Link sponsorowany

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 20:47, 29 paź 2023 autorstwa Zybex (dyskusja | edycje) (cleanup bibliografii i rotten links)
Link sponsorowany
Polecane artykuły

Link sponsorowany to reklama w przeglądarce internetowej w formie linku tekstowego z opisem, przekazywana jest w zestawieniu z wybranymi przez reklamodawcę słowami priorytetowymi. Linki sponsorowane pokazywane są na pierwszym miejscu spisu wyników wyszukiwania. Zawsze posiadają podpis "link sponsorowany". Zleceniodawca ma możliwość wykupienia aktualnie najwyższej wolnej pozycji, która wiąże się ze słowem kluczowym. Tekst, który będzie w linku sponsorowanym powinien razem ze spacjami mieć maksymalną liczbę 64 znaków zawierających się w tytule, oraz 200 znaków w opisie. Powinien również być pisany zwykłą czcionką.(A.Banach 2006, s. 1).

Kampanie linków sponsorowanych

Ta kampania nie wymaga wielkich nakładów pieniężnych. Wystarczą niewielkie kwoty. W kampanii linków sponsorowanych nie ponosisz kosztów za wyświetlone reklamy, lecz tylko jeśli ktoś wejdzie na Twój link.

Aby rozpocząć taką kampanię wystarczy:

  • powyznaczanie fraz kluczowych oraz listy słów, które spowodują większe wyświetlenia
  • określenie dziennej kwoty, którą możesz przeznaczyć na kampanie. Jak wiesz, że jesteś w stanie przeznaczyć tylko 100, 150 zł miesięcznie podziel konkretną kwotę przez liczbę dni w miesiącu. Największy budżet dzienny i największą stawkę za kliknięcie na Twój link będziesz musiał ustanowić w panelu administracyjnym kampanii.

W momencie kiedy budżet zostanie osiągnięty na skutek kliknięć, reklamy przestaną się wyświetlać. następnego dnia wszystko wróci do normy, ponownie się pojawią.

Kampanie Google, są bardzo dobrze przemyślane. Gdy mają kontakt z powszechnie popularnymi słowami kluczowymi rozkładają emisję Twojej strony na cały dzień, aby budżet nie został "wyklinany” w ciągu paru godzin po rozpoczęciu się nowego dnia (B.Małecki 2008, s. 9 – 10)

Ostatnie kliknięcie w link sponsorowany

Jest to klasyczny model atrybucji z wykorzystaniem linku sponsorowanego. Według A.Strzeleckiego "Model atrybucji ostatnie kliknięcie w link sponsorowany przydzieli 100% udziału w konwersji ostatniej reklamie sponsorowanej, którą kliknął użytkownik przed dokonaniem konwersji. Model ten można stosować aby zidentyfikować i przypisać udział linkom sponsorowanym, które doprowadziły do największej liczby konwersji.” (A.Strzelecki, 2016, s. 11)

Link sponsorowany jako reklama kontekstowa

Reklama kontekstowa może przyjąć oblicze linku sponsorowanego. Po wpłaceniu ustalonej kwoty w stosunku do naszego budżetu, umieszczany jest link który prowadzi do naszej strony WWW na samej górze listy proponowanych stron, jest to wynikiem wprowadzenia kluczowych słów, nawet jeżeli nasza strona ma niskie rankingi wyszukiwania. Narzędziem do emitowania reklam kontekstowych jest Google AdWords. Jest to narzędzie które umożliwia pokazanie linków wyszukanych przez przeglądarkę Google. Dwoma głównymi modelami linków sponsorowanych AdWords są (K. Filipiuk 2011, s. 113-114):

  • słowa kluczowe, dzięki którym będzie emitowana reklama
  • selekcja stron internetowych na których będzie wyświetlana reklama

Rozliczanie kosztów

Według T. Frontczaka "Koszty emisji klasycznego linku sponsorowanego (według nomenklatury Google) rozliczane są według modelu Pay Per Click (PPC – płać za każde kliknięcie). Pozycja linku sponsorowanego uzależniona jest od iloczynu zdeklarowanej przez reklamodawcę ceny za każde kliknięcie w reklamę (CPC – Cost Per Click) oraz jej popularności (wskaźnika CTR – clickthrough ratio – wyrażona procentowo liczba osób, która kliknęła w reklamę, w stosunku do liczby wyświetleń reklamy). Pozycja ostatecznie determinowana jest wielkością iloczynu CTR x CPC11”(T.Frontczak, S. Trzcieliński 2006, s. 5).

Nieinwazyjność jest wielką korzyścią płatnej reklamy. Powiązana jest wprost z pytaniem skierowanym do wyszukiwarki internetowej. Jest to tylko sam tekst, co wyklucza opóźnienia strony (T.Frontczak, S. Trzcieliński 2006, s. 6).

W porównaniu do klasycznych reklam tj. radio, telewizja i prasa, link sponsorowany ma bardzo dużą zaletę. Jest bardzo tanie, ponieważ taka forma wyklucza koszty kreacji graficznych, spotów reklamowych. Oraz jakiekolwiek zmiany w trakcie kampanii nie tworzą dodatkowych kosztów (P. Okonek 2010, s. 6)

Bibliografia

  • Banach A. (2006). Reklama internetowa jako element e-biznesu w Polsce, "E-mentor", nr 1 (13)
  • Filipiuk K. (2011). Analiza pozycjonowania witryny internetowej wykonanej w technologii flash, "Zeszyty Naukowe WSInf Vol 10", Nr 1
  • Frontczak T., Trzcieliński S. (2006). Formy reklamy w wyszukiwarkach internetowych, Wydawnictwo Helion
  • Małecki B. (2008). Marketing i reklama w internecie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Wydanie I, Warszawa
  • Okonek P. (2010). Reklamy w sieci cz.2, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Wydanie I, Warszawa
  • Strzelecki A. (2016). Zastosowania systemów analityki internetowej do analizy efektywności kanałów ruchu i handlu elektronicznego, " Modele techniczno-społeczne wirtualizacji i udostępniania na żądanie zasobów IT |"


Autor: Agnieszka Bokwa