Berkshire Hathaway: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
m (Dodanie MetaData Description)
Linia 53: Linia 53:


[[Kategoria: Ekonomia]]
[[Kategoria: Ekonomia]]
{{#metamaster:description|Berkshire Hathaway to amerykańska firma holdingowa z Omaha, zarządzająca wieloma spółkami. Jest jednym z największych konglomeratów na świecie.}}

Wersja z 19:06, 10 paź 2023

Berkshire Hathaway
Polecane artykuły


Berkshire Hathaway to amerykańska firma holdingowa z siedzibą w Omaha w stanie Nebraska. Firma zajmuje się nadzorowaniem i zarządzaniem wielu spółek.

Berkshire Hathaway posiada w całości takie firmy jak: GEICO, Dairy Queen, BNSF Railway, Lubrizol, Fruit of the Loom, Helzberg Diamonds, Long & Fosster, FlightSafety International, Pampered Chef i NetJets, a także posiada 38,6% udziałów w Pilot Flying J; 26,7% Kraft Heinz Company i znaczące mniejszościowe udziały w: American Express (17,6%), Wells Fargo (9,9%), The Coca-Cola Company (9,4%), Bank of America (6,8%) i Apple (5,22%). Od 2016 r. spółka nabyła duże udziały głównych amerykańskich przewoźników lotniczych i jest obecnie największym udziałowcem w United Airlines i Delts Air Lines, a także w pierwszej trójce udziałowców w spółkach Southwest Airlines i American Airlines. Zgodnie z listą i formułą Forbes Global 2000, Berkshire Hathaway jest trzecią co do wielkości spółką publiczną na świecie, dziewiątym co do wielkości konglomeratem według przychodów i największą firmą świadczącą usługi finansowe według przychodów na świecie (Berkshire Hathaway 2018). Zaś według rankingu Fortune 500, od 2018 r. Berkshire Hathaway zajmuje trzecie miejsce wśród największych amerykańskich korporacji według całkowitych dochodów (Fortune 500 2018).

Obecnie Berkshire Hathaway jest właścicielem różnorodnych firm, w tym: słodyczy, handlu detalicznego, linii kolejowych, wyposażenia wnętrz, encyklopedii, producentów odkurzaczy, sprzedaży biżuterii, wydawnictw prasowych, produkcji i dystrybucji mundurów oraz kilku regionalnych narzędzi elektrycznych i gazowych. Berkshire Hathaway jest aktualnie siódmą co do wielkości spółką w indeksie S & P 500 dzięki kapitalizacji rynkowej i słynie z najdroższej ceny akcji w historii z udziałem klasy A o wartości około 300 000 USD za każdą. Wynika to z faktu, że nigdy w firmie nie było podziału akcji, a Warren Buffett oświadczył w piśmie z 1984 r. do akcjonariuszy, że nie zamierza tego zmieniać ze względu na chęć zarządu do przyciągnięcia długoterminowych inwestorów w przeciwieństwie do krótkoterminowych spekulantów (Berkshire Hathaway 2018).

Zarząd firmy

Firma jest znana z kontroli i przywództwa przez Warrena Buffetta, który pełni funkcję prezesa zarządu i dyrektora generalnego, oraz Charlsa Mungera - wiceprezesa firmy. Poza nimi obecnymi członkami zarządu Berkshire Hathaway są: Walter Scott Jr., Thomas S. Murphy, Howard Graham Buffett (syn Warrena), Ronald Olson, Charlotte Guyman, David Gottesman, Bill Gates, Steve Burke, Susan Decker, Meryl Witmer, Ajit Jain oraz Greg Abel (The Wall Street Journal 2018).

Historia firmy

Berkshire Hathaway ma swoje korzenie w firmie tekstylnej założonej przez Olivera Chace w 1839 roku jako Valley Falls Company w Valley Falls w stanie Rhode Island. W 1929 roku firma Valley Falls Company połączyła się z Berkshire Cotton Manufacturing Company założonym w 1889 roku w Adams w stanie Massachusetts. Połączona firma była znana jako Berkshire Fine Spinning Associates.

