Manko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
(LinkTitles.)
Linia 16: Linia 16:




'''Manko''' podczas pracy na kasie czy obsłudze [[towar|towarów]] często może dojść do sytuacji powstania Manka. Sytuacja ta zdarza się często w przedsiębiorstwach. Chodzi w niej głównie o sytuację, w której w kasie czy magazynie podczas różnego rodzaju rozliczeń (remament czy otwieranie kasy) powstaje [[deficyt|deficyt]] środków finansowych lub towarów. Jeżeli pracownik jest winowajcą, taka sytuacja może wiązać się nawet z dopłatą lub potrąceniem z pensji brakującej kwoty pieniędzy czy wyrównaniu strat  towaru. Słowo pochodzi z francuskiego “manquer”, który oznacza “brakować”. (A.Paszek 2011, s.38)
'''Manko''' podczas pracy na kasie czy obsłudze [[towar|towarów]] często może dojść do sytuacji powstania Manka. Sytuacja ta zdarza się często w przedsiębiorstwach. Chodzi w niej głównie o sytuację, w której w kasie czy magazynie podczas różnego rodzaju rozliczeń (remament czy otwieranie kasy) powstaje [[deficyt|deficyt]] środków finansowych lub [[towarów]]. Jeżeli [[pracownik]] jest winowajcą, taka sytuacja może wiązać się nawet z dopłatą lub potrąceniem z pensji brakującej kwoty pieniędzy czy wyrównaniu strat  towaru. Słowo pochodzi z francuskiego “manquer”, który oznacza “brakować”. (A.Paszek 2011, s.38)


Manko może powstać w każdym momencie łańcucha handlowego, przez co może obciążyć pieniężnie pracownika, który posiada odpowiedzialność za mienie, a manko zostało spowodowane jego zawinonym działaniem. Często zdarza się pociągniecie pracownika nawet do odpowiedzialności karnej, jeżeli dochodzi do sprawy [[Przestępstwo gospodarcze|przestępstwa]]. (B.Grzyl 2012, s.723)
Manko może powstać w każdym momencie łańcucha handlowego, przez co może obciążyć pieniężnie pracownika, który posiada [[odpowiedzialność]] za mienie, a manko zostało spowodowane jego zawinonym działaniem. Często zdarza się pociągniecie pracownika nawet do odpowiedzialności karnej, jeżeli dochodzi do sprawy [[Przestępstwo gospodarcze|przestępstwa]]. (B.Grzyl 2012, s.723)


Jeśli chodzi o stosunek Rachunkowości do Manka. Często zdarza się ze dochodzi do sytuacji Manka w przedsiębiorstwie i należy dobrze wykonać operację niedoboru środków wg zasad rachunkowości, żeby dane były rzetelne. ( A.Kamela-Sowińska 2015, s.45)
Jeśli chodzi o stosunek Rachunkowości do Manka. Często zdarza się ze dochodzi do sytuacji Manka w przedsiębiorstwie i należy dobrze wykonać operację niedoboru środków wg zasad rachunkowości, żeby [[dane]] były rzetelne. ( A.Kamela-Sowińska 2015, s.45)


==Przeciwieństwo Manka==
==Przeciwieństwo Manka==
<google>t</google>
<google>t</google>


W przedsiębiorstwach zarówno handlowych, produkyjnych czy usługowych często dochodzi do sytuacji, w której może powstać Manko czy superata. Manko to niższy utarg niż wskazuje na to ilość sprzedanego towaru, natomiast superata to sytuacja gdy ilość środków pieniężnych w kasie jest większa, niż wskazują na to dane logistyczne. Sytuacja może być również odwrotna w stosunku do hal magazynowania. Zdarza się sytuacja że istnieje niedobór towaru i osoby które mają podpisaną umowę o odpowiedzialności za mienie powiernicze muszą ponosić [[kary i nagrody|kary]] pieniężne za manka w magazynie. Czasami możliwe jest również potrącenie kary z wypłaty.  
W przedsiębiorstwach zarówno handlowych, produkyjnych czy usługowych często dochodzi do sytuacji, w której może powstać Manko czy [[superata]]. Manko to niższy [[utarg]] niż wskazuje na to ilość sprzedanego towaru, natomiast superata to sytuacja gdy ilość środków pieniężnych w kasie jest większa, niż wskazują na to dane logistyczne. Sytuacja może być również odwrotna w stosunku do hal magazynowania. Zdarza się sytuacja że istnieje niedobór towaru i osoby które mają podpisaną umowę o odpowiedzialności za mienie powiernicze muszą ponosić [[kary i nagrody|kary]] pieniężne za manka w magazynie. Czasami możliwe jest również potrącenie kary z wypłaty.  




==Manka w działalności handlowej==
==Manka w działalności handlowej==


Praca przy kasie często wiążę się z powstaniem ryzyka manka w kasie (gotówki znajdującej się w kasie). Jednakże, obowiązują pewne zasady związane z powstawaniem manka w kasie. W przypadku [[sklep stacjonarny|sklepów]], jeżeli zatrudniają więcej niż 24 pracowników to manko jest uznawane jako deficyt w ramach prowadzonej działalności handlowej, a co się z tym wiążę nie jest obciążeniem finansowym dla pracowników. Tak duża liczba pracowników uniemożliwia ustalenie odpowiedzialności za powierzone mienie. (B.Glinka 2015, s.8)
[[Praca]] przy kasie często wiążę się z powstaniem ryzyka manka w kasie (gotówki znajdującej się w kasie). Jednakże, obowiązują pewne zasady związane z powstawaniem manka w kasie. W przypadku [[sklep stacjonarny|sklepów]], jeżeli zatrudniają więcej niż 24 pracowników to manko jest uznawane jako [[deficyt]] w ramach prowadzonej działalności handlowej, a co się z tym wiążę nie jest obciążeniem finansowym dla pracowników. Tak duża liczba pracowników uniemożliwia ustalenie odpowiedzialności za powierzone mienie. (B.Glinka 2015, s.8)


==Przedsiębiorstwa w których istnieje odpowiedzialność za mienie==
==Przedsiębiorstwa w których istnieje odpowiedzialność za mienie==


Odpowiedzialność za powierzone mienie nie jest prostym zadaniem dla [[przedsiębiorca|przedsiębiorcy]]. Firmy które mogą mieć taki przywilej, muszą mieć zabezpieczone miejsce na przechowywany towar. Umowy musi podpisać każdy z pracowników, dlatego ważne jest żeby dostęp do magazynu miały jedynie osoby z odpowiedzialnością za mienie. Manko często pojawia się przy remamencie, gdy powstaje różnica między towarami aktualnymi na stanie , a tymi przy poprzednim wykonaniu remamentu. (B.Grzyl 2012, s.725)
Odpowiedzialność za powierzone mienie nie jest prostym zadaniem dla [[przedsiębiorca|przedsiębiorcy]]. Firmy które mogą mieć taki przywilej, muszą mieć zabezpieczone miejsce na przechowywany [[towar]]. Umowy musi podpisać każdy z pracowników, dlatego ważne jest żeby dostęp do magazynu miały jedynie osoby z odpowiedzialnością za mienie. Manko często pojawia się przy remamencie, gdy powstaje różnica między towarami aktualnymi na stanie , a tymi przy poprzednim wykonaniu remamentu. (B.Grzyl 2012, s.725)




Linia 42: Linia 42:


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Glinka B. (2015) ''[http://www.ejournals.eu/sj/index.php/ZwK/article/view/6218/6133 Przedsiębiorczość i kultura]'', Zarządzanie w kulturze, 16, z. 1, s. 1–13  
* Glinka B. (2015) ''[http://www.ejournals.eu/sj/index.php/ZwK/article/view/6218/6133 Przedsiębiorczość i kultura]'', [[Zarządzanie]] w kulturze, 16, z. 1, s. 1–13  
* Grzyl B. (2012) ''[http://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/logistyka/item/download/78029_10d00c352e692d41f1bab4f1e4771198 Logistyka w przedsiębiorstwie w świetle współczesnych koncepcji i metod zarządzania]'', Logistyka
* Grzyl B. (2012) ''[http://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/logistyka/item/download/78029_10d00c352e692d41f1bab4f1e4771198 Logistyka w przedsiębiorstwie w świetle współczesnych koncepcji i metod zarządzania]'', [[Logistyka]]
* Kamela-Sowińska A. (2015). ''Podstawy rachunkowości w teorii i praktyce'', Wydawnictwo Uniwersytetu ekonomicznego w Poznaniu, Poznań.
* Kamela-Sowińska A. (2015). ''Podstawy rachunkowości w teorii i praktyce'', Wydawnictwo Uniwersytetu ekonomicznego w Poznaniu, Poznań.
* Micherda B. Świetla K. (2013). ''Współczesna rachunkowość, wybrane problemy metodologiczne'', Warszawa  
* Micherda B. Świetla K. (2013). ''Współczesna [[rachunkowość]], wybrane problemy metodologiczne'', Warszawa  
* Paszek A. (2011) ''[http://www.zp.ptzp.org.pl/wp-content/uploads/2015/05/11_1_5_Paszek.pdf Budowa systemu zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Część II: przykład]'',Zarządzanie Przedsiębiorstwem, nr 1
* Paszek A. (2011) ''[http://www.zp.ptzp.org.pl/wp-content/uploads/2015/05/11_1_5_Paszek.pdf Budowa systemu zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Część II: przykład]'',Zarządzanie Przedsiębiorstwem, nr 1



Wersja z 06:12, 20 maj 2020

Manko
Polecane artykuły


Manko podczas pracy na kasie czy obsłudze towarów często może dojść do sytuacji powstania Manka. Sytuacja ta zdarza się często w przedsiębiorstwach. Chodzi w niej głównie o sytuację, w której w kasie czy magazynie podczas różnego rodzaju rozliczeń (remament czy otwieranie kasy) powstaje deficyt środków finansowych lub towarów. Jeżeli pracownik jest winowajcą, taka sytuacja może wiązać się nawet z dopłatą lub potrąceniem z pensji brakującej kwoty pieniędzy czy wyrównaniu strat towaru. Słowo pochodzi z francuskiego “manquer”, który oznacza “brakować”. (A.Paszek 2011, s.38)

Manko może powstać w każdym momencie łańcucha handlowego, przez co może obciążyć pieniężnie pracownika, który posiada odpowiedzialność za mienie, a manko zostało spowodowane jego zawinonym działaniem. Często zdarza się pociągniecie pracownika nawet do odpowiedzialności karnej, jeżeli dochodzi do sprawy przestępstwa. (B.Grzyl 2012, s.723)

Jeśli chodzi o stosunek Rachunkowości do Manka. Często zdarza się ze dochodzi do sytuacji Manka w przedsiębiorstwie i należy dobrze wykonać operację niedoboru środków wg zasad rachunkowości, żeby dane były rzetelne. ( A.Kamela-Sowińska 2015, s.45)

Przeciwieństwo Manka

W przedsiębiorstwach zarówno handlowych, produkyjnych czy usługowych często dochodzi do sytuacji, w której może powstać Manko czy superata. Manko to niższy utarg niż wskazuje na to ilość sprzedanego towaru, natomiast superata to sytuacja gdy ilość środków pieniężnych w kasie jest większa, niż wskazują na to dane logistyczne. Sytuacja może być również odwrotna w stosunku do hal magazynowania. Zdarza się sytuacja że istnieje niedobór towaru i osoby które mają podpisaną umowę o odpowiedzialności za mienie powiernicze muszą ponosić kary pieniężne za manka w magazynie. Czasami możliwe jest również potrącenie kary z wypłaty.


Manka w działalności handlowej

Praca przy kasie często wiążę się z powstaniem ryzyka manka w kasie (gotówki znajdującej się w kasie). Jednakże, obowiązują pewne zasady związane z powstawaniem manka w kasie. W przypadku sklepów, jeżeli zatrudniają więcej niż 24 pracowników to manko jest uznawane jako deficyt w ramach prowadzonej działalności handlowej, a co się z tym wiążę nie jest obciążeniem finansowym dla pracowników. Tak duża liczba pracowników uniemożliwia ustalenie odpowiedzialności za powierzone mienie. (B.Glinka 2015, s.8)

Przedsiębiorstwa w których istnieje odpowiedzialność za mienie

Odpowiedzialność za powierzone mienie nie jest prostym zadaniem dla przedsiębiorcy. Firmy które mogą mieć taki przywilej, muszą mieć zabezpieczone miejsce na przechowywany towar. Umowy musi podpisać każdy z pracowników, dlatego ważne jest żeby dostęp do magazynu miały jedynie osoby z odpowiedzialnością za mienie. Manko często pojawia się przy remamencie, gdy powstaje różnica między towarami aktualnymi na stanie , a tymi przy poprzednim wykonaniu remamentu. (B.Grzyl 2012, s.725)




Bibliografia



Autor: Konrad Szustak