Karta bankomatowa

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 00:41, 20 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
Karta bankomatowa
Polecane artykuły


Karta bankomatowa to instrument płatniczy pozwalający na dokonywanie wypłat gotówki z bankomatów.

Historia karty bankomatowej

Karta bankomatowa rozwijała się przez wiele lat, żebyśmy mogli diś otrzymywać łatwo różne kwoty pieniężne nawet będąc w tyn samym momencie na innym kontynencie od osoby, która wysyła nam[środki pieniężne na kartę. Żeby osiągnąć takie sukcesy w działaniu w globalnych sferach, w wykorzystaniu na całym świecie przez dużo ludzi, karta płatnicza miała mnóstwo prób. Przez to, że nie było aktu, który by regulował stosunki prawne powiązane z obrotem kart, był nieporządek prawny. W tym nieporządku był brak przepisów, które wyznaczają minimalny standard obrotu kart, słabość odpowiedzialności za niekompetentne transakcje kartą płatniczą. By uporządkować taki skomplikowany system potrzebowano dużo siły na to, zarówno ze strony wydawców tak i ze strony konsumenta. Tym samym te stosunki były normalizowane w regulaminie, jaki wynikał z ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz.U. 2002 Nr 169 poz. 1385) i który był wydawany przez wydawców kart płatniczych.

  • Karta bankomatowa – to jest najbardziej używany instrument płatniczy. Istnieją przypuszczenia, że karty płatnicze wraz z innymi opcjami obrotu bezgotówkowego doprowadzą do wyeliminowania gotówki.

Na początku karta płatnicza była zużywana jedynie w celu dokonywania transakcji w placówkach handlowo-usługowych. Nastąpiła era Internetu i wraz z kartami zaciął się rozwój nowych technologii. Dzięki nim stało się możliwe korzystanie z karty w bankomacie lub przez łącza telefoniczne. Stopniowo karta płatnicza rozpoczęła działać też w przestrzeni internetowej.

(Remigiusz Kaszubski i Łukasz Obzejta, Warszawa 2012, Karty płatnicze w Polsce, s. 24)

Rozwój kart płatniczych wspierał się na zasadach funkcjonalności, a mechanizmy płatności i rozrachunków rozwijały się przez:

  • zwiększenie obszaru akcentowania karty, poprzez wzajemne aprobowanie kart wydawanych przez różne banki i organizacje w ich punktach handlowo-usługowych.
  • rozszerzenie funkcji proponowanych przez karty bankowe,
  • usprawnienie procesu rozrachunku kart bankowych,
  • podwyższenie poziomu bezpieczeństwa przepływu kart bankowych,
  • poszerzenie możliwości wykorzystania kart bankowych (np. płatności w Internecie, płatności z wykorzystaniem telefonu)

(Remigiusz Kaszubski i Łukasz Obzejta, Warszawa 2012, Karty płatnicze w Polsce, s. 21)

Jak działa Karta płatnicza

Dzięki rozwojowi nowych technologii, karta bankowa może spełniać dużo różnych funkcji oprócz bazowej płatniczej. Zapisanie pieniądza elektronicznego jest bardzo ciekawym procesem.

  • Cykl zapisania wygląda tak: na samej karcie jest umieszczony nośnik pamięci, w szczególności mikroprocesor (wypierający pasek magnetyczny). Mikroprocesor to jest coś na kształt pamięci komputera. Ten pasek mieści w sobie wiele ważnych rzeczy dla posiadacza karty. Takimi rzeczami są dane, które umożliwiają identyfikację osoby, programy lojalnościowe, kredyty, stan konta. Również tym paskiem magnetycznym można dokonywać transakcje typu pay-pass, czyli zbliżeniowo. Główną taśmą na tej karcie jest taśma magnetyczna (jest zamieszczona z tyłu karty płatniczej o kolorze czarnym), dzięki niej dokonywamy płatności przeciągając ją przez czytnik, każda karta musi mieć taką taśmę, ponieważ nie każda placówka może posiadać terminal z funkcją zbliżeniową.

(Kevin Sam w Banku SGB, s. 10)

Rodzaje kart płatniczych

  • karta debetowa
  • karta kredytowa
  • karta obciążeniowa
  • karta wirtualna
  • Karta debetowa – rodzaj karty, który jest powiązany z kontem posiadacza karty płatniczej. Z takiej karty można korzystać się w różnych placówkach i wypłacać gotówkę z bankomatu, ale przy tym nie można wypłacać więcej środków niż jest na koncie tej karty. Również istnieje możliwość ustalania maksymalnej kwoty, którą można zapłacić lub zdjąć z bankomatu.
  • Karta kredytowa - rodzaj karty, w której kredyt to tylko w postaci plastikowej karty płatniczej, taka karta nie wiąże się z żadnym rachunkiem bankowym. Taki kredyt na karcie działa w taki sposób: płatności, które realizują się kartą kredytową zmniejszają kredyt, a nie pieniądze, jakie są na koncie. Warto pamiętać, że kredyt na karcie musi być pogaszony w odpowiednim terminie, ponieważ w przypadku nie zapłaty kredytu mogą naliczać się odsetki za to.
  • Karta obciążeniowa – rodzaj karty, który zawiera w sobie cechy karty debetowej i kredytowej, ale różni się ona wysokością kwoty płatności kartą zależy od systematycznych wpłat pieniędzy na konto w banku. Pieniędzy z konta obciążają się pod koniec miesiąca, a nie po każdym razie jak się płaci kartą.
  • Karta wirtualna – rodzaj karty, która jest przeznaczona do opłaty w Internecie. Bank wydaje tylko numer karty, datę ważności i numer CVV2\CVC2, samej formy plastycznej karty nie wydaje się. Taką kartą można realizować na różne kwoty zakupy w Internecie.

(Narodowy Bank Polski, Karty płatnicze i co warto o nich wiedzieć, s. 1)

Bibliografia

Autor: Natalia Hurkovska

Uwaga.png

Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych.

Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu.