Reuters

Z Encyklopedia Zarządzania

Reuters - jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych z siedzibą w Londynie, w Wielkiej Brytanii. To międzynarodowe przedsiębiorstwo zostało założone w 1851 roku przez Paula Juliusa Reutera. Jest największą agencją dostarczającą informacje na równi z firmą Bloomberg.

Historia

Agencja prasowa Reuters została założona przez Paula Juliusa Reutersa w 1851 roku - wcześniej Paul Reuters zajmował się przesyłaniem informacji między Akwizgranem i Brukselą przy użyciu gołębi pocztowych. Firma Reuters powstała po rozpowszechnieniu się wynalazku, jakim jest telegraf - umożliwiło to znacznie szybszy przepływ informacji. Początkowo firma zajmowała się dostarczaniem informacji komercyjnych, ekonomicznych, biznesowych oraz związanych z giełdą. Ze względu na jakość informacji firma szybko zaczęła pozyskiwać wielu klientów. Zasłynęła w Europie jako agencja dostarczająca informacje o zagranicznych wydarzeniach jako pierwsza - bowiem jako pierwsza 15 kwietnia 1865 roku podała informację o śmierci Abrahama Lincolna poniesionej w wyniku zamachu (Allen K., 2007) W XX wieku Reuters poszerzył swoją działalność na skalę światową za sprawą nowoczesnych technologii takich jak transmisje radiowe, czy przesyłanie danych za pomocą pierwszych komputerów. Firma poszerzyła swoją działalność o udostępnianie klientom informacji o kursach walutowych przy pomocy terminali komputerowych - było to kolejne rewolucyjne rozwiązanie umacniające pozycje Reutersa na rynku. W 1984 firma Reuters zaczęła być notowana na giełdach londyńskich i nowojorskich.

Thomson Reuters

W 2008 agencja Reuters dokonała fuzji z kanadyjską korporacją Thomson Corporation, przekształcając się w firmę Thomson Reuters (Trippner-Hrabi J., 2015, s. 227) Konsekwencją tego było wycofanie się z dotychczasowych giełd - od teraz Thomson Reuters notowany był na giełdzie w Toronto oraz na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. (Encyklopedia Brittanica, 2010) Dziś agencja Thomson Reuters działa w ponad 100 krajach. W ostatnich latach agencja Thomson Reuters przeniosła swoja siedzibę do Toronto. Agencja jest pracodawcą również w Polsce. Posiada biura w Gdyni, Katowicach oraz w Warszawie.

Działalność

Chociaż działalność przedsiębiorstwa rozpoczęła się od dostarczania informacji na temat wydarzeń na świecie, dziś media stanowią jedynie niewielką część działalności agencji Reuters. Obecnie najbardziej dochodową częścią działalności przedsiębiorstwa jest dostarczanie instytucjom finansowym informacji gospodarczych takich jak kursy walutowe, czy też ceny papierów wartościowych. W rzeczywistości Agencja Reuters, poza świadczeniem usług związanych z udostępnianiem różnego rodzaju informacji, stworzył szereg oprogramowań komputerowych. Są to między innymi:

  • Equities 2000 (1987)
  • Dealing 2000-2 (1992)
  • Business Briefing (1994)
  • Reuters Television for the financial markets (1994)
  • 3000 Series (1996)
  • Reuters 3000 Xtra (1999)
  • Thomson One
  • Westlaw
  • Thomson Healthcare
  • Thomson Scientific (Trippner-Hrabi J., 2015, s. 228)

Kontrowersje

Tysiące dziennikarzy zatrudnianych przez agencję Reuters pracuje niemal na całym świecie. Osoby te często pracują w rejonach pochłoniętych wojną. Praca w środku konfliktu zbrojnego czyni ten zawód niezwykle niebezpiecznym, niejednokrotnie dochodziło do tragedii, w których reporterzy ginęli podczas wykonywania swoich obowiązków, lub zostawali zakładnikami. Tak szeroka skala przedsięwzięcia powoduje, że niejednokrotnie doszło do sytuacji kontrowersyjnych. W 2010 roku w Strefie Gazy doszło do incydentu, podczas którego marynarka wojenna z Izraela zaatakowała propalestyńskich działaczy (Ulutas U., 2011) Reporter dokumentujący to wydarzenie na miejscu dokonał retuszu zdjęć, usuwając z nich noże z rąk aktywistów. Reuters został poddany pod ogień krytyki, jako że uznano ten czyn za zatajanie faktów. Przedsiębiorstwo wyjaśniło, iż zdjęcia przed publikacją są kadrowane, i wycięcie noży było po prostu skutkiem nieprzemyślanej obróbki zdjęć.


Reutersartykuły polecane
Biuro coworkingoweWall StreetE-biznesVisaDolina krzemowaEnronPiramida finansowaKryptowalutaPrzemytGospodarka towarowo-pieniężna

Bibliografia


Autor: Daniela Wawrzyniak