Gadżet reklamowy

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 17:15, 2 lis 2023 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Czyszczenie tekstu)
Gadżet reklamowy
Polecane artykuły

Gadżet reklamowy - jest to niedużych wymiarów przedmiot, który może być zużytkowany przez przedsiębiorstwa lub organizacje w przeznaczeniu promocyjnym, rozpowszechniającym oraz reklamowym. Gadżety reklamowe przeznaczone są do darmowej dystrybucji, a także powinny zawierać znak, tekst lub grafikę, która powinna kojarzyć się z reklamowanym przedsiębiorstwem. Niejednokrotnie można go dostać podczas kupna nowego produktu, zwiedzania targów czy też wizytacji w firmie lub organizacji.

Międzynarodowy "guru marketingu" Philip Kotler, przedstawia gadżet reklamowy jako funkcjonalny przedmiot ocechowany nazwą marki lub instytucji, który jest przekazywany konsumentom jako podarunek. Należy również podkreślić, że gadżet reklamowy, nie może być wyrobem, który chcemy popularyzować, ale warto, gdyby miał on powiązanie z ofertą firmy lub samą firmą. Co więcej, musi być oznakowany (M. Peszko-Doktor s. 15)

Krótka historia gadżetu reklamowego

W teraźniejszych czasach reklama przyjmuje bardzo zróżnicowane kształty, a dzięki temu towarzyszy nam niemalże wszędzie. Jednakże, nie jest ona odkryciem w naszych czasach. Pierwsze przedsięwzięcia reklamowe podejmowane były w starożytności. Już w tych czasach zaczęto używać przedmiotów reklamowych. Z mijającym czasem powstał również gadżet reklamowy. Zapoczątkowany on został w XVIII wieku kiedy to George Washington zastosował niedużą przypinkę z brązu do reklamowania swojej reelekcji w kampanii z 1789 roku (M. Peszko-Doktor s. 14)

Gadżet reklamowy jako promocja

Przedmioty promocyjne niosą ze sobą zawartość, z wykorzystaniem której instytucja powierza wiadomość swojemu środowisku. Przez to każdy gadżet będący przedmiotem promocyjnym przemienia się w nośnik reklamy. (M. Peszko-Doktor s. 16) Gadżety reklamowe należą do bardzo rozpoznawalnego i relatywnie młodego działu reklamy. Znajdują one konsumentów na rozmaitych poziomach biznesu. Duże przedsiębiorstwa wykorzystują je jako część swoich rozległych kampanii reklamowych lub nabywają luksusowe podarunki dla swoich klientów. Z kolei mniejsze przedsiębiorstwa korzystają z artykułów reklamowych np. podczas wizyty na targach. Średnie firmy przekazują swoim kontrahentom niewielkie gadżety w formie np. długopisów z marką firmy. Jak wynika z badań Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP) dział gadżetów reklamowych i upominków jest uznawany jako drugi po reklamie internetowej efektywny a jednocześnie tani analogicznie do efektów nośnika reklamowego. (A. Kamińska i in. s. 28)

Gadżety reklamowe można podzielić na trzy grupy

  • Pierwsza z nich to tzw. drobiazgi praktyczne (długopisy, kubki, otwieracze, kalendarze, parasole, czapki, koszulki, breloczki, zapalniczki, torby, smycze)
  • Druga grupa to drobiazgi dekoracyjne (balony, chorągiewki, plakietki)
  • Trzeci rodzaj podarunków łączy ze sobą elementy dwóch wyżej wymienionych grup i są to praktyczne drobiazgi dekoracyjne

(A. Szuta s. 9)

Inne również często wykorzystywane gadżety reklamowe to ulotki, kupony rabatowe czy też karty lojalnościowe - usatysfakcjonowany klient korzystający z tej karty dokonuje równomiernych zakupów, poleca je swoim znajomym a także utrzymuje stały kontakt ze sprzedawcą. (A. Pomykalski i in. s 104-105)

Cele gadżetu reklamowego

Gadżet reklamowy zaliczany jest do jednego z wielu przedmiotów przekazu reklamowego. Zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalają na wprowadzanie na rynek nowych urządzeń i gadżetów, które stają się obiektem pożądania konsumentów. (K. Jachimowska s. 9)

Cele powinny być wynikiem konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo lub inna organizacja. Przeznaczenia te stanowią podstawowy przedmiot zainteresowania klienta do zakupu produktu. Gadżet reklamowy ma na celu więc:

  1. Zwrócenie uwagi konsumenta
  2. Wzbudzenie zainteresowania
  3. Wzbudzenie chęci posiadania danego produktu
  4. Zachęcenie do zakupu

(A. Kozłowska s. 126)

Bibliografia

  • Jachimowska K. (2015), Bełkot techniczny jako przejaw polszczyzny konsumpcyjnej, Acta Universitatis Lodziensis Folia Linguistica nr 49
  • Kamińska A., Szymańska E. J. (2016), Koszty logistyczne w agencji reklamowej, Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Ekonomika i Organizacja Logistyki nr 1
  • Kozłowska A. (2016), Weryfikacja założeń, Acta Universitatis Nicolai Copernici Zarządzanie nr 2
  • Peszko-Doktor M. (2018), Gadżetowy zawrót głowy, Gospodarka i innowacji nr 1
  • Pomykalski A., Kaczorowska-Spychalska D. (2015), Marketing w teorii i praktyce, Wydawnictwo Społecznej Akademii Nauk, Łódź-Warszawa
  • Szuta. A (2014), Narzędzia promotion-mix w kampaniach wyborczych, Rynek - Społeczeństwo - Kultura nr 1


Autor: Brygida Opyrchał

.