Paintball

Z Encyklopedia Zarządzania
Paintball
Polecane artykuły


Nowoczesny paintball to rodzaj niezwykłej gry zespołowej. Gra polega na prowadzeniu walki przy użyciu markerów. Marker to urządzenie które za pomocą sprężonego gazu miota kulkami wypełnionymi kolorową farbą. Zasada działania markera jest podobna do zasady działania broni pneumatycznej. Farba pochodząca z rozbitej kulki oznacza trafionego przeciwnika. Ślad ten jest widoczny na ubraniu, masce lub markerze przeciwnika.

Geneza

Paintball powstał w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych, gdy grupa ludzi: leśnik, makler giełdowy i właściciel sklepu sportowego, wpadła na pomysł nowej gry militarnej. Wcześniej używali markerów do celach rozrywkowych i znakowania bydła przez farmerów. Pierwszy oficjalny pojedynek został rozegrany w czerwcu 1981 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą "The National Survival Game". Upłynęło dwadzieścia lat od powstania paintballu a liczba graczy osiągnęła ponad sto tysięcy, aktualnie z badań wynika ze na naszym globie jest ponad milion graczy. Media już od pierwszych lat istnienia paintballu dostrzegały wielki potencjał jaki niesie ze sobą ta forma rozrywki. Dzięki nim paintball nabrał wielkiego rozgłosu. Istnieje duża populacja ludzi pragnących poznać nową formę rozrywki jak i w niej uczestniczyć.

Technologia

W kolejnych latach nastąpił nagły rozwój technologii paintballowej. Pojawiają się wytwórcy odpowiedzialni za wyposażenie dla grających, ustalają zasady i wymogi bezpieczeństwa. Zabawa pojedynczych grup zajmujących się paintballem przekształciła się w sport masowy i dostępny dla każdego. Istnieje wiele odmian gry paintballowej, lecz w każdej zwycięża drużyna, która jako pierwsza osiągnie cel ustalony na podstawie zasad. Przeważnie jest to zdobycie flagi przeciwnika, wyeliminowanie wszystkich graczy lub osiągnięcie danego punktu w określonym czasie. Rywalizacja zawodników może odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach jak i na świeżym powietrzu. Wyróżnia się w paintballu następujące odmiany: speedball (sportowy charakter gry) i woodball (paintball leśny). Speedball odbywa się na wyznaczonym, ogrodzonym terenie, z wykorzystaniem sztucznych osłon i przeszkód - worki z pieskiem, beczki, opony, fragmenty ścian budynku. Woodball (paintball leśny) rozgrywany jest w lesie w warunkach naturalnych, na nieużytkach rolnych, łąkach czy tenarach poprzemysłowych. Występują też rozgrywki paintballowe opierające się na historycznych działaniach wojennych, są to tak zwane "scenariusze".

Niezbędnym wyposażeniem dla gracza, oprócz markera i zapasowych kulek z farba jest odzież ochronna, najważniejszym elementem ubioru jest maska, która ochrania twarz zawodnika.

Kontrowersje

Był czas gdy paintball budził kontrowersje. Twierdzono że to gra wojenna, która wzbudza fascynacje wojną i zabijaniem. Dziś widzimy, że obawy były bardzo pochopne, ponieważ uczestnicy traktują paintball wyłącznie rekreacyjnie. Jest to sposób na doskonała zabawę z przyjaciółmi, pomaga zdobyć sprawność fizyczną i orientację przestrzenną. Paintball w rzeczywistości zmusza graczy do biegania, skakania, wspinania się i pokonywanie różnorodnych przeszkód. W zasadzie paintball, speedball czy woodball nie stawia żadnych konkretnych wymagań. Wystarczy mieć trochę sprawności fizycznej, kondycji i orientacji w terenie. Dobrego gracza cechuje przede wszystkim doświadczenie, opanowanie i refleks.

Podczas walki używane są kodowane komunikaty, które ułatwiają porozumiewanie się graczy w ten sposób mogą sobie przekazywać położenie lub rozkazy bez obawy że przeciwnik je pozna.

Bibliografia

  • Maciej Szayer "Paintball nowoczesna gra militarna" MARSCEZAR 2007
  • Jake Maddox "Paintball invasion" Stone Arch Books, 2008
  • Rick Sapp "Paintball Digest" Krause Pubn, 2004
  • Mandy R. Max " Paintball", Blazers, 2006

Autor: Kamil Koszyk