Recepcjonista

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacja, szukaj
Istnienie tego portalu jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam.
Nie musisz klikać. Po prostu wyświetlaj.
Stosujemy wyłącznie nieagresywne reklamy Google.

Praca recepcjonisty polega na świadczeniu i sprzedaży usług hotelarskich w hotelu, motelu, pensjonacie, schronisku. W zakres obowiązków wchodzą czynności związane z obsługą gości po przyjeździe, w czasie pobytu jak i przy wyjeździe z hotelu. Szczegółowy zakres czynności i zajmowane z tym stanowisko zależy od wielkości hotelu. Jeżeli hotel jest niewielki, to całkowitą obsługą recepcji może zajmować się jedna osoba. W przypadku większej placówki kompetencje mogą być rozdzielone między kilku pracowników.

Zakres obowiązków

Zakres działań osób pracujących w recepcji obejmuje m.in. meldowanie gości, przydzielanie pokoi, przyjmowanie rezerwacji, obsługę korespondencji, udzielanie informacji, przyjmowanie reklamacji, prowadzenie rachunków związanych z pobytem gości, obsługę programu komputerowego zarządzającego stanem wolnych pokoi itp.

Zdarza się, że recepcjonista pełni rolę opiekuna gości w sytuacjach losowych, gdyż może być pierwszą osobą, do której zwróci się gość. Ponadto recepcjonista może obsługiwać centralę telefoniczną, przyjmować zlecenia budzenia gości oraz zapotrzebowanie na inne usługi jak np. fryzjera czy masażystę.

Warunki pracy

Recepcja każdego hotelu mieści się w centralnym punkcie, zlokalizowanym najczęściej przy wejściu do hotelu. W większych hotelach może to oznaczać pracę w hałasie, jaki wywołują przewijający się przez hol goście. Zazwyczaj jest wyposażona w podstawowy sprzęt biurowy jak komputer, telefon, fax.


Praca recepcjonisty ma charakter indywidualny i może się wiązać z bardzo intensywnym kontaktem z ludźmi. Przez cały czas pracy recepcjonista pozostaje do usług gości hotelowych, którzy ze wszystkimi problemami i skargami zazwyczaj w pierwszej kolejności kontaktują się z recepcją. Ponieważ nie wszyscy goście muszą być mili praca w recepcji może wiązać się także z obsługą osób zdenerwowanych, niemiłych, niezadowolonych z pracy hotelu.

Recepcja każdego hotelu pracuje 24 godziny na dobę, co wiąże się z koniecznością pracy zmianowej. Zmiany najczęściej trwają 12 godzin, po których w zależności od tego czy była to zmiana dzienna czy nocna pracownikowi przysługuje 24 lub 48 godzin wolnych. Niezależnie od zajmowanego stanowiska pracownik recepcji odpowiada za błędy narażające hotel na straty.

Wymagania

Zawód ten opiera się na kontaktach z ludźmi, stąd niezwykle istotne są takie cechy jak komunikatywność, zdolność przekonywania, odporność emocjonalna, a także wzbudzająca zaufanie prezencja. Niezbędna jest też dokładność oraz zdolność do koncentracji. Ponieważ zdarza się, że recepcjonista musi wykonywać kilka czynności jednocześnie ważne, by miał podzielność uwagi, dobry refleks oraz umiejętność pracy w szybkim tempie. Ponadto ważne są takie cechy jak uprzejmość, dyskrecja, uczciwość i cierpliwość. Bardzo ważna jest też znajomość minimum jednego języka obcego.

Praca recepcjonisty jest w dużej mierze wykonywana na stojąco, dlatego tak ważna jest ogólna sprawność fizyczna. Szczególnym obciążeniom poddany jest kręgosłup oraz nogi. Istotne, by recepcjonista mówił w wyraźny sposób, a także posiadał dobry słuch. Widoczne wady postawy oraz wady wzroku, których nie można skorygować dyskwalifikują kandydata do pracy w tym zawodzie. Osoby niepełnosprawne rzadko podejmują tę pracę, co nie znaczy, że podjąć jej nie mogą. Czasem można je spotkać na stanowiskach, w których nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem zajmując się np. przyjmowaniem rezerwacji.

Wymagania

Recepcjonistą może zostać osoba, która ukończyła szkołę pomaturalną w tym kierunku, lub studia wyższe z zakresu turystyki i hotelarstwa. Placówki tego typu są rozrzucone po całym kraju.

Bibliografia

  • Opis stanowisk pracy w obiektach hotelarskich wraz z zakresem czynności: praca zbiorowa pod red. Doroty Pląder. - Warszawa: Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki: Polskie Zrzeszenie Hoteli, 1999
  • Determinanty zarządzania kadrami w usługach hotelarskich. - Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2005


Autor: Jacek Morys

Istnienie tego portalu jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam.
Nie musisz klikać. Po prostu wyświetlaj.
Stosujemy wyłącznie nieagresywne reklamy Google.