Efekt osłony podatkowej
Efekt osłony podatkowej |
---|
Polecane artykuły |
Ogólna charakterystyka
Efekt osłony podatkowej (tarcza podatkowa, ang. tax shield, niem. Steuerschild) to zjawisko polegające na obniżeniu podatku dochodowego, dzięki finansowaniu działalności za pomocą kapitału obcego (zewnętrznego). Wynika ono z możliwości zaliczenia kosztów finansowych (tj. odsetki od kredytu, amortyzacja i wydatki leasingowe) do kosztów uzyskania przychodu.
Warunki konieczne do wystąpienia efektu
Aby przedsiębiorstwo mogło skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego za pomocą tarczy podatkowej musi być płatnikiem podatku dochodowego na ogólnych warunkach. Wyklucza to przedsiębiorców korzystających z karty podatkowej albo podatkowych form ryczałtowych. Oczywistym warunkiem jest uzyskanie w roku podatkowym zysku, który jest podstawą do naliczania podatku dochodowego.
- Każda działalność gospodarcza, która jest prowadzona w sposób przynoszący dochody musi odprowadzać tzw. [[[podatek]] dochodowy]. W przypadku płacenia podatku od osiąganych dochodów rzeczywisty koszt kredytu jest niższy o wartość płaconych odestek od kredytów. Dzije się tak dzięki możliwości zaliczania odsetek od kredytów, pożyczek itp. w koszty uzyskania przychodów, (które pomniejszają podstawę naliczania podatku dochodowego).
- Po zaliczeniu wszystkich odsetek od kredytów w koszty uzyskania przychodów nadal nie pojawia się strata podatkowa to istnieje możliwość zastosowania tzw. pełnej tarczy podatkowej.
- Wartość osłony podatkowej oblicza się mnożąc krańcową/ efektywną stopę podatkową (obecnie obowiązująca stawka w Polsce wynosi 19%)
przez wartość kosztów, które są klasyfikowane jako koszty uzyskania przychodu.
Osłona podatkowa, a leasing
Możliwość uzyskania korzyści podatkowych jest najczęstszą przesłanką decydującą o korzystaniu z tej formy finansowania. [1] Na ucieczkę od podatku pozwala specyficzna konstrukcja podatkowa pozwalająca na stosowne odpisy od przychodów:
- leasing operacyjny: raty leasingowe
- leasing finansowy: finansowa część raty leasingowej + amortyzacja podmiotu leasingu, która stanowi koszt nie będący wydatkiem
Konsekwencje efektu
- Obniżenie podatku dochodowego stanowi oczywistą korzyść dla przedsiębiorcy. Zamiast kosztów finansowych w wysokości X ponosi on koszty (1-T)X, gdzie T to stawka podatku dochodowego. Powstająca różnica jest przychodem utraconym przez budżet państwa. Wobec tego, im wyższa jest stawka podatkowa, tym więcej korzyści uzyskuje się dzięki temu efektowi.
- Efekt tarczy podatkowej to innymi słowy [[[metoda]] zmniejszenia podatku dochodowego.
Zauważyć należy, iż koszt kredytu dla przedsiębiorcy nie jest bankową stopą procentową, lecz powinien być definiowany jako stopień zmniejszenia zysku netto (wyniku finansowego).
- Efekt osłony podatkowej wymienia się jako jedną z przyczyn zjawiska dźwigni finansowej
Bibliografia
- Czekaj J., Dresler Z.,(2005) Zarządzanie finansami przedsiębiorstw, PWN, Warszawa,
- Glinka B., Gudkova S.(2011),Przedsiębiorczość, Oficyna a Wolters Kluwer business, Warszawa
- Kamińska A. (2013), Działalność gospodarcza 542 pytania i odpowiedzi Oficyna a Wolters Kluwer business, Warszawa
- Machała R. (2014), Zarządzanie Finansami i wycena firmy", Unimex, Wrocław
- Okręglicka M.,(2004), Leasing. Aspekty prawne, organizacyjne i ekonomiczne, Difin, Warszawa
Autor: Artur Malinowski, Sabina Wadowska