Warren Buffett

Z Encyklopedia Zarządzania

Warren Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 roku. To najbogatszy inwestor giełdowy, także ekonomista, przedsiębiorca i filantrop. Warren jest dyrektorem wykonawczym w firmie Berkshire Hathaway.

TL;DR

Warren Buffett, najbogatszy inwestor giełdowy, udziela porad dotyczących inwestowania na giełdzie. Radzi wybierać spółki z dobrym zarządem, unikać skomplikowanych strategii i słuchania ekspertów. Zaleca cierpliwość, koncentrację inwestycji i ignorowanie krótkoterminowych prognoz kursów akcji. Uważa, że warto inwestować w wartość, skupiać się na detalach i poszerzać wiedzę. Ważna jest długookresowa perspektywa i niezależne myślenie. Krytykuje derywaty kredytowe.

Pierwsze inwestycje Buffetta na giełdzie

Warren Buffett w wieku 11 lat kupił swoje pierwsze trzy akcje Cities Service Preferred. Ich koszt wynosił wtedy 38 dolarów za udział. Niedługo później, kiedy kurs oscylował wokół 40 dolarów, Buffett sprzedał je, zarabiając na tym całe 5 dolarów. Okazało się, że niespełna kilka lat później, te same papiery wartościowe sprzedawano po 200 dolarów za udział. Wówczas Warren nauczył się, co to znaczy cierpliwość (J. Pardoe, 2007, s. 31).

Strategia Buffetta

Warren Buffett sam zapracował sobie na bogactwo. Nie odziedziczył po rodzicach żadnego majątku. Analiza jego działania przedstawia sprawdzone metody powolnego, lecz skutecznego pomnażania swoich pieniędzy, dzięki inwestycjom na giełdzie papierów wartościowych. Buffett radzi, jakie strategie należy objąć, by w przyszłości przyniosło to zysk.

Po pierwsze trzeba wybierać takie spółki, które mają dobry zarząd. Inwestując należy posługiwać się prostymi technikami, nie zaś skomplikowanymi. Sam Buffett inwestuje tylko w trwałe i solidne spółki, których sukces jest łatwy do wyjaśnienia. Nie wolno wybierać tych, których działalności nie rozumiemy. Bowiem w inwestycjach, nie liczy się to, jak spółka jest skomplikowania i jak wiele w niej zawiłości, jednakże istotna jest jej prostota. Nie należy również słuchać ekspertów, maklerów czy analityków. Ważne jest samodzielne podejmowanie takich decyzji, gdyż to nasze wybory wpłyną na przyszłość. Trzeba zdobyć choćby podstawową wiedzę o rachunkowości czy rynkach finansowych oraz wykorzystać ją w praktyce (J. Pardoe, 2007, s. 19).

Zachowanie odpowiedniego temperamentu a inwestowanie

Nie wolno tracić głowy, gdy rynek zaczyna negatywnie reagować. Należy zachować spokój i odpowiedni temperament. Trzeba stale trzymać się zaufanych spółek i dać się ponosić panice, mimo że wszyscy wokół jej ulegają. Niewłaściwe jest również podejmowanie decyzji inwestycyjnych, gdy inni nas do tego namawiają. Istotne jest samodzielne myślenie. Trzeba być cierpliwym, gdyż cierpliwość taka w długim czasie przynosi duże zyski. Należy kupować spółki, a nie akcje. To co powinno interesować inwestora to właśnie spółki, czyli faktyczne przedsięwzięcia zaangażowane w biznes, który jest dla nich właściwy. Trzeba przeanalizować długoterminową historię każdej ze spółek, której akcje chcemy kupić (J. Pardoe, 2007, s. 39).

Jak działać na giełdzie?

Warto kupować akcje spółek, które wykorzystują starsze technologie, niż te, które stosują supernowoczesne techniki. Lepiej jest zainwestować w fabrykę dywanów niż w rakiety czy lasery, które są zbyt fantazyjne. Jak radzi Buffett - należy robić mniej inwestycji, ale wkładać w to więcej funduszy. Trzeba więc koncentrować inwestycje. Warto zauważyć także, iż często bezczynność w świecie interesów to oznaka inwestycyjnej błyskotliwości, natomiast aktywność w tej dziedzinie nie jest osiągnięciem (J. Pardoe, 2007, s. 65).

Nie należy patrzeć na giełdowe notowania, gdyż zawierają jedynie kursy. A przecież inwestowanie polega na czymś więcej. Spadek koniunktury na giełdzie trzeba wykorzystać jako okazję kupna. Jeżeli tłum pozbywa się udziałów dobrej spółki, należy wykorzystać ten moment i być gotowym na ich ewentualny zakup (J. Pardoe, 2007, s. 77).

Inwestowanie w wartość

Buffet jest jednym z najwybitniejszych uczniów Benjamina Grahama. Studiując na Columbia University miał wielkokrotną okazję uczestniczyć w wykładach Grahama czy Dodda. Obecnie, idea inwestowania w wartość jest stosowana od lat przez Buffetta w Berkshire Hathaway, w którym jest głównym akcjonariuszem. W tym znaczeniu Warren Buffett może stać się wzorem do naśladowania dla inwestorów, którzy w sposób niewłaściwy dokonują kupna i sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie (K. Jajuga, 2015, s. 188).

Inwestowanie w skali mikro

Według Warrena “wielkie rzeczy, poważne tendencje, zewnętrzne w stosunku do spółki, nie mają znaczenia" (J. Pardoe, 2007, s. 89). W myśl tej idei należy skupić się tylko na skali mikro, czyli na małych rzeczach i sprawach, które bezpośrednio dotyczą specyfiki przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby uważnie przyjrzeć się organom kierującym spółkami, do których chcemy wejść. W inwestowaniu trzeba ćwiczyć niezależne myślenie. Nie należy wplatać się w wirujący tłum i ślepo za nim podążać (J. Pardoe, 2007, s. 109).

Wiedza sukcesem inwestorów

Można również wyznaczyć granice swoich kompetencji. Wówczas należy działać w ich obszarze i nie wybiegać poza nie. Tak jak zauważył Buffett - prognozy krótkoterminowe kursów nie są użyteczne. Zatem należy je ignorować i myśleć długoterminowo. Jednak, aby skutecznie działać należy również wgłębiać się w lekturę. Istotne jest stałe poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności. Trzeba w stu procentach wykorzystywać swoje zdolności. Nigdy częściowo (J. Pardoe, 2007, s. 145).

Długookresowość jako sposób na skuteczne inwestowanie

Warren Buffett uważa, że świat finansów jest chaotyczny i nieuporządkowany. Przenika to do gospodarki i negatywnie na nią wpływa. Buffett radzi, by uderzać w rynek wtedy, gdy inni od niego odchodzą. Nie należy bać się, gdy kursy spadają, lecz przeczekać ciężkie chwile i wyjść z tego z zyskiem. Niecierpliwość jest wrogiem inwestycji. W takich sytuacjach nie warto iść za tłumem. Warren uważa, iż nie należy patrzeć na rynek akcji w krótkim okresie, gdyż nie jest to wiarygodne. Jedynie postrzeganie giełdy z długookresowej perspektywy może stać się efektywne (W. E. Buffett, 2008, s. 1).

Krótkoterminowość oznacza mniejszy czas przetrzymywania aktywów przez inwestorów. Wiąże się to także z pomijaniem rozwoju spółek i manipulacją wskaźnikami finansowymi. Aby przeciwdziałać temu zjawisku wymagana jest zmiana myślenia. Zysk nie powinien być jedynie celem, a efektem długoterminowej inwestycji. Buffett jest zwolennikiem sprawozdań rocznych o charakterze długiego okresu, które umożliwiają inwestorom przeanalizowanie stanu danej firmy oraz jej ocenę, a także perspektywę rozwoju (A. Majewska, 2015, s. 364).

Warren Buffett o CDS

Kredytowe instrumenty pochodne, poprzez liczne spekulacje na ryku derywatów kredytowych, są krytykowane i mają wielu przeciwników. Jednym z nich jest właśnie Buffett, który w sposób krytyczny wypowiada się o derywatach. Jego zdaniem służą one jako broń finansowa masowego rażenia. Zarzuca im głównie to, że można zakupić je bez wymogu posiadania aktywów referencyjnych w portfelu (nagie CDS) i traktowanie ich jak zakładów bukmacherskich" (M. Czech, 2014, s. 139).


Warren Buffettartykuły polecane
TraderHedge FundMBOBlue chipInwestorBąbel spekulacyjnyLBOCzarny poniedziałekAnaliza fundamentalna

Bibliografia

Autor: Klaudia Stach