Monetyzacja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
(LinkTitles.)
Linia 16: Linia 16:




'''Monetyzacja''' jest pojęciem z dziedziny finansów, które oznacza zamianę aktywów rzeczowych lub także finansowych na środek płatniczy (pieniądze). Mówiąc potocznie jest to przekształcenie czegoś w pieniądz.Pojęcie monetyzacji może także odnosić się do emisji tzw. pustych pieniędzy (bez pokrycia) poprzez bank centralny.Jest to termin określający politykę monetarną, która polega na ciągłym zwiększaniu dostępnych środków poprzez dodrukowanie (emisję) pieniędzy. Monetyzacji towarzyszy wzrastająca inflacja. Jest ona przełożeniem aktywności odbiorcy na wycenę ukazaną w postaci płatności złożonej lub wyświetlenia zamieszczonej reklamy (Słownik finansów i bankowości 2008).
'''Monetyzacja''' jest pojęciem z dziedziny finansów, które oznacza zamianę aktywów rzeczowych lub także finansowych na środek płatniczy (pieniądze). Mówiąc potocznie jest to przekształcenie czegoś w [[pieniądz]].Pojęcie monetyzacji może także odnosić się do emisji tzw. pustych pieniędzy (bez pokrycia) poprzez [[bank]] centralny.Jest to termin określający politykę monetarną, która polega na ciągłym zwiększaniu dostępnych środków poprzez dodrukowanie (emisję) pieniędzy. Monetyzacji towarzyszy wzrastająca [[inflacja]]. Jest ona przełożeniem aktywności odbiorcy na wycenę ukazaną w postaci płatności złożonej lub wyświetlenia zamieszczonej reklamy (Słownik finansów i bankowości 2008).


To pojęcie może być także kojarzone z finansową polityką państwa czyli '''monetyzacją deficytu'''. Jest to sprzedaż bonów skarbowych lub obligacji w celu otrzymania środków pieniężnych na dofinansowanie powstałego deficytu budżetowego.Monetyzacja deficytu budżetowego (długu publicznego) może być przeprowadzana w sposób  
To pojęcie może być także kojarzone z finansową polityką państwa czyli '''monetyzacją deficytu'''. Jest to [[sprzedaż]] bonów skarbowych lub obligacji w celu otrzymania środków pieniężnych na [[dofinansowanie]] powstałego deficytu budżetowego.Monetyzacja deficytu budżetowego (długu publicznego) może być przeprowadzana w sposób  
bezpośredni, jeśli np. Ministerstwo Finansów pożycza pieniądze od banku centralnego co prowadzi do powstania zapisu o wykreowaniu nowej bazy monetarnej na rachunku rządu. Kiedy sasób ten zostanie wykorzystany przez rząd, podmioty które sprzedają dla rządu dobra i usługi lokują otrzymane pieniądze na własne rachunki bankowe. Dzieki temu baza monetarna wkracza do systemu banków komercyjnych.
bezpośredni, jeśli np. Ministerstwo Finansów pożycza pieniądze od banku centralnego co prowadzi do powstania zapisu o wykreowaniu nowej bazy monetarnej na rachunku rządu. Kiedy sasób ten zostanie wykorzystany przez [[rząd]], podmioty które sprzedają dla rządu dobra i [[usługi]] lokują otrzymane pieniądze na własne rachunki bankowe. Dzieki temu [[baza monetarna]] wkracza do systemu banków komercyjnych.
Pośredni jeśli bank centralny skupuje weksle skarbowe na rynku otwartym lub jeśli prowadzi operacje finansową polegającą na ponownej sprzedaży weksla poprzedzającą termin jego płatności.
Pośredni jeśli [[bank centralny]] skupuje [[weksle]] skarbowe na rynku otwartym lub jeśli prowadzi operacje finansową polegającą na ponownej sprzedaży weksla poprzedzającą termin jego płatności.
<google>t</google>
<google>t</google>


Istnieją '''wskaźniki monetyzacji''', które potwierdzają, że znaczenie tego sektora w polskiej gospodrace wzrasta. Wskaźniki polski pozostają na poziomie, który jest porównywalny z analogicznymi wskaźnikami dla krajów z tego regionu, natomiast w dalszym ciągu znacząco niższe niż w strefie euro. Uznaje się, że wraz ze wzrostem monetyzacji gospodarki jak i wzrostem poziomu pośrednictwa finansowego rośnie siła mechanizmu transmisji monetarnej. Kryzys finansowy ujawnił, że dzięki rozwojowi pośrednictwa finansowego można także zmniejszać wpływ jaki baki centralne mają na procesy gospodarcze (Mistewicz E. 2017).
Istnieją '''wskaźniki monetyzacji''', które potwierdzają, że znaczenie tego sektora w polskiej gospodrace wzrasta. Wskaźniki polski pozostają na poziomie, który jest porównywalny z analogicznymi wskaźnikami dla krajów z tego regionu, natomiast w dalszym ciągu znacząco niższe niż w strefie euro. Uznaje się, że wraz ze wzrostem monetyzacji gospodarki jak i wzrostem poziomu pośrednictwa finansowego rośnie siła mechanizmu transmisji monetarnej. [[Kryzys]] finansowy ujawnił, że dzięki rozwojowi pośrednictwa finansowego można także zmniejszać wpływ jaki baki centralne mają na procesy gospodarcze (Mistewicz E. 2017).


==Monetyzacja danych==
==Monetyzacja danych==
Linia 30: Linia 30:
   
   
* Monetyzację wewnętrzną (ang. internal monetization) swoim zakresem obejmuje działania, które prowadzą do wykorzystania potencjału danych już posiadanych poprzez oferty lepiej dopasowane do klientów, czy też poprzez trafniejsze przewidywanie zachowań konsumentów.
* Monetyzację wewnętrzną (ang. internal monetization) swoim zakresem obejmuje działania, które prowadzą do wykorzystania potencjału danych już posiadanych poprzez oferty lepiej dopasowane do klientów, czy też poprzez trafniejsze przewidywanie zachowań konsumentów.
* Monetyzację zewnętrzną (ang.external monetization) swoim zakresem obejmuje współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami których celem jest uzyskanie synergii (kilka firm pracujących razem dzięki czemu osiągają większy sukces niż gdyby pracowały oddzielnie) z posiadanych danych. Na przykład, może obejmować usługi świadczone podmiotom trzecim opierając się o już uzyskane dane.
* Monetyzację zewnętrzną (ang.external monetization) swoim zakresem obejmuje współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami których celem jest uzyskanie synergii (kilka firm pracujących razem dzięki czemu osiągają większy [[sukces]] niż gdyby pracowały oddzielnie) z posiadanych danych. Na przykład, może obejmować usługi świadczone podmiotom trzecim opierając się o już uzyskane [[dane]].


Monetyzacja danych jest możliwością pośredniego i bezpośredniego spieniężenia wiedzy dotyczącej cyfrowych zachowań oraz profili zainteresowań klientów przedsiębiorstwa lub internautów.
Monetyzacja danych jest możliwością pośredniego i bezpośredniego spieniężenia wiedzy dotyczącej cyfrowych zachowań oraz profili zainteresowań klientów przedsiębiorstwa lub internautów.
Linia 41: Linia 41:


'''Korzyści bezpośrednie płynące z monetyzacji danych:'''
'''Korzyści bezpośrednie płynące z monetyzacji danych:'''
* rynkowy obrót danymi,
* rynkowy [[obrót]] danymi,
* rozszerzanie już funkcjonujących produktów lub usług firmy o informacje, które zostają zebrane podczas analizy danych,
* rozszerzanie już funkcjonujących produktów lub usług firmy o [[informacje]], które zostają zebrane podczas analizy danych,
* sprzedaż tzw. surowych danych przez pośrednictwo brokerów,
* sprzedaż tzw. surowych danych przez pośrednictwo brokerów,
* zaoferowanie innym przedsiębiorstwom dostępu do danych, które już zostały przeanalizowane (w modelu subskrypcyjnym).
* zaoferowanie innym przedsiębiorstwom dostępu do danych, które już zostały przeanalizowane (w modelu subskrypcyjnym).


Monetyzacja danych także wiąże się z wyzwaniami największym problemem jest szczegółowa i dokładna ocena wiarygodności i przydatności zasobów posiadanych danych zwłaszcza tych, które pochodzą ze źródeł zewnętrznych, dane te nie były do tej pory brane pod uwagę, a prawdopodobnie będą używane coraz częściej. Jest to działanie nazywane "'''data enrichment'''” czyi zasilanie systemów przedsiębiorstw danymi zewnętrznymi. Dzięki niemu firma ma możliwość testowania jaka jest skuteczność informacji przez nią zebranych. Dzięki czemu to ze przywiązuje się coraz większą wagę do poprawności oraz jakości danych. Kluczowa jest aktualność takich treści. Wszystkie dane muszą być aktualizowane i odświeżane regularnie, ponieważ coraz większa liczba parametrów posiada charakter krótkoterminowy (Mistewicz E. G2017).
Monetyzacja danych także wiąże się z wyzwaniami największym problemem jest szczegółowa i dokładna [[ocena]] wiarygodności i przydatności zasobów posiadanych danych zwłaszcza tych, które pochodzą ze źródeł zewnętrznych, dane te nie były do tej pory brane pod uwagę, a prawdopodobnie będą używane coraz częściej. Jest to [[działanie]] nazywane "'''data enrichment'''” czyi zasilanie systemów przedsiębiorstw danymi zewnętrznymi. Dzięki niemu [[firma]] ma możliwość testowania jaka jest [[skuteczność]] informacji przez nią zebranych. Dzięki czemu to ze przywiązuje się coraz większą wagę do poprawności oraz jakości danych. Kluczowa jest aktualność takich treści. Wszystkie dane muszą być aktualizowane i odświeżane regularnie, ponieważ coraz większa liczba parametrów posiada charakter krótkoterminowy (Mistewicz E. G2017).


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Barro R.J. (1997) ''Makroekonomia'' Warszawa, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne  
* Barro R.J. (1997) ''[[Makroekonomia]]'' Warszawa, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne  
* Burda M., Wyplosz C. (2000) ''Makroekonomia – podręcznik europejski'' Warszawa, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne  
* Burda M., Wyplosz C. (2000) ''Makroekonomia – podręcznik europejski'' Warszawa, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne  
* Demchuk O. i in. (2012) ''[https://www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/ms270.pdf Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce.Co wiemy w 2011 roku?]'' Materiały i studia, Zeszyt nr 270, Warszawa
* Demchuk O. i in. (2012) ''[https://www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/ms270.pdf Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce.Co wiemy w 2011 roku?]'' [[Materiały]] i studia, Zeszyt nr 270, Warszawa
* Fedorowicz M. (2016) ''[http://www.natolin.edu.pl/pdf/zeszyty/Natolin_Zeszyt_62.pdf Nowe zadania i funkcje Europejskiego Banku Centralnego w zapewnianiu stabilności finansowej w świetle regulacji Europejskiej Unii Bankowej]'' Warszawa, Centrum Europejskie Natolin
* Fedorowicz M. (2016) ''[http://www.natolin.edu.pl/pdf/zeszyty/Natolin_Zeszyt_62.pdf Nowe zadania i funkcje Europejskiego Banku Centralnego w zapewnianiu stabilności finansowej w świetle regulacji Europejskiej Unii Bankowej]'' Warszawa, Centrum Europejskie Natolin
* Krzyżkiewicz Z. (2006) ''Leksykon bankowo-giełdowy'' Warszawa, Poltext
* Krzyżkiewicz Z. (2006) ''Leksykon bankowo-giełdowy'' Warszawa, Poltext

Wersja z 20:59, 20 maj 2020

Monetyzacja
Polecane artykuły


Monetyzacja jest pojęciem z dziedziny finansów, które oznacza zamianę aktywów rzeczowych lub także finansowych na środek płatniczy (pieniądze). Mówiąc potocznie jest to przekształcenie czegoś w pieniądz.Pojęcie monetyzacji może także odnosić się do emisji tzw. pustych pieniędzy (bez pokrycia) poprzez bank centralny.Jest to termin określający politykę monetarną, która polega na ciągłym zwiększaniu dostępnych środków poprzez dodrukowanie (emisję) pieniędzy. Monetyzacji towarzyszy wzrastająca inflacja. Jest ona przełożeniem aktywności odbiorcy na wycenę ukazaną w postaci płatności złożonej lub wyświetlenia zamieszczonej reklamy (Słownik finansów i bankowości 2008).

To pojęcie może być także kojarzone z finansową polityką państwa czyli monetyzacją deficytu. Jest to sprzedaż bonów skarbowych lub obligacji w celu otrzymania środków pieniężnych na dofinansowanie powstałego deficytu budżetowego.Monetyzacja deficytu budżetowego (długu publicznego) może być przeprowadzana w sposób bezpośredni, jeśli np. Ministerstwo Finansów pożycza pieniądze od banku centralnego co prowadzi do powstania zapisu o wykreowaniu nowej bazy monetarnej na rachunku rządu. Kiedy sasób ten zostanie wykorzystany przez rząd, podmioty które sprzedają dla rządu dobra i usługi lokują otrzymane pieniądze na własne rachunki bankowe. Dzieki temu baza monetarna wkracza do systemu banków komercyjnych. Pośredni jeśli bank centralny skupuje weksle skarbowe na rynku otwartym lub jeśli prowadzi operacje finansową polegającą na ponownej sprzedaży weksla poprzedzającą termin jego płatności.

Istnieją wskaźniki monetyzacji, które potwierdzają, że znaczenie tego sektora w polskiej gospodrace wzrasta. Wskaźniki polski pozostają na poziomie, który jest porównywalny z analogicznymi wskaźnikami dla krajów z tego regionu, natomiast w dalszym ciągu znacząco niższe niż w strefie euro. Uznaje się, że wraz ze wzrostem monetyzacji gospodarki jak i wzrostem poziomu pośrednictwa finansowego rośnie siła mechanizmu transmisji monetarnej. Kryzys finansowy ujawnił, że dzięki rozwojowi pośrednictwa finansowego można także zmniejszać wpływ jaki baki centralne mają na procesy gospodarcze (Mistewicz E. 2017).

Monetyzacja danych

Dzieli się na:

  • Monetyzację wewnętrzną (ang. internal monetization) swoim zakresem obejmuje działania, które prowadzą do wykorzystania potencjału danych już posiadanych poprzez oferty lepiej dopasowane do klientów, czy też poprzez trafniejsze przewidywanie zachowań konsumentów.
  • Monetyzację zewnętrzną (ang.external monetization) swoim zakresem obejmuje współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami których celem jest uzyskanie synergii (kilka firm pracujących razem dzięki czemu osiągają większy sukces niż gdyby pracowały oddzielnie) z posiadanych danych. Na przykład, może obejmować usługi świadczone podmiotom trzecim opierając się o już uzyskane dane.

Monetyzacja danych jest możliwością pośredniego i bezpośredniego spieniężenia wiedzy dotyczącej cyfrowych zachowań oraz profili zainteresowań klientów przedsiębiorstwa lub internautów.

Korzyści pośrednie płynące z monetyzacj danych:

  • wyznaczenie najlepszego sposobu wydajności procesów biznesowych,
  • zmniejszenie ryzyka biznesowego,
  • wsparcie przy sondowaniu nowych rynków oraz przy tworzeniu i opracowaniu nowych produktów,
  • budowanie i wzmacnianie relacji partnerskich.

Korzyści bezpośrednie płynące z monetyzacji danych:

  • rynkowy obrót danymi,
  • rozszerzanie już funkcjonujących produktów lub usług firmy o informacje, które zostają zebrane podczas analizy danych,
  • sprzedaż tzw. surowych danych przez pośrednictwo brokerów,
  • zaoferowanie innym przedsiębiorstwom dostępu do danych, które już zostały przeanalizowane (w modelu subskrypcyjnym).

Monetyzacja danych także wiąże się z wyzwaniami największym problemem jest szczegółowa i dokładna ocena wiarygodności i przydatności zasobów posiadanych danych zwłaszcza tych, które pochodzą ze źródeł zewnętrznych, dane te nie były do tej pory brane pod uwagę, a prawdopodobnie będą używane coraz częściej. Jest to działanie nazywane "data enrichment” czyi zasilanie systemów przedsiębiorstw danymi zewnętrznymi. Dzięki niemu firma ma możliwość testowania jaka jest skuteczność informacji przez nią zebranych. Dzięki czemu to ze przywiązuje się coraz większą wagę do poprawności oraz jakości danych. Kluczowa jest aktualność takich treści. Wszystkie dane muszą być aktualizowane i odświeżane regularnie, ponieważ coraz większa liczba parametrów posiada charakter krótkoterminowy (Mistewicz E. G2017).

Bibliografia


Autor: Julia Marzec