Definicja zarządzania strategicznego
Definicja zarządzania strategicznego |
---|
Polecane artykuły |
Zarządzanie strategiczne jest rozumiane jako proces informacyjno-decyzyjny, który jest wspomagany funkcjami planowania, organizacji, motywacji i kontroli. Jego celem jest rozstrzyganie o kluczowych problemach działalności przedsiębiorstwa, o jego przetrwaniu i rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań otoczenia i węzłowych czynników własnego potencjału wytwórczego.
Zarządzanie strategiczne jest zorientowane z jednej strony na działalność globalną, a z drugiej na szczególnie newralgiczne sfery działalności, które ze względu na swoją wyjątkowość mają zasadnicze znaczenie dla całej firmy. Ten podział został przyjęty ze względu na to, że kluczowe problemy działalności przedsiębiorstwa dotyczą podstawowych dziedzin aktywności całej firmy oraz wyodrębnionych w niej strategicznych jednostkach.
Działalność globalną możemy rozumieć w dwojaki sposób:
- po pierwsze jako całościową działalność gospodarczą,
- po drugie wyraża orientację światową.
Globalizacja
Globalizacja, jako całościowa działalność gospodarcza, jest naczelną i powszechną cechą zarządzania strategicznego, bez względu na to, czy dotyczy dużej lub małej firmy. Globalizacja w sensie orientacji światowej stanowi w istocie postulat rozwinięcia zarządzania strategicznego w kierunku tworzenia wizji, misji i celów firmy, a także do internacjonalizacji polityki firmy.
Poziomy zarządzania strategicznego
Specyfika zarządzania strategicznego polega na tym, że jest ono formowane na trzech poziomach:
- na poziomie całej firmy,
- na poziomie strategicznych jednostek gospodarczych (SJG), w odniesieniu do sektora działalności,
- na poziomie funkcjonalnym całej firmy, jak i poszczególnych SJG.
Takie rozmieszczenie powoduje iż zakres zarządzania strategicznego zmienia się odpowiednio do poszczególnych jednostek. Odmienną jest strategia zarządzania oraz szczegółowe metody badań analitycznych i diagnostycznych. Definicja zarządzania strategicznego ma dwa charakterystycznych podejścia:
- pierwsze wyraźnie podkreśla fazę diagnostyczną (analiza strategiczna),
- w drugim wykorzystuje fazę projekcyjną (formułowanie strategii zarządzania).
Bibliografia
- A. Stabryła, Zarządzanie strategiczne w teorii i praktyce firmy, PWN, Warszawa 2000
Autor: Helena Asajewicz