Usługa kurierska

Z Encyklopedia Zarządzania
Usługa kurierska
Polecane artykułyUsługa kurierska polega na odebraniu przesyłki od zleceniodawcy i dostarczeniu jej pod wskazany adres w wyznaczonym terminie. Usługi kurierskie są istotnym elementem struktur logistycznych. Lata 90 XX wieku uważane są za początek rozwoju sektora usług KEP - Rynku usług kurierskich, ekspresowych i paczkowych, który dynamicznie ewoluuje. (A. Marczuk i in., 2015, s. 3075)

Termin określający usługę kurierską ,,usługi nie mającej charakteru powszechnego, polegającej na zarobkowym, przyspieszonym przewozie i doręczaniu w gwarantowanym terminie przesyłek" widniał jedynie w Ustawie z 23 listopada 1990 r. o łączności, która została zastąpiona Ustawą z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe. W ustawie tej nie zastosowano definicji usługi kurierskiej, dlatego firmy kurierskie odnoszą się po części do przepisów pocztowych i do przepisów przewozowych.

KEP – rodzaje firm świadczących usługi w Polsce

 1. Firmy działające na arenie międzynarodowej (tzw. Intregatorzy) posiadające dużą ilość oddziałów, do których zaliczają się m. in.: UPS, TNT FedEx, DHL.
 2. Przedsiębiorstwa świadczące swoje usługi przede wszystkim w Europie np. GLS, DPD.
 3. Firmy prowadzące działalność wyłącznie w kraju, które prosperują dzięki rozwiniętej sieci placówek krajowych. Należą do nich m. in.: Opek i Siódemka.
 4. Podmioty świadczące usługi na rynku lokalnym, często współpracujące z firmami wymienionymi powyżej np. Sprinter. (Grupa ta jest najliczniejsza.)
 5. Przedsiębiorstwa wyspecjalizowane – nakierowane na konkretne grono konsumentów. (A. Marcysiak, K. Pieniak-Lendzion, M. Lendzion, 2013, s. 32)


Determinanty jakości usług kurierskich

Stale rozwijający się sektor usług logistycznych charakteryzuje się:

 • bezzwłocznym doręczeniem przesyłek,
 • ujednoliceniem usług,
 • dostosowanie usług do indywidualnych potrzeb klientów,
 • dostarczanie przesyłek ustalonych terminach – na czas,
 • wysoki poziom świadczenia usług. (D. Rucińska, 2016, s. 168)

Klienci firm świadczących usługi kurierskie najczęściej zwracają uwagę na :

 • opcję monitorowania nadanych przesyłek przez platformy internetowe,
 • ewentualność zmiany , w dowolnym momencie, adresu dostawy paczki,
 • sposób płatności – głównie za pobraniem, bowiem jest to rodzaj zabezpieczenia adresata w przypadku gdy nie ma on zaufania do odbiorcy
 • szybki i efektywny kontakt z klientem
 • klarowną instrukcje opisującą warunki (ceny, gabaryty paczki, ubezpieczenie,termin odbioru od zleceniodawcy oraz termin dostawy do adresata ) i sposoby zamówienia usługi kurierskiej. (A. Marczuk i in., 2015, s. 3082)

Polskie firmy kurierskie oferują m.in. :

 1. dostarczenie paczki w dniu jej nadania,
 2. doręczenie dzień po nadaniu przesyłki,
 3. doręczenie paczki w ciągu dwóch dni,
 4. odbiór paczki od zleceniodawcy wieczorem i dostarczenie jej odbiorcy porankiem dnia następnego,
 5. dostarczenie przesyłki w nocy - dotyczy najczęściej zleceń pilnych. (Z. Łukasik i in., 2017, s.159)


Firmy kurierskie ujednolicają gabaryty paczek pod względem wagi i wymiarów, aby koszt transportu małej przesyłki nie był taki sam jak koszt przesyłki ważącej tyle samo, ale większej pod względem rozmiaru. (A. Marcysiak, K. Pieniak-Lendzion, M. Lendzion, 2013, s. 31)

Kierunki rozwoju firm kurierskich w Polsce

Rynek usług kurierskich, ekspresowych i paczkowych permanentnie rozpowszechnia się, a jego sprawność i wydajność będą eksploatowane przez długi czas. Ilość świadczonych usług kurierskich z roku na rok jest coraz większa. W Polsce w latach 2012-2017 odnotowano 53% wzrost wartości branży, co stanowi około 3% udział w rynku europejskim. Warto podkreślić, że wzrost wartościowy był mniejszy od wzrostu ilościowego równego 62%, bowiem średnie ceny usług kurierskich w Polsce są prawie połowę niższe od cen obowiązujących na rynku europejskim. Głównym czynnikiem determinującym ten fakt są niższe koszty zatrudnienia pracowników w Polsce.

E-handel jako prekursor branży KEP łączy ze sobą trzy kierunki rozwoju:

 1. handel transgraniczny – Polacy coraz częściej dokonują zakupów zagranicznych za pomocą internetu. Ceny przesyłek zagranicznych oferowane przez firmy z branży KEP są niestety często zbyt wysokie, dlatego konsumenci nadal korzystają z usług pocztowych. Firmy kurierskie trudnią się obniżeniem różnic pomiędzy kosztami usług krajowych i zagranicznych.
 2. dostawy tego samego dnia - usługa ta w dalszym ciągu nie jest usługą najtańszą, ponieważ wiąże się z dostarczeniem przesyłki z punktu A do punktu B w krótkim czasie i bez korzystania z lokalizacji pośrednich.
 3. zwroty zakupów – Klient, który dokonał zakupu przez internet ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Polacy coraz częściej korzystają z możliwości zwrotu zakupionych produktów, ponieważ wzrasta ich świadomość dotycząca przełożenia jakości do ceny oraz sam zwrot jest bezpłatny (koszt ponosi sprzedawca). W tym wypadku firmy kurierskie współtworzą, umożliwiają korzystanie lub użytkują zasoby poprzez wykorzystanie społeczności. Usługi te często świadczą firmy: Instacart i UberRUSH. (I. Fachner, G. Szyszka , 2018, s. 38 - 41)

Bibliografia

Autor: Anita Terech

Uwaga.png

Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych.

Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu.