Historia pieniądza

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 23:50, 21 wrz 2023 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Dodanie TL;DR)
Historia pieniądza
Polecane artykuły

Pieniądz - coś ogólnie przyjętego jako środek wymiany, miara wartości lub środek płatniczy. Pieniądze to jeden z najwcześniejszych i najbardziej znaczących wynalazków cywilizacji, są niezbędne dla rozwoju handlu.

TL;DR

Artykuł omawia rozwój pieniądza od systemu handlu wymiennego i pierwszych monet, po banknoty, karty płatnicze, płatności mobilne i kryptowaluty. Przedstawione są etapy rozwoju pieniądza oraz charakterystyka różnych form płatności.

Etapy rozwoju pieniądza

Rozwój pieniądza można podzielić na następujące etapy:

Handel wymienny to zamiana towaru lub usługi bezpośrednio na inny towar lub usługę o wartości równej lub większej, bez korzystania z formalnej metody zorganizowanej wymiany, takiej jak pieniądze. Ten prosty proces pozwalał w starożytności handlowcom, rolnikom, myśliwym, handlarzom futer, dostawcom tranzytu i handlowcom na starożytnych szlakach prowadzić interesy. Handel wymienny istniał na długo przed walutami krajowymi lub światowymi. Pierwszą formą pieniędzy, już od 9000 p. n. e., były zwierzęta takie jak bydło, owce i wielbłądy. Gdy ludzie zaczęli uprawiać własne produkty, zboże i warzywa stały się cennymi towarami. W niektórych częściach świata cennym przedmiotem były koraliki, zęby dzikich zwierząt lub skóry (G.S. Popli 2016 s. 2).

  • Pierwsze monety

Pierwsze monety zostały wyprodukowane 2700 lat temu w Lidii, która jest teraz częścią Turcji. Były wykonywane ze złota, które często łączono z innymi metalami. Monety nie miały okrągłego kształtu, który jest charakterystyczny dla współczesnych monet. Zamiast tego bito je w nierównomierne, okrągłe formy, które następnie tłoczono, aby wskazać ich wartość. Ich wartość była bezpośrednio skorelowana z zawartym w nich metalem. Przykładowo, większej, złotej monecie przypisywano większą wartość, niż mniejszej. (G.S. Popli 2016 s. 5)

  • Pierwsze banknoty

Papierowe banknoty po raz pierwszy został użyty przez Chińczyków w 618-907 r. n. e. i miały formę prywatnych wyciągów kredytowych lub rachunków. System działał dobrze przez kilkaset lat, aż kryzys inflacyjny doprowadził do jego wyeliminowania w 1455 roku. Pierwsze banknoty drukowano na korze, a później na zwykłym papierze. Obecnie wiele współczesnych banknotów wykonanych jest z bawełnianego papieru. Zazwyczaj są one wzmocnione materiałami, takimi jak alkohol poliwinylowy, które nadają mu dodatkową wytrzymałość. Niektóre kraje, w tym Wielka Brytania i Kanada, również używają banknotów polimerowych. Ten rodzaj wykonana ma wiele zalet w porównaniu z wersjami papierowymi. Polimer pozostaje czystszy dłużej niż banknoty papierowe, umożliwia drukarkom wprowadzenie nowych funkcji bezpieczeństwa i wydłuża żywotność banknotu. Oznacza to, że są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne banknoty (G.S. Popli 2016, s. 5).

  • Karty kredytowe i debetowe

Karty płatnicze są alternatywą dla gotówki od 1914 roku, kiedy to Western Union wprowadził wśród swoich usług karty, które pozwalały niektórym klientom odroczyć płatności. W 1950 r. na rynku ukazały się karty opłat Diners Club. W 1951 r. korzystało z nich już 20 000 osób. W tym samym roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono pierwszą kartę płatniczą. W 1958 r. American Express wyprodukował odroczoną kartę płatniczą, która została wydana w Wielkiej Brytanii w 1963 r. Już latach 60. XX wieku pojawiła się pierwsza nowoczesna karta kredytowa, a w latach 80. karty debetowe i bankomaty stały się coraz bardziej popularne. Do 2001 r. Karty debetowe były używane częściej niż karty kredytowe.

  • Płatności mobilne

Coca-Cola jako pierwsza firma w historii w 1997 roku przeprowadziła płatność mobilną. Detalista napojów stworzył specjalne automaty, które umożliwiły konsumentom płacenie za napoje przez wysyłanie wiadomości tekstowych z urządzeń mobilnych. Od tego czasu ten rodzaj płatności gwałtownie wzrósł. Teraz więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej płaci z dowolnego miejsca, a więcej handlowców może akceptować płatności w dowolnym miejscu, bez przywiązania do kasy fiskalnej (N. Ozatac 2018, s. 200).

  • Kryptowaluty

Kryptowaluta to cyfrowa waluta, która wykorzystuje kryptografię do zabezpieczenia i weryfikacji swoich transakcji, rejestrując je w zdecentralizowanej i niezmiennej księdze zwanej blockchain. Mogą być używane jako środek wymiany lub magazyn wartości i są przedmiotem handlu na wielu giełdach na całym świecie. Można je postrzegać jako alternatywę dla standardowych walut krajowych. Jednak kryptowaluty nie mają fizycznej postaci, którą można na przykład wyjąć z bankomatów, i istnieją tylko w przestrzeni cyfrowej. Cyfrowe „monety” kryptowaluty można kupować, sprzedawać i zamieniać z powrotem na tradycyjne formy pieniądza na specjalistycznych giełdach kryptowalut. (A. Narayanan i in. 2016 s. 1)

Bibliografia

Autor: Gabriela Dąbek