Brygadzista: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
Nie podano opisu zmian
m (cleanup bibliografii i rotten links)
 
(Nie pokazano 33 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Brygadzista''' osoba, która kieruje pracownikami w firmie, inaczej kierownik brygady roboczej. Zadania, przeznaczone dla swoich podwładnych powierza mu pracodawca. Najczęściej obsadza się to stanowisko starszym pracownikiem (bardzo ważne jest tu doświadczenie i staż w pracy)<ref>Szwarnowiecki Z. (1982), [https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Palestra/Palestra-r1982-t26-n6_7(294_295)/Palestra-r1982-t26-n6_7(294_295)-s25-28/Palestra-r1982-t26-n6_7(294_295)-s25-28.pdf?fbclid=IwAR2vc8AWEWH1RbsO30X-bUbD4Pv48aZgDtctTM2BE1bAOLDyuMtTx3LOomI Czy nadal utrzymać przywilej z art.833 § 2 k.p.c.?], "Palestra", nr 26/6-7(294-295), s. 25-28 </ref>.  
'''Brygadzista''' - osoba, która kieruje pracownikami w firmie, inaczej [[kierownik]] brygady roboczej<ref>Słownik języka polskiego PWN (2017)</ref>, [[koordynator]] robót<ref>Bielski R, Drozd R. (2017)</ref>. Zadania, przeznaczone dla swoich podwładnych powierza mu [[pracodawca]]. Najczęściej obsadza się to stanowisko starszym pracownikiem (bardzo ważne jest tu doświadczenie i staż w pracy).
Termin ten w praktycznym znaczeniu oznacza każdego pracownika, który kieruje przynajmniej jednym innym pracownikiem (najczęściej jest to zespół kilku/kilkunastu robotników). Nie ma znaczenia nazwa stanowiska, na jakim został zatrudniony, np. kierownik, mistrz, brygadzista, sztygar. Brygadzista odpowiedzialny jest za monitorowanie wykonywanej pracy przez przypisaną grupę pracowników. Jednak bycie brygadzistą nie polega tylko na wyznaczaniu obowiązków i nadzorowaniu pracy robotników, ale także na kontrolowaniu ciągłego toku pracy z przestrzeganiem zasad BHP. Warto dodać, że jest on odpowiedzialny za dwa obszary: indywidualne wykonywanie pracy fizycznej jak i kontrolę nad jej wykonywaniem przez podległą mu grupę pracowników. Osoba na tym stanowisku najczęściej pracuje w systemie zmianowym. Inna ważna rola w zawodzie brygadzisty polega na dbaniu o narzędzia produkcji czyli zabezpieczanie oraz regulowanie ich zużycia na wypadek awarii lub w sytuacji zakupu potrzebnego sprzętu. To on zgłasza ewentualne zastrzeżenia i obiekcje pracowników przełożonym.
Termin ten w praktycznym znaczeniu oznacza każdego pracownika, który kieruje przynajmniej jednym innym pracownikiem (najczęściej jest to [[zespół]] kilku/kilkunastu robotników). Nie ma znaczenia nazwa stanowiska, na jakim został zatrudniony, np. kierownik, mistrz, brygadzista, sztygar. Brygadzista odpowiedzialny jest za [[monitorowanie]] wykonywanej pracy przez przypisaną grupę pracowników. Jednak bycie brygadzistą nie polega tylko na wyznaczaniu obowiązków i nadzorowaniu pracy robotników, ale także na kontrolowaniu ciągłego toku pracy z przestrzeganiem zasad BHP. Warto dodać, że jest on odpowiedzialny za dwa obszary: indywidualne wykonywanie pracy fizycznej jak i kontrolę nad jej wykonywaniem przez podległą mu grupę pracowników. Kluczowe na tym stanowisku, jest fakt, że każdy brygadzista potrafił pracować na każdym stanowisku linii produkcyjnej (montażowej)<ref>Lisowski M. (2015)</ref>. Osoba na tym stanowisku najczęściej pracuje w systemie zmianowym. Inna ważna rola w zawodzie brygadzisty polega na dbaniu o narzędzia produkcji czyli zabezpieczanie oraz regulowanie ich zużycia - na [[wypadek]] awarii lub w sytuacji zakupu potrzebnego sprzętu. To on zgłasza ewentualne zastrzeżenia i obiekcje pracowników przełożonym.