W roku 1955 Berkshire Fine Spinning Associates połączyło się z Hathaway Manufacturing Company, założonym w 1888 roku w New Bedford w stanie Massachusetts przez Horatio Hathaway. Hathaway odniosło sukces w pierwszych dziesięcioleciach istnienia, ale ucierpiało w czasie ogólnego upadku przemysłu tekstylnego po I wojnie światowej. W tym czasie Hathaway było prowadzone przez Seabury’ego Stantona. Po fuzji Berkshire Hathaway miało 15 zakładów zatrudniających ponad 12 000 pracowników, z przychodami przekraczającymi 120 milionów USD, z główną siedzibą w New Bedford. Jednak siedem z tych lokalizacji zostało zamkniętych pod koniec dekady, czemu towarzyszyły duże zwolnienia.

W 1962 roku Warren Buffet zaczął kupować akcje w Berkshire Hathaway. Zauważył on, że branża tekstylna słabnie, a sytuacja finansowa firmy nie ulegnie poprawie. W 1964 r. Stanton złożył ustną ofertę przetargową w wysokości 11 1/2 USD za akcję, aby spółka mogła odkupić akcje Buffetta. Buffett zgodził się na tę umowę. Kilka tygodni później Warren Buffett otrzymał ofertę na piśmie, ale oferta przetargowa wynosiła tylko 11 3/8 USD. Buffett przyznał później, że ta niższa, podcięta oferta rozzłościła go. Zamiast sprzedawać po nieco niższej cenie, Buffett postanowił kupić więcej akcji, aby przejąć kontrolę nad firmą i zwolnić Stantona, co ostatecznie zrobił. To postawiło Buffeta w sytuacji, w której był on większościowym właścicielem firmy tekstylnej, która zawodziła (M. Pawlak 2013, s. 261-262; A. Bartosiewicz 2015, s. 137-138).

Warren Buffett początkowo utrzymywał podstawową działalność firmy Berkshire w zakresie tekstyliów, ale od 1967 roku rozwijał się w branży ubezpieczeniowej i innych inwestycjach. Berkshire Hathaway po raz pierwszy wkroczyło do branży ubezpieczeniowej, kupując National Indemnity Company. Pod koniec lat 70. Berkshire nabyło udziały w firmie ubezpieczeniowej Government Employees Insurance Company (GEICO), która stanowi dziś podstawę działalności ubezpieczeniowej i jest głównym źródłem kapitału dla innych inwestycji Berkshire Hathaway. W 1985 r. zostały zamknięte ostatnie operacje tekstylne - pierwotna działalność Hathaway (R. J. Connors 2010, s. 70-75)

Ciekawostki

  • Roczne spotkania akcjonariuszy Berkshire Hathaway, odbywające się w CenturyLink Center w Omaha, Nebraska, są regularnie odwiedzane przez 20 000 osób. W spotkaniu w 2007 r. udział brała rekordowa liczba gości - około 27 000 osób. Spotkania te nazywane są "Woodstock for Capitalists", i są uważane za największe coroczne wydarzenie w Omaha. Znane ze swojego humoru i lekkości, spotkania rozpoczynają się zwykle od filmu nakręconego dla akcjonariuszy Berkshire, w których często występują znani aktorzy, tacy jak np. Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis i Nicollette Sheridan. Spotkanie, które zazwyczaj trwa około sześciu godzin, jest doskonałą okazją dla inwestorów do zadawania pytań samemu prezesowi zarządu - Warrenowi Buffettowi (Peterwebb 2018).
  • Roczne listy prezesa Berkshire - Warrena Buffetta są chętnie czytane i szeroko cytowane. W 2007 roku amerykański tygodnik Barron, uznał Berkshire Hathaway za najbardziej szanowaną firmę na świecie na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród amerykańskich menedżerów (action3news 2007)

Bibliografia


Autor: Katarzyna Słupik