Bloomberg

Z Encyklopedia Zarządzania

Bloomberg L.P. to prywatna firma finansowa z siedzibą w Midtown Manhattan w Nowym Jorku. Założycielem jest Michael Bloomberg oraz Thomas Secunda, Duncan MacMillan i Charles Zegar.

Bloomberg L.P. zajmuje się dostarczaniem programowania, analityką danych i obsługą platformy obrotu akcjami, zapewnia obsługę danych i dostarcza informacje dla firm finansowych i organizacji za pośrednictwem Bloomberg Terminal, który jest głównym produktem generującym przychody. (J.Kennon 2018) Bloomberg L.P. obejmuje również agencję prasową (Bloomberg News), globalną sieć telewizyjną (Bloomberg Television), strony internetowe, stacje radiowe (Bloomberg Radio), biuletyny subskrypcyjne oraz dwa czasopisma: Bloomberg Businessweek i Bloomberg Markets.

Historia

W 1981 r. Salomon Brothers zostało przejęte, a Michael Bloomberg, komplementariusz, otrzymał rozliczenie partnerskie w wysokości 10 milionów dolarów. Bloomberg, po zaprojektowaniu własnych skomputeryzowanych systemów finansowych dla Salomona, wykorzystał swoją 10-milionową odprawę, by uruchomić Innovative Market Systems (IMS). (P.Bodine 2004, s. 180) Bloomberg opracował i zbudował swój własny skomputeryzowany system, aby dostarczać dane rynkowe w czasie rzeczywistym, kalkulacje i analizy finansowe firmom z Wall Street.

W 1983 r. Merrill Lynch zainwestował 30 milionów dolarów w IMS, aby sfinansować rozwój terminala komputerowego "Bloomberg".

W 1986 roku firma została przemianowana na Bloomberg L.P. W ciągu kilku lat uruchomiono dodatkowe usługi, takie jak Bloomberg Tradebook (platforma handlowa), Bloomberg Messaging Service i Bloomberg Newswire. Bloomberg uruchomił dział usług informacyjnych w 1990 roku.

Bloomberg.com został założony 29 września 1993 roku jako portal finansowy z informacjami na temat rynków, konwersji walut, nowości i wydarzeń.

Pod koniec 1996 roku Bloomberg odkupił jedną trzecią 30-procentowego udziału Merrill Lynch w spółce za 200 milionów dolarów, wyceniając firmę na 9 miliardów dolarów. W 2008 roku, stojąc w obliczu strat podczas kryzysu finansowego, Merrill Lynch zgodził się sprzedać pozostałe 20 procent udziałów w spółce z powrotem do Bloomberg Inc. za 4,43 miliarda dolarów, wyceniając Bloomberg LP na wartość około 22,5 miliarda dolarów (M. de la Merced, 2008)

Bloomberg L.P. pozostał prywatną firmą od momentu powstania. Aby kandydować na stanowisko Burmistrza Nowego Jorku w 2001 r., Bloomberg porzucił stanowisko prezesa zarządu i mianował na nie Lexa Fenwicka. W 2008 roku Fenwick został dyrektorem generalnym Bloomberg Ventures, nowego działu kapitału wysokiego ryzyka, a Daniel Doctoroff, były zastępca burmistrza w administracji Bloomberg, został prezesem i dyrektorem generalnym. We wrześniu 2014 r. ogłoszono, że Michael Bloomberg obejmie kierownictwo swojej firmy od Doctoroffa, który był szefem Bloomberga przez ostatnie sześć lat po jego kadencji.

We wrześniu 2014 r. Bloomberg sprzedał swój dział analizy Bloomberg Sports firmie STATS LLC za opłatą wynoszącą od 15 milionów do 20 milionów USD.

Produkty i usługi

Bloomberg Professional Service

W 2011 r. działalność Bloomberg Professional Service, znanego również jako Bloomberg Terminal, stanowiła ponad 85% rocznych przychodów Bloomberg L.P. Własny system komputerowy dostawcy danych finansowych, umożliwia abonentom dostęp do usługi Bloomberg Professional w celu monitorowania i analizowania danych finansowych w czasie rzeczywistym, wyszukiwania informacji finansowych, uzyskiwania ofert cenowych i wysyłania wiadomości elektronicznych za pośrednictwem Bloomberg Messaging Service. Obejmuje zarówno rynek publiczny, jak i prywatny na całym świecie.

Bloomberg News

Bloomberg News było założone przez Michaela Bloomberga i Matthew Winklera w 1990 roku, aby dostarczać wiadomości finansowe do subskrybentów stacji Bloomberg. W 2000 r. Bloomberg News obejrzało ponad 2300 redaktorów i reporterów ze 100 krajów. Treści publikowane przez Bloomberg News są rozpowszechniane za pośrednictwem Bloomberg Terminal, telewizji Bloomberg, Bloomberg Radio, Bloomberg Businessweek, Bloomberg Markets i Bloomberg.com. Od 2015 roku John Micklethwait pełni funkcję redaktora naczelnego.

Telewizja Bloomberg

Telewizja Bloomberg to całodobowa sieć telewizyjna z wiadomościami finansowymi. Została wprowadzona w 1994 r., transmitowana przez dostawcę telewizji satelitarnej DirecTV, 13 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Niedługo potem sieć weszła na rynek telewizji kablowej, a do 2000 roku program Bloomberg nadawano na bieżąco w 200 milionach gospodarstw domowych. Justin B. Smith jest prezesem Bloomberg Multimedia Group, w skład którego wchodzą Bloomberg Radio, Bloomberg Television i internetowe komponenty multimedialnych ofert Bloomberg.

Bloomberg Markets

Bloomberg Markets to miesięcznik po raz pierwszy wydany w 1992 roku, który zapewnia informacje z globalnych rynków finansowych. Michael Dukmejian jest wydawcą czasopisma od 2009 roku.

Bloomberg Pursuits

Bloomberg Pursuits to dwumiesięczny, luksusowy magazyn dystrybuowany wyłącznie dla użytkowników Bloomberg Terminal. Przestano go publikować w 2016 r. i zastąpiono cyfrowym wydaniem w telewizji Bloomberg.

Bloomberg Entity Exchange

Bloomberg Entity Exchange to internetowa, scentralizowana i bezpieczna platforma dla firm, sprzedających firmy poboczne, korporacje i firmy ubezpieczeniowe, banki lub brokerów, aby spełnić wymagania zgodności z Know Your Customer (KYC). Została uruchomiony 25 maja 2016 r.

Bloomberg Government

Stworzony w 2011r. dostarcza wiadomości i informacje polityczne i prawne.

Bloomberg Law

W 2009 roku Bloomberg L.P. wprowadził Bloomberg Law. Subskrypcja tej usługi zapewnia dostęp do portali prawnych, zgłoszeń prawnych i raportów od analityków prawnych Bloomberg oraz wiadomości i informacji biznesowych.

Bloomberg Opinion

Witryna zawiera materiały redakcyjne od publicystów, autorów i redaktorów na temat aktualności i jest dostępna bezpłatnie na stronie internetowej firmy. David Shipley, były redaktor w The New York Times, jest redaktorem wykonawczym Bloomberg Opinion.

Bloomberg Tradebook

Bloomberg Tradebook jest pośrednikiem w handlu elektronicznym dla akcji, kontraktów terminowych, opcji i transakcji wymiany walut.

Bloomberg Beta

Bloomberg Beta jest spółką typu venture capital. Założona w 2013 roku, o wartości 75 milionów USD, koncentruje się na inwestycjach w obszarach będących przedmiotem zainteresowania Bloomberg L.P. i inwestuje wyłącznie w celu uzyskania zwrotu z inwestycji. Siedziba główna znajduje się w San Francisco.

Bloomberg Innovation Index

To coroczny ranking krajów innowacyjnych. Opiera się na sześciu kryteriach: badania i rozwój, produkcja, firmy wykorzystujące zaawansowane technologie, kształcenie policealne, personel badawczy i patenty.

Bloomberg Live

Bloomberg Live to seria konferencji skierowanych do ludzi biznesu.


Bloombergartykuły polecane
NASDAQMichael BloombergVisaBerkshire HathawayNYSEModel bricks and clicksFortune 500LEILehman Brothers

Bibliografia

  • Bloomberg Finance (2012), Open Market Data Initiative
  • Bloomberg L. (2017), Getting started on the Bloomberg Terminal
  • Bodine P. (2004), Make It New, iUniverse, Inc., Nowy Jork
  • De La Merced M. (2008), Bloomberg Expected to Buy Merrill’s Stake in His Firm
  • Derdak T. (1998), International Directory of Company Histories. Vol. 21, St. James Press, Kalifornia
  • Kennon J. (2018), What is a Bloomberg Terminal or Bloomberg Machine?, The Balance

Autor: Aleksandra Sośnicka