Genchi Genbutsu

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 22:05, 19 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
Genchi Genbutsu
Polecane artykułyGenchi Genbutsu to jeden z elementów filozofii budującej specyficzną kulturę organizacyjna w japońskich korporacjach. Ten element został jako pierwszy wdrożony przez Toyotę, obecnie jest wdrażany przez jednostki biznesowe na całym świecie. Genchi Genbutsu w dosłownym tłumaczeniu oznacza osobiste sprawdzenie przyczyn danej sytuacji problemowej u źródeł jej powstania (zobacz "wersję europejską": działania doskonalące). Rozpoznanie problemu i próba jego rozwiązania muszą być empirycznie doświadczone i sprawdzone przez pracowników na linii produkcyjnej. Genchi z japońskiego oznacza miejsce zdarzenia, natomiast Genbutsu prawdziwa rzecz.

Zasada obowiązuje w przedsiębiorstwach, które funkcjonują zgodnie z zasadami filozofii Lean Management. Genchi Genbutsu jest jedną z zasad TPS (Toyota Production System). Kierując się tą zasadą, aby zrozumieć bieżącą sytuację i podjąć optymalną decyzję kierownik musi opierać się na własnym doświadczeniu, oraz własnych obserwacjach. Menadżer powinien udać się obowiście na Genchi, aby zapoznać się z sytuacją i stwierdzić fakty- zdobyć informację z "pierwszej ręki" poprzez analizę procesów w gemba, powinien porozmawiać z pracownikami, oraz w momencie, gdy odchylenia od norm zostaną zaobserwowane przez pracowników, zadać pytanie "dlaczego tak jest?".

Proces ma za zadanie stymulacje problemu przez osoby, które znajdują się najbliżej źródła problemu. Frazy "Idź i zobacz", oraz "Ucz i wspieraj innych" powinny być codziennością w pracy kierownika.(Miller J.,2014) Genchi Genbutsu jest powiązane z ideą kaizen czyli ciągłym samodoskonaleniem się, filozofia jest bardzo popularna w przedsiębiorstwach japońskich. Kierownicy w swoich działaniach mają za zadanie tak zaangażować pracownika, żeby czuł więź ze swoim miejscem pracy.(Trenker M.,2016)

Bibliografia

Autor: Angelika Rutana, Karol Żarski