Pakiety medyczne

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 01:37, 21 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Pakiety medyczne
Polecane artykuły

Pakiety medyczne - pozafinansowe benefity przyznawane pracownikom. Udzielanie ich wynika między innymi ze zwiększenia świadomości pracodawców o ważności pracowników, rozwoju kompleksowego wynagradzania, a także z obowiązku oceny ryzyka zawodowego na niektórych stanowiskach pracy[1].

Pakiety medyczne w wynagradzaniu pracowników

W krajach rozwiniętych coraz częściej bywa stosowany elastyczny sposób wynagradzania pracowników. W latach 1991-2005 w Stanach Zjednoczonych koszty wynagrodzenia podstawowego zwiększyły się o 10%, a koszty dodatkowych benefitów o 18% w ramach, których najczęściej wybierane były pakiety zdrowotne i dodatkowe ubezpieczenia emerytalne. Według niektórych badań stosowanie takiego sposobu wynagradzania jest uwarunkowane kulturowo. W krajach, w których panuje kultura małego dystansu władzy, ta metoda wynagradzania oparta na współudziale pracowników, jest wybierana częściej niż w kulturach feministycznych oraz kulturach o dużym dystansie władzy. Polska całkiem niedawno była uważana za kraj maskulinistyczny, z dużym dystansem władzy, jednak w obliczu ogólnych zmian w Europie, widać zmiany w stronę feministyczną oraz zmniejszenia dystansu władzy. Bardzo ważnymi uczestnikami tego procesu są ludzie urodzeni przed 1980 rokiem, czyli ci należący do pokolenia Y. W związku ze zmianą pokoleń, przemianie ulegają także wartości i zachowania cenione przez pracowników, dlatego przewiduje się, że elastyczna forma wynagradzania będzie coraz częściej stosowanym rozwiązaniem[2].

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w pewnej firmie telekomunikacyjnej wykazały, że najważniejszym czynnikiem motywacyjnym dla 42% pracowników są aspekty finansowe takie jak np. płaca zasadnicza, premie, dodatki, prowizje. Drugim bardzo ważnym czynnikiem motywacyjnym dla 34% pracowników są właśnie pakiety medyczne, karnety sportowe, telefony, laptopy, samochody służbowe. To właśnie ta grupa czynników motywacyjnych sprawia, że ludzie chętniej podejmują pracę w danym przedsiębiorstwie oraz zostają w nim na dłużej[3].

Wpływ przyznawania pakietów medycznych na zaspokajanie potrzeb pracowników

Pakiety medyczne oraz inne benefity są pracownikom przyznawane, aby[4]:

  • związać pracowników z przedsiębiorstwem, zyskać ich wierność i lojalność,
  • podkreślić wartość dbania o zdrowie i utrzymywania swoich sił witalnych na odpowiednim poziomie,
  • pracownik mógł uzyskać zabezpieczenie socjalne,
  • zapewnić pracownikowi wysoki standard pracy i życia,
  • zadbać o poczucie prestiżu i zwiększenie poczucia własnej wartości pracowników.

Podatek od pakietów medycznych

Od wielu lat opodatkowanie świadczeń pozafinansowych jest kwestią sporną. Z jednej strony świadczenia, które beneficjent otrzymał za darmo powinny być opodatkowane. Z drugiej jednak strony - według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - możemy opodatkować świadczenia tylko takie, z których beneficjent skorzystał. Nie mamy pewności czy pracownik wykorzystał możliwość jaką daje mu przyznany pakiet medyczny (np. przeprowadzenie badań), a co za tym idzie - nie możemy odprowadzić podatku od świadczenia, którego pracownik mógł użyć lecz tego nie zrobił - czyli od świadczenia nieotrzymanego. Kwestia ta pozostaje nadal nierozwiązana - w zależności od interpretacji co jest “przychodem” pracownika[5].

Przypisy

  1. Jakubowska I. 2016, s.2
  2. Andrałojć M., Ławrynowicz M. 2012, s.49-50
  3. Hewa M. (2019), s.56-57
  4. Andrałojć M., Ławrynowicz M. 2012, s.55-56
  5. Szlęzak-Matusewicz J. 2013, s.8

Bibliografia

Autor: Klaudia Zajdel, Julia Węgrzyńska