)- produkt posiada już konkretną markę ale w ciągu dalszym jest oferowana w niższej cenie.
- własne (należące do sieci)- produkt widocznie należy do danej marki. Możemy tu mówić o konkretnej linii lub grupie.
- sieciowe- znajdują się tu sieci sklepów wraz z produktami, które są z nimi kojarzone.
(T. Domański 2001, s. 123-129).
Bibliografia
- Altkorn J. (1999) Strategie marki w marketingu międzynarodowym. Pomocnicze materiały dydaktyczne Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Kraków.
- Chochołowski B. (2017)Jak wybrać agencję brandingową? Na te szczegóły musisz zwrócić szczególną uwagę, Raporty interaktywne.com nr 10, s. 8-11.
- Domański T. (2001) Strategie marketingowe dużych sieci handlowych Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Łódź.
- Grębosz M. (2009) Co-branding - motywy, efekty oraz charakterystyka wspolpracy przedsiębiorstwa w świetle badań empirycznych, Zeszyty Naukowe nr 1064 s. 5-16.
- Kubiak K., Janicki M. (2014) SEO PR w konteksście employer brandingu, Employer Branding w teorii i praktyce, s. 143-160.
- Stach S.R. (2014) Kampania wizerunkowa jako element employer brandingu , Employer Brandingu w teorii i praktyce. s. 32-59.
Autor: Angelika Orlof