== Obowiązki brygadzisty ==
==Obowiązki brygadzisty==
'''Do głównych obowiązków brygadzisty należy:'''
'''Do głównych obowiązków brygadzisty należy:'''
* delegowanie zadań robotnikom i ciągła kontrola w ich realizacji
* [[delegowanie]] zadań robotnikom i ciągła [[kontrola]] w ich realizacji
* pomoc pracownikom w odpowiednim wykonywaniu prac
* pomoc pracownikom w odpowiednim wykonywaniu prac
* kontrolowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych
* [[kontrolowanie]] przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych
* sprawowanie nadzoru nad dokumentacją firmy
* sprawowanie nadzoru nad dokumentacją firmy
* troszczenie się o powierzone mienie przedsiębiostwa
* troszczenie się o powierzone mienie przedsiębiorstwa
* kooperacja z kierownictwem
* [[kooperacja]] z kierownictwem


== Cechy brygadzisty ==
==Cechy brygadzisty==
Brygadzista zarządzając zespołem pracowników musi posiadać '''kompetencje miękkie''' - być skrupulatny i wykazywać się nie małym opanowaniem. Musi bardzo dobrze orientować się w przepisach BHP, jak i wykazywać się umiejętnościami obsługi komputera. Przydatne może okazać się '''zdolność czytania rysunku technicznego''' i dokumentacji technicznej. Niezbędne może być również prawo jazdy kat. B, ze względu na wykonywanie obowiązków służbowych nie tylko w zakładzie pracy, ale też w terenie. Zajmując powyższe stanowisko najlepiej jest posiadać '''wykształcenie średnie techniczne''' i doświadczenie w zarządzaniu zespołem.
Brygadzista zarządzając zespołem pracowników musi posiadać '''[[kompetencje]] miękkie''' - być skrupulatny i wykazywać się nie małym opanowaniem. Musi bardzo dobrze orientować się w przepisach BHP, jak i wykazywać się umiejętnościami obsługi komputera. Przydatne może okazać się '''[[zdolność]] czytania rysunku technicznego''' i dokumentacji technicznej. Niezbędne może być również [[prawo]] jazdy kat. B, ze względu na wykonywanie obowiązków służbowych nie tylko w zakładzie pracy, ale też w terenie. Zajmując powyższe stanowisko najlepiej jest posiadać '''[[wykształcenie]] średnie techniczne''' i doświadczenie w zarządzaniu zespołem.
Do cech, które powinien posiadać brygadzista możemy zaliczyć uczciwość, skrupulatność, asertywność a także duże zdolności interpersonalne. Są oni zatrudniani w zakładach pracy, które zajmują się produkcją różnych wyrobów oraz w przedsiębiorstwach oferujących usługi budowlane.
Do cech, które powinien posiadać brygadzista możemy zaliczyć uczciwość, skrupulatność, [[asertywność]] a także duże [[zdolności]] interpersonalne. Są oni zatrudniani w zakładach pracy, które zajmują się produkcją różnych wyrobów oraz w przedsiębiorstwach oferujących [[usługi]] budowlane.
 
<google>n</google>
 
==Kwalifikacje i szkolenia dla brygadzistów==
Rola brygadzisty wymaga pewnych kwalifikacji zarówno technicznych, jak i interpersonalnych. Wymagane kwalifikacje mogą się różnić w zależności od branży i przedsiębiorstwa, jednak istnieją pewne podstawowe umiejętności, które są powszechnie oczekiwane.
 
Przede wszystkim, brygadzista powinien mieć solidne doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie. Praktyczna wiedza i umiejętności techniczne są niezbędne do skutecznego zarządzania zespołem. Ponadto, brygadzista powinien posiadać umiejętność organizacji pracy, planowania i monitorowania postępów. Umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji jest również kluczowa.
 
Dodatkowo, brygadziści często mają bezpośredni kontakt z pracownikami, dlatego ważne jest, aby mieli dobre umiejętności komunikacyjne i umiejętność pracy w zespole. Umiejętność motywowania pracowników i budowania pozytywnej atmosfery pracy jest niezwykle istotna dla efektywnego zarządzania.
 
Dla brygadzistów dostępne są różne szkolenia z zakresu zarządzania zespołem, które mogą pomóc im w rozwijaniu umiejętności przywódczych i efektywnego zarządzania. Szkolenia te mogą obejmować takie tematy jak:
* Komunikacja interpersonalna
* Rozwiązywanie konfliktów
* Motywowanie zespołu
* Budowanie efektywnych relacji w zespole
* Zarządzanie czasem
* Delegowanie zadań
* Rozwijanie umiejętności przywódczych
Szkolenia te mogą być prowadzone przez specjalistów w dziedzinie zarządzania, a także mogą być dostępne w formie kursów online lub szkoleń wewnętrznych w przedsiębiorstwie.
 
