Thomas Edison

Z Encyklopedia Zarządzania

Thomas Alva Edison (ur. 11 lutego 1847 w Milanie, zm. 18 października 1931 w West Orange) był amerykańskim przedsiębiorczym wynalazcą, który został opisany jako największy wynalazca Ameryki [1].

Thomas Edison uznany jest za jednego z najbardziej genialnych i utytułowanych wynalazców na świecie, który zgromadził ponad tysiąc patentów za swojego życia. Jako przedsiębiorca i biznesmen wykorzystywał techniki masowej produkcji, aby przekonać, że jego wynalazki rozprzestrzeniają się na cały świat, dając energię elektryczną i światło, ruch, zdjęcia i nagrania dźwiękowe dla milionów.

Edison w 1876 roku założył swój pierwszy zakład laboratoryjny w Menlo Park w New Jersey, gdzie zaistniało mnóstwo jego wczesnych wynalazków. W późniejszym czasie założył laboratorium botaniczne w Fort Myers na Florydzie wraz ze swoimi wspólnikami Henrym Fordem i Harveyem Firestonem, a także laboratorium West Orange w New Jersey, gdzie mieściło się pierwsze na świecie studio filmowe Czarna Maria.

TL;DR

Thomas Alva Edison to amerykański wynalazca i przedsiębiorca, który zgromadził ponad tysiąc patentów. Jego najważniejsze wynalazki to fonograf, żarówka elektryczna, kamery filmowe i aparaty projekcyjne. Był konkurentem Nikoli Tesli w tzw. "wojnie prądów", która zakończyła się zwycięstwem prądu zmiennego Tesli.

Życiorys

Thomas Alva Edison urodził się w Milan, Ohio, 11 lutego 1847 roku. Był siódmym i ostatnim dzieckiem Samuela Ogdena Edisona (1804-1896) i Nancy Matthews Elliott (1810-1871). Ojciec T. Edisona był synem lojalistycznego uchodźcy Samuela Sr., który definitywnie zamieszkał w Ontario w wiosce znanej od 1811 r. jako Vienna (wcześniejsza nazwa to Shewsbury). Samuel Jr. uciekł z Ontario, gdyż znalazł się po przegranej stronie w nieudanej RebeliI Mackenzie w 1837 roku. Później rodzina wylądowała w Milan w Ohio. T. Edison spędził w szkole zaledwie 3 miesiące, ponieważ jego nauczyciel stwierdził, że jest on opóźniony w rozwoju i jego matka uczyła go w domu.

Thomas miał problemy ze słuchem już w młodym wieku, było to przyczyną ataku szkarlatyny i nawracającej nieleczonej infekcji ucha środkowego. Edison za uszkodzenie swojego ucha obwiniał konduktora pociągu, który uderzył go w uszy podczas gdy jego chemiczne laboratorium zapaliło się w wagonie i Edison został wyrzucony z pociągu wraz ze swoją aparaturą i chemikaliami.

Wczesna kariera

W 1854 r. rodzina Edisona przeprowadziła się do Port Huron w stanie Michigan. Wtedy Thomas wszedł po raz pierwszy do biznesu, sprzedawał gazety i cukierki w pociągach na trasie Port Hurt - Detroit. W tym czasie studiował również analizę ilościową oraz wykonywał eksperymenty chemiczne w pociągu. Thomas Edison pracował jako operator telegraficzny w Grand Trunk Railway w Stratford Junction w Ontario, dostał tą pracę po tym jak uratował trzyletniego chłopca przed potrąceniem przez pociąg. Ojciec chłopca w ramach wdzięczności wyszkolił Edisona na operatora telegraficznego.

W 1866 roku dziewiętnastoletni Thomas Edison przeprowadził się do Louisville w stanie Kentucky i pracował dla biura prasowego Associated Press jako pracownik Western Union. Swój wolny czas wykorzystywał na czytanie i eksperymentowanie, jednak w 1867 roku doprowadził do katastrofy i został zwolniony. Podczas pracy z akumulatorem kwasowo-ołowiowym wylał kwas siarkowy na podłogę i na biurko szefa[2].

Życie prywatne

25 grudnia 1871 roku Edison wziął za żonę 16-letnią Mary Stillwell, którą poznał dwa miesiące wcześniej w jednym ze swoich sklepów. Mieli troje dzieci: Marion Estelle, Thomas Alva Edison Jr., William Leslie. Maryl zmarła w młodym wieku 29 lat, a Edison ponownie się ożenił 24 lutego 1886 roku z 20-letnia Mina Miller, córka wynalazcy, Lewisa Millera. Edison również z Mina miał troje dzieci: Madeleine, Charles, Theodore[3].

Wynalazca Edison

Większość z najwcześniejszych wynalazków Edisona były związane z telegrafią, a jego pierwszy patent dotyczy elektrycznego rejestratora głosów: patent amerykański 90,646 przyznany 1 czerwca 1869 r. Ten wynalazek niestety nie okazał się handlowym sukcesem, dlatego też później Edison skoncentrował się na urządzeniach, po których oczekiwał, że będą cieszyć się powodzeniem na rynku.

Wkrótce udało mu się udoskonalić system telegraficznego przekazywania abonentom kursów złota na giełdzie, otrzymał za to czterdzieści tysięcy dolarów. Następstwem tego wynalazku był szereg innych i dzięki temu Edison stał się sławny i bogaty.

Do jego najbardziej oryginalnego wynalazku należy fonograf, który został opatentowany w 1877 r. W 1879 r. wynalazł żarówkę elektryczną. Nie należał on do pierwszych wynalazców, którzy wpadli na to by zastosować elektryczność w oświetleniu. Już wcześniej stosowano lampy łukowe do oświetlania ulic Paryża. Jednak żarówka Edisona i stworzony przez niego system rozprowadzania energii elektrycznej umożliwiły rozprowadzanie energii elektrycznej do oświetlania mieszkań. W 1882 r. Thomas zaczął prowadzić przedsiębiorstwo, które wytwarzało energię elektryczną dla mieszkańców Nowego Jorku. Edison w znaczącym stopniu przysłużył się ulepszeniu kamery filmowej i aparatu projekcyjnego. Doprowadził do istotnych udoskonaleń w konstrukcji telefonu (mikrofon węglowy poprawił słyszalność), maszyny do pisania i telegrafu. Wynalazł też m.in.:

 • powielacz,
 • dyktafon,
 • akumulator.

Edison zajął się również produkcją. Założył szereg podmiotów przemysłowych, najważniejsze z nich przekształciło się w General Electric Company[4].

Konflikt z Teslą

Jednym z pracowników Thomasa Edisona był wybitny serbski inżynier Nikola Tesla. Jednak z czasem poróżnili się, w rezultacie serb odszedł z Edison Machine Works. Po tym Edison i Tesla stali się konkurentami. Przyczyną sporu pomiędzy wynalazcami było to, że Thomas Edison był zwolennikiem prądu stałego, natomiast Nikola Tesla prądu zmiennego. Doprowadziło to do “wojny prądów", którą wygrał Tesla, gdyż jego metoda okazała się efektywniejsza oraz tańsza od sposobu Edisona. Z czasem prąd zmienny zaczął wypierać prąd stały z rynku produkcji i przesyłu energii w USA [5].


Thomas Edisonartykuły polecane
Alfred NobelAbraham MaslowRobert OwenMenlo ParkWilliam Edwards DemingFrank Bunker GilbrethJózef ZielińskiGary BeckerFrederick Winslow Taylor

Przypisy

 1. Wooldridge A. (2016)
 2. Mould R. F. (2016), s. 500
 3. Baldwin N. (2001), s. 60-67
 4. Hart M. (1995),s. 158-160
 5. Domaradzki K. (2017)

Bibliografia

 • Baldwin N. (2001), Edison: Inventing the Century, University of Chicago Press
 • Dobrowolski S. (2008), Koncepcja społeczeństwa informacyjnego Daniela Bella, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych, UW
 • Domaradzki K. (2017), Władcy elektryczności - Tesla kontra Edison, Forbes
 • Hart M. (1995), 100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości, Świat Książki, Warszawa
 • Kennelly A. (1932), Biographical memoir of Thomas Alva Edison 1847-1931, National Academy Biographical Memoirs, vol. XV
 • Mould R. (2016), Thomas Edison (1847-1931), Biography with special reference to X-rays, Nowotwory, Journal of Oncology 2016, vol. 66, number 6
 • Wooldridge A. (2016), The alphabet of success, The Economist


Autor: Magdalena Kurcz