Technologie sieciowe

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 04:14, 22 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
Technologie sieciowe
Polecane artykuły


"Technologie sieciowe" - w końcu lat 90, komunikacyjne możliwości Internetu, w połączeniu z nowymi osiągnięciami w telekomunikacji i informatyce, doprowadziły do innej wielkiej technologicznej zmiany - przejścia od rozrzuconych, izolowanych mikrokomputerów i superkomputerów do szerokiej informatyzacji za pośrednictwem połaczonych urządzeń przetwarzających informację, wykorzystujących wielorakie formaty.(Castells, 2007, s. 63)

W nowym systemie technologicznym, wydajność komputerów jest rozprowadzana w połaczonej sieci zlokalizowanej wokół serwerów które wykorzystują wspólne internetowe protokoły i mają dostęp do megakomputerowych serwerów, które dzielą się na serwery aplikacji oraz serwery baz danych. Nowy system był w czasie pisania a wszyscy urzytkownicy biernie korzystali z sieci we własnym zakresie. Urządzenia komputerowe rozpowszechniły się we wszystkich możliwych sferach życia oraz działalności: w domu, pracy, sklepach, rozrywce, transporcie, i w końcu wszędzie wszechtronie. Urządzenia w wielu przypadkach przenośne, mogły komunikować się między sobą, nie korzystając z własnego systemu operacyjnego.

Zasadnicza technika, aplikacje i dane są bowiem przechowywane w serwerach sieciowych, a informatyczna inteligencja mieści się w samej sieci:witryny komunikują się ze sobą i mają do dsypozycji niezbędne oprogramowanie, żeby właczyc dowolne urządzenie do uniwersalnej sieci komputerowej. Logika sieci, ucieślana przez internet, zaczeła być stosowana w każdej dziedzinie działalności, w każdym kontekście i w każdym miejscu które mogło być przyłaczone elektronicznie. " w drugiej połowie 10- lecia - tzn. w latach 2005-2010 - będziemy mieli do czynienia z nowym (technologicznym) kołem napędowym miliardami urządzeń podłączonych do Internetu" (The Economist 1997, s. 33)

Technologie życia

Gwałtowny rozwój telefonii komórkowej zainicjowany przez fińską Nokię, szwedzkiego Ericsona i amerykańską Motorolę stworzył możliwości dostępu do Internetu za pomocą przenośnego urządzenia. Telefony stały się podstawowym urządzeniem w kontakcie między użytkownikami sieci, a mozliwości rozmów telefonicznych oraz video rozmów zapoczatkowały nową epokę telefoni komórkowej.

"Kolejną granicą technologii informacyjnej stało okazało się stosowanie chemicznej lub biologicznej nanotechnologii do produkcji mikroprocesorów. Prowadzenie badań wykorzystując DNA - genetyczne klonowanie wkroczyło w nowa fazę, gdy w 1988 r. Harvard formalnie opatentował genetycznie zmodyfikowana mysz, przejmując w ten sposób od "Boga i Natury prawa autorskie do życia" (Manuel Castells 2007, str. 67).

Bibliografia

  • Castells M. "Społeczeństwo sieci" PWN, Warszawa, 2007
  • Simon A., Shaffer S. "Hurtownie danych i systemy informacji gospodarczej", Oficyna Ekonomiczna, Kraków, 2002
  • The Economist 1997- witryna internetowa http://economist.com

Autor: Dominik Serafin