George Soros

Z Encyklopedia Zarządzania

George Soros urodził się 12 sierpnia 1930 roku na Węgrzech. Uznawany jest za jednego z największych spekulantów i inwestorów giełdowych na świecie. W 1992 roku pokonał Centralny Bank Anglii i w jedną noc stał się miliarderem.

Soros zawsze pałał entuzjazmem do filozofii, lecz doświadczał wielu niepowodzeń w tej dziedzinie. Chcąc pokryć koszty swej działalności, która miała popularyzować ład, porządek i demokrację na świecie, stał się inwestorem.

TL;DR

George Soros, urodzony na Węgrzech, jest jednym z największych inwestorów giełdowych na świecie. Po przejściach w młodości, wyjechał do Londynu, gdzie studiował i rozpoczął karierę inwestycyjną. Przez wiele lat odnosił sukcesy, a w 1992 roku przewidział dewaluację funta brytyjskiego i zarobił na tym miliard dolarów. Soros zaangażował się również w filantropię, zakładając fundację i przyznając stypendia. Jest również znany z manipulacji rynkiem i kontrowersyjnych poglądów na temat spekulacji.

Młodość

George przyszedł na świat na Węgrzech w 1930 roku w rodzinie żydowskiej. Podczas okupacji hitlerowskiej, wraz z matką Erzebet, ojcem Tivadarem i starszym od niego bratem Paulem, ukrywali się pod fałszywymi nazwiskami, używając do tego chrześcijańskich dowodów tożsamości. Nastoletni George Soros musiał tułać się z kąta w kąt, by władze niemieckie nie mogły go zatrzymać.

Po wojnie

Po zakończeniu wojny, będąc jedynie siedemnastolatkiem, Soros opuścił kraj i wyjechał do Londynu. Przebywał tam kolejne 9 lat. W latach 1949-1952 pobierał naukę w London School of Economics. W mieście tym kształtował także własne wyobrażenia na tematy filozoficzne czy ekonomiczne. Poznał również podstawy zagadnień związanych z finansami, dzięki czemu w przyszłości mógł osiągnąć tak wielki sukces i stać się gwiazdą światowego biznesu.

Początki kariery

Simon Kester, jeden ze słuchaczy w London School of Economics, przedstawił George'a synowi właściciela w pewnej londyńskiej firmie. Było to przedsiębiorstwo L.S. Mayer, które zajmowało się szeroko pojętą produkcją. Soros został odebrany pozytywnie i wkrótce potem zatrudniony. Jednak praca ta nie do końca mu opowiadała, gdyż uważał ją za bezsensowną i nudą. Po kilku więc latach zrezygnował z tej posady. Następnie zatrudnił się jako akwizytor dla hurtownika sprzedającego różności kioskarzom. Niestety i ta posada okazała się niesatysfakcjonująca. Postanowił więc aplikować na stanowiska w bankach handlowych. Niebawem został przyjęty w firmie Singer&Friedlander, w której również się nie odnalazł. Wówczas zaproponowano mu pracę w Stanach Zjednoczonych, na którą się zdecydował i w 1956 roku opuścił Europę.

Ameryka

Soros miał swój plan. Chciał przepracować na Wall Street 5 lat, które miały być wystarczające do odłożenia 500 tysięcy dolarów. Po upływie tego czasu jego zamiarem był powrót do Anglii i rozpoczęcie studiów filozoficznych. Po przyjeździe rozpoczął pracę w F.M. Mayer. Do jego zadań należał arbitraż rynku papierów wartościowych. Soros dzięki swej intuicji i wiedzy doprowadził do znacznej poprawy wyników firmy. Jednak nie został doceniony i zrezygnował ze współpracy. Kolejną posadę znalazł bezproblemowo w Wertheim&Co. Zajął się tam analizą sytuacji europejskich firm i szacowaniem ich wartości. W tym wypadku także pojawiły się pewne komplikacje, które sprawiły, że Soros końcem roku 1962 odszedł z Wertheim.

George wyróżniał się swoją osobowością i pełnym pomysłów umysłem. Dlatego też, niedługo później, zaproponowano mu pracę w Arnhold&S. Bleichroeder. Poznał tam niejakiego Jima Rogersa, z którym w 1969 roku założył spółkę. Wspólnie otworzyli biuro na Manhattanie. Soros za cel wyznaczył sobie wykorzystywanie nowych programów inwestycyjnych w obrocie papierami wartościowymi. Od czasu założenia Quantum Fund zaczął osiągać fenomenalne wyniki.

Filantropia

Na początku lat osiemdziesiątych Soros zaczął wnikliwie interesować się filantropią międzynarodową i w nią angażować. Jego pierwsza fundacja została nazwana Funduszem Otwartego Społeczeństwa. Przyznawał również stypendia imienia Karla Poppera studentom pochodzącym z Europy Wschodniej. Obecnie działalność charytatywna George'a jest powszechnie znana na świecie.

Dewaluacja waluty brytyjskiej

W roku 1992 George Soros zawładnął światem finansów. Dokonał nieomylnej oceny sytuacji brytyjskiej gospodarki, która wówczas kształtowała się w sposób fatalny. Waluta, przez odpływ kapitału z kraju do państw posiadających wyższe stopy procentowe, zaczęła gwałtownie słabnąć. Angielscy politycy nie byli przychyli by obniżyć funta. Wówczas Soros przeprowadził atak na brytyjską walutę. Wywnioskował wtedy, że nastąpi jej dewaluacja. Centralny bank Wielkiej Brytanii zaczął bronić własnego pieniądza poprzez wykup rzucanych na rynek wielkości. George objął wtedy dziesięciomiliardową pozycję. 15 września ówczesnego roku Centralny Bank Anglii został zmuszony do zdewaluowania waluty. Wówczas Soros wzbogacił się niemal o miliard dolarów, a podatnicy stracili sześć razy tyle. Dewaluacja w Wielkiej Brytanii niosła ze sobą podobne wydarzenia we Włoszech, Hiszpanii czy Szwecji.

Soros o globalnym kryzysie

Soros wypowiadał się również wielokrotnie o światowym kryzysie finansowym. Za główny powód tych zdarzeń uznaje samoczynne dążenie do osiągnięcia równowagi przez rynki finansowe. Twierdzi również, że decyzje podejmowane przez uczestników obecnych na rynku są niedokładne i nieprecyzyjne, co negatywnie wpływa na gospodarkę.

W opinii świata

O Sorosie mówi się, że posiadł niezwykłą zdolność do manipulacji rynkiem. Wystarczy, że skomentuje pewną sytuację i może to doprowadzić do gwałtownych zmian w gospodarce. Jednak nie jest to nadprzyrodzona zdolność, ale wrażenie, jakie wywołują inni inwestorzy, którzy starają się go naśladować. Wokół osoby Sorosa kształtuję się również wiele negatywnych opinii. Jest zaliczany do tych, którzy bogacą się bez względu na to, że biedniejsi ponoszą koszty. W jednym z wywiadów przyznał, że nie jest zainteresowany tym, jakie skutki w społeczeństwie przynoszą działania spekulacyjne, gdyż są one podejmowane w sposób zgodny z prawem. Współcześnie, w sytuacji, gdzie jedynym celem jest zdobycie sukcesu ekonomicznego, nie istnieją przeszkody w postaci zasad moralnych, aby osiągnąć zamierzony cel.


George Sorosartykuły polecane
Lehman BrothersJohn Maynard KeynesBąbel spekulacyjnyWall StreetJoseph StiglitzBernie MadoffAlfred NobelFirma ratingowaPlan Marshalla

Bibliografia

  • Antczak R. (red.) (2009), Poligon spekulantów, Wprost, nr 9
  • Grodecka A. (2012), Wielcy inwestorzy. O ludziach, którzy na swoich inwestycjach zarobili miliony, Wydawnictwo Trend Edukacja Finansowa, Warszawa
  • Jaroszyńska M. (2015), Generacje wojny gospodarczej, Studia bezpieczeństwa narodowego, nr 8
  • Kaufman M. (2003), Soros: życie i czasy mesjańskiego miliardera, CeDeWu, Warszawa
  • Lewandowski K. (2018), Koniec epoki finansowych dinozaurów
  • Przesławska G. (2011), Ekonomia w czasach kryzysu, Globalizacja, europejska integracja a kryzys gospodarczy, nr 9
  • Wąchol J. (2017), Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, a wielkie korporacje na rynku globalnym, Zarządzanie i Finanse, vol. 15, nr 2


Autor: Klaudia Stach