Wall Street

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 00:35, 15 gru 2023 autorstwa Zybex (dyskusja | edycje) (cleanup bibliografii i rotten links)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wall Street - słynna ulica Nowego Jorku znajdująca się w południowej części Manhattanu, długa na osiem przecznic. Na jej rogu znajduje się Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych - największa giełda papierów wartościowych na świecie. Wall Street jest postrzegane nie tylko jako ulica Nowego Jorku, ale przede wszystkim odnosi się do amerykańskiego rynku finansowego, gdyż to tam działają największe giełdy w kraju.

TL;DR

Wall Street to słynna ulica w Nowym Jorku, gdzie znajduje się największa giełda papierów wartościowych na świecie. Jej historia sięga XVII wieku, a obecnie Wall Street kojarzone jest głównie z amerykańskim rynkiem finansowym. W przeszłości ulica doświadczyła załamań gospodarczych, takich jak Wielki Kryzys czy kryzys gospodarczy w 2008 roku. Wall Street jest również obecne w kulturze, często pojawiając się w filmach i książkach. Gazeta "The Wall Street Journal" jest jednym z najbardziej wpływowych mediów finansowych.

Historia

Historia ulicy Wall Street sięga aż XVII wieku, kiedy to była ona granicą dzielnicy Nowy Amsterdam (Holendrzy nazywali ją "de Waalstraat"). Nazwa ta pochodzi od drewnianej palisady, która stanowiła północną granicę dzielnicy chroniącą mieszkańców przed Indianami oraz piratami (Sullivan J., 1921) W późniejszym czasie fortyfikację rozebrano, a w jej miejsce powstała ulica znana dziś jako Wall Street. Pod koniec XVIII wieku na ulicy tej zaczął rozkwitać handel, handlarze i pośrednicy spotykali się na niej w celach biznesowych. W roku 1792 ówcześni handlarze i biznesmeni utworzyli Buttonwood Agreement (nazwa pochodzi od drzewa rosnącego na Wall Street). Uznaje się to za początek Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. (Petterson S. 2015, s. 2)

W następnych latach znaczenie Wall Street na rynku finansowym wzrastało. Na ulicy powstawały banki i inne instytucje finansowe. Jednak dnia 24 października 1929 roku na Wall Street ceny akcji spółek notowanych na NYSE drastycznie spadły - wydarzenie to dziś nazywane jest Czarnym Czwartkiem. Był to początek Wielkiego Kryzysu - znaczenie Wall Street wówczas spadło, dynamiczny rozwój dzielnicy został zatrzymany na lata przypadające na kryzys gospodarczy (Jordà Ò., Schularick M., Taylor A. M., 2015, s. 15)

Wall Street obecnie

W 2008 roku, gdy USA pogrążył kryzys gospodarczy, Wall Street znów przeszło załamanie. Jedna z przyczyn tego kryzysu był handel CDO (Collateralized Debt Obligation) na szeroką skalę. (Salmon F., 2012, s. 19) Obecnie Wall Street kojarzone jest nie tyle z ulicą Nowego Jorku, co jest to powszechnie stosowane określenie na rynek finansowy USA, czy też giełdę. Jeżeli mówi się, że przedsiębiorstwo jest na Wall Street, nie znaczy to, że siedziba fizycznie się tam znajduje. Oznacza to, że spółka ta notowana jest na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dziś Wall Street skupia pracowników będących najlepszymi specjalistami w dziedzinie finansów, maklerów oraz finansistów. Znajdują się tam placówki takich korporacji jak Citibank, czy Deutsche Bank. Również tam znajduje się placówka Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

Wall Street w kulturze

Wall Street jest z pewnością jedną z najbardziej znanych ulic na świecie. Jest rozpoznawalna ze względu na instytucje, które się przy niej mieszczą. Kojarzy się przede wszystkim z giełdą, z obrotem ogromnymi pieniędzmi. Jest to motyw, po który często sięgają twórcy tekstów kultury, zatem Wall Street niejednokrotnie widzimy w książkach, filmach oraz serialach.

Kino

  • Film Big Short (2015) - wyjaśnia przyczyny kryzysu gospodarczego z 2007 roku. W produkcji tej pojawiają się wzmianki na temat Wall Street (IMDB)
  • Film Mroczny Rycerz powstaje (2012) - zwieńczenie trylogii o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana. W filmie pokazany jest atak na giełdę papierów wartościowych w fikcyjnym mieście Gotham City. W rzeczywistości sceny te nakręcone zostały nakręcone na Wall Street, w pobliżu Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. (IMDB)
  • Film Wall Street (1987) - już sam tytuł filmu wyreżyserowanego przez Olivera Stone'a nawiązuje do tej ulicy. Fabuła filmu opowiada o młodym brokerze, który za wszelką cenę pragnie osiągnąć sukces w swojej karierze (IMDB)
  • Film Wall Street: Pieniądz nie śpi (2010) - stanowi kontynuację wyżej wspomnianej produkcji (IMDB)
  • Film Wilk z Wall Street (2013) - film z Leonardo DiCaprio w roli głównej bazuje na prawdziwej historii Jordana Belforta, mężczyzny, któremu w niebywale krótkim czasie udało się wzbogacić na giełdzie (IMDB)

Prasa

Od 1889 roku wydawana jest gazeta The Wall Street Journal. Jej nazwa nawiązuje do Wall Street nie tylko jako do ulicy, ale jako do rynku finansowego. Gazeta ta po dziś dzień jest jednym z najbardziej wpływowych mediów w świecie finansów.


Wall Streetartykuły polecane
Lehman BrothersBerkshire HathawayReutersGeorge SorosGolden parachuteCzarny wtorekBąbel spekulacyjnyCzarny poniedziałekManagement buyout

Bibliografia

Autor: Daniela Wawrzyniak