Karta rabatowa

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 00:48, 20 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
Karta rabatowa
Polecane artykuły


Karta rabatowa- jest to program, dzięki któremu klient jest upoważniony do zniżek na zakup danych produktów. Jest ona jednym z najczęściej stosowanych narzędzi wsparcia sprzedaży, stąd zakłada się, że ich organizacja należy do działań marketingowych. Słowo karta rabatowa jest tożsame z kartą stałego klienta lub kartą lojalnościową.

Karty rabatowe gwarantują okazicielowi po przekroczeniu odpowiedniej liczby punktów lub ilości transakcji, zniżkę lub rabat przy kolejnych zakupach, zatem stanowią zachętę do ponownego skorzystania z oferty. Karta dla klienta może stanowić pewien rodzaj prestiżu z tytułu uczestnictwa w danym programie. Karty te obecnie weszły na stałe do praktyki marketingowej przedsiębiorstw, służąc obsłudze wiernych klientów.Klient za pomocą karty jest zidentyfikowany przy każdej transakcji a jego zachowania zostają zapamiętane. Znając swoich odbiorców firma może przez adaptowanie swoich ofert budować relacje uprzywilejowania. Stosowanie kart stałego klienta jest współcześnie bardzo popularną i bardzo często wykorzystywaną przez firmy metodą promocji przedsiębiorstwa. [Murawska A., Banaszak N. 2012 str. 85]

Jak wygląda karta rabatowa?

W dobie ciągle rozwijającej się branży kart plastikowych i rosnących wymagań klientów, karty zaczęły przybierać różnorodne formy, kształty, kolory i funkcje. Wszystko, aby sprostać najbardziej wymagającym życzeniom, jak i pragnieniom.

W każdym przedsiębiorstwie program lojalnościowy wygląda inaczej, czasami zbiera się punkty, które następnie zamienia się na nagrody, w innej firmie dostaniemy za to rabaty, a w jeszcze innych możliwość wzięcia udziału w loterii.

Do cech programów rabatowych można zaliczyć [Łapeta A. 2008, str.12]

  • motywacją do uczestnictwa jest uzyskanie rabatu podczas zakupów lub skorzystania z usługi,
  • nagrodę najczęściej jest to większy rabat,
  • klient jest rozpoznawany przez używanie karty.

W programach rabatowych korzystający otrzymuje najczęściej korzyść od razu lub w niektórych przypadkach jest ona odroczona celem uzbierania większego rabatu. Korzyścią jest procentowe lub kwotowe obniżenie ceny towaru bądź usługi. Udzielanie rabatów związane jest ściśle z polityką cenową firmy. Klienci mogą otrzymywać rabat stały albo uzależniony od ilości lub kwoty dokonanych transakcji. [Chrąchol-Barszczyk U. 2017, str. 216]

Jak można wziąć udział w takim programie?

Jest wiele różnych możliwości i wszystko zależy od firmy, która proponuje przynależność do realizowanego przez nich programu. Do najbardziej popularnych sposobów wzięcia udziału w takim programie można zaliczyć : zrobienie zakupów za odpowiednią kwotę (przykładem może być sklep Adidas) czy poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego (przykładem Hebe).

Jedną z najważniejszych cech karty lojalnościowej jest to, że jest ona wydawana na konkretną osobę. Oznacza to, że taka karta jest imienna. Nikt poza sobą do której karta jest przypisana nie może jej używać.

Za okazaniem takiej karty w niektórych miejscach klienci dostają zniżki lub rabaty, w innych karta umożliwia zbieranie punktów, za każde wykonane zakupy. Tak zebrane punkty można następnie wymienić na atrakcyjne nagrody. Strony internetowe firm dają możliwość sprawdzenia czy interesująca nas nagroda jest jeszcze dostępna. Zwykle, aby zdobyć pożądaną przez klienta nagrodę trzeba jak najszybciej zebrać odpowiednią ilość punktów.

Karta jest dobrym narzędziem marketingowym służącym do budowania i podtrzymywania stałej relacji z klientem. Dzięki danym zebranym poprzez kartę można poznać nawyki swoich klientów, ilość środków jakie przeznaczają na zakupy oraz punkty, w których je robią.

"Sposób budowania programu lojalnościowego stanowi podstawowy element strategicznej polityki przedsiębiorstwa. Peter F. Drucker, zauważył i napisał, ze "celem biznesu jest tworzenie i utrzymanie klientów", niezależnie w jakiej branży działa firma właściciele bezustannie zastanawiają się co zrobić aby te procesy działały razem. W istocie rozmyślają jak powinien wyglądać ich program lojalnościowy rozumiany szerzej niż typowy model punktowo-nagrodowy." [Murawska A., Banaszak N. 2012, str 85]

Tradycyjne programy lojalnościowe, w których zbiera się punkty i następnie przeznacza je na nagrody, tracą na popularności. Coraz trudniejsze jest zainteresowanie klienta programem lojalnościowym.

Wpływ karty stałego klienta na zakup produktów

Katarzyna Adamkiewicz w swoim artykule "Najważniejsze czynniki skłaniające konsumentów do zakupu kosmetyków" zawarła ankietę jaką przeprowadziła wśród grupy kobiet i mężczyzn.Celem była próba poznania czynników, jakimi kierują się klienci przy wyborze kosmetyków. "Najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie kosmetyków przez ankietowanych są ich właściwości – odpowiedziało tak 41,7% badanych. Następnym bardzo ważnym czynnikiem jest cena/promocja, na którą zwraca uwagę podczas zakupów 26,3% ankietowanych. Trzecim czynnikiem decydującym o zakupie przez 17,6% badanych, jest marka produktu. Niespełna 7,3% ankietowanych podejmuje decyzję o zakupie pod wpływem reklamy. Dla 5,7% badanych opakowanie kosmetyku jest czynnikiem decydującym o zakupie, a dla 1,4% badanych, skład lub opinia znajomych. Według respondentów najatrakcyjniejszą formą promocji produktów kosmetycznych jest próbka gratisowa. Odpowiedź taką udzieliło 70,0%. Dla 48,2% respondentów rabat jest atrakcyjną formą promocji kosmetyków. Najmniej atrakcyjną formą promocji dla 10,8% badanych są kupony konkursowe lub udział w programie lojalnościowym. 1,0% respondentów odpowiedziało między innymi, że karta stałego klienta i zniżki są najatrakcyjniejszą formą promocji przy zakupie produktów kosmetycznych." [Adamkiewicz K. 2011, str. 467]

Bibliografia

Autor: Edyta Pałucka