Pozytywne nastawienie
Pozytywne nastawienie jest nastawieniem mentalnym skupiającym się na pozytywach tego co otacza daną jednostkę, w wyniku którego oczekujemy prawdziwego i przychylnego rezultatu tożsamego z naszymi myślami. Można rozumieć to jako proces kreowania myśli, który przekształca płynącą z nich energię w rzeczywistość. Spodziewamy się przez to, iż nasze myśli w niezależnie jakiej sytuacji zmierzają ku jej pozytywnemu zakończeniu, szczęściu czy zdrowiu.
TL;DR
Pozytywne nastawienie jest mentalnym skupieniem na pozytywnych aspektach życia, które przyczynia się do osiągnięcia pozytywnych rezultatów. Może być kreowane poprzez wiarę w korzystne rezultaty, umiejętność dokonywania działań zmierzających do realizacji intencji oraz pozytywne informacje z otoczenia. Obszary, które wpływają na pozytywne nastawienie to sfera finansowa, relacje partnerskie, zawodowe, międzyludzkie oraz zdrowotna. Pozytywne myślenie wpływa na jakość życia, pewność siebie i zdrowie. Sportowcy oraz inni profesjonaliści często korzystają z psychologów do poprawy swojego nastawienia. Pozytywne nastawienie jest również ważne w karierze zawodowej, gdzie optymizm może przyczynić się do większej efektywności. Pracownicy z pozytywnym nastawieniem są bardziej skłonni do rozwoju i dostosowania się do zmian.
Składniki pozytywnego nastawienia
Pozytywne nastawienie opiera się na:
- głębokiej wierze w korzystny rezultat naszych myśli lub działań,
- umiejętności dokonywania czynności mentalnych, a w rezultacie działań fizycznych zmierzających do realizacji intencji.
Kreowanie potencjału pozytywnego nastawienia
Umiejętność pozytywnego nastawienia może posiadać różną siłę i fantazję u każdego człowieka. Zależne jest to od:
- informacji z otoczenia o otaczającym nas świecie i najbliższemu nam środowisku,
- informacji z zewnątrz o nas traktowanymi jako opinie zewnętrzne lub przypuszczenia osądów,
- wewnętrznych przekonań o sobie, pozyskanych w trakcie życiowych doświadczeń.
Wszystkie informacje docierające do nas działają na nasze myślenie w większości przypadków podświadomie, dlatego ważne jest by pozyskiwać z otoczenia jak najwięcej informacji pozytywnych by rezultatem tego było pozytywne nastawienie. Im więcej informacji wpływających pozytywnie na nasze myślenie, tym większe poczucie skuteczności pozytywnych myśli i działań.
Obszary wpływające na pozytywne nastawienie
Głównymi obszarami, w obrębie których działania mają największy wpływ na kreowanie pozytywnego nastawienia to:
- sfera finansowa - niezależność finansowa to najwyższy poziom w danego obszaru generujący pokłady pozytywnego nastawienia,
- sfera relacji partnerskich - wyższy poziom nastawienia pozytywnego posiadają osoby pozostające w związkach (M. Muszalik i in. 2013, s. 512),
- sfera zawodowa i poczucie spełnienia - realizowanie się w obszarze zawodowym pozytywnie wpływa na nastawienie, brak pozytywnego nastawienia do pracy prowadzi do wypalenia zawodowego,
- sfera relacji międzyludzkich - przynależność do grupy lub budujące wsparcie ze strony innych osób wpływa pozytywnie na nastawienie,
- sfera zdrowotna.
Rola emocji i błędne koło
Jak Twierdzi B. Tracy pozytywne myślenie zapewnia lepszą jakość życia, zwiększa pewność siebie, wzmacnia osobowość i zdrowie, dlatego tak ważne jest dostarczanie sobie jak najwięcej pozytywnych myśli (B. Tracy 2008). Jeśli natomiast dopuszczamy do siebie myśli negatywne, to takie myśli generują w nas negatywne emocje, a z drugiej strony negatywne emocje wywołują w nas negatywne myślenie. Ta sama zasada działa gdy dostarczamy sobie emocji pozytywnych.
Sport i ogólna rywalizacja
Pozytywne myślenie ma również przeciwników negujących jakiekolwiek działanie nastawione na osiągane wyniki czy rezultaty. W opozycji do tego można przedstawić fakt, iż obecnie niemal każdy sportowiec współpracuje z psychologiem odpowiedzialnym za nastawienie mentalne zawodnika, co ma służyć poprawie jego wyników. Wiara w moc pozytywnego nastawienia znalazła uznanie nie tylko wśród wielu sportowców, ale też niemal wszystkich dziedzinach, gdzie pojawia się rywalizacja, chociaż największym konkurentem, z którym przychodzi nam się zmierzyć wykorzystując metodę pozytywnego nastawienia jesteśmy my sami, a konkretnie obawy i negatywne spojrzenie na postawione cele, strach przed niewypełnieniem zadań czy lęk przed słabszymi rezultatami.
Pozytywne nastawienie, a kariera zawodowa
Nastawienie odgrywa również rolę w efektywności wykonywanej pracy zawodowej. Ogólne pozytywne nastawienie, które możemy określić mianem optymizmu może okazać się bardzo pomocne przy niektórych rodzajach wykonywanej pracy. Seligman i Schulman w 1986r. przeprowadzili badanie w którym zmierzyli efektywność sprzedaży agentów ubezpieczeniowych, z których wynikało, że agenci optymiści w ciągu pierwszych dwóch lat pracy sprzedali o 37% więcej produktów ubezpieczeniowych niż agenci pesymiści (J. Boichuk i in. 2014, s. 96).
Jeśli organizowane jest dla pracowników szkolenie o ograniczonej liczbie miejsc, to z perspektywy menadżera, ze względu na wymierność korzyści płynących ze szkolenia winno się wybrać pracowników najbardziej perspektywicznych a co zazwyczaj za tym idzie pozytywnie nastawionych do rozwoju i pozyskiwania nowych umiejętności lub udoskonalania już posiadanych. Pracownik nastawiony negatywnie do zmian będzie mniej skłonny do dostosowania się do nich niż pracownik z pozytywnym nastawieniem.
Pozytywne nastawienie — artykuły polecane |
Pewność siebie — Humanizacja pracy — Piramida Maslowa — Pracoholizm — Więź — Innowator — Konflikt — Zdolność do pracy w zespole — Motywacja wewnętrzna |
Bibliografia
- Boichuk J., Bolander W., Hall Z., Ahearne M., Zahn W., Nieves M. (2014), Learned Helplessness Among Newly Hired Salespeople and the Influence of Leadership, Journal of Marketing, American Marketing Association, Vol. 78 (January)
- Murphy J. (2007), Potęga podświadomości, Świat Książki, Warszawa
- Muszalik M., Zielińska-Więczkowska H., Kędziora-Kornatowska K., Kornatowski T. (2013), Ocena wybranych zachowań sprzyjających zdrowiu wśród osób starszych w oparciu o Inwentarz Zachowań Zdrowotnych Juczyńskiego w aspekcie czynników socjo-demograficznych, Probl High Epidemiol, 94(3)
- Peale N. (2004), Moc pozytywnego myślenia, Studio Emka
- Tracy B. (2008), Myśl inaczej - zmień swoje życie, Muza SA, Warszawa
- Waitley D. (2011), Psychologia sukcesu. Zbiór technik i narzędzi dla doradców oraz prowadzących szkolenia. Wolters Kluwer, Warszawa
Autor: Mariusz Dąbrowski