Segmentacja rynku turystycznego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
m (cleanup bibliografii i rotten links)
 
(Nie pokazano 15 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{infobox4
'''[[Segmentacja rynku]] turystycznego''' ma na celu wyróżnienie, z ogólnej liczby [[turysta|turystów]], względnie jednolite grupy charakteryzujące się zbliżonymi potrzebami, preferencjami i cechami. W celu przeprowadzenia segmentacji na rynku wykorzystuje się m.in. kryteria psychologiczne, ekonomiczne, geograficzne oraz demograficzne (E. Dziedzic 2012, s. 16)
|list1=
<ul>
<li>[[Kryteria segmentacji rynku]]</li>
<li>[[Target]]</li>
<li>[[Grupa docelowa]]</li>
<li>[[Otoczenie marketingowe]]</li>
<li>[[Strategia rynku ogólnego i docelowego]]</li>
<li>[[Branding]]</li>
<li>[[Marketing mix w zakresie usług non-profit]]</li>
<li>[[Kampania reklamowa]]</li>
<li>[[Asortyment produktów]]</li>
</ul>
}}


Segmentacja rynku turystycznego umożliwia przedsiębiorstwom turystycznym określić czynniki, mające wpływ na zachowanie nabywców na rynku oraz na podejmowane przez nich decyzje oraz śledzić zmiany popytu dla poszczególnych grup i wskazać np. nowe tendencje i trendy.


 
==TL;DR==
'''Segmentacja rynku turystycznego''' ma na celu wyróżnienie, z ogólnej liczby [[turysta|turystów]], względnie jednolite grupy charakteryzujące się zbliżonymi potrzebami, preferencjami i cechami. W celu przeprowadzenia segmentacji na rynku wykorzystuje się m.in. kryteria psychologiczne, ekonomiczne, geograficzne oraz demograficzne. (E. Dziedzic 2012, s. 16)
Segmentacja rynku turystycznego polega na podzieleniu turystów na grupy o podobnych potrzebach i preferencjach. Wykorzystuje się różne kryteria takie jak geograficzne, demograficzne, psychograficzne i behawioralne. Każdy segment wymaga odrębnego programu marketingowego. Segmentacja rynku turystycznego obejmuje określenie celu podróży i kierunku podróży turystów. Rezultatem segmentacji jest zróżnicowanie usług turystycznych, które muszą spełniać potrzeby turystów. Wskazane jest ciągłe monitorowanie zmieniających się trendów na rynku turystycznym.
 
Segmentacja rynku turystycznego umożliwia przedsiębiorstwom turystycznym określić czynniki, mające wpływ na zachowanie nabywców na rynku oraz na podejmowane przez nich decyzje oraz śledzić zmiany popytu dla poszczególnych grup i wskazać np. nowe tendencje i trendy.  


==Kryteria segmentacji==
==Kryteria segmentacji==
Segmentację konsumentów na [[rynek|rynku]] można dokonać w oparciu o wiele zmiennych. W zależności od potrzeb oraz dostępu do określonych informacji przez [[przedsiębiorstwo]], wyróżnia się następujące [[kryteria segmentacji rynku|kryteria segmentacji]]: (Ph. Kotler 2014, s. 235)


Segmentację konsumentów na [[rynek|rynku]] można dokonać w oparciu o wiele zmiennych. W zależności od potrzeb oraz dostępu do określonych informacji przez przedsiębiorstwo, wyróżnia się następujące [[kryteria segmentacji rynku|kryteria segmentacji]]: (Ph. Kotler 2014, s. 235)
'''Kryteria geograficzne''' - dzielą [[rynek]] na mniejsze jednostki geograficzne, które w znaczący sposób odróżniają się od innych obszarów. Przedsiębiorstwo może być obecne w jednym lub wielu regionach, lecz swoją ofertę musi dopasować do lokalnych różnic każdego z nich. Do kryteriów geograficznych zalicza się np.:
 
'''Kryteria geograficzne''' dzielą rynek na mniejsze jednostki geograficzne, które w znaczący sposób odróżniają się od innych obszarów. Przedsiębiorstwo może być obecne w jednym lub wielu regionach, lecz swoją ofertę musi dopasować do lokalnych różnic każdego z nich. Do kryteriów geograficznych zalicza się np.:
* region
* region
* wielkość miasta lub aglomeracji
* wielkość miasta lub aglomeracji
* typ obszaru
* typ obszaru
* liczbę ludności  
* liczbę ludności
* klimat  
* [[klimat]]
* regionalne różnice kulturowe
* regionalne [[różnice kulturowe]]
<google>t</google>


'''Kryteria demograficzne''' dzielą rynek korzystając ze zmiennych demograficznych, takich jak np. wiek lub płeć, które są bezpośrednio związane z potrzebami nabywców. Mogą stanowić podstawę segmentacji nabywców lub służyć do sprecyzowania segmentów, określonych w wyniku korzystania z innych kryteriów. Kryteria demograficzne to np.:
<google>n</google>
 
'''Kryteria demograficzne''' - dzielą rynek korzystając ze zmiennych demograficznych, takich jak np. wiek lub płeć, które są bezpośrednio związane z potrzebami nabywców. Mogą stanowić podstawę segmentacji nabywców lub służyć do sprecyzowania segmentów, określonych w wyniku korzystania z innych kryteriów. Kryteria demograficzne to np.:
* wiek
* wiek
* płeć
* płeć
* liczebność rodziny
* liczebność rodziny
* cykl życia rodziny
* [[cykl]] życia rodziny
* stan cywilny
* stan cywilny
* zawód
* [[zawód]]
* wykształcenie
* [[wykształcenie]]
*[[dochód]]
* [[dochód]]
* wyznanie
* wyznanie
* status społeczny
* [[status społeczny]]
* klasa społeczna
* [[klasa społeczna]]
* rasa
* rasa


'''Kryteria psychograficzne''' dzielą rynek w oparciu o cechy psychiczne oraz osobowościowe konsumentów. Zmienne psychograficzne są niekiedy ciężkie do zmierzenia i bywają nieuświadomione przez nabywców np. motywacje. Do kryteriów psychograficzny należą:
'''Kryteria psychograficzne''' - dzielą rynek w oparciu o cechy psychiczne oraz osobowościowe konsumentów. Zmienne psychograficzne są niekiedy ciężkie do zmierzenia i bywają nieuświadomione przez nabywców np. motywacje. Do kryteriów psychograficzny należą:
*[[cechy osobowości]]
* [[cechy osobowości]]
* wartości
* wartości
* spostrzeganie
* spostrzeganie
* grupy odniesienia
* grupy odniesienia
* styl życia
* [[styl życia]]


'''Kryteria behawioralne''' dzielą rynek konsumentów, ze względu na ich stosunek do określonych produktów lub usług i należą do nich np.:
'''Kryteria behawioralne''' - dzielą rynek konsumentów, ze względu na ich stosunek do określonych produktów lub usług i należą do nich np.:
*[[lojalność klienta]]
* [[lojalność klienta]]
* oczekiwane korzyści
* oczekiwane korzyści
* postawa wobec marki
* postawa wobec marki
* role decyzyjne
* role decyzyjne


