NASDAQ: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (cleanup bibliografii i rotten links)
m (cleanup bibliografii i rotten links)
 
Linia 57: Linia 57:
==Bibliografia==
==Bibliografia==
<noautolinks>
<noautolinks>
* Fachlup F. (2013). ''Giełda, kredyt, kapitał. Fundamenty rynku papierów wartościowych'', Fijorr Publishing, Wrocław
* Fachlup F. (2013), ''Giełda, kredyt, kapitał. Fundamenty rynku papierów wartościowych'', Fijorr Publishing, Wrocław
* Huang R., Stoll H. (red.) (1996), ''Dealer versus auction markets: A paired comparison of execution costs on NASDAQ and the NYSE'', Journal of Financial Economics, nr 41
* Huang R., Stoll H. (red.) (1996), ''Dealer versus auction markets: A paired comparison of execution costs on NASDAQ and the NYSE'', Journal of Financial Economics, nr 41
* Kulpaka P. (2007), ''Giełdy w gospodarce'', Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa
* Kulpaka P. (2007), ''Giełdy w gospodarce'', Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa

Aktualna wersja na dzień 22:30, 10 sty 2024

NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations system) amerykańska giełda papierów wartościowych specjalizująca się przede wszystkim w spółkach z sektora technologicznego. Giełda zlokalizowana przy One Liberty Plaza w Nowym Jorku, posiadająca filie w Chinach, Japonii, Dubaju oraz Kanadzie. Jest drugą co do wielkości giełdą na świecie pod względem kapitalizacji ustępując jedynie NYSE Euronext Oparta na elektronicznym systemie ciągłych notowań kursów akcji, z bieżącymi wartościami cen wywoławczych (ask) i oferowanych (bid). Kapitalizacja rynkowa spółki Nasadaq to ponad 10 miliardów dolarów. W przeciwieństwie do pozostałych giełd papierów wartościowych obrót na NASDAQ opiera się wyłącznie za pośrednictwem sieci telefonicznych oraz komputerowych. W celu zapewnienia transparentności transkacji oraz przeciwdziałaniu manipulacji cen akcji, Nasdaq operuje dziesiątkami algorytmów, które pozwalają zabezpieczyć prawie 4 miliony transakcji, które przepływają dziennie przez parkiet giełdowy. Spółki wprowadzane na giełdę Nasdaq są ściśle kontrolowane podczas procesu IPO (Initial Public Offering) w celu wyeliminowania potencjalnych przestępstw finansowych. W 2017 roku na giełdzie Nasdaq notowanych było około 3300 najbardziej innowacyjnych spółek z różnych obszarów biznesu od spółek technologicznych poprzez spółki handlu detalicznego, usług finansowych, mediów oraz branże biotechnologiczną.

Giełda papierów wartościowych jest kluczowa dla ekonomii XXI wieku, daje inwestorom możliwość upłynnienia swoich aktywów finansowych oraz zapewnia transparentność transakji. Rynek kapitałowy pozwala sprzedającym i kupującym znaleźć najlepszą cene transakcji, która staje się późniejszym benchmarkiem dla transkacji pozagiełdowych. Spółki decydują się wejść na giełdę w celu pozyskania kapitału finansowego koniecznego do dalszego rozwoju spółki, ponadto publiczne przedsiebiorstwa zobowiązane są do publikacji swoich wyników finansowych przez co stają sie bardziej transparentne i wiarygodne dla inwestorów, klientów, dostawców oraz obligatariuszy.

W NASDAQ znajduję się olbrzymia liczba spółek, które zasadniczo nic nie wytwarzają a ich kurs akcji uzależniony jest od publikacji medialnych oraz od emocji jakimi kierują się traderzy czy inwestorzy [1].

TL;DR

NASDAQ to amerykańska giełda papierów wartościowych, specjalizująca się w spółkach z sektora technologicznego. Jest drugą co do wielkości giełdą na świecie. Giełda opiera się na elektronicznym systemie notowań i przeprowadza dziesiątki milionów transakcji dziennie. NASDAQ jest kluczowy dla ekonomii, umożliwia inwestorom upłynnienie aktywów i zapewnia transparentność transakcji. Indeksy Nasdaq-Composite i NASDAQ-100 obejmują największe spółki notowane na giełdzie. NASDAQ powstał w 1971 roku i początkowo był niepopularny, ale z czasem zyskał popularność, notując takie firmy jak Google, Microsoft, Apple. W latach 90. na NASDAQ miała miejsce bańka internetowa, która spowodowała gwałtowny wzrost i załamanie rynku. Dostęp do informacji na NASDAQ jest oparty na trzech poziomach, a sesje handlowe mają określony harmonogram.

Historia NASDAQ

NASDAQ powstał 8 lutego w 1971 roku przez National Association of Securities Dealers (NASD) i był pierwszą w pełni elektroniczną giełdą papierów wartościowych na świecie, jednak nie umożliwiał jeszcze wtedy zawierania transakcji tą drogą . Giełda ta wtedy była niepopularna dla inwestorów i domów maklerskich, ponieważ dzięki zautomatyzowaniu notowań różnice pomiędzy ceną kupna a sprzedaży były wyjątkowo rozbieżne. NASDAQ przez lata był traktowany w mediach jak i magazynach branżowych jako rynek pozagiełdowy, stanowiący miejsce dla małych, nieukształtowanych firm, które nie miały możliwości zaistnienia na tradycyjnych giełdach.

Misją giełdy było stworzenie miejsc dla innowacyjnych firm z tej jeszcze raczkującej branży a pierwsze notowania miały takie firmy jak Google, Microsoft, Crico czy Apple. Z czasem rynek IT znacząco się rozwijał i giełda zaczęła cieszyć się ogromną popularnością. Tak ogromną, że w 1999 roku obroty na tej giełdzie przewyższyły dominująca giełdę NYSE.

W 2000 r. członkostwo przegłosowało restrukturyzację i wydzielenie NASDAQ w spółkę akcyjną, której celem był zysk. W 2007 r. NASD połączyło się z komitetem regulacyjnym nowojorskiej giełdy, by utworzyć Financial Industry Regulatory Authority (FINRA), a w maju 2007 roku NASDAQ ogłosił, że to transakcja mająca na celu stworzenie globalnej giełdy i firmy technologicznej ze szwedzkim operatorem giełdowym OMX. W tym samym roku, w dniu 7 listopada, NASDAQ OMX ogłosił, że podpisał umowę na przejęcie Philadelphia Stock Exchange, najstarszej giełdy w Ameryce, założonej w 1790 roku. The Nasdaq Stock Market, Inc. posługująca się symbolem giełdowym NDAQ, przeprowadziła swoje IPO w 2002 roku.

Dzisiaj NASDAQ jest największym elektronicznym rynkiem giełdowym na świecie, na którym notowanych jest około 3300 spółek. Najbardziej znanymi spółkami obecnie notowanymi na Nasdaq są: Apple Inc., Microsoft Corp., Netlfix Inc., Tesla Motors, Intel Corp., Facebook Inc. oraz Amazon.com Incorporated.

Indeks Nasdaq-Composite

Obejmuje wszystkie spółki notowane na Nasdaq od momentu powstania giełdy. Jest jednym z trzech najważniejszych indeksów w publikowanych w Stanach Zjednoczonych obok DIJA (Dow Jons Industrial Average - indeks 30 największych i najbardziej płynnych spółek NYSE) oraz S&P 500 (indeks 500 największych spółek notowanych na NYSE oraz Nasdaq, notowany na NYSE i tworzony przez agencje ratingową Standard&Poor's).

Indeks NASDAQ-100

Obejmuje 100 największych krajowych i międzynarodowych spółek notowanych na giełdzie NASDAQ uwzględniając kapitalizację rynkową. Indeks odzwierciedla firmy z głównych grup branżowych, w tym sprzęt komputerowy, oprogramowania, telekomunikację, handel detaliczny, handel hurtowy i biotechnologię. Indeks ten nie dotyczy papierów wartościowych spółek finansowych w tym spółek inwestycyjnych.

Amerykańska bańka internetowa

Lata 90. były okresem szybkiego postępu technologicznego w wielu dziedzinach ale komercjalizacja Internetu doprowadziła do największej ekspansji wzrostu kapitału jaką kraj kiedykolwiek widział. Mimo, że zaawansowani technologicznie przedstawiciele tacy jak Intel, Microsoft i Oracle napędzali wzrost w sektorze technologicznym, to właśnie małe biznesy spowodowały gwałtowny wzrost giełdowy, który rozpoczął się w 1995 roku.

Bańka, która powstała w ciągu następnych pięciu lat, była zasilana przez inwestowane pieniądze, łatwy kapitał, rynkową nadmierną pewność siebie i czystą spekulację. Inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka pragnęli znaleźć łatwy zysk, który został zainwestowany w dowolnie każdą firmę z ".com" na końcu. Wyceny oparte były na przychodach, które wystąpiłyby przez kilka następnych lat, gdyby model biznesowy rzeczywiście działał. Firmy, które jeszcze nie generowały przychodów i zysków a w niektórych przypadkach nawet produktu końcowego trafiały na rynek, w których ceny akcji pomnażały się trzykrotnie lub czterokrotnie w ciągu jednego dnia co wywołało szaleństwo dla inwestorów. Jak sie okazało, optymistyczne prognozy na rynku internetowym się nie sprawdziły i konsekwencje były katastrofalne.

Indeks NASDAQ osiągnął najwyższą wartość w dniu 10 marca 2000 roku po czym zaczął gwałtownie spadać. Na samym szczycie rynku kilka wiodących firm z branży zaawansowanej technologii, takich jak Dell i Cisco, umieściło ogromne ilości swoich akcji na sprzedaż wywołując panikę wśród inwestorów. W ciągu kilku tygodni giełda straciła 10% swojej wartości. Firmy Dotcom (.com), które osiągnęły kapitalizację rynkową w setkach milionów dolarów, stały się bezwartościowe w ciągu kilku miesięcy. Pod koniec 2001 roku większość spółek notowanych na giełdzie zbankrutowała a sumaryczna strata na NASDAQ wyniosła 5 bilionów dolarów [2]

Dostęp do informacji i harmonogram inwestowania

Sieć NASDAQ posiada trzy poziomy dostępu do informacji:

  • Poziom I: Dostarcza podstawowe informacje o rynku wewnętrznym, między innymi ostatniej sprzedaży i dziennych danych dotyczących aktualnych notowań cenowych akcji. Zawiera oferty dla zarejestrowanych przedstawicieli.
  • Poziom II: Pozwala subskrybentowi zobaczyć rynek wewnętrzny, notowania wszystkich market makers, łączną dzienną wielkość sprzedaży oraz najwyższe i najniższe ofert notowań sprzedaży na dany dzień.
  • Poziom III: Zawiera wszystkie funkcje poziomu II i pozwala firmie wejść i aktualizować własne rynki. Poziom III jest przeznaczony tylko dla zatwierdzonych market makers.

NASDAQ posiada harmonogram regularnych sesji handlowych i składa sie z trzech okresów:

Pre-Market Przedsprzedaż jest okresem aktywności handlowej, która ma miejsce przed zwykłą sesją rynkową. Sesja handlowa przed wprowadzeniem na rynek odbywa się o 9:30 czasu polskiego w każdym dniu handlu. Wielu inwestorów i handlowców obserwuje aktywność rynkową przed rynkiem, aby ocenić siłę i kierunek rynku w oczekiwaniu na regularną sesję giełdową [3].

Market-open Jest to otwarcie giełdy. Rozpoczyna się o 15:30 czasu polskiego i trwa do 22:00. W tym czasie dochodzi do zawarcia największej liczby transakcji.

Post-Market Okres po wprowadzeniu akcji do obrotu. Płynność przeprowadzanych transakcji zanika. Z kwotowań znikają zlecenia uczestników giełdy. Post-Market trwa od 22:00 do 2:00 czasu polskiego.


NASDAQartykuły polecane
NYSEBloombergFortune 500Lehman BrothersRynek sztukiDay tradingRynek pozagiełdowyIndeks giełdowyFlash crash

Przypisy

  1. Sudel P. (2008), s. 25-33
  2. Mazur K.(red.) (2012), s.277-279
  3. Sudel P. (2008), s. 25-33

Bibliografia

  • Fachlup F. (2013), Giełda, kredyt, kapitał. Fundamenty rynku papierów wartościowych, Fijorr Publishing, Wrocław
  • Huang R., Stoll H. (red.) (1996), Dealer versus auction markets: A paired comparison of execution costs on NASDAQ and the NYSE, Journal of Financial Economics, nr 41
  • Kulpaka P. (2007), Giełdy w gospodarce, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa
  • Maćkiewicz P. (red.) (2014), Rynek papierów wartościowych w świetle rozwoju społeczeństwa informacyjnego, Współczesne Problemy Ekonomiczne, nr 9
  • Mazur K. (red.) (2012), Mechanizmy baniek spekulacyjnych - spojrzenie psychologiczne i ekonomiczne, Ogrody nauk i sztuk, nr 2, s.277-279
  • Pakuła A. (red.) (2010), Kryzys finansowy - produkt chciwości, Barometr Regionalny, nr 1
  • Piech K. (red) (2003), Problemy globalizacji gospodarki, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Szczecin
  • Skousen M. (2011), Inwestowanie w jednej lekcji. Giełda w warunkach kryzysu. Bezpieczny portfel, Fijorr Publishing, Warszawa
  • Strzelczyk A. (red.) (2013), Obowiązki informacyjne spółek giełdowych - analiza komunikatów, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, nr 2
  • Sudel P. (2008), Daytrading - amerykańskie rynki papierów wartościowych. Praktyczne podejście do inwestowania na rynku NASDAQ i NYSE, Wydawnictwo Złote Myśli, Warszawa

Autor: Krzysztof Dwornik, Angelika Duda