==Wyzwania i trudności w pracy brygadzisty==
Jednym z wyzwań, z którymi brygadziści mogą się spotkać, jest zarządzanie różnymi typami pracowników. Zespół może składać się z osób o różnym doświadczeniu, umiejętnościach, motywacjach i preferencjach. Dlatego ważne jest, aby brygadziści potrafili odpowiednio dostosować swoje podejście w celu efektywnego zarządzania każdym pracownikiem.
 
Brygadziści powinni być w stanie zidentyfikować mocne strony i słabości pracowników, aby móc odpowiednio przydzielać zadania i odpowiednio wspierać rozwój każdej osoby. Ważne jest również budowanie pozytywnej atmosfery pracy, która sprzyja współpracy i motywacji zespołu.
 
Konflikty między pracownikami mogą być jednym z największych wyzwań dla brygadzistów. Ważne jest, aby umieć radzić sobie z takimi sytuacjami w sposób konstruktywny i skuteczny.
 
Brygadziści powinni być w stanie słuchać obu stron konfliktu, rozumieć ich perspektywy i działać jako mediator. Ważne jest, aby być obiektywnym i nie faworyzować żadnej ze stron. Rozwiązywanie konfliktów może wymagać negocjacji, kompromisów i znalezienia rozwiązania, które satysfakcjonuje wszystkie zaangażowane strony.
 
Praca brygadzisty często wiąże się z dużą presją czasu, ponieważ muszą oni zarządzać terminami produkcji lub realizacji projektów. Ważne jest, aby umieć efektywnie zarządzać czasem i priorytetami.
 
Brygadziści powinni być w stanie planować i organizować pracę w sposób, który minimalizuje opóźnienia i nieprzewidziane problemy. Ważne jest również umiejętne delegowanie zadań, aby zespół był w stanie efektywnie pracować równolegle. Umiejętność radzenia sobie z presją czasu wymaga również umiejętności podejmowania szybkich decyzji i elastycznego reagowania na zmieniające się sytuacje.
 
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Kierownik produkcji]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Pracownik administracyjny]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Dyspozytor]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Pracownik biurowy]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Merchandiser]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Umiejętności interpersonalne]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Komórka organizacyjna]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Bezpieczeństwo i higiena pracy]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Delegowanie uprawnień]]}} }}


==Przypisy==
==Przypisy==
Linia 19: Linia 53:


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Szwarnowiecki Z. (1982), [https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Palestra/Palestra-r1982-t26-n6_7(294_295)/Palestra-r1982-t26-n6_7(294_295)-s25-28/Palestra-r1982-t26-n6_7(294_295)-s25-28.pdf?fbclid=IwAR2vc8AWEWH1RbsO30X-bUbD4Pv48aZgDtctTM2BE1bAOLDyuMtTx3LOomI Czy nadal utrzymać przywilej z art.833 § 2 k.p.c.?], "Palestra", nr 26/6-7(294-295), s. 25-28
<noautolinks>
* Mejri D. (2019), Mistrz, brygadzista, lider: szefowie pierwszej linii : miękki poradnik dla zarządzających produkcją, Infor, Warszawa
* Bielski R., Drozd R. (2017), ''[https://zie.pg.edu.pl/documents/30328766/58054239/REME_21_%282-2017%29-Art3.pdf Zarządzanie logistyczne projektem budowy instalacji elektrycznej w hali widowiskowo sportowej - studium przypadku]'', Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka, nr 21
* Instytut Filozofii i Socjologii (Polska Akademia Nauk). (1989), Studia socjologiczne, Wydania 1-2;Wydania 112-113, Zaklad Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, s.282
* Długokęcka J. (2010), ''Zadanie zawodowe organizatora procesów produkcyjnych - badania porównawcze'', Badania porównawcze organizator procesów produkcyjnych
* Słownik języka polskiego PWN (2017), Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa
* Drabik L. (red.) (2019), ''Słownik języka polskiego PWN'', Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
* Lisowski M. (2015), [https://www.researchgate.net/profile/Magdalena-Hryniewicka/publication/346348549_sposoby_pozyskiwania_kapitalu_w_roznych_fazach_cyklu_zycia_przedsiebiorstwa/links/5fbea5ce458515b7976f1786/sposoby-pozyskiwania-kapitalu-w-roznych-fazach-cyklu-zycia-przedsiebiorstwa.pdf#page=355 Menedżer w gospodarce i społeczeństwie ryzyka], "Przedsiębiorczość i Zarządzanie"
* Lisowski M. (2015), ''Menedżer w gospodarce i społeczeństwie ryzyka'', Przedsiębiorczość i Zarządzanie
* Bielski R, Drozd R. (2017), [https://zie.pg.edu.pl/documents/30328766/58054239/REME_21_%282-2017%29-Art3.pdf ''Zarządzanie logistyczne projektem budowy instalacji elektrycznej w hali widowiskowo sportowej - studium przypadku''], "Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce – teoria i praktyka", nr 21, s. 29-40
* Mejri D. (2019), ''Mistrz, brygadzista, lider: szefowie pierwszej linii: miękki poradnik dla zarządzających produkcją'', Infor, Warszawa
 
</noautolinks>


[[Kategoria:Pojęcia podstawowe]]
{{a|Natalia Rokitowska}}
[[Kategoria:Pracownicy]]


{{a|Natalia Rokitowska}}.
{{#metamaster:description|Brygadzista - koordynuje prace i kieruje zespołem. Wymagane doświadczenie, kontrola pracy i dbanie o BHP. Praca w systemie zmianowym.}}

Aktualna wersja na dzień 18:24, 16 sty 2024

Brygadzista - osoba, która kieruje pracownikami w firmie, inaczej kierownik brygady roboczej[1], koordynator robót[2]. Zadania, przeznaczone dla swoich podwładnych powierza mu pracodawca. Najczęściej obsadza się to stanowisko starszym pracownikiem (bardzo ważne jest tu doświadczenie i staż w pracy). Termin ten w praktycznym znaczeniu oznacza każdego pracownika, który kieruje przynajmniej jednym innym pracownikiem (najczęściej jest to zespół kilku/kilkunastu robotników). Nie ma znaczenia nazwa stanowiska, na jakim został zatrudniony, np. kierownik, mistrz, brygadzista, sztygar. Brygadzista odpowiedzialny jest za monitorowanie wykonywanej pracy przez przypisaną grupę pracowników. Jednak bycie brygadzistą nie polega tylko na wyznaczaniu obowiązków i nadzorowaniu pracy robotników, ale także na kontrolowaniu ciągłego toku pracy z przestrzeganiem zasad BHP. Warto dodać, że jest on odpowiedzialny za dwa obszary: indywidualne wykonywanie pracy fizycznej jak i kontrolę nad jej wykonywaniem przez podległą mu grupę pracowników. Kluczowe na tym stanowisku, jest fakt, że każdy brygadzista potrafił pracować na każdym stanowisku linii produkcyjnej (montażowej)[3]. Osoba na tym stanowisku najczęściej pracuje w systemie zmianowym. Inna ważna rola w zawodzie brygadzisty polega na dbaniu o narzędzia produkcji czyli zabezpieczanie oraz regulowanie ich zużycia - na wypadek awarii lub w sytuacji zakupu potrzebnego sprzętu. To on zgłasza ewentualne zastrzeżenia i obiekcje pracowników przełożonym.

Obowiązki brygadzisty

Do głównych obowiązków brygadzisty należy:

  • delegowanie zadań robotnikom i ciągła kontrola w ich realizacji
  • pomoc pracownikom w odpowiednim wykonywaniu prac
  • kontrolowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych
  • sprawowanie nadzoru nad dokumentacją firmy
  • troszczenie się o powierzone mienie przedsiębiorstwa
  • kooperacja z kierownictwem

Cechy brygadzisty

Brygadzista zarządzając zespołem pracowników musi posiadać kompetencje miękkie - być skrupulatny i wykazywać się nie małym opanowaniem. Musi bardzo dobrze orientować się w przepisach BHP, jak i wykazywać się umiejętnościami obsługi komputera. Przydatne może okazać się zdolność czytania rysunku technicznego i dokumentacji technicznej. Niezbędne może być również prawo jazdy kat. B, ze względu na wykonywanie obowiązków służbowych nie tylko w zakładzie pracy, ale też w terenie. Zajmując powyższe stanowisko najlepiej jest posiadać wykształcenie średnie techniczne i doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Do cech, które powinien posiadać brygadzista możemy zaliczyć uczciwość, skrupulatność, asertywność a także duże zdolności interpersonalne. Są oni zatrudniani w zakładach pracy, które zajmują się produkcją różnych wyrobów oraz w przedsiębiorstwach oferujących usługi budowlane.

Kwalifikacje i szkolenia dla brygadzistów

Rola brygadzisty wymaga pewnych kwalifikacji zarówno technicznych, jak i interpersonalnych. Wymagane kwalifikacje mogą się różnić w zależności od branży i przedsiębiorstwa, jednak istnieją pewne podstawowe umiejętności, które są powszechnie oczekiwane.

Przede wszystkim, brygadzista powinien mieć solidne doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie. Praktyczna wiedza i umiejętności techniczne są niezbędne do skutecznego zarządzania zespołem. Ponadto, brygadzista powinien posiadać umiejętność organizacji pracy, planowania i monitorowania postępów. Umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji jest również kluczowa.

Dodatkowo, brygadziści często mają bezpośredni kontakt z pracownikami, dlatego ważne jest, aby mieli dobre umiejętności komunikacyjne i umiejętność pracy w zespole. Umiejętność motywowania pracowników i budowania pozytywnej atmosfery pracy jest niezwykle istotna dla efektywnego zarządzania.

Dla brygadzistów dostępne są różne szkolenia z zakresu zarządzania zespołem, które mogą pomóc im w rozwijaniu umiejętności przywódczych i efektywnego zarządzania. Szkolenia te mogą obejmować takie tematy jak:

  • Komunikacja interpersonalna
  • Rozwiązywanie konfliktów
  • Motywowanie zespołu
  • Budowanie efektywnych relacji w zespole
  • Zarządzanie czasem
  • Delegowanie zadań
  • Rozwijanie umiejętności przywódczych

Szkolenia te mogą być prowadzone przez specjalistów w dziedzinie zarządzania, a także mogą być dostępne w formie kursów online lub szkoleń wewnętrznych w przedsiębiorstwie.

Wyzwania i trudności w pracy brygadzisty

Jednym z wyzwań, z którymi brygadziści mogą się spotkać, jest zarządzanie różnymi typami pracowników. Zespół może składać się z osób o różnym doświadczeniu, umiejętnościach, motywacjach i preferencjach. Dlatego ważne jest, aby brygadziści potrafili odpowiednio dostosować swoje podejście w celu efektywnego zarządzania każdym pracownikiem.

Brygadziści powinni być w stanie zidentyfikować mocne strony i słabości pracowników, aby móc odpowiednio przydzielać zadania i odpowiednio wspierać rozwój każdej osoby. Ważne jest również budowanie pozytywnej atmosfery pracy, która sprzyja współpracy i motywacji zespołu.

Konflikty między pracownikami mogą być jednym z największych wyzwań dla brygadzistów. Ważne jest, aby umieć radzić sobie z takimi sytuacjami w sposób konstruktywny i skuteczny.

Brygadziści powinni być w stanie słuchać obu stron konfliktu, rozumieć ich perspektywy i działać jako mediator. Ważne jest, aby być obiektywnym i nie faworyzować żadnej ze stron. Rozwiązywanie konfliktów może wymagać negocjacji, kompromisów i znalezienia rozwiązania, które satysfakcjonuje wszystkie zaangażowane strony.

Praca brygadzisty często wiąże się z dużą presją czasu, ponieważ muszą oni zarządzać terminami produkcji lub realizacji projektów. Ważne jest, aby umieć efektywnie zarządzać czasem i priorytetami.

Brygadziści powinni być w stanie planować i organizować pracę w sposób, który minimalizuje opóźnienia i nieprzewidziane problemy. Ważne jest również umiejętne delegowanie zadań, aby zespół był w stanie efektywnie pracować równolegle. Umiejętność radzenia sobie z presją czasu wymaga również umiejętności podejmowania szybkich decyzji i elastycznego reagowania na zmieniające się sytuacje.


Brygadzistaartykuły polecane
Kierownik produkcjiPracownik administracyjnyDyspozytorPracownik biurowyMerchandiserUmiejętności interpersonalneKomórka organizacyjnaBezpieczeństwo i higiena pracyDelegowanie uprawnień

Przypisy

  1. Słownik języka polskiego PWN (2017)
  2. Bielski R, Drozd R. (2017)
  3. Lisowski M. (2015)

Bibliografia

  • Bielski R., Drozd R. (2017), Zarządzanie logistyczne projektem budowy instalacji elektrycznej w hali widowiskowo sportowej - studium przypadku, Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka, nr 21
  • Długokęcka J. (2010), Zadanie zawodowe organizatora procesów produkcyjnych - badania porównawcze, Badania porównawcze organizator procesów produkcyjnych
  • Drabik L. (red.) (2019), Słownik języka polskiego PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
  • Lisowski M. (2015), Menedżer w gospodarce i społeczeństwie ryzyka, Przedsiębiorczość i Zarządzanie
  • Mejri D. (2019), Mistrz, brygadzista, lider: szefowie pierwszej linii: miękki poradnik dla zarządzających produkcją, Infor, Warszawa


Autor: Natalia Rokitowska