Walter A. Shewhart

Z Encyklopedia Zarządzania

Shewhart.gif

Walter Andrew Shewhart (18 marzec 1891-11 marzec 1967) - był amerykańskim fizykiem, inżynierem i statystykiem, znany głównie z wymyślenia karty kontrolnej a także cyklu Shewharta.

Wczesne lata życia i edukacja

Urodzony w New Canton w stanie Illinois. Syn Antona i Esty Barney Shewhart. Uczęszczał na Uniwersytet Illinois przed tym jak zdobył doktorat z fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley. Ożenił się z Edną Elizabeth Hart, córką Williama Nathaniela i Isabelli "Ibie" Lippencott Hart 4 sierpnia 1914 roku w Pike County w stanie Illinois.

Prace nad jakością w przemyśle

Inżynierzy z Bell Telephone Company pracowali nad ulepszeniem niezawodności ich systemu transmisji. W celu zaimponowania rządowi, usługi tego naturalnego monopolu musiały mieć jak najwyższą jakość. Pierwszym zadaniem Shewharta było udoskonalenie czystości głosu nadajników węglowych w słuchawkach telefonicznych firmy. Później zastosował swoje metody statystyczne w końcowym montażu systemów przekazywania stacji centralnej, a następnie przekazał je do produkcji. Kiedy Shewhart dołączył do oddziału inspekcji do spraw technicznych w Western Electric Company w Hawthorne Works w 1918 roku, jakość przemysłu była ograniczona do sprawdzania skończonych produktów i usuwaniu wadliwych elementów. Zmieniło się to 16 maja 1924 roku. George D. Edwards, szef dr Shewharta, wspomniał: "Dr Shewhart przygotował małe memorandum tylko na jedną stronę. Jedną trzecią strony zajmował prosty diagram który dzisiaj znany jest jako schemat karty kontrolnej. Ten diagram, i krótki tekst przedstawiał wszystkie podstawowe zasady i czynniki które są zaangażowane w to co dzisiaj znamy jako proces kontroli jakości"[1]. Praca Shewharta skupiała się na wskazaniu znaczenia redukcji zmian w procesie produkcji i zrozumieniu że ciągły proces regulacji zwiększa ilość zmian i obniża jakość.

Shewhart pracował nad poprawą myślenia w laboratoriach Bella od ich założenia w 1925 roku do przejścia na emeryturę w 1956, publikując serię artykułów w Bell System Technical Journal.

Jego praca została podsumowana w jego książce Economic Control of Quality of Manufactured Product (1931).

Późniejsza praca

Od końca lat 30 XX wieku Shewhart rozszerzył swoje zainteresowania z jakości przemysłowej na szersze problemy w nauce i wnioskowaniu statystycznym. Tytuł jego drugiej książki brzmiał Statistical Method from the Viewpoint of Quality Control (1939). Odpowiadała ona na pytanie: Co praktyka statystyczna i nauka w ogóle może nauczyć się z doświadczeń kontroli jakości w przemyśle?

Podejście Shewharta do statystyki radykalnie różniło się od jego rówieśników. Posiadał silne operacjonalistyczne poglądy, w większości pochłonięte z prac pragmatycznego filozofa Clarenca I. Lewisa i to wpłynęło na jego praktykę statystyczną. W szczególności przeczytał wiele razy prace Lewisa Mind and the World Order. Chociaż wykładał w Angli w 1932 roku, sponsorowany przez Karla Pearsona, jego idee nie znalazły dużego entuzjazmu w angielskiej tradycyjnej statystyce. Brytyjskie standardy teoretycznie bazowały na jego pracy, ale faktycznie odbiegały od poważnych filozoficznych i metodologicznych problemów z jego praktyki.

Jego prace doprowadziły go do sformułowania statystycznego pojęcia przedziałów tolerancji i przedstawił prezentacyjne zasady:

  1. Dane nie mają znaczenia bez ich kontekstu.
  2. Dane zawierają zarówno sygnał jak i szum. Aby wydobyć informację trzeba oddzielić sygnał od szumu w danych.

Walter Shewhart odwiedził Indie w 1947-48 sponsorowany przez Prasanta C. Mahalanobis z Indyjskiego Instytutu Statystycznego. Shewhart zwiedzał państwo, brał udział w konferencjach i stymulował zainteresowanie nad statystyczną kontrolą jakości wśród indyjskich przedsiębiorców.

Umarł w Troy Hills w stanie New Jersey w 1967 roku.


Walter A. Shewhartartykuły polecane
William Edwards DemingKaoru IshikawaThomas EdisonCharles de FreminvilleFrederick Winslow TaylorJózef ZielińskiZarządzanie naukoweAleksiej Kapitonowicz GastiewReguła KISS

Przypisy

  1. "Western Electric - A Brief History". The Porticus Centre. Retrieved 2009-04-10.

Bibliografia

  • Bayart D. (2001), Walter Andrew Shewhart, Statisticians of the Centuries
  • Deming E. (1967), Walter A. Shewhart, 1891-1967, American Statistician
  • Fagen M. (red.) (1975), A History of Engineering and Science in the Bell System: The Early Years (1875-1925)
  • Wheeler D. (1999), Understanding Variation: The Key to Managing Chaos


Autor: Damian Trzciński