Ruby

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 16:19, 2 lis 2023 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Czyszczenie tekstu)
Ruby
Polecane artykuły

Język Ruby został stworzony przez Yukihiro Matsumoto (powszechnie znany jako "Matz") i został wydany po raz pierwszy w 1995 roku. Ruby to wieloplatformowy język interpretowany jako ten, który ma wiele funkcji wspólnych z innymi językami "skryptowymi" - takimi jak Perl, Python oraz Smalltalk, jednak Ruby jest prostszy i bardziej dokładny niż te języki. Działa na różnych platformach, takich jak Windows, Mac OS i różne wersje UNIX (D. Flanagan 2008, s. 5-9).

Geneza

Język programowania Ruby 1.0 pojawił się w 1995 roku i został stworzony przez Yukihiro Matsumoto z Japonii. Filozofią stojącą za Ruby jest uczynienie programowania produktywnym i przyjemnym poprzez zaspokajanie ludzkich potrzeb ponad potrzeby komputera i poprzez staranne połączenie części języków takich jak Perl, Smalltalk, Lisp, Eiffel i Ada. Matsumoto osiągnął równowagę pomiędzy programowaniem funkcjonalnym i imperatywnym. Udało mu się uczynić język Ruby nie tak prosty (w rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany język), ale raczej wygodny.

Od czasu premiery sprzed ponad dwóch dekad, Ruby została aktywnie zaktualizowana i ulepszona. W ciągu kilku lat swojego debiutu Ruby zaczęła zdobywać popularność poza Japonią. Wprowadzenie Ruby Gems w 2004 roku pozwoliło ludziom pisać biblioteki i programy innych firm, które mogą być używane w aplikacjach.

Program Ruby jest ulepszany i aktualizowany do dnia dzisiejszego. Program miał już 9 aktualizacji i planowane są kolejne. "Matz" zapowiedział wprowadzenie nowej wersji języka o nazwie Ruby 3.0. Nowa wersja programu bazuje na haśle "Ruby 3x3". Spowoduje trzykrotnie szybsze działanie od wersji 2.0 i wprowadzi zupełnie nowy model współbieżności oparty o gildie (Y. Matmuso 2016, EuRuKo).

Cechy i zastosowanie

Według TIOBE index, język Ruby jest na 18 pozycji pod względem popularności języków programowania. Charakteryzuje je:

Przykładowy kod

Metody Ruby są bardzo podobne do komend występujących w każdym innym języku programowania. Metody służą do łączenia jednej lub więcej powtarzających się oznaczeń w pojedynczą jednostkę.

Nazwy metod powinny zaczynać się od małej litery. Jeśli rozpoczniesz nazwę metody wielką literą Ruby może pomyśleć, że jest stała i niepoprawnie przeanalizuje wywołanie.

Metody powinny być zdefiniowane przed wywołaniem, w przeciwnym razie Ruby zrobi "wyjątek" dla wywołania niezdefiniowanej metody.

echo "puts ’pierwszy program’" > program.rb
ruby program.rb
pierwszy program

Pierwsza linijka powyższego programu wypisuje ciąg znaków "pierwszy program", a następnie za pomocą operatora ">" zapisuje go w pliku o nazwie "program" z rozszerzeniem ".rb", które jest wymagane dla programów pisanych w Ruby. Następnie jest deklaracja zmiennych/tworzenie pliku.

Ruby on Rails

Ruby on Rails to otwarta platforma programistyczna utworzona w języku Ruby, umożliwiająca tworzenie aplikacji w prosty i przyjemny sposób. Wykorzystywana jest w niej architektura - widok-model-kontroler, dzięki którym znacznie szybciej i łatwiej stworzyć kod aplikacji.

Platforma została utworzona przez Davida Heinemeiera Hanssona i szybko stała się jednym z najbardziej popularnych narzędzi wykorzystywanych na całym świecie. Stosowana jest w wielu popularnych serwisach, takich jak Groupon, Indiegogo, Airbnb, SoundCloud, Scribd i wiele innych. Serwis Twitter też na początku był utworzony w Rails (J. Elder 2016, s. 3-4)

Bibliografia

  • Collingbourne H., (2008)., The Little Book Of Ruby, SapphireSteel, s. 5-41
  • Elder J., (2016)., Ruby on Rails - Tworzenie aplikacji WWW, Wydawnictwo Helion, Gliwice
  • Flanagan D., (2008)., Ruby. Programowanie, Wydawnictwo Helion, Gliwice
  • Kehoe D., (2013)., Learn Ruby on Rails, s. 2-33
  • Matsumoto Y., (2001)., Ruby In A Nutshell, O'Reilly Media, Sebastopol
  • Thomas D., (2006)., Programming Ruby, Second Edition, The Pragmatic Programers, Boston


Autor: Klaudia Dziedzic, Krzysztof Dwornik