Menlo Park: Różnice pomiędzy wersjami
m (Dodanie TL;DR) |
m (Dodanie MetaData Description) |
||
Linia 56: | Linia 56: | ||
{{a|Daniel Antolak}} | {{a|Daniel Antolak}} | ||
[[Kategoria:Przedsiębiorczość]] | [[Kategoria:Przedsiębiorczość]] | ||
{{#metamaster:description|Menlo Park - centrum badawcze założone przez Thomasa Edisona, słynne na całym świecie. Zyskało tytuł fabryki wynalazków i obecnie pełni rolę muzeum, upamiętniając wynalazki Edisona.}} |
Wersja z 15:32, 11 paź 2023
Menlo Park |
---|
Polecane artykuły |
Menlo Park to znane na całym świecie centrum badawcze, którego twórcą i pomysłodawcą był dziewiętnastowieczny wynalazca - Thomas Edison. Menlo Park zyskało dostojny tytuł Fabryki wynalazków. Określenie to zostało użyte po raz pierwszy 24 kwietnia 1878 roku przez Iana Burrowa podczas wywiadu z Edisonem dla Philadelphia Weekly Times. Obecnie znajduje się tam muzeum upamiętniające genialne wynalazki Edisona.
TL;DR
Menlo Park to słynne centrum badawcze, które było domem dla wielu wynalazków Thomasa Edisona. W Menlo Park Edison wynalazł m.in. fonograf, żarówkę i pociąg napędzany energią elektryczną. Po sukcesie w Menlo Park, Edison przeniósł się do większego laboratorium w West Orange.
Jak do tego doszło? - garstka historii
W roku 1869 Edison na bazie telegrafu opatentował wynalazek, który miał automatycznie drukować aktualne kursy akcji i wyświetlać je w różnych lokalizacjach w tym samym czasie. Po kilku niepowodzeniach stracił zaufanie inwestorów. Całkowicie spłukany Edison przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zaprzyjaźnił się z jednym z topowych inżynierów ds. telegrafu, Franklinem L.Popem. Pope dał Edisonowi wolną rękę, a ten nie tracąc czasu postanowił zyskać uznanie w oczach wcześniej wspomnianego kolegi i podjął się naprawy maszyny w jego biurze. Udało mu się to w zaledwie dwie godziny, a Pope widząc w nim potencjał zaproponował mu pracę w charakterze jego osobistego asystenta w biurze Dr. Laws. (A. Sproule 2000, s. 26)
Kończąc pracę w firmie Dr. Laws został zatrudniony w Western Union, gdzie zajmował się sprzętem. Po pewnym czasie szef zaproponował wykupienie wszystkich jego nowych wynalazków, za astronomiczną wtedy kwotę 40.000 dolarów. Edison zarobione pieniądze zainwestował w budynek opuszczonej fabryki w mieście Newark, gdzie stworzył swój pierwszy warsztat. (S. Spies 2001, s. 20)
Wiosną 1876 roku Edison przeniósł swoje działania do Menlo Park, gdzie w roku 1875 zakupił 34 akry działki od rodziny Williama Carmana, który był jego jednym z pomocników w Newark. Edisonowi w przedsięwzięciu pomógł także ojciec, który postawił budynek głównego laboratorium.
Wynalazki w Menlo Park
Jednym z pierwszych wynalazków Edisona w Menlo Park był fonograf, który udało mu się skonstruować w listopadzie 1877 roku. Była to pierwsza maszyna, która potrafiła nagrywać i przetwarzać dźwięk. Wynalazek obił się w świecie naprawdę głośnym echem i przyniósł jego wynalazcy międzynarodowy rozgłos. Pierwszymi słowami, które zostały zarejestrowane na urządzeniu było "Mary had a little lamb", czyli tłumacząc na język polski "Marysia miała małą owieczkę".
Już w 1878 roku wynalazek ten był znany na całym świecie, a do Menlo Park zjeżdzały się ogromne grupy ludzi, którym prezentowane było działanie urządzenia. Edison zyskał przydomek Czarodzieja z Menlo Park.
Edison nie spoczął na laurach i kolejnym kamieniem milowym w jego karierze było wynalezienie włókna bambusowego, które umożliwiło mu stworzenie żarówki. W dniu 21 października 1879 roku żarówka paliła się nieprzerwanie przez trzynaście i pół godziny. Ulepszone wersje wynalazku były w stanie wytrzymać nawet 40 godzin.
31 grudnia tego samego roku ulica Christie Street stała się pierwszą na świecie ulicą, która była oświetlana przez żarówki, również przy pomocy systemu energetycznego zaprojektowanego przez Edisona. Żarówka była udoskonalana aż do roku 1880 tak, że możliwa była jej produkcja oraz sprzedaż w dużych nakładach.
Edison założył także elektrownię Edison Electric Light Company i zaczął pracę nad wykorzystaniem energii elektrycznej do innych celów. W ten sposób udało mu się zaprojektować pociąg napędzany energią elektryczną, który był w stanie pokonywać małe odległości na terenie fabryki. Wynalazek określony został mianem sukcesu w 1881 roku.
Następnie odkrył złoża miedzi na terenie Menlo Park, rozpoczął jej wydobywanie, ale szybko stało się to nieopłacalne. W międzyczasie Edison sukcesywnie ulepszał swoje inne wynalazki.
We wrześniu 1882 roku tysiące ludzi zgromadziło się na nowojorskiej Pearl Street i było świadkami czegoś niesamowitego - po kilku miesiącach ciężkich prac, generatory energii zostały włączane, a cała ulica zaświeciła ponad czterystoma żarówkami - oczywiście tymi, które wcześniej zaprojektował Edison. Wynalazca stał się ceniony i bogaty. Przyjmuje się, że w trakcie pracy w Menlo Park zgłosił on około 400 patentów na wynalazki.
Co później?
W 1886 roku Edison rozpoczął budowę większego laboratorium, West Orange w New Jersey. W roku 1887 budowa została zakończona i wynalazca mógł się tam przeprowadzić ze swoją nową żoną, ekipą oraz kolejnymi, genialnymi pomysłami. Kompleks składał się z pięciu budynków. Większe laboratorium nie tylko pozwalało mu swobodniej pracować nad jednym wybranym projektem, ale umożliwiało prace przy dziesięciu, a nawet jedenastu projektach w tym samym czasie.
Bibliografia
- Pavate K. D. (2000). Thomas Alva Edison, Contributions to Entertainment and Communications, Resonance, s. 71-75
- Pożaryski M. (1929). Pięćdziesięciolecie żarówki, Przegląd Elektrotechniczny, nr 21, s. 600-607
- Spies S. (2001). Images of America Edison, Arcadia Publishing, Charleston, s. 20
- Sproule A. (2000). Thomas A. Edison, The World’s Greatest Inventor, Blackbirch Press Inc., Connecticut, s. 26
- Wills I. (2006). Edison, Science and Artefacts, The University of Sydney, s. 1-11
Autor: Daniel Antolak