Każdy z rozpoznanych przez przedsiębiorstwo segmentów, będzie w różny sposób reagował na niektóre z elementów [[marketing mix|marketingu-mix]] i wymagał będzie zastosowania odrębnego programu marketingowego dla każdego z nich. Firmy kierują swoją ofertę jedynie do segmentów, które stanowią potencjalny rynek zbytu dla oferowanych przez nie produktów lub usług. Prawidłowo określony segment rynku musi być:(Ph. Kotler 2014, s. 253)
Każdy z rozpoznanych przez przedsiębiorstwo segmentów, będzie w różny sposób reagował na niektóre z elementów [[marketing mix|marketingu-mix]] i wymagał będzie zastosowania odrębnego programu marketingowego dla każdego z nich. Firmy kierują swoją ofertę jedynie do segmentów, które stanowią potencjalny [[rynek zbytu]] dla oferowanych przez nie produktów lub usług. Prawidłowo określony segment rynku musi być:(Ph. Kotler 2014, s. 253)
* możliwy do zmierzenia mieć określoną wielkość oraz cechy segmentu muszą być mierzalne.
* możliwy do zmierzenia - mieć określoną wielkość oraz cechy segmentu muszą być mierzalne.
* dostępny - być możliwy do obsłużenia i dotarcia z ofertą.
* dostępny - być możliwy do obsłużenia i dotarcia z ofertą.
* znacznych rozmiarów - segment musi być odpowiednio duży, aby opłacalne było przygotowanie dla niego unikalnego programu marketingowego.
* znacznych rozmiarów - segment musi być odpowiednio duży, aby opłacalne było przygotowanie dla niego unikalnego programu marketingowego.
* realny stanowiący grupę docelową dla działań przedsiębiorców.
* realny - stanowiący grupę docelową dla działań przedsiębiorców.
* zróżnicowany segment musi znacząco odróżniać się od innych, poprzez odmienną reakcję konsumentów należących do danego segmentu na niektóre działania marketingowe ze strony przedsiębiorstwa.  
* zróżnicowany - segment musi znacząco odróżniać się od innych, poprzez odmienną reakcję konsumentów należących do danego segmentu na niektóre działania marketingowe ze strony przedsiębiorstwa.


==Segmentacja rynku turystycznego==
==Segmentacja rynku turystycznego==
Pierwszym etapem segmentacji rynku turystycznego jest określenie kryteriów segmentacji. Następnie dokonywany jest wybór zmiennych, które opisują [[dane]] segmenty rynku. Kolejnym etapem jest grupowanie nabywców w względnie jednolite grupy, charakteryzujące się zbliżonym zestawem cech oraz potrzeb. Ostatnim etapem jest określenie profilu konsumenta i skierowanie do niego unikalnej oferty przedsiębiorstwa (I. Manczak 2014, s. 51)


Pierwszym etapem segmentacji rynku turystycznego jest określenie kryteriów segmentacji. Następnie dokonywany jest wybór zmiennych, które opisują dane segmenty rynku. Kolejnym etapem jest grupowanie nabywców w względnie jednolite grupy, charakteryzujące się zbliżonym zestawem cech oraz potrzeb. Ostatnim etapem jest określenie profilu konsumenta i skierowanie do niego unikalnej oferty przedsiębiorstwa. (I. Manczak 2014, s. 51)
Na [[zachowania konsumentów]] na rynku turystycznym ma wpływ szereg czynników pośrednich i bezpośrednich. Określenie, które czynniki mają znaczący wpływ na podejmowane przez konsumentów-turystów decyzję, jest podstawą do określenia docelowych segmentów rynkowych. W celu dokonania segmentacji turystów, należy w pierwszej kolejności określić, w jakim celu podróżują. Cel podróży często determinuje szereg innych decyzji np. [[budżet]] przeznaczony na wyjazd, wybór formy zakwaterowania oraz długość pobytu. Ze względu na cel podróży, wyróżnia się następujące grupy konsumentów: (E. Dziedzic 2012, s. 17)
 
Na zachowania konsumentów na rynku turystycznym ma wpływ szereg czynników pośrednich i bezpośrednich. Określenie, które czynniki mają znaczący wpływ na podejmowane przez konsumentów-turystów decyzję, jest podstawą do określenia docelowych segmentów rynkowych. W celu dokonania segmentacji turystów, należy w pierwszej kolejności określić, w jakim celu podróżują. Cel podróży często determinuje szereg innych decyzji np. budżet przeznaczony na wyjazd, wybór formy zakwaterowania oraz długość pobytu. Ze względu na cel podróży, wyróżnia się następujące grupy konsumentów: (E. Dziedzic 2012, s. 17)
* podróżujący w celach wypoczynkowych, poznawczych.
* podróżujący w celach wypoczynkowych, poznawczych.
* podróżujący w celu odwiedzin rodziny lub znajomych.
* podróżujący w celu odwiedzin rodziny lub znajomych.
Linia 84: Linia 69:
oraz typ turystyki:
oraz typ turystyki:
* przyjazdowy
* przyjazdowy
* wyjazdowy  
* wyjazdowy


Rezultatem przeprowadzenia segmentacji rynku turystycznego jest zróżnicowanie usług turystycznych. Produkt turystyczny atrakcyjny dla danego segmentu, musi spełniać potrzeby turystów, należących do tego segmentu. W wyniku globalizacji, stosowania nowych technologii oraz bogacenia się społeczeństw, obserwuje się nowe tendencję w zachowaniach nabywczych konsumentów na rynku turystycznym. Trafne określenie segmentów docelowych przedsiębiorstw wymaga ciągłej obserwacji zmieniających się trendów i dostosowanie oferty do potrzeb nabywców.  
Rezultatem przeprowadzenia segmentacji rynku turystycznego jest zróżnicowanie usług turystycznych. [[Produkt]] turystyczny atrakcyjny dla danego segmentu, musi spełniać [[potrzeby]] turystów, należących do tego segmentu. W wyniku globalizacji, stosowania nowych technologii oraz bogacenia się społeczeństw, obserwuje się nowe tendencję w zachowaniach nabywczych konsumentów na rynku turystycznym. Trafne określenie segmentów docelowych przedsiębiorstw wymaga ciągłej obserwacji zmieniających się trendów i dostosowanie oferty do potrzeb nabywców.
 
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Kryteria segmentacji rynku]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Target]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Grupa docelowa]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Otoczenie marketingowe]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Strategia rynku ogólnego i docelowego]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Branding]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Marketing mix w zakresie usług non-profit]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Kampania reklamowa]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Asortyment produktów]]}} }}


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Berbeka J. (2016). ''Zmiany zachowań turystycznych Polaków i ich uwarunkowań w latach 2006-2016'', Katedra Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków, s. 43-52
<noautolinks>
* Dziedzic E., Skalska T. (2012). ''Ekonomiczne uwarunkowania rozwoju usług turystycznych w Polsce'', Stowarzyszenie na Rzecz Badania, Rozwoju i Promocji Turystyki, Warszawa
* Berbeka J. (2016), ''Zmiany zachowań turystycznych Polaków i ich uwarunkowań w latach 2006-2016'', Katedra Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków
* Kotler Ph., Keller K. L. (2014). ''Marketing'', Dom Wydawniczy REBIS, Poznań
* Dziedzic E., Skalska T. (2012), ''Ekonomiczne uwarunkowania rozwoju usług turystycznych w Polsce'', Stowarzyszenie na Rzecz Badania, Rozwoju i Promocji Turystyki, Warszawa
* Manczak I. (2014). ‘’Kryteria segmentacji rynku turystycznego miasta zarys koncepcji’’, "Ekonomiczne problemy turystyki - podstawy funkcjonowania rynku turystycznego”, Zeszyty naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego nr 805, Szczecin, s. 43-59
* Kotler P. (2012), ''Marketing'', Rebis, Poznań
* Nowacki M., Zmyślony P. (2012). ''[http://depot.ceon.pl/handle/123456789/634 Segmentacja rynku turystycznego na podstawie pomiaru percepcji wizerunku miasta]'', Zeszyty naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego nr 699 Ekonomiczne problemy usług nr 84, Szczecin
* Manczak I. (2014), ''Kryteria segmentacji rynku turystycznego miasta - zarys koncepcji'', Ekonomiczne problemy turystyki - podstawy funkcjonowania rynku turystycznego, Zeszyty naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 805
* Sawicki B., Franaszek P. (2012). ''[http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171262961 Wybrane aspekty segmentacji nabywców na rynku turystycznym oraz wstępne badania wydatku turystycznego jako miernika popytu na usługi turystyczne w regionie lubelskim]'', Zeszyty naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego nr 699 Ekonomiczne problemy usług nr 84, Szczecin
* Nowacki M., Zmyślony P. (2012), ''[https://depot.ceon.pl/handle/123456789/634 Segmentacja rynku turystycznego na podstawie pomiaru percepcji wizerunku miasta]'', Zeszyty naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego nr 699 Ekonomiczne problemy usług, nr 84
* Sawińska A. (2014). ''[https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.desklight-55dae1d8-b04d-43f1-9e22-82450bffc7e4 Seniorzy i preseniorzy jako perspektywiczny podmiot rynku turystycznego i rekreacyjnego]'', Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu nr 46, s. 171-179
* Sawicki B., Franaszek P. (2012), ''[https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171262961 Wybrane aspekty segmentacji nabywców na rynku turystycznym oraz wstępne badania wydatku turystycznego jako miernika popytu na usługi turystyczne w regionie lubelskim]'', Zeszyty naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 699
* Sawińska A. (2014), ''[https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.desklight-55dae1d8-b04d-43f1-9e22-82450bffc7e4 Seniorzy i preseniorzy jako perspektywiczny podmiot rynku turystycznego i rekreacyjnego]'', Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu nr 46
</noautolinks>


{{a|Aleksandra Pietruszka}}
{{a|Aleksandra Pietruszka}}
[[Kategoria:Turystyka]]
[[Kategoria:Gospodarka turystyczna]]
 
{{#metamaster:description|Segmentacja rynku turystycznego - lepsze zrozumienie klientów i popytu. Wykorzystuje kryteria psychologiczne, ekonomiczne i demograficzne.}}

Aktualna wersja na dzień 12:56, 6 sty 2024

Segmentacja rynku turystycznego ma na celu wyróżnienie, z ogólnej liczby turystów, względnie jednolite grupy charakteryzujące się zbliżonymi potrzebami, preferencjami i cechami. W celu przeprowadzenia segmentacji na rynku wykorzystuje się m.in. kryteria psychologiczne, ekonomiczne, geograficzne oraz demograficzne (E. Dziedzic 2012, s. 16)

Segmentacja rynku turystycznego umożliwia przedsiębiorstwom turystycznym określić czynniki, mające wpływ na zachowanie nabywców na rynku oraz na podejmowane przez nich decyzje oraz śledzić zmiany popytu dla poszczególnych grup i wskazać np. nowe tendencje i trendy.

TL;DR

Segmentacja rynku turystycznego polega na podzieleniu turystów na grupy o podobnych potrzebach i preferencjach. Wykorzystuje się różne kryteria takie jak geograficzne, demograficzne, psychograficzne i behawioralne. Każdy segment wymaga odrębnego programu marketingowego. Segmentacja rynku turystycznego obejmuje określenie celu podróży i kierunku podróży turystów. Rezultatem segmentacji jest zróżnicowanie usług turystycznych, które muszą spełniać potrzeby turystów. Wskazane jest ciągłe monitorowanie zmieniających się trendów na rynku turystycznym.

Kryteria segmentacji

Segmentację konsumentów na rynku można dokonać w oparciu o wiele zmiennych. W zależności od potrzeb oraz dostępu do określonych informacji przez przedsiębiorstwo, wyróżnia się następujące kryteria segmentacji: (Ph. Kotler 2014, s. 235)

Kryteria geograficzne - dzielą rynek na mniejsze jednostki geograficzne, które w znaczący sposób odróżniają się od innych obszarów. Przedsiębiorstwo może być obecne w jednym lub wielu regionach, lecz swoją ofertę musi dopasować do lokalnych różnic każdego z nich. Do kryteriów geograficznych zalicza się np.:

Kryteria demograficzne - dzielą rynek korzystając ze zmiennych demograficznych, takich jak np. wiek lub płeć, które są bezpośrednio związane z potrzebami nabywców. Mogą stanowić podstawę segmentacji nabywców lub służyć do sprecyzowania segmentów, określonych w wyniku korzystania z innych kryteriów. Kryteria demograficzne to np.:

Kryteria psychograficzne - dzielą rynek w oparciu o cechy psychiczne oraz osobowościowe konsumentów. Zmienne psychograficzne są niekiedy ciężkie do zmierzenia i bywają nieuświadomione przez nabywców np. motywacje. Do kryteriów psychograficzny należą:

Kryteria behawioralne - dzielą rynek konsumentów, ze względu na ich stosunek do określonych produktów lub usług i należą do nich np.:

Każdy z rozpoznanych przez przedsiębiorstwo segmentów, będzie w różny sposób reagował na niektóre z elementów marketingu-mix i wymagał będzie zastosowania odrębnego programu marketingowego dla każdego z nich. Firmy kierują swoją ofertę jedynie do segmentów, które stanowią potencjalny rynek zbytu dla oferowanych przez nie produktów lub usług. Prawidłowo określony segment rynku musi być:(Ph. Kotler 2014, s. 253)

  • możliwy do zmierzenia - mieć określoną wielkość oraz cechy segmentu muszą być mierzalne.
  • dostępny - być możliwy do obsłużenia i dotarcia z ofertą.
  • znacznych rozmiarów - segment musi być odpowiednio duży, aby opłacalne było przygotowanie dla niego unikalnego programu marketingowego.
  • realny - stanowiący grupę docelową dla działań przedsiębiorców.
  • zróżnicowany - segment musi znacząco odróżniać się od innych, poprzez odmienną reakcję konsumentów należących do danego segmentu na niektóre działania marketingowe ze strony przedsiębiorstwa.

Segmentacja rynku turystycznego

Pierwszym etapem segmentacji rynku turystycznego jest określenie kryteriów segmentacji. Następnie dokonywany jest wybór zmiennych, które opisują dane segmenty rynku. Kolejnym etapem jest grupowanie nabywców w względnie jednolite grupy, charakteryzujące się zbliżonym zestawem cech oraz potrzeb. Ostatnim etapem jest określenie profilu konsumenta i skierowanie do niego unikalnej oferty przedsiębiorstwa (I. Manczak 2014, s. 51)

Na zachowania konsumentów na rynku turystycznym ma wpływ szereg czynników pośrednich i bezpośrednich. Określenie, które czynniki mają znaczący wpływ na podejmowane przez konsumentów-turystów decyzję, jest podstawą do określenia docelowych segmentów rynkowych. W celu dokonania segmentacji turystów, należy w pierwszej kolejności określić, w jakim celu podróżują. Cel podróży często determinuje szereg innych decyzji np. budżet przeznaczony na wyjazd, wybór formy zakwaterowania oraz długość pobytu. Ze względu na cel podróży, wyróżnia się następujące grupy konsumentów: (E. Dziedzic 2012, s. 17)

  • podróżujący w celach wypoczynkowych, poznawczych.
  • podróżujący w celu odwiedzin rodziny lub znajomych.
  • osoby podróżujące w celach zawodowych, służbowych.
  • turyści przejeżdżające tranzytem.
  • podróżujący w celach zdrowotnych.
  • osoby podróżujące w celach dokonania zakupów.

Przy dokonywaniu segmentacji należy również określić kierunek podróży turystów:

  • krajowy
  • zagraniczny

oraz typ turystyki:

  • przyjazdowy
  • wyjazdowy

Rezultatem przeprowadzenia segmentacji rynku turystycznego jest zróżnicowanie usług turystycznych. Produkt turystyczny atrakcyjny dla danego segmentu, musi spełniać potrzeby turystów, należących do tego segmentu. W wyniku globalizacji, stosowania nowych technologii oraz bogacenia się społeczeństw, obserwuje się nowe tendencję w zachowaniach nabywczych konsumentów na rynku turystycznym. Trafne określenie segmentów docelowych przedsiębiorstw wymaga ciągłej obserwacji zmieniających się trendów i dostosowanie oferty do potrzeb nabywców.


Segmentacja rynku turystycznegoartykuły polecane
Kryteria segmentacji rynkuTargetGrupa docelowaOtoczenie marketingoweStrategia rynku ogólnego i docelowegoBrandingMarketing mix w zakresie usług non-profitKampania reklamowaAsortyment produktów

Bibliografia


Autor: Aleksandra Pietruszka