Funkcja regresji kosztów
Funkcja regresji kosztów |
---|
Polecane artykuły |
Funkcja regresji analizuje zależność kosztów od wielkości produkcji oraz przychodów od wielkości sprzedaży. Umożliwia ona określenie ilościowych zależności między rozpatrywanymi zjawiskami oraz ocenę siły tych zależności. Analiza kształtowania się kosztów i przychodów z zastosowaniem funkcji regresji może być prowadzona w trzech ujęciach:
- dynamicznym, przeprowadzana dla wyróżnionej jednostki gospodarczej. Rozpatruje kształtowanie się kosztów i przychodów w tej jednostce w kolejnych jednostkach czasu z pewnego przedziału czasowego,
- przekrojowym, przeprowadzona w ustalonym okresie dla wielu jednostek gospodarczych o takim samym profilu działalności,
- przekrojowo-dynamicznym, przeprowadzane dla wielu jednostek gospodarczych w kolejnych jednostkach czasu ustalonego przedziału czasowego.
Zjawiska ekonomiczne opisywane przez funkcję regresji mają charakter stochastyczny (funkcja nie wyjaśnia kształtowania się kosztów i przychodów całkowicie)
Zastosowanie
Istotnym elementem wyznaczania funkcji regresji jest dobór odpowiedniej postaci analitycznej, która w najbardziej adekwatny sposób odzwierciedla typ związku łączącego zmienną objaśnianą ze zmienną objaśniającą. W praktyce stosuje się do tego celu:
- metodę wykorzystującą aprioryczną wiedzę o badanych zależnościach, czyli gdy teoria ekonomiczna dotycząca funkcjonowania przedsiębiorstwa stwarza podstawę do sformułowania hipotezy, że zależność kosztów lub przychodów od czynników kształtujących ich poziom, może być w przybliżeniu opisana za pomocą funkcji regresji o określonej postaci analitycznej. W przypadku założenia:
- stałości kosztów krańcowych i przychodów krańcowych należy przyjąć liniowe postacie funkcji regresji,
- stałości elastyczności kosztów i przychodów względem wielkości produkcji i sprzedaży należy zastosować potęgowe funkcje regresji,
- metodę oceny rozrzutu punktów empirycznych przedstawionych na wykresie korelacyjnym, czyli sporządzenia na prostokątnym układzie współrzędnych wykresu rozrzutu punktów empirycznych odpowiadających wynikom obserwacji zmiennej objaśnianej i zmiennej objaśniającej. Smuga punktów sugeruje odpowiednią postać analityczną funkcji regresji,
- metodę kolejnych przybliżeń stosowaną, gdy ani wiedza merytoryczna, ani rozrzut punktów empirycznych nie wskazują w jednoznaczny sposób odpowiedniej funkcji. W takiej sytuacji początkowo należy przyjąć różne postacie analityczne funkcji regresji, a po oszacowaniu ich parametrów ocenić ich dopasowanie do danych empirycznych - wybiera się tą, która najlepiej wyjaśnia kształtowanie się analizowanego zjawiska.
Funkcja regresji kosztów. Analiza zależności kosztów własnych produkcji od jej wielkości za pomącą funkcji regresji zakłada, ze wytwarzanie i sprzedaż produktów są bezpośrednimi przyczynami ponoszenia kosztów działalności operacyjnej w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Zakłada się niezmienność czynników o charakterze technicznym, organizacyjnym i ekonomicznym (analiza krótkookresowa).
Bibliografia
- T. Kiziukiewicz, Organizacja rachunkowości w przedsiębiorstwie, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne 2002
- E. Nowak, Zaawansowana rachunkowość zarządcza, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2003
- Kisielińska, J., & Stańko, S. (2009). Wielowymiarowa analiza danych w ekonomice rolnictwa. Roczniki Nauk Rolniczych”, Seria G, 96(2), 63-76.
Autor: Justyna Zmitrowicz