Przelew natychmiastowy

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 07:19, 21 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
Przelew natychmiastowy
Polecane artykuły


Przelew natychmiastowy realizowany poprzez system Express Elixir lub BlueCash umożliwia przekazanie pieniędzy pomiędzy różnymi bankami w kilka sekund. Jedynym warunkiem tego typu przelewu jest uczestnictwo w systemie zarówno banku nadawcy, jak i odbiorcy. System zapewnia bezpieczeństwo, szybkość i pewność, ponieważ operatorem systemu Express Elixir jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, a BlueCash – Blue Media. Przelewy te są dodatkowo płatne.

Zgodnie z definicją Narodowego Banku Polskiego Systemy płatności natychmiastowych to systemy, w który dana płatność realizowana jest w tej samej chwili, bezzwłocznie, momentalnie. Mówiąc o płatnościach natychmiastowych, mamy na myśli płatności detaliczne dokonywane przez osoby indywidualne lub podmioty prawne, a ważną kwestią jest odróżnienie ich od płatności międzybankowych, które od dawna są już realizowane w czasie rzeczywistym w systemach płatności typu RTGS prowadzonych najczęściej przez banki centralne. (Systemy płatności natychmiastowych... 2015)

Przesłanki

W dzisiejszej dobie globalizacji, w wielu dziedzinach życia i biznesu obserwujemy tendencję oraz zapotrzebowanie na przyspieszanie różnego rodzaju procesów i działań z uwagi na oszczędność czasu, a co za tym idzie również pieniędzy. (Systemy płatności natychmiastowych... 2015) Ma to na celu nadążenie za sprostaniem oczekiwań klientów oraz zmieniających się trendów. Przelewy natychmiastowe stają się coraz bardziej popularne ze względu na niemal natychmiastowy przepływ środków w porównaniu z tradycyjnym systemem płatności detalicznych, w którym przepływ pieniądza trwa czasem nawet do kilku dni.

Dostępność

W zależności od banku, który obsługuje przelewy Express Elixir, wykonywane są one i przyjmowane o różnych porach, w zależności od dnia tygodnia. Wiele banków posiada już realizacje przelewów przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, natomiast występują także ograniczenia czasowe, które często uniemożliwiają nam wykonanie przelewu w weekend lub o późnych godzinach podczas dnia tygodnia.

System Elixir

Przelewy standardowe realizowane pomiędzy różnymi bankami wykonywane są w systemie Elixir. System ten nie wykonuje przekazywania pieniędzy w trybie ciągłym, a odbiorca otrzyma je w czasie określonym przez harmonogram przelewów przychodzących i wychodzących banku. Najczęściej są to sesje odbywane 2-4 krotnie w ciągu 24 godzin.

Przelewy wewnętrzne

Rozwiązaniem, które umożliwia nam również błyskawiczne przekazywanie pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi jest również przelew wewnętrzny, który nie podlega sesjom systemu Elixir, ponieważ przez niego nie przechodzi. Zdarza się również, że niektóre banki działają w systemie jednej organizacji oraz przelewy pomiędzy nimi przechodzą natychmiastowo bez konieczności dokonywania dodatkowych opłat. (D. Marciniak-Neider 2014)

Wady i zalety

Zalety:

  • Czas realizacji przelewu, który nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu sekund
  • Stosunkowo niskie koszty wykonania przelewu
  • Wygoda użycia
  • Powstawanie serwisów pośredniczących w dokonywaniu operacji między bankami
  • Umowy między sklepami internetowymi a bankami

Wady:

  • Dodatkowe koszty
  • Ewentualne ograniczenia czasowe w dokonywaniu przelewów (usługa nie zawsze dostępna 24h na dobę)
  • Użytkownik musi posiadać internetowe konto bankowe
  • Nie wszystkie banki korzystają jeszcze z funkcji przelewów natychmiastowych (Ł. Zakonnik, P. Karczmarz 2013, s. 8)

Opłaty

Usługi przelewu natychmiastowego są dodatkowo płatne, a ich cena ustalona jest w regulaminie określonego banku. Możliwe jest zdobycie dodatkowych ulg pieniężnych poprzez między innymi wykonanie przelewu za pomocą aplikacji mobilnej czy poprzez przelew do określonej kwoty pieniężnej.

Limity

Istnieją również ograniczenia w kwocie przesyłanych pieniędzy. Limity określane są w regulaminie poszczególnego banku oraz różnią się także między sobą w zależności wykonywania przelewów przez bankowość internetową lub aplikacje mobilną.

Bibliografia

Autor: Karolina Stepnowska

Uwaga.png

Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych.

Